*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...  (Αναγνώστηκε 247404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #770 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:53:39 μμ »
Το θέμα είναι να "κλέψεις" τη καρδιά μίας και όχι πολλών! ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #771 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 02:31:32 μμ »
γιατι παρεξηγηθηκαν τα λογια μου?!!!!(ισως φταιω και γω που δεν ημουν σαφεις)
δεν ειναι κατ'αναγκη το "πονηρο"στη υποθεση (αυτοι που με ξερουν απο κοντα το γνωριζουν πολυ καλα)
αλλα ουτως ή αλλως την πραγματικοτητα λεω. τι να κανουμε δηλαδή.
αν ενοχλησαν καποιους, δικο τους προβλημα, οχι δικο μου.

σε καποια/ον επιστρεφω το χαρακτηρισμο και να μαθει να μη κρινει ευκολα τους ανθρωπους (κυριως οταν δεν τους γνωριζει καθολου) αυτο ως συμβουλη (αν και δεν μου αρεσει να δινω συμβουλες,ειμαι κατα των νουθετησεων)
τελος παντων. εληξε το θεμα.Ας επανελθουμε στα θεματα μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #772 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 04:07:28 μμ »
μια χαρα σε βρισκω μαρκο!!!μπραβο!!!πως τα καταφερνεις βρε παιδι μου????πες και μας το μυστικο σου ;Dενω ολοι μας οσο πλησιαζει ο διαγωνισμος ειμαστε ολο και πιο χαλια εσυ εισαι ολο κια πιο καλα!!!εγω παλι δεν τελειωνω με τα βιβλια :'( :'(καθε μερα μου ξεπεταγεται κι ενα σαν μανιταρι :'( :'(απο αυριο ξεκιναω τις στρατηγικες διδασκαλιας...δεν καταφερα να το γλιτωσω :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #773 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 04:21:34 μμ »
Vania μου, τιποτα δεν κανω. ετσι ειναι ο τυπος μου. ποτε δεν αγχωνομαι ουτε στα πιο δυσκολα. γενικα δεν μου αρεσει η "μιζερια" στον ανθρωπο.
διαβαζω οσο μπορω, μεχρι εκει που μπορω,χωρις να φευγω απο το στοχο μου αλλα και χωρις να στερουμε ολα οσα εκανα και πριν τον ασεπ. απλα ειναι τα πραγματα.
τετοιος ειναι  ο χαρακτηρας μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #774 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:43:35 μμ »
μπραβο σου!!μ αρεσει ο χαρακτηρας σου αληθεια!κανεις αυτο που εγω δεν θα πετυχω ποτε :'( :'(εγω μια ζωη την παιρναω μεσα στο αγχος :'( :'(ελπιζω πως οταν διοριστω,γιατι καποια στιγμη θα τα καταφερω,να μην ξανααγχωθω για τιποτε αλλο :-\ :-\ :-\αλλα και παλι κατι αλλο θα βρω για να γκρνιαζω...γι αυτο χαιρομαι που υπαρχουν και ανθρωποι πιο χαλαροι αλλα συναμα υπευθυνοι :) :)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #775 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:53:28 μμ »
Vania, μου αρεσει πολυ το μηνυματακι σου..."οσο ζω...διαβαζω"...ταυτιζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ[/font]

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #776 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 09:18:37 μμ »
πιστευω πως πολλοι απο εδω μεσα ταυτιζονται με το μηνυματακι μου ::) ::) ::)ελπιζω τουλαχιστον να μην ισχυσει για ολη μας την ζωη anthouleta :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Εύη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #777 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:03:56 μμ »
Καλησπέρα!
Καθώς διαβάζω επιτάφιο ξεκλέβω λίγο χρόνο, για να σας κάνω μία πρόταση για έξοδο! Χτες είδα την ταινία "Ανάμεσα στους τοίχους", υπέροχη! Αναφέρεται στην πραγματικότητα που βιώνει ένας καθηγητής, φιλόλογος, στο πλαίσιο μιας διαπολιτισμικής τάξης. Θίγει όλα τα καίριας σημασίας θέματα (κατά τη γνώμη μου), το όρια (των ρόλων, από ποιον τίθονται, πόσο δύσκολα εφαρμόζονται κ.λ.π.), την αναγκαιότητα ή όχι της ποινής, τις αντικειμενικής δυσκολίες (π.χ. μη κατανόηση της γλώσσας από μαθητές), το αν και κατά πόσο εμπλέκεται η οικογένεια των μαθητών στην εκπαιδευτική πράξη, το κατά πόσο είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε ακραίες καθημερινές καταστάσεις.... και άλλα πολλά.
 Δεν είναι δύσκολος ο συνειρμός... Τι αποδεικνύουμε βρίσκοντας μια καλή αφόρμηση; Ναι και οι στόχοι, μια χαρά και τον Bloom τον ξέρω απέξω, και;;;
Και πήγα και χτες να κάνω την αίτηση και το άγχος ήταν διάχυτο, και άγχος όχι για το διαγωνισμό, αλλά για τη συμπλήρωση της αίτησης! Έλεος!
Δε θα γίνει έκρηξη αν το γράψεις με άλλη σειρά, ούτε θα αρνηθεί το ασεπ τα 20 ευρώ σου αν δεν αρίθμησες το παράβολο!
Πω! πήρα φόρα!
Επιστρέφω στο αρχικό μου θέμα, αν έχετε χρόνο πηγαίνετε να δείτε την ταινία!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #778 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:25:01 μμ »
Ωραία η πρόταση σου Εύη για την ταινία. Όταν μπορέσω θα την δω!
Συμφωνώ με όσα λες αλλά υπάρχουν άνθρωποι που αγχώνονται με το παραμικρό. Έτσι εγώ εξηγώ τις ερωτήσεις και τις ανησυχίες τους.

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #779 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:37:31 μμ »
Καλησπέρα σε όλους & όλες! Καλό διάβασμα και καλή τύχη σε διαγωνισμούς και μη!!
Εγώ είμαι, δυστυχώς, ένας από τους ανθρώπους που αγχώνονται με το παραμικρό και θα ήθελα πάααρα πολύ να το αλλάξω.
Σήμερα έκανα τα χαρτιά μου, είχα τρελό άγχος και την ώρα που έφευγα έγινε κάτι που με βοήθησε να συνειδητοποιήσω ότι είμαι ηλίθια και αγχώνομαι για βλακείες!
Από αυτό το διαγωνισμό κρίνονται πολλά για τη ζωή μας αλλά όχι η ζωή μας!!
Είναι μεγάλη ευλογία το ότι είμαστε εδώ, διαβάζουμε, γκρινιάζουμε και αγχωνόμαστε για την ημερομηνία διεξαγωγής του διαγωνισμού. Να προσπαθούμε να τα βλέπουμε όλα στη σωστή τους διάσταση!
Και φίλε Μάρκο, αν κανονίσουμε όλοι οι αγχωμένοι/-ες φιλόλογοι ένα group therapy, μάς αναλαμβάνεις για να μας μεταδώσεις λίγη από την ψυχραιμία και τη αισιοδοξία σου;;  :)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #780 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:59:45 μμ »
Alkioni μου, έχεις δίκιο..Θεωρούμε δεδομένα κάποια πράγματα, όπως την υγεία π.χ. και όταν αυτή κινδυνεύει τότε συνειδητοποιούμε, ότι η ευτυχία βρίσκεται στα απλά πράγματα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Εύη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #781 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 02:02:27 μμ »
Σκοπός όσων έγραψα δεν είναι η κατηγορία, ούτε ήθελα να είμαι επικριτική. Η αλήθεια όμως είναι πως το υπερβολικό άγχος τελικά είναι αυτό που μπορεί να σε οδηγήσει στο λάθος και να σου στοιχίσει πολλά και να σε υποτιμήσει πραγματικά. Έχω δώσει άλλες δύο φορές και αλήθεια, αυτά που έχω δει στην αίθουσα δε λέγονται. Τραγικέστερο όλων, το ότι κάποιοι διαβάζουν λίγο πριν αρχίσει η εξέταση.
Την πρώτη δε φορά που έδωσα, είχα διαβάσει πολύ, αλλά το άγχος και ο ανταγωνισμός με κόμπλαραν τόσο πολύ που έβγαινα από την αίθουσα και δεν ήξερα τι είχα κάνει.
Το άγχος είναι σπουδαίος βοηθός όταν σε κινητοποιεί να κάνεις τα πράγματα στην ώρα τους και σε βοηθάει να προχωράς. Και εγώ έχω άγχος και δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος που εμπλέκεται σ' αυτή τη διαδικασία και είναι άνετος και cool. Η ψυχολογία, όπως βλέπω τώρα πια τα πράγματα, είναι για μένα το α και το ω για την επιτυχία στο ασεπ. Οπότε, αν θέλετε μπορείτε να κάνετε ό,τι προσπαθώ να κάνω και εγώ: διάβασμα προγραμματισμένο, συχνές έξοδοι με καλή παρέα, φροντίδα του εαυτού μας, πράγματα που μας ανατροφοδοτούν και μας φτιάχνουν την αυτοεικόνα και τη διάθεση.

καλή επιτυχία να έχουμε!
στην υγειά μας!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #782 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 02:20:43 μμ »
μου αρεσει που καποιοι/ες ακολουθειται τη συμβουλη μου.το αγχος ειναι κακος συμβουλος. η Ευη το εθεσε πολυ σωστα. το δημιουργικο αγχος ειναι πριν οχι οταν πλησιαζει ο καιρος των εξετασεων. Ακλιονη, ναι θα σας αναλαβω,ευχαριστως, κανετε το γκρουπ και ερχομαι για τονωση/εκτονωση (με τοσες κοπελες πως θα μπορουσα να πω οχι?
τυχερος!!!!!!!)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #783 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 08:43:26 μμ »
Δε ξέρω πώς είσαστε εσείς αλλά εμένα μου παρέλυσε η μία πλευρά της μέσης μου από την καρέκλα και δε μπορώ να κάνω τίποτα.Είμαι με μυοχαλαρωτικά και με σπρέυ για τη μέση.Δε ξέρω τί θα κάνω....Πονάω πάρα πολύ....Άντε να δώσουμε να αρχίσω κανά γυμναστήριο γιατί δε με βλέπω καλά αλλά σε καμιά αναπηρική καρέκλα >:( Να τραυματιστώ από μία καρέκλα και από το διάβασμα δε το είχα φανταστεί ποτέ στη ζωή μου...... και όμως είναι όλα δυνατά..... :( 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2008, 08:55:57 μμ από Supreme »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161904
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.