*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;  (Αναγνώστηκε 6258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Felix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι πανέμορφη! (με ή χωρίς ΑΣΕΠ...)
    • Προφίλ
Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« στις: Μάρτιος 17, 2008, 08:06:52 μμ »
...Θεωρητικά έχω σπουδάσει "περι την τε ελληνικην και αγγλικην...". Ξέρω σίγουρα ότι σε Γυμνάσιο και σε Λύκειο είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι καθηγητές αγγλικών να αναλαμβάνουν ιστορίες...Υπάρχουν και άλλα μαθήματα που μπορούμε να διδάξουμε; Εγώ που είμαι διορισμένη σε δημοτικό,θα μπορούσα να διδάξω κάποιο άλλο μάθημα,ώστε να συμπληρώνω το ωράριό μου στο ίδιο σχολείο,προκειμένου να μην μετακινούμαι σε δύο σχολεία;
Think pink...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:26 »

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:17:44 μμ »
Τα πιο συνηθισμένα είναι η ιστορία και το ΣΕΠ (που μπορεί να γίνει ανάθεση σε όλες τις ειδικότητες έτσι κι αλλιώς) αλλά έχω ακούσει και για περιπτώσεις που ανέθεσαν σε ξενόγλωσσους να διδάξουν ακόμα και θρησκευτικά! Όλα αυτά βέβαια για γυμνάσιο-λύκειο! Στα δημοτικά απ' όσο γνωρίζω μόνο αγγλικά διδάσκουμε και γι'αυτό και μπορεί να χρειαστεί, για να καλύψουμε ωράριο να τρέχουμε σε 3-4 σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος Felix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι πανέμορφη! (με ή χωρίς ΑΣΕΠ...)
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2008, 06:13:55 μμ »
Κι εγώ τελικά κάτι τέτοιο πιστεύω... Προκειμένου όμως να πρέπει να διδάξω...θρησκευτικά, καλύτερα το τρέξιμο! :P
Μία άλλη άσχετη απορία: Αν θέλει κανένας να κάνει μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια και το ανάποδο, γίνεται να βάλει περιορισμό στο σχολείο; Να πει δηλαδή ότι θέλει να πάει μόνο στο τάδε σχολείο, και αν δεν γίνεται να μην πάρει καθόλου μετάταξη; Ή μήπως I'm asking for too much?
Think pink...!

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2008, 06:32:27 μμ »
Νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο! Εδώ ακόμα και όταν είσαι ήδη στη β'βάθμια και παίρνεις μετάθεση, δεν ξέρεις σε τι σχολείο θα τοποθετηθείς ... Να προσθέσω ότι είναι σε συγκεκριμένους νομούς οι θέσεις που δίνονται για αυτούς που ζητούν μετάταξη!Πέρυσι πχ. είδα ότι από εμάς των αγγλικών, κάποιοι από μετάταξη τοποθετήθηκαν στη Βοιωτία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:26 »

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2008, 04:25:27 μμ »
...Θεωρητικά έχω σπουδάσει "περι την τε ελληνικην και αγγλικην...". Ξέρω σίγουρα ότι σε Γυμνάσιο και σε Λύκειο είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι καθηγητές αγγλικών να αναλαμβάνουν ιστορίες...Υπάρχουν και άλλα μαθήματα που μπορούμε να διδάξουμε; Εγώ που είμαι διορισμένη σε δημοτικό,θα μπορούσα να διδάξω κάποιο άλλο μάθημα,ώστε να συμπληρώνω το ωράριό μου στο ίδιο σχολείο,προκειμένου να μην μετακινούμαι σε δύο σχολεία;
Στη Θεσ/νίκη δε δίνουν τέτοιο πτυχίο. Πρέπει να τελείωσες Αθήνα και μάλιστα όχι πρόσφατα, γιατί ούτε εκεί το δίνουν πια. Με αυτό το πτυχίο διδάσκεις -όταν χρειαστεί να καλύψεις ώρες κλπ- μαθήματα ελλ/κής φιλολογίας, κάτι που δε συμβαίνει με όσους έχουν απλά "περί την αγγλικήν". Στάνταρ αυτό. Πολλοί δεν το ξέρουν (και δεν τους συμφέρει να είναι αλήθεια, αφού έχεις διδαχτεί λατινικά κλπ, κάτι που δε συμβαίνει με φιλολόγους ελλ/κής που δεν προέρχονται από τις κανονικές φιλολογίες).

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2008, 04:51:44 μμ »
Για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένες ενδεχόμενες παρεξηγήσεις. Σύμφωνα με την Γ2/5402/14.10.94 Εγκ. YΠΕΠΘ, οι αναθέσεις μαθημάτων γίνονται ανάλογα με τον κλάδο στον οποίο ανήκει κανείς, όχι ανάλογα με το τι/που/πότε έχει σπουδάσει.

Ανεξάρτητα από το πού φοίτησε κανείς (Αθήνα, Θεσ/νικη ή εξωτερικό) και τι γράφει το εκάστοτε πτυχίο, ανήκουμε στον κλάδο ΠΕ06 (Αγγλικών). Αυτό σημαίνει πως διδάσκουμε κατά Α' ανάθεση Αγγλικά και κατά Β' ανάθεση Ιστορία, Φιλοσοφία, Ψυχολογία ή ΣΕΠ. Ορισμένοι συνάδελφοι -παράτυπα- διδάσκουν και άλλα μαθήματα, όπως λ.χ. Θρησκευτικά. Αυτό γίνεται συνήθως είτε για να διευκολύνουν τη λειτουργία του σχολείου, είτε γιατί αλλιώς θα έπρεπε να συμπληρώνουν ωράριο αλλού. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2008, 02:47:21 μμ »
...Θεωρητικά έχω σπουδάσει "περι την τε ελληνικην και αγγλικην...". Ξέρω σίγουρα ότι σε Γυμνάσιο και σε Λύκειο είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι καθηγητές αγγλικών να αναλαμβάνουν ιστορίες...Υπάρχουν και άλλα μαθήματα που μπορούμε να διδάξουμε; Εγώ που είμαι διορισμένη σε δημοτικό,θα μπορούσα να διδάξω κάποιο άλλο μάθημα,ώστε να συμπληρώνω το ωράριό μου στο ίδιο σχολείο,προκειμένου να μην μετακινούμαι σε δύο σχολεία;
Στη Θεσ/νίκη δε δίνουν τέτοιο πτυχίο. Πρέπει να τελείωσες Αθήνα και μάλιστα όχι πρόσφατα, γιατί ούτε εκεί το δίνουν πια. Με αυτό το πτυχίο διδάσκεις -όταν χρειαστεί να καλύψεις ώρες κλπ- μαθήματα ελλ/κής φιλολογίας, κάτι που δε συμβαίνει με όσους έχουν απλά "περί την αγγλικήν". Στάνταρ αυτό. Πολλοί δεν το ξέρουν (και δεν τους συμφέρει να είναι αλήθεια, αφού έχεις διδαχτεί λατινικά κλπ, κάτι που δε συμβαίνει με φιλολόγους ελλ/κής που δεν προέρχονται από τις κανονικές φιλολογίες).

Εγώ πήρα πέρσι πτυχίο από το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Καποδιστριακού Αθηνών και το πτυχιο λέει ακριβώς όπως γράφει πιο πάνω ο Felix "περι την τε ελληνικήν και αγγλικήν..."!!!
Επίσης συμφωνώ με τα λεγόμενα του Marcus..

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2008, 05:16:11 μμ »
Eγω που τελείωσα Θεσνικη δεν γράφει κάτι τέτοιο το πτυχίο μου....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2008, 11:05:18 πμ »
Ανεξαρτήτως τούτου, είναι αρκετά πιθανό διοριζόμενη να κληθείς να διδάξεις ιστορία (ή φιλοσοφία αν είσαι σε Λύκειο).

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2008, 07:15:43 μμ »
Ανεξαρτήτως τούτου, είναι αρκετά πιθανό διοριζόμενη να κληθείς να διδάξεις ιστορία (ή φιλοσοφία αν είσαι σε Λύκειο).

Να σου πω την αληθεια δεν θα με χαλουσε να μαθαινα Ιστορια λιγο καλυτερα!!!! ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2008, 11:16:48 μμ »
Ειλικρινά, δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να σε πειράζει. Απλώς χρειάζεται λίγη περισσότερη δουλειά τις πρώτες χρονιές που διδάσκεις το μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2008, 04:45:22 μμ »
Φαντάζομαι ότι δεν μας αναθέτουν άλλα μαθήματα βασισμένοι στο τι λέει το πτυχίο μας αλλά στο γεγονός ότι προερχόμαστε από την φιλοσοφική.

Εγώ προσωπικά , έχοντας πάρει τομέα λογοτεχνίας , πιστεύω ότι θα ήμουν πιο καλή στο να διδάξω κείμενα παρά ιστορία.

Τα Θρησκευτικά από που ποκλυπτουν ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ.. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2008, 12:01:28 μμ »
Παραπέμπω και πάλι στην Γ2/5402/14.10.94 Εγκ. YΠΕΠΘ, σύμφωνα με την οποία ο κλάδος ΠΕ06 (Αγγλικών), διδάσκει κατά Β' ανάθεση Ιστορία, Φιλοσοφία, Ψυχολογία ή ΣΕΠ. Λογοτεχνία, Θρησκευτικά ή κάτι άλλο δεν προβλέπονται, και όπου συμβαίνει κάτι τέτοιο γίνεται κατά παρέκκλιση της κείμενης νομοθεσίας.

Αποσυνδεδεμένος moth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Knowledge is power" Francis Bacon
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τι μαθήματα μπορούμε να διδάξουμε;;;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:44:13 μμ »
Την ειχα και εγω αυτη την απορια σχετικα με το αν διδασκουμε και ελληνικα μαθηματα!Παντως ακομα στο Καποδιστριακο τμημα το πτυχιο λεει "περι την ελληνικην"..Κ αυτο στανταρ μιας και μολις πριν απο ενα μηνα τελειωσα το τμημα.Μπορω με αυτο το πτυχιο να λαβω μερος σε διαγωνισμους του ΑΣΕΠ και ως ελληνικη φιλολογος ή μονο ως β'διαλογη διδασκω τετοια μαθηματα?
"The English language is the accretion and growth of every dialect,race and range of time,and is both the free and compacted composition of all"  Walt Whitman

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.