*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...  (Αναγνώστηκε 246614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 06:23:38 μμ »
'Oπου σε έχουν ανάγκη γίνεσαι πιο δραστήριος,όπου τους έχεις εσύ πιο πολύ ανάγκη, κατεβάζεις τα μούτρα.Γιατί η ΔΟΕ δε δέχεται εκπαιδευτικούς από τη δευτ/μια να διδάξουν στα δημοτικά;;; μα για να την έχουν περισσότερη ανάγκη και να περνάει πιο αποτελεσματικά αυτά που διεκδικεί
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:14 »

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:45:15 μμ »
'Oπου σε έχουν ανάγκη γίνεσαι πιο δραστήριος,όπου τους έχεις εσύ πιο πολύ ανάγκη, κατεβάζεις τα μούτρα.Γιατί η ΔΟΕ δε δέχεται εκπαιδευτικούς από τη δευτ/μια να διδάξουν στα δημοτικά;;; μα για να την έχουν περισσότερη ανάγκη και να περνάει πιο αποτελεσματικά αυτά που διεκδικεί

Ποσο δικιο εχεις!Αυτη ειναι η ωμη πραγματικοτητα!Για αυτο ειπα οτι αηδιαζω και μονο που τους ακουω. Νιωθω οτι υποτιμουν τη νοημοσυνη μας.Ολα ειναι <<βιτρινα>>και κρυβονται πισω απο αυτην.Ξερετε τι σφαγη γινεται για δυο ωρες προσθετη; Καθονται οι αποικιοκρατες-βολεμενοι εκαστοτε διευθυντες σχολειων γυρω απο ενα τραπεζι με επικεφαλης τον εκαστοτε βολεμενο διευθυντη Δευτεροβαθμιας και μοιραζονται τους δουλους-καθηγητες, δινοντας τους στην καλυτερη των περιπτωσεων 4 ωρες και στη χειροτερη ενα τιποτα.Αυτο σημαινει αξιοκρατια και δικαιοσυνη, γιατι ολα, αλλωστε, ειναι θεμα παιδειας!Απο την αλλη καθομαστε κι εμεις και πλακωνομαστε μεταξυ μας για το ποιος τελειωσε π.χ. το καλυτερο τμημα της Φιλοσοφικης η ποιο συστημα ειναι καλυτερο: η επετηριδα η το ΑΣΕΠ.Αυτοι , φυσικα, γελουν ικανοποιημενοι, γιατι πετυχαν αυτο που ηθελαν.Ποιο; Μα, φυσικα, την ελλειψη συσπειρωσης και συναδελφοσυνης.Οταν, δε, ερχονται οι εκλογες τα ξεχναμε ολα και τσακωνομαστε για το ποιο κομμα ειναι καλυτερο.Ε, τοτε τι να πω;Καλα να παθουμε; Μυαλο δε βαζουμε;Πραγματικα δεν ξερω!Εχω απογοητευτει απο την ελλειψη αξιοκρατιας.Γιατι ,προσωπικα, δεν πιστευω οτι ακομα και το ΑΣΕΠ ειναι αξιοκρατικο.Το χρησιμοποιουν ως <<βιτρινα>>για να αποφυγουν τους ενοχλητικους ψηφοφορους.Για τους πολυ δικους τους ,βεβαια,δεν ισχυει αυτο!Εκεινους τους βολευουν με τον καλυτερο τροπο!

Αποσυνδεδεμένος epirus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 08:27:20 μμ »
Πάντως αν βγούμε στο δρόμο οι υποψήφιοι φιλόλογοι μονο...τουλάχιστον 15-20.000 άτομα....ε, μάλλον δεν θα περάσουμε απαρατήρητοι...αλλα δεν βγήκαμε ποτέ....και φυσικά....το πιο τρελό θα ήταν να μην μπει στις αίθουσες ούτε ένας ωρομίσθιος....(δεν αναφέρομαι τόσο στους αναπληρωτές γιατί γι αυτούς μπήκε το νερό στο αυλάκι ). Τι φοβόμαστε?Μη μας κόψουν το μισθό???  :)χωρίς ωρομίσθιους παραλύει η δευτεροβάθμια στην Ελλάδα...Δεν κατάλαβαν δυστυχως οι ιθύνοντες τις τραγικές διαστάσεις που θα πάρει η μη επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων...Απλά θα οδηγήσει σε πλήρη παρακμή και απαξίωση των φιλοσοφικών σχολών! Με κανένα ενδιαφέρον για τις σχολές αυτές θα εισάγονται - αν δεν εισάγονται ήδη - μαθητές του 11. Και δυστυχώς, αυτοί οι μαθητές του 11, με τα πενιχρά - φαντάζομαι - ελληνικά τους, θα είναι το γλωσσικό "αύριο" της Ελλάδος....Αλήθεια, με τι εφόδια και με τι όρεξη θα διαβάσουν οι αυριανοί φοιτητές αρχαία γραμματεία, γλωσσολογία, λατινικά, βυζαντινούς κ.α? Και γιατί να το κάνουν? Eκτός κι αν το έχουν μεράκι? Τι να πώ....μπορεί να γεμίσουν μερακλήδες οι φιλοσοφικές σχολές!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2008, 08:45:17 μμ από epirus »

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:02:35 μμ »
Καλοί μου φίλοι πως πάτε; Δεν μπαίνω πολύ συχνά γιατί ακόμα δε μου έχουν συνδέσει το τηλέφωνο. Χειμώνιασε για τα καλά! Από όρεξη σκίζω αλλά από χρόνο... Αυτή τη βδομάδα θα κάνω ένα διάλειμμα από το διάβασμα του ΑΣΕΠ, βλέπετε θέλω να μπω σε μεταπτυχιακό αλλά τι πιθανότητες έχω κι εκεί, όταν θα δώσουν 150 άτομα και θα πάρουν 20; Τέλος πάντων, καλό κουράγιο σε όλους!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:14 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:21:18 πμ »
Κινητοποιήσεις διασκάλων & καθηγητών! http://www.alfavita.gr/typos/typos24_9_08_840.php
Οι δάσκαλοι ζητούν κι άλλους διορισμούς ::) (αφού δεν έχουν δασκάλους ποιούς θα διορίσουν?) οι καθηγητές τί ζητούν?? ???
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 12:40:13 μμ »
Για να κληθεί κάποιος ωρομίσθιος σε Αττική πρέπει να έχει περίπου 20 μόρια! Που σημαίνει για κάποιον που δίνει πρώτη φορά, μέσο όρο 75??? :o :o 75 είναι και η βάση διορισμού... ::) Οπότε ή στους 480 ή τίποτα... :(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:05:16 μμ »
Για να κληθεί κάποιος ωρομίσθιος σε Αττική πρέπει να έχει περίπου 20 μόρια! Που σημαίνει για κάποιον που δίνει πρώτη φορά, μέσο όρο 75??? :o :o 75 είναι και η βάση διορισμού... ::) Οπότε ή στους 480 ή τίποτα... :(

Νίκη νομίζω κάνεις λάθος. Αυτή πρέπει να είναι η βάση για αναπλήρωση όχι για ωρομισθία. Δεν είναι τόσο υψηλή για ωρομισθία.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:09:52 μμ »
Στράτο το είδα εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8072.90
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:17:43 μμ »
Στράτο το είδα εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8072.90

Stratos 91 (έκανα λάθος στο όνομα  ;D) στο μήνυμα της Electra το είδα....και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό! ::)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:27:38 μμ »
ΝΙΚΗ τα μόρια που είδες στο μήνυμά μου ήταν των λίγων πρώτων που άρχισαν να καλούν κάποιες Β/θμιες.Κάποιοι από αυτούς να ξέρεις ότι θα φύγουν αναπληρωτές και θα προχωρήσουν τα νούμερα.Πέρισυ στην Αττική πήραν μέχρι 16,5 μόρια ωρομίσθιο,ήταν νομίζω η πιο δύσκολη περιοχή.Στις επαρχίες σίγουρα έφτασε να πάρει και με 12 μόρια,ίσως και με λιγότερα (π.χ.Κυκλαδες απ'ό,τι έμαθα).Σε ποιά περιφέρεια είσαι;Μπορείς να ρωτήσεις πάντως στη Διεύθυνση όπου ανήκεις μέχρι πόσα μόρια καλούσαν πέρισυ.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:30:30 μμ »
Στράτο το είδα εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8072.90

Stratos 91 (έκανα λάθος στο όνομα  ;D) στο μήνυμα της Electra το είδα....και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό! ::)

Σωστά το είπες το όνομα. Στράτο με λένε  :D  :D  :D

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:38:57 μμ »
ΝΙΚΗ τα μόρια που είδες στο μήνυμά μου ήταν των λίγων πρώτων που άρχισαν να καλούν κάποιες Β/θμιες.Κάποιοι από αυτούς να ξέρεις ότι θα φύγουν αναπληρωτές και θα προχωρήσουν τα νούμερα.Πέρισυ στην Αττική πήραν μέχρι 16,5 μόρια ωρομίσθιο,ήταν νομίζω η πιο δύσκολη περιοχή.Στις επαρχίες σίγουρα έφτασε να πάρει και με 12 μόρια,ίσως και με λιγότερα (π.χ.Κυκλαδες απ'ό,τι έμαθα).Σε ποιά περιφέρεια είσαι;Μπορείς να ρωτήσεις πάντως στη Διεύθυνση όπου ανήκεις μέχρι πόσα μόρια καλούσαν πέρισυ.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση! :D (Με ενδιαφέρει μόνο η Αττική..)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:44:31 μμ »
Στράτο το είδα εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8072.90

Stratos 91 (έκανα λάθος στο όνομα  ;D) στο μήνυμα της Electra το είδα....και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό! ::)

Σωστά το είπες το όνομα. Στράτο με λένε  :D  :D  :D

Ευτυχώς με το διευκρινιστικό μήνυμα ησύχασα λίγο...Καλό διάβασμα Στράτο! :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:21:03 μμ »
ΝΙΚΗ τα μόρια που είδες στο μήνυμά μου ήταν των λίγων πρώτων που άρχισαν να καλούν κάποιες Β/θμιες.Κάποιοι από αυτούς να ξέρεις ότι θα φύγουν αναπληρωτές και θα προχωρήσουν τα νούμερα.Πέρισυ στην Αττική πήραν μέχρι 16,5 μόρια ωρομίσθιο,ήταν νομίζω η πιο δύσκολη περιοχή.Στις επαρχίες σίγουρα έφτασε να πάρει και με 12 μόρια,ίσως και με λιγότερα (π.χ.Κυκλαδες απ'ό,τι έμαθα).Σε ποιά περιφέρεια είσαι;Μπορείς να ρωτήσεις πάντως στη Διεύθυνση όπου ανήκεις μέχρι πόσα μόρια καλούσαν πέρισυ.

Ηλέκτρα, μήπως γνωρίζεις ο τελευταίος ωρομίσθιος που εκλήθη πέρισυ στην περιφέρεια Αττικής, τι σειρά είχε στον πίνακα του ypepth;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:22:54 μμ από marion »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161468
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.