*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 591656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1246 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 11:25:37 πμ »

Είναι πουθενά δημοσιευμένο αυτό που λες με το κίνο;
Εγώ δεν είδα πουθενά να λένε :"λάβατε τον αριθμό κλήρωσης του κινο, περιμένετε την τάδε μέρα και θα διαπιστώσετε αν κληρωθήκατε."

Αν δεν τον λένε καθαρά και δημόσια αυτό, και αν δεν έχουν δημοσιεύσει τον αλγόριθμο, αυτό σημαίνει ότι αφήνουν παραθυράκι για ενδεχόμενη διαβλητή κλήρωση, από οποιονδήποτε είναι σε θέση να ελέγχει τον υπολογιστή που τρέχει το moodle.

Και το βασικότερο για την κλήρωση του Β επιπέδου, που το ξέχασα.

Άντε και έχουν δημοσιεύσει τον τρόπο της κλήρωσης, και άντε και με το "τυχαίο νούμερο" που μου έδωσαν και τον αριθμό του κίνο, διαπιστώνω ότι πράγματι τυχαία με επέλεξαν ή με απόρριψαν.

Αρκεί αυτό; Αρκεί;

Δεν χρειάζεται να ξέρω ότι το ίδιο τυχαία επέλεξαν και τους άλλους;
Πως ξέρω ότι δεν υπήρξε κάποιος, που επελέχτηκε χωρίς να ταιριάζει σε αυτόν το τυχαίο νούμερο;

Άρα δεν είναι αρκετό να ξέρω μόνο το δικό μου τυχαίο νούμερο, πρέπει να ξέρω και των άλλων το τυχαίο νούμερο, για να είναι πραγματικά αδιάβλητη η κλήρωση.

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Εκπαιδευτικοί όντες και μορφωμένοι άνθρωποι, να μην αναρωτιώμαστε, να μην διερευνούμε, και εύκολα και αγόγγυστα να δεχόμαστε ότι μας σερβίρουν οι από πάνω, ώς "αξιόπιστο" και "αδιάβλητο";
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2014, 11:35:29 πμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1247 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 06:54:03 μμ »
Διαφανή κλήρωση είναι αυτή η οποία μπορούν να την παρακολουθούν ζωντανά οι ενδιαφερόμενοι.

Η κλήρωση στο/στην moodle: http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2014/klirosi.htm

Και το βασικότερο για την κλήρωση του Β επιπέδου, που το ξέχασα.

Άντε και έχουν δημοσιεύσει τον τρόπο της κλήρωσης, και άντε και με το "τυχαίο νούμερο" που μου έδωσαν και τον αριθμό του κίνο, διαπιστώνω ότι πράγματι τυχαία με επέλεξαν ή με απόρριψαν.

Αρκεί αυτό; Αρκεί;

Δεν χρειάζεται να ξέρω ότι το ίδιο τυχαία επέλεξαν και τους άλλους;
Πως ξέρω ότι δεν υπήρξε κάποιος, που επελέχτηκε χωρίς να ταιριάζει σε αυτόν το τυχαίο νούμερο;

Άρα δεν είναι αρκετό να ξέρω μόνο το δικό μου τυχαίο νούμερο, πρέπει να ξέρω και των άλλων το τυχαίο νούμερο, για να είναι πραγματικά αδιάβλητη η κλήρωση.

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Εκπαιδευτικοί όντες και μορφωμένοι άνθρωποι, να μην αναρωτιώμαστε, να μην διερευνούμε, και εύκολα και αγόγγυστα να δεχόμαστε ότι μας σερβίρουν οι από πάνω, ώς "αξιόπιστο" και "αδιάβλητο";
1. Εγώ έγραψα για την κλήρωση στην moodle και όχι στο β-επίπεδο που δεν γνωρίζω πως γίνεται εκεί.
2. από τα τυχαίος-τυχαία-τυχαίο που επαναλαμβάνεις...φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τι είναι ο αλγόριθμος.
3. Το φόρουμ έχει όρους τους οποίους θα πρέπει να διαβάσεις...

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1248 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:11:47 πμ »
Διαφανή κλήρωση είναι αυτή η οποία μπορούν να την παρακολουθούν ζωντανά οι ενδιαφερόμενοι.


Είναι δυνατόν να είναι διαφανής η κλήρωση, όταν δεν ξέρω τι αριθμό έχουν δώσει στους υπόλοιπους;
Είναι προφανές ότι αυτός που χειρίζεται το σύστημα, μπορεί εκ των υστέρων να δώσει έναν ταιριαστό αριθμό στον sikat, και έτσι να βρεθεί ο sikat κληρωμένος.
Μόνο αν γνωρίζαν όλοι, πριν γίνει η κλήρωση, όλα τα ονόματα που συμμετέχουν στην κλήρωση καθώς και τον αριθμό που τους έδωσαν, τότε και μόνο τότε θα ήταν διαφανης η κλήρωση.

Είναι κρίμα που δεν το καταλαβαίνεις, δεν το έχεις και πολύ στις θετικές επιστήμες έτσι;
Μάλλον για φιλόλογο σε κόβω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:24:51 πμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1249 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 02:59:03 μμ »
Μόνο αν γνωρίζαν όλοι, πριν γίνει η κλήρωση, όλα τα ονόματα που συμμετέχουν στην κλήρωση καθώς και τον αριθμό που τους έδωσαν, τότε και μόνο τότε θα ήταν διαφανης η κλήρωση.
:-X :-X :-X

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Όλοι και όλες γνωρίζουν την τα ονόματα και τους αριθμούς κατάταξης πριν γίνει η κλήρωση.

Την πρώτη κλήρωση του ΚΙΝΟ μπορείς να την παρακολουθήσεις live και μετά με τον αλγόριθμο να τρέξεις την γνωστή λίστα κατάταξης.
Είναι κρίμα που δεν το καταλαβαίνεις, δεν το έχεις και πολύ στις θετικές επιστήμες έτσι;
Μάλλον για φιλόλογο σε κόβω.
Εγώ πως πρέπει τότε να σε κρίνω που δεν είναι σε θέση να καταλάβεις ότι όλα γίνονται διαδικτυακά σε αυτό τον κόσμο πλέον;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1250 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:45:50 μμ »
:-X :-X :-X

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Όλοι και όλες γνωρίζουν την τα ονόματα και τους αριθμούς κατάταξης πριν γίνει η κλήρωση.

Την πρώτη κλήρωση του ΚΙΝΟ μπορείς να την παρακολουθήσεις live και μετά με τον αλγόριθμο να τρέξεις την γνωστή λίστα κατάταξης.Εγώ πως πρέπει τότε να σε κρίνω που δεν είναι σε θέση να καταλάβεις ότι όλα γίνονται διαδικτυακά σε αυτό τον κόσμο πλέον;


Πάλι δεν κατάλαβες, ίσως φταίω εγώ που δεν είμαι φιλόλογος και δεν τα λέω καλά.
Δεν αρκεί να ξέρω τον αριθμό κατάταξής τον δικό μου, πρέπει να ξέρω και τον αριθμό κατάταξης όλων όσων συμμετέχουν στην κλήρωση.

Που είναι τα ονόματα και ο αριθμός κατάταξης όλων των συμμετεχόντων στην κλήρωση;
Είναι πουθενά δημοσιευμένος;
Δημοσιεύεται πριν την κλήρωση ή μετά;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:49:12 μμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1251 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:57:29 μμ »
xerar,

Η συμπεριφορά σου είναι ρατσιστική...απαντάς απαξιωτικά, θεωρείς ότι οι φιλόλογοι είναι από άλλο πλανήτη, μιλάς σε άλλο τόπικ για ρεβανσισμό-προσβάλλεις στην ουσία και τον πολιτικό χώρο που δήθεν πρεσβεύεις...
Τα θέματα εδώ που συζητάμε είναι κατεξοχήν ενημερωτικά και αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς εναντίον συναδέλφων. Για το λόγο αυτό υπάρχουν και όροι χρήσης του φόρουμ.

Εγώ εδώ και καιρό έθεσα ένα ερώτημα. Πως γίνεται η επιλογή/κλήρωση των εκπαιδευτικών για την β΄ επιμόρφωση. Ανέφερα επίσης τον τρόπο κλήρωσης σε κάτι αντίστοιχο. Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα αν θες να δεις για το moodle πάντα στις μηχανές αναζήτησης την μαγική αυτή λέξη και θα δεις τα πάντα όπως για παράδειγμα τις πόλεις και τις αντίστοιχες λίστες με τα ονόματα και τους αριθμούς κατάταξης και ότι άλλο χρειάζεσαι.


Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1252 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:14:23 μμ »
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα αν θες να δεις για το moodle πάντα στις μηχανές αναζήτησης την μαγική αυτή λέξη και θα δεις τα πάντα όπως για παράδειγμα τις πόλεις και τις αντίστοιχες λίστες με τα ονόματα και τους αριθμούς κατάταξης και ότι άλλο χρειάζεσαι.

Το έψαξα, και φαντάζομαι ότι εννοείς αυτό.
http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2014/index.php?nomosid=22

Αν τα νούμερα στην πρώτη στήλη του πίνακα είναι ο αύξων αριθμός της αίτησης, και αν ο πίνακας αυτός δημοσιεύεται ολόκληρος πριν την κλήρωση, και αν το ιστορικό των κληρώσεων παραμένει δημοσιευμένο για πάντα έτσι ώστε να μπορεί να ελεγχθεί σε βάθος χρόνου αν οι συμμετέχοντες στην κλήρωση είναι πραγματικά πρόσωπα, τότε ναι, είναι αξιόπιστη.

Αλλά γιατί μιλάμε για αυτό;
εδώ συζητάμε για το αξιόπιστο της κλήρωσης στο B επίπεδο, έτσι δεν είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2014, 08:50:28 πμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1253 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:32:42 μμ »
εδώ συζητάμε για το αξιόπιστο της κλήρωσης στο B επίπεδο, έτσι δεν είναι;
Ακριβώς! Κάποιοι συνάδελφοι που γνωρίζουν καλά το θέμα ίσως μπορούν να μα πληροφορήσουν.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1254 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:40:37 μμ »
Το έψαξα, και φαντάζομαι ότι εννοείς αυτό.
http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2014/index.php?nomosid=22

Αν τα νούμερα στην πρώτη γραμμή του πίνακα είναι ο αύξων αριθμός της αίτησης, και αν ο πίνακας αυτός δημοσιεύεται ολόκληρος πριν την κλήρωση, τότε ναι, είναι αξιόπιστη.

Αλλά γιατί μιλάμε για αυτό;
εδώ συζητάμε για το αξιόπιστο της κλήρωσης στο B επίπεδο, έτσι δεν είναι;
Όχι, εδώ συζητάμε ΓΕΝΙΚΑ για το Β' επίπεδο (απορίες, ημερομηνίες κ.λπ.)
Αν θέλετε να συζητήσετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ και ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ για το θέμα της διαφάνειας στην κλήρωση, θα ήταν καλύτερο να ανοίξετε κάποιο νέο θέμα. Αν δε γνωρίζετε τον τρόπο, απευθυνθείτε σε κάποιο συντονιστή.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1255 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:56:51 μμ »
Όχι, εδώ συζητάμε ΓΕΝΙΚΑ για το Β' επίπεδο (απορίες, ημερομηνίες κ.λπ.)
Αν θέλετε να συζητήσετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ και ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ για το θέμα της διαφάνειας στην κλήρωση, θα ήταν καλύτερο να ανοίξετε κάποιο νέο θέμα. Αν δε γνωρίζετε τον τρόπο, απευθυνθείτε σε κάποιο συντονιστή.

Δηλαδή το να συμμετέχεις σε κάτι που ενδεχομένως (και τονίζω το ενδεχομένως για να μην θεωρηθεί ότι κατηγορώ κάποιους) να έχει διαβλητή κλήρωση και να μπορούν να μπαίνουν βύσματα, τα οποία ως γνωστόν παίρνουν μόρια μετά και γίνονται στελέχη της εκπαίδευσης, αυτό δεν σε ενδιαφέρει;

Συναδέλφισσα, αυτό πρέπει να είναι το νούμερο 1 που να απασχολεί, και μετά οι ημερομηνίες και οι απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:59:16 μμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1256 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:14:03 μμ »
Μένουμε στο θέμα. Η διαφάνεια αποτελεί άλλο κομμάτι. Το "ενδεχόμενο σε κατηγορία" δεν συνιστά θέμα από μόνο του
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1257 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 08:46:27 πμ »
Ακριβώς! Κάποιοι συνάδελφοι που γνωρίζουν καλά το θέμα ίσως μπορούν να μα πληροφορήσουν.

κανείς;

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1258 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 03:30:09 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα βγουν τα αποτελέσματα του Β επιπέδου για εμάς που δώσαμε το καλοκαίρι?

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1259 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:14:44 πμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν έχουν αρχίσει να διορθώνονται τα γραπτά του Β επιπέδου του Ιουλίου 2014; Ή έχει κάποια πληροφορία για τα αποτελέσματα; Έμαθα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο, πως έχουν πληρωθεί για τα προηγούμενα και δεν υπάρχει πλέον κώλυμα. Αν υπάρχει κάποιος επιμορφωτής-διορθωτής στο φόρουμ θα μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Ευχαριστώ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159568
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.