*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 589345 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1148 στις: Ιούλιος 25, 2014, 10:24:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Καλύτερη ιδέα μου φαίνεται να χρησιμοποιήσω μέσα στην τάξη:
τα 3 λάπτοπς του σχολείου,
+2 δικά μου που έχω (το 1 από τα οποία θα είναι συνδεδεμένο και με βιντεπροβολέα, αλλά θα κάθεται και μια ομάδα μαθητών σε αυτό),
+όποιος μαθητής προσφερθεί να φέρει το δικό του και να του στήσω από την προηγούμενη μέρα τα απαραίτητα λογισμικά.

Το εργαστήριο το βλέπω δύσκολο να μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Εκεί είναι το άβατον! Η πληροφορικός μας είναι περίεργη και δεν αφήνει ούτε τον διευθυντή να μπει μέσα!

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω: Για την πιστοποίηση δηλώνεις όποιον νομό θέλεις για να πας να πιστοποιηθείς, ή και περισσότερους νομούς σε σειρά προτεραιότητας; ή υποχρεωτικά κάθε νομός υπάγεται εξ ορισμού να πιστοποιείται σε έναν συγκεκριμένο νομό;

Το τι θα κάνεις στην πραγματικότητα με το πως θα το παρουσιάσεις στο σεμινάριο που θα ετοιμάσεις  μπορεί να διαφέρει . Πολύ πιθανό ας πούμε να μη δεχτεί ο επιμορφωτής να φέρουν οι μαθητές τα λάπτοπ τους,ίσως ούτε κ συ να πάρεις το δικό σου.''Υλικοτεχνικές υποδομές του σχολείου''  αναγράφει στη φόρμα του σεναρίου. Ή θα πεις ότι υπάρχει εργαστήριο αλλά δεν έχω καλές σχέσεις με τη συνάδελφο... Η μαγική λύση είναι να παρουσιάσεις την ιδανική τάξη ,χώσε 7 Η/Υ με ομάδες των 2-3 ατόμων στον καθένα, όλοι συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο, πετάς και έναν βιντεοπροβολέα και είσαι κομπλέ.Ξέρω ότι είναι τραγικό έτσι όπως το αναφέρω, αλλά αυτό θέλουν να ακούσουν. Ούτε θα αναδείξεις το πρόβλημα ,ούτε τίποτα.  Αναρωτηθήκαμε αν είναι πρακτικά εφαρμόσιμη η χρήση των ΤΠΕ στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα; Η όλη φάση  θυμίζει  στρατό: Έχουμε επιθεώρηση ταγάρια, ξυριστείτε ,γυαλιστείτε, βάψτε αυτόν τον τοίχο ,να δουλέψουν και οι καναδέζες για κανά δεκάλεπτο και είμαστε οκ. Στην πραγματικότητα ένα ΧΑΟΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:01 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1149 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:03:16 μμ »
Λες δηλαδή, αφού κανείς δεν θα με ελέξει,  να παρουσιάσω στον επιμορφωτή ότι η υλοποίηση έγινε στο εργαστήριο ΗΥ του σχολείου κάτω από ιδανικές συνθήκες, αλλά στην πραγματικότητα να το κάνω όπως με βολεύει, ακόμα και στην τάξη με ένα μόνο λαπτοπ και βιντεοπροβολέα; όπου απλά θα σηκώνω τους μαθητές να έρχονται στην έδρα και να ασχολούνται με το λογισμικό

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1150 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:13:19 μμ »
ρε παιδιά τι λέτε?

κάντε ότι μπορείτε αλλά μην λέτε ψέματα, ο επιμορφωτής σας δεν θέλει να του λέτε άλλα και να κάνετε άλλα, έλεος δηλαδή. Ο δονκορλεόνε είναι μαφιόζος δεν χρειάζεται να του μοιάσετε :-P

επιμορφωτής είμαι και σας τα λέω

Παρέμβαση μπορείς να κάνεις οπουδήποτε! δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις στο εργαστήριο αλλά ότι κάνεις εξηγείς γιατί το κάνεις, απλά και όμορφα. Κανείς δεν ξέρει τις συνθήκες του σχολείου σου καλύτερα από εσένα και ο επιμορφωτής σας το ξέρει.
Μην χρησιμοποιήσετε όμως δικαιολογίες όπως "πρέπει να μπουν προγράμματα" ή "έχουμε την ευθύνη του εργαστηρίου" γιατί είναι επιεικώς απαράδεχτα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1151 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:16:58 μμ »
Αν κρίνω από το τι γίνεται στα εργαστήρια και το τι περιγράφουν οι ΥΣΕΦΕ ότι έγιναν, ίσως και να έχει δίκιο ο δον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:01 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1152 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:38:12 μμ »
εγώ θα συμφωνήσω με kinegiros. Δεν μου κάθεται ρε παιδιά να παρουσιάσω στον επιμορφωτή και να καταγράψω στο σύστημα πράγματα που ποτέ δεν έγιναν! Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται μέσα μου καλα!
Από έτσι να παρουσιάσω φύλλα εργασίας, να περιγράψω ότι οι μαθητές ήταν σε ομάδες των 3 μπροστά στους υπολογιστές κλπ κλπ και εγώ να μην έκανα απολύτως τίποτα από αυτά, και να γράψω στο βιβλίο ύλης ότι τα έκανα..
Δεν ξέρω, δεν μου πάει.

Νόμιζα ότι στην παρέμβαση είναι υποχρεωτική η χρήση του εργαστηρίου, το οποίο ομολογώ ότι με αγχώνει ή μάλλον με δυσκολεύει πολύ. Αν όμως είναι δεκτή και η παρέμβαση με χρήση ενός λαπτοπ μόνο στην τάξη και βιντεοπροβολέα και ένα ασύρματο ποντίκι όπου θα δίνω την ευκαιρία να συμμετέχουν τα παιδιά, τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα.
Δεν ξέρω τι ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1153 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:39:09 μμ »
Ο επιμορφωτής δεν είναι ούτε εχθρός, ούτε γρανάζι του συστήματος. Δεν σε περιμένει στη γωνία, για να σε βγάλει στη σέντρα. Οι επιμορφωτές ξέρουν τα τρωτά του συστήματος, ξέρουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι επιμορφούμενοι στην εφαρμογή των σεναρίων, λόγω των αστοχιών της υλικοτεχνικής υποδομής στα σχολεία, οπότε μην αγχώνεσαι για αυτό το θέμα. Όταν ανεβάσεις τα σενάριά σου στην πλατφόρμα, για να κατοχυρώσεις δικαίωμα να συμμετέχεις στις εξετάσεις, αν το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να επικαλεστείς τη χρήση laptop, θα το κάνεις, αν όχι, θα πεις ότι εφάρμοσες το σενάριό σου στην αίθουσα Η/Υ. Δεν τα ψάχνει κανείς αυτά τα πράγματα και σίγουρα ο επιμορφωτής δε θα σε ρουφιανέψει, εκτός αν μιλάμε για κλινική περίπτωση. Μη σου πω ότι υπάρχουν και συνάδελφοι που έφτιαξαν τα σενάρια και τα ανέβασαν στην πλατφόρμα, χωρίς να τα εφαρμόσουν ποτέ, εν γνώσει του επιμορφωτή, αφού στο σχολείο τους δεν υπήρχε εργαστήριο πληροφορικής, και ουδέν πρόβλημα προέκυψε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1154 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:25:05 μμ »
Λες δηλαδή, αφού κανείς δεν θα με ελέξει,  να παρουσιάσω στον επιμορφωτή ότι η υλοποίηση έγινε στο εργαστήριο ΗΥ του σχολείου κάτω από ιδανικές συνθήκες, αλλά στην πραγματικότητα να το κάνω όπως με βολεύει, ακόμα και στην τάξη με ένα μόνο λαπτοπ και βιντεοπροβολέα; όπου απλά θα σηκώνω τους μαθητές να έρχονται στην έδρα και να ασχολούνται με το λογισμικό

1. Δεν είναι σκοπός του προγράμματος να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν κάποια λογισμικά και τέλος.
2.Ο τρόπος που θα χρησιμοποιήσεις με ένα λάπτοπ και να ρχονται στην έδρα για να μάθουν τα λογισμικά,χώρια που είναι λάθος παιδαγωγικά, δε θα προλάβεις να βγάλεις τις δραστηριότητες του σεναρίου που θα κάνεις σε΄ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
3. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ο επιμορφωτής που θα έχεις ,όποιος και να ναι αυτός , να δεχτεί να βάλεις στο σενάριο που θα ετοιμάσεις την παραπάνω ''μέθοδο διδασκαλίας''. Να την υλοποιήσεις ναι , αλλά δε θα σε αφήσει να την στείλεις στα κεντρικά. Θα σου στείλουν πίσω το σενάριο και θα σου πουν να το αλλάξεις..
4. Υπάρχει εργαστήριο υπολογιστών στο σχολείο, το χρησιμοποιείς τέλος. Είναι προς όφελος των μαθητών και δε χωρά θέμα συζήτησης για μένα.

Και γω έχω κάνει παρατυπίες  και ας κατηγορηθεί εδώ από άλλα μέλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:46:37 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1155 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:34:36 μμ »
ρε παιδιά τι λέτε?

κάντε ότι μπορείτε αλλά μην λέτε ψέματα, ο επιμορφωτής σας δεν θέλει να του λέτε άλλα και να κάνετε άλλα, έλεος δηλαδή. Ο δονκορλεόνε είναι μαφιόζος δεν χρειάζεται να του μοιάσετε :-P

επιμορφωτής είμαι και σας τα λέω

Παρέμβαση μπορείς να κάνεις οπουδήποτε! δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις στο εργαστήριο αλλά ότι κάνεις εξηγείς γιατί το κάνεις, απλά και όμορφα. Κανείς δεν ξέρει τις συνθήκες του σχολείου σου καλύτερα από εσένα και ο επιμορφωτής σας το ξέρει.
Μην χρησιμοποιήσετε όμως δικαιολογίες όπως "πρέπει να μπουν προγράμματα" ή "έχουμε την ευθύνη του εργαστηρίου" γιατί είναι επιεικώς απαράδεχτα.

Δεν είπα να πει ψέματα στον επιμορφωτή. Το σενάριο με ένα λαπτοπ σε 20 μαθητές και να ρχονται στην έδρα για να μάθουν απλά τα λογισμικά εσύ θα το δεχόσουν; άντε και το δεχόσουν για χ λόγους (λάθος του επιμορφωτή εδώ), θα το έστελνες στα κεντρικά έτσι;;;; Και εγώ με ένα λαπτοπ το έκανα αλλά είχα 4 μαθητές συνολικά.Υπάρχει εργαστήριο τέλος συζήτησης, άλλοι θα παρακαλούσανε να το χουν..  Είναι ευκαιρία για τα συγκεκριμένα παιδιά να μάθουν σωστά κάτι καινούριο και οι προσωπικές διαφωνίες των εκπαιδευτικών να μπουν στην άκρη. Αυτή είναι η ταπεινή μαφιόζικη άποψή μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:43:26 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1156 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:44:50 μμ »
Ταπεινέ μαφιόζε

ναι θα το έκανα, αρκεί να εξηγήσεις για πιο λόγο το έκανες, δεν έγινε στο εργαστήριο για αυτό και εκείνο τον λόγο κλπ. Όμορφα και ωραία.

Αν έχεις αυτά τα εργαλεία εκείνη την ημέρα με εκείνα δουλεύεις, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να σου πει τίποτα από την πλατφόρμα ΚΑΝΕΙΣ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός


Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1157 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:54:13 μμ »
Ταπεινέ μαφιόζε

ναι θα το έκανα, αρκεί να εξηγήσεις για πιο λόγο το έκανες, δεν έγινε στο εργαστήριο για αυτό και εκείνο τον λόγο κλπ. Όμορφα και ωραία.

Αν έχεις αυτά τα εργαλεία εκείνη την ημέρα με εκείνα δουλεύεις, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να σου πει τίποτα από την πλατφόρμα ΚΑΝΕΙΣ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Δεν έχεις μόνο αυτά τα εργαλεία,λυπάμαι πολύ.Το εργαστήριο λειτουργεί κανονικά και εσύ φέρνεις λαπτοπ από το σπίτι σου. Λέει να πηγαίνουν στην έδρα και να μαθαίνουν τα λογισμικά ...και αυτό θα το δεχόσουν;

Κύριε επιμορφωτά, πρέπει να μάθετε κάποια στιγμή την παθητική φωνή ,εδώ ήταν και απρόσωπο. Πολλά λάθη,συνέχεια...
Με σεβασμό
Don

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1158 στις: Ιούλιος 26, 2014, 07:04:56 μμ »
Ρε παιδιά, ποιος είπε για σενάριο το οποίο έχει ως κεντρικό άξονα τη διδασκαλία των λογισμικών; Τα λογισμικά τα εντάσεις στο σενάριό σου για να το φέρεις σε πέρας. Τα λογισμικά είναι το όχημα, όχι ο προορισμός. Τι τίτλο θα έχει, δηλαδή, το σενάριο; 'Διδασκαλία της χρήσης του διαδραστικού χάρτη Centennia στους μαθητές'; Αυτό δεν είναι σενάριο. Το σενάριο πρέπει να έχει σαφείς γνωστικούς, παιδαγωγικούς και τεχνολογικούς στόχους, άμεσα συνδεδεμένους με το μάθημα το οποίο διδάσκεις (αρχαία, νέα, ιστορία, μαθηματικά, φυσική...).
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1159 στις: Ιούλιος 26, 2014, 07:10:03 μμ »
Δεν έχεις μόνο αυτά τα εργαλεία,λυπάμαι πολύ.Το εργαστήριο λειτουργεί κανονικά και εσύ φέρνεις λαπτοπ από το σπίτι σου. Λέει να πηγαίνουν στην έδρα και να μαθαίνουν τα λογισμικά ...και αυτό θα το δεχόσουν;

Κύριε επιμορφωτά, πρέπει να μάθετε κάποια στιγμή την παθητική φωνή ,εδώ ήταν και απρόσωπο. Πολλά λάθη,συνέχεια...
Με σεβασμό
Don

μαφιόζε δεν αξιολογώ τον συνάδελφο αν το έκανε ή δεν το έκανε σωστά, εξηγώ ότι σύμφωνα με τους κανόνες δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι στο εργαστήριο και δεν λέει κάπου αν είναι υποχρεωτικό να έχει 1 ή 101 η/υ με ή χωρίς προτζέκτορα. Επίσης εξηγώ ότι αν υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ να κάνουμε κάτι όπως το έχουμε σχεδιάσει τότε το κάνουμε όπως μπορούμε αλλά εξηγούμε στην αναφορά μας την δυσκολία μας και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

Είχα συνάδελφο που το είχε σχεδιάσει για το εργαστήριο και πάει όλο χαρά και το εργαστήριο δεν είχε ρεύμα, άντε ψάξε να βρεις ασφάλειες κλπ. Φυσικά δεν έχασε χρόνο πήρε λαπτοπ προτζέκτορα και το έκανε στην τάξη όπως μπορούσε. Στην αναφορά έδωσε το σενάριο που είχε σχεδιάσει αλλά είπε και τι έγινε και για πιο λόγο. Ουδέν πρόβλημα.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μάθω παθητικές θα πρέπει να ρίξεις το επίπεδο σου για να συνεννοηθούμε   :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1160 στις: Ιούλιος 26, 2014, 08:58:46 μμ »
Ρε παιδιά, ποιος είπε για σενάριο το οποίο έχει ως κεντρικό άξονα τη διδασκαλία των λογισμικών; Τα λογισμικά τα εντάσεις στο σενάριό σου για να το φέρεις σε πέρας. Τα λογισμικά είναι το όχημα, όχι ο προορισμός. Τι τίτλο θα έχει, δηλαδή, το σενάριο; 'Διδασκαλία της χρήσης του διαδραστικού χάρτη Centennia στους μαθητές'; Αυτό δεν είναι σενάριο. Το σενάριο πρέπει να έχει σαφείς γνωστικούς, παιδαγωγικούς και τεχνολογικούς στόχους, άμεσα συνδεδεμένους με το μάθημα το οποίο διδάσκεις (αρχαία, νέα, ιστορία, μαθηματικά, φυσική...).

Έλα ντε. Αυτό το σενάριο με απλή διδασκαλία των λογισμικών κάποιοι επιμορφωτές το δέχονται...θα τρελαθούμε τελείως

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1161 στις: Ιούλιος 28, 2014, 02:23:09 πμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς πότε περίπου βγαίνουν τα αποτελέσματα για εμάς που δώσαμε τώρα τον Ιούλιο? Αν κρίνω από τους προηγούμενους να τα περιμένω του χρόνου τέτοια εποχή? Επίσης περνάει κόσμος ή θα ξαναδώσω πάλι τον ....ΙΔΙΟ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 238
Σύνολο: 239

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.