*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 591536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1232 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 11:26:52 μμ »
Συνάδελφοι αν κάποιος από εσάς γνωρίζει θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το β επίπεδο:

Είμαι ΠΕ02. Θα ήθελα πραγματικά να παρακολουθήσω την επιμόρφωση αλλά επειδή στην περίπτωσή μου - αν βέβαια επιλεγώ - αυτό συνεπάγεται πολλά χιλιόμετρα/έξοδα/ταλαιπωρία θα ήθελα να ξέρω πριν κάνω την αίτηση τα εξής:

- Οι μέρες και ώρες είναι συγκεκριμένες; καθορίζονται κατόπιν συνεννόησης ώστε να μπορούν όλοι ή όχι; πχ εγώ έχω μια σοβαρή δέσμευση για ένα συγκεκριμένο απόγευμα. Αν τύχει τότε το μάθημα πρέπει να αποχωρήσω από το τμήμα;στην περίπτωση αυτή μπορώ ν κάνω αίτηση σε επόμενη φάση;

- Πόσο περίπου διάβασμα απαιτείται ανά εβδομάδα;

- Υπάρχει περιορισμός στις φορές που έχει δικαίωμα να εξεταστεί κάποιος όπως γινόταν στο α επίπεδο;

- Τα θέματα της τελικής εξέτασης είναι τυχαία ή ανάλογα του τύπου σχολείου που υπηρετεί κάποιος πχ γυμνάσιο - λύκειο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον κάνει τον κόπο να μου απαντήσει...
 
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος bettystv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1233 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 09:32:21 πμ »
οι μέρες και οι ώρες είναι εκ των προτέρων καθορισμένες
μόνο δύο απουσίες έχει το δικαίωμα να κάνεις και πίστεψε με ο έλεγχος είναι αυστηρός
τώρα για τις εξετάσεις θέλει διάβασμα αλλά έχω δει και συνάδελφο-συμμαθητή μου να περνά που δεν ήξερε ούτε πώς να ανοίξει τον υπολογιστή... τι να σου πω , όπως μας είπε και ο επιμορφωτής μας τόσα χρόνια μόνο έναν δάσκαλο ξέρει που κόπηκε!!! όταν θα κάνεις την αίτηση ΄πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα ζευγάρια αρχαία-ιστορία και γλώσσα -λογοτεχνία και φυσικά βαθμίδα (γυμνάσιο , λύκειο). Αλλαγές γίνονται ακόμα και την τελευταία εβδομάδα μέσω helpdesk και είναι σίγουρο γιατί έχω προσωπική εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1234 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 09:33:19 μμ »
οι μέρες και οι ώρες είναι εκ των προτέρων καθορισμένες
μόνο δύο απουσίες έχει το δικαίωμα να κάνεις και πίστεψε με ο έλεγχος είναι αυστηρός
τώρα για τις εξετάσεις θέλει διάβασμα αλλά έχω δει και συνάδελφο-συμμαθητή μου να περνά που δεν ήξερε ούτε πώς να ανοίξει τον υπολογιστή... τι να σου πω , όπως μας είπε και ο επιμορφωτής μας τόσα χρόνια μόνο έναν δάσκαλο ξέρει που κόπηκε!!! όταν θα κάνεις την αίτηση ΄πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα ζευγάρια αρχαία-ιστορία και γλώσσα -λογοτεχνία και φυσικά βαθμίδα (γυμνάσιο , λύκειο). Αλλαγές γίνονται ακόμα και την τελευταία εβδομάδα μέσω helpdesk και είναι σίγουρο γιατί έχω προσωπική εμπειρία!

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την απάντησή σου! Αν οι μέρες και ώρες είναι εκ των προτέρων καθορισμένες, μπορώ να τις πληροφορηθώ από τώρα, εννοώ πριν κάνω την αίτηση; με ποιο τρόπο; ευχαριστώ και πάλι!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1235 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 10:57:00 μμ »
ναι, είναι προκαθορισμένες,
θα τις δεις στην ιστοσελίδα, αν κάνεις είσοδο ως χρήστης, και δεις σε ποιούς νομούς υπάρχουν για την κάθε ειδικότητα, σου βγάζει και τις ημ/νιες αν πατήσεις σε αυτό που ενδιαφέρει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1236 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 12:04:33 πμ »
Γνωρίζει κανείς αν η κλήρωση για την επιλογή των επιμορφούμενων γίνεται με διαφανή τρόπο, όπως για παράδειγμα με το πρόγραμμα moodle ή με το σύστημα των ΄΄γνωστών και δικών μας΄΄;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1237 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:34:55 μμ »
Τι να σου πω...
ακόμα και να ισχύει το δεύτερο, ποιος θα το ομολογούσε;
Πάντως φέτος, λόγω της εγκυκλίου που ήρθε για την υποχρεωτική ανάθεση της Στ τάξης σε όσους έχουν Β Επίπεδο, στο σχολείο μου που είναι ΕΑΕΠ και εμπίπτει στην παραπάνω εγκύκλιο μας στείλαν ειδοποίηση ότι θα προηγούμαστε στην κλήρωση.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1238 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 06:03:49 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν η κλήρωση για την επιλογή των επιμορφούμενων γίνεται με διαφανή τρόπο, όπως για παράδειγμα με το πρόγραμμα moodle ή με το σύστημα των ΄΄γνωστών και δικών μας΄΄;

τι είναι το πρόγραμμα moodle;είναι κάτι παρόμοιο με το β επιπεδο;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1239 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:46:34 μμ »
Γίνεται με διαφανή τροπο περίπου όπως το moodle. Τώρα 100% σίγουρος οτι δεν υπαρχουν "παρεμβάσεις" δε μπορω να είμαι. Στο δικο μας πάντως που έχει και ελάχιστες θέσεις δεν έχει υποπέσει κάτι ύποπτο στην αντίληψη μου τα τελευταια χρονια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1240 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:40:37 μμ »
ναι, είναι προκαθορισμένες,
θα τις δεις στην ιστοσελίδα, αν κάνεις είσοδο ως χρήστης, και δεις σε ποιούς νομούς υπάρχουν για την κάθε ειδικότητα, σου βγάζει και τις ημ/νιες αν πατήσεις σε αυτό που ενδιαφέρει

ευχαριστώ πολύ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1241 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 07:50:00 μμ »
πότε θα βγούνε τα αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1242 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 09:54:13 μμ »
τι είναι το πρόγραμμα moodle;
Ασύγχρονη εκπαίδευση. Μία πλατφόρμα με την βοήθεια της οποίας, όπως και άλλων προγραμμάτων οργανώνεις ένα μάθημα χωρίς να απαιτείται ταυτόχρονη παρουσία εκπαιδευτή και εκπαιδευόμενου.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1243 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 10:01:25 μμ »
Γίνεται με διαφανή τροπο περίπου όπως το moodle. Τώρα 100% σίγουρος οτι δεν υπαρχουν "παρεμβάσεις" δε μπορω να είμαι. Στο δικο μας πάντως που έχει και ελάχιστες θέσεις δεν έχει υποπέσει κάτι ύποπτο στην αντίληψη μου τα τελευταια χρονια
Στο moodle η κλήρωση γίνεται βάσει της κλήρωσης του κίνο τάδε ημέρας και ώρας. Με έναν αλγόριθμο που είναι γνωστός τ΄ρεχει τον πίνακα κατάταξης που και αυτός είναι γνωστός. Είναι αδιάβλητος.

Η κλήρωση στο β-επίπεδο, όπως λέτε ότι γίνεται προφανώς δεν είναι διαφανής...
Εντάξει στην περίπτωση που δεν έχει πολλούς συμμετέχοντες. Όταν έχει πολλούς υποψηφίων παρουσία ποιών γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1244 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 06:21:13 μμ »
Ασύγχρονη εκπαίδευση. Μία πλατφόρμα με την βοήθεια της οποίας, όπως και άλλων προγραμμάτων οργανώνεις ένα μάθημα χωρίς να απαιτείται ταυτόχρονη παρουσία εκπαιδευτή και εκπαιδευόμενου.

Σε ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1245 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 05:26:55 πμ »
Στο moodle η κλήρωση γίνεται βάσει της κλήρωσης του κίνο τάδε ημέρας και ώρας. Με έναν αλγόριθμο που είναι γνωστός τ΄ρεχει τον πίνακα κατάταξης που και αυτός είναι γνωστός. Είναι αδιάβλητος.

Η κλήρωση στο β-επίπεδο, όπως λέτε ότι γίνεται προφανώς δεν είναι διαφανής...
Εντάξει στην περίπτωση που δεν έχει πολλούς συμμετέχοντες. Όταν έχει πολλούς υποψηφίων παρουσία ποιών γίνεται;


Είναι πουθενά δημοσιευμένο αυτό που λες με το κίνο;
Εγώ δεν είδα πουθενά να λένε :"λάβατε τον αριθμό κλήρωσης του κινο, περιμένετε την τάδε μέρα και θα διαπιστώσετε αν κληρωθήκατε."

Αν δεν τον λένε καθαρά και δημόσια αυτό, και αν δεν έχουν δημοσιεύσει τον αλγόριθμο, αυτό σημαίνει ότι αφήνουν παραθυράκι για ενδεχόμενη διαβλητή κλήρωση, από οποιονδήποτε είναι σε θέση να ελέγχει τον υπολογιστή που τρέχει το moodle.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2014, 05:35:20 πμ από xerar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.