*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:41:30 μμ »
Kοίτα, Τσαμπίκα, όλοι έχουμε περάσει από τη φάση που είσαι εσύ τώρα. Όπως διαμορφώνονται τα πράγματα, όποιον καθηγητικό κλάδο και να επιλέξεις κανένας δε σου εγγυάται ότι, μόλις τελειώσεις, θα πιάσεις δουλειά. Το ίδιο έχει αρχίσει να διαφαίνεται και με τους δασκάλους. Αν σκεφτείς ότι με το νέο νομοσχέδιο δε θα προκηρυσει θέσεις, αλλά θα πηγαίνεις να δίνεις ΑΣΕΠ, θα κρατάς τα μόρια και θα σου καθορίζει κάθε χρόνο το υπουργείο πόσους θα πάρει, καταλαβαίνεις ότι το υπουργείο μπορεί να παίρνει και λιγότερους από τα πραγματικά κενά και να καλύπτει τις υπόλοιπες θέσεις με αναπληρωτές. Δυστυχώς, πρέπει να χτυπήσεις πολλές πόρτες, να περιμένεις και να δεις πότε και ποια θα σου ανοίξει. Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω διαβεβαιώσεις, αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Καλή τύχη σε ό,τι και αν αποφασίσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:07 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:43:34 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!
Πριν από 2 χρόνια το υπουργείο έκανε το εξής τραγικό: αναγνώρισε στους νομικάριους και στους κοινωνιολόγους να κάνουν ως δεύτερη ανάθεση Οικιακή Οικονομία. Δυστυχώς, το αντίστοιχο δεν έγινε και για τους ΠΕ15. Αυτό οδήγησε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα σε πτώση των διορισμών. Κάτι το μνημόνιο, κάτι και αυτό, από 45 με 50 διορισμούς (περίπου) το χρόνο, φτάσαμε φέτος στους 13. Σήμερα είχα πάει στη σχολή να δώσω κάποια μαθήματα και είδα γνωστούς που έχουν τελειώσει και δεν τους πήραν αναπληρωτές. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, γιατί από πέρυσι έχω διοριστεί με την πρώτη ειδικότητα (ΠΕ02) και έτσι δεν ασχολούμαι και πολύ, αλλά πρόσεξε πολύ το επόμενο βήμα σου. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα και ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει σε τόσο ρευστές καταστάσεις, δυστυχώς. Πάντως, ψάξε τα καλύτερα τα πράγματα.
Υπαρχει καποια σελιδα στο internet οπου μπορω να δω ποσους αναπληρωτες πηρανε απο καθε ειδικοτητα φετος αλλα κ τις προηγουμενες χρονιες?
Να μπεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:46:25 μμ »
Και μια συμβουλή: το πανεπιστήμιο έχει κέντρο σταδιοδρομία. Είναι όλοι πολλοί εξυπηρετικοί, θα το δεις. Πήγαινε να πάρεις τις πληροφορίες που θες, ώστε να είσαι σίγουρη τι θες να κάνεις τελικά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 07:05:30 μμ »
Και μια συμβουλή: το πανεπιστήμιο έχει κέντρο σταδιοδρομία. Είναι όλοι πολλοί εξυπηρετικοί, θα το δεις. Πήγαινε να πάρεις τις πληροφορίες που θες, ώστε να είσαι σίγουρη τι θες να κάνεις τελικά.
Αυτο σκοπεθω να κανω μολις ξεμπερδεψω με την εξεταστικη μου εδω στην Πατρα.Σ'ευχαριστω κ παλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:07 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 04:14:05 μμ »
Ρε παιδιά με κοροιδεύετε, που την είδατε εσείς την μεγάλη απορρόφηση των αποφοίτων του τήματαων Οικιακής Οικονομίας;;; Ένα μόνο μάθημα έχουν να διδάξουν σε όλη την εκπαίδευση.

Αλλά αυτές είναι οι αδικίες στην Ελλάδα. Τελειώνεις γεωπόνος μετά από 5 χρόνια, δεν σουν δίνουν καν παιδαγωγική κατάρτιση και μεταπτυχιακό να κάνεις , μηδαμινές οι ελπίδες να την πάρεις, έχεις πληυώρα μαθημάτων και κύκλων γεωπονίας στα ΕΠΑΛ να διδάξεις ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!

Η πλήρης αδικία σε όλο το μεγαλείο της, και ο άλλος με ένα πτυχίο δασκάλου σε 4 χρονάκια (ευκολότατες σπουδές !!!!!!!!!!!!!!!) και με βαθμό 9 τουλάχιστον (μιας και στα παιδαγωγικά τους βαθμούς τους βάζουν αβέρτα) ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!

Γαμώ την Ελλάδα μου μέσα, η αδικία και αναξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο της!!!!!!!!!!!

Να το χ...ω το πανεπιστήμιο, τις σπουδές και όλα!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά που θα πάει, το καζάνι βράζει και κάποια στιγμή θα εκραγεί από τις πολλές αδικίες

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2010, 04:16:57 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 04:39:11 μμ »
giannios βαθειες ανασες ...αν δεις οτι δεν βοηθα τοτε βαλαιριανα ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 05:14:38 μμ »
ΕΙΧΕ απορροφηση...τωρα ενας θεος ξερει...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 05:19:18 μμ »
Ρε παιδιά με κοροιδεύετε, που την είδατε εσείς την μεγάλη απορρόφηση των αποφοίτων του τήματαων Οικιακής Οικονομίας;;; Ένα μόνο μάθημα έχουν να διδάξουν σε όλη την εκπαίδευση.

Αλλά αυτές είναι οι αδικίες στην Ελλάδα. Τελειώνεις γεωπόνος μετά από 5 χρόνια, δεν σουν δίνουν καν παιδαγωγική κατάρτιση και μεταπτυχιακό να κάνεις , μηδαμινές οι ελπίδες να την πάρεις, έχεις πληυώρα μαθημάτων και κύκλων γεωπονίας στα ΕΠΑΛ να διδάξεις ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!

Η πλήρης αδικία σε όλο το μεγαλείο της, και ο άλλος με ένα πτυχίο δασκάλου σε 4 χρονάκια (ευκολότατες σπουδές !!!!!!!!!!!!!!!) και με βαθμό 9 τουλάχιστον (μιας και στα παιδαγωγικά τους βαθμούς τους βάζουν αβέρτα) ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!

Γαμώ την Ελλάδα μου μέσα, η αδικία και αναξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο της!!!!!!!!!!!

Να το χ...ω το πανεπιστήμιο, τις σπουδές και όλα!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά που θα πάει, το καζάνι βράζει και κάποια στιγμή θα εκραγεί από τις πολλές αδικίες


E,  για υπολόγισέ τα καλύτερα τα πράγματα: είναι το μοναδικό τμήμα στην Ελλάδα, κρατούν σταθερό τον αριθμό των εισακτέων, συνεπώς, γιατί να υπάρχει κορεσμός; Όσοι συνταξιοδοτούνται, τόσοι αποφοιτούν (45 δηλαδή). Αυτό που άλλαξε το συσχετισμό είναι ότι δόθηκε το μάθημα ως β' ανάθεση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 05:45:40 μμ »
Ρε παιδιά με κοροιδεύετε, που την είδατε εσείς την μεγάλη απορρόφηση των αποφοίτων του τήματαων Οικιακής Οικονομίας;;; Ένα μόνο μάθημα έχουν να διδάξουν σε όλη την εκπαίδευση.

Αλλά αυτές είναι οι αδικίες στην Ελλάδα. Τελειώνεις γεωπόνος μετά από 5 χρόνια, δεν σουν δίνουν καν παιδαγωγική κατάρτιση και μεταπτυχιακό να κάνεις , μηδαμινές οι ελπίδες να την πάρεις, έχεις πληυώρα μαθημάτων και κύκλων γεωπονίας στα ΕΠΑΛ να διδάξεις ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!

Η πλήρης αδικία σε όλο το μεγαλείο της, και ο άλλος με ένα πτυχίο δασκάλου σε 4 χρονάκια (ευκολότατες σπουδές !!!!!!!!!!!!!!!) και με βαθμό 9 τουλάχιστον (μιας και στα παιδαγωγικά τους βαθμούς τους βάζουν αβέρτα) ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!

Γαμώ την Ελλάδα μου μέσα, η αδικία και αναξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο της!!!!!!!!!!!

Να το χ...ω το πανεπιστήμιο, τις σπουδές και όλα!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά που θα πάει, το καζάνι βράζει και κάποια στιγμή θα εκραγεί από τις πολλές αδικίες


E,  για υπολόγισέ τα καλύτερα τα πράγματα: είναι το μοναδικό τμήμα στην Ελλάδα, κρατούν σταθερό τον αριθμό των εισακτέων, συνεπώς, γιατί να υπάρχει κορεσμός; Όσοι συνταξιοδοτούνται, τόσοι αποφοιτούν (45 δηλαδή). Αυτό που άλλαξε το συσχετισμό είναι ότι δόθηκε το μάθημα ως β' ανάθεση.
στην πραγματικοτητα ομως υπαρχουν πολυ περισσοτερα κενα απο 45.εγω προσωπικο στη Ροδο ξερω μονο 2 ατομα που να διδασκουν το συγκεκριμενο μαθημα.2 σε ολο το νησι!!και στην υπολοιπη ελλαδα δεν νομιζω να ειναι κατι διαφορετικο.Βεβαια οταν τλκ το διδασκουν καθηγητες αλλων ειδικοτηταν τοτε ναι υπαρχρι προβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος bp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:25:00 μμ »
Τα κενά της κάθε χρονιάς είναι σίγουρα πολύ περισσότερα και από 13 και από 45. Εγώ έχω διοριστεί με αυτή την ειδικότητα σε ένα από τα Δωδεκάνησα (από κατατακτήριες). Το μάθημα δεν είχε γίνει σε κανένα σχολείο του νησιού εδώ και πολλά χρόνια, ούτε καν σα δεύτερη ανάθεση. Συμπληρώνω ωράριο σε 2 μόνο σχολεία και πάλι μένουν ώρες ακάλυπτες οι οποίες δεν συμπληρώνεται από κανέναν. Το ίδιο και για τα περισοτερα γύρω νησιά. Δε νομίζω λοιπόν ότι φταίει το ότι έχουν γεμίσει οι θέσεις  αλλά είναι η γενικότερη πολιτική της κυβέρνησης. Η κατάσταση με τους απόφοιτους ΠΕ 15 έχει ζορίσει τα τελευταία χρόνια. Σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα, φέτος θα έπαιρνε 30 άτομα και πήρε τελικά μόνο 13. Θα έκανε γύρω στις 20 μεταθέσεις στην Αττική κι έκανε μόνο 1.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 06:12:27 μμ »
υποτιθεται πως απο το υπουργειο δεν γνωριζουν τι υπαρχουν κενα η' πολυ απλα κανουν τα στραβα ματια??? δηλαδη αν αναλαμβαναμε να τουε ενημερωσουμε που υπαρχουν κενα θα αλλαζε κατι η' αδικος κοπος? το λεω αυτο γιατι διαβασα σε μια συζητηση απο αλλο forum οτι απο τουπουργειο τους ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα που υπαρχουν κενα!!!αν ειναι δυνατον!! :o κ μαλιστα γινεται μια κινηση απο τα παιδια να μαθουν για τα κενα κ να τους ενημερωσουν.αν θελετε δειτε το εδω..
http://www.alfavita.gr/neoforum/viewtopic.php?f=48&t=80&sid=9b0298a56765779fc6658f4448179be5&start=40

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 06:24:11 μμ »
εγω ειμαι κοινωνιολογος,θυμαστε εσεις το μαθημα της κοινωνιολογιας να σας το εκανε κοινωνιολογος?οσοι ανθρωποι γνωριζω λενε οχι,φιλολογος μας το εκανε δευτερη αναθεση.Δεν ξερω,κι εγω στην ιδια θεση με εσενα ειμαι τσαμπικα,αν δεν φοβομουν οτι το παιδαγωγικο θα κλειδει και δεν θα ξαναανοιξει τον αιωνα τον απαντα θα πηγαινα να δωσω κατατακτηριες....προς το παρον σκεφτομαι για κοινωνικη εργασια,ελπιζω να υπαρχει καλυτερη απορροφηση εκει...
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 06:55:44 μμ »
η κοινωνιολογια διδασκεται στο γυμνασιο?αν ναι απ'οτι θυμαμαι μας το εκανε ο διευθυνης του σχολειου(εκτος κ αν το εχω μπερδεψει με αλλο). αν ηταν στο λυκειο παντως τοτε σιγουρα δεν το καναμε καθολου.παντως για το παιδαγωγικο μεχρι το 2014 θα εχει λενε απορροφητικοτητα.απλα θα ηθελα να κανω κατι σχετικο με αυτο που τελειωσα οπως και εσυ φανταζομαι γι'αυτο σκεφτομαι το οικιακς οικονομιας επειδη εχει κοινα μαθηματα.δεν θελω να πιστεψω πως τοσα χρονια πηγαν χαμενα.(χαμενα ακριβως δεν πηγαν,αλλα ακουλουθησα δυσκολο δρομο για να φτασω τλκ εκει που αγαπω περισσοτ)ερο.. :-\

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:38:00 μμ »
Ο κοινωνιολογος διδασκκει κοινωνικη κ πολιτικη αγωγη στην τριτη γυμνασιου και κοινωνιολογια στο λυκειο.
Δεν ξερω...το φοβαμαι το παιδαγωγικο...ασε που ειναι δυσκολες οι κατατκτηριες...δεν ξερω...θα ηθεκα να εργαστω στη δευτεροβαθμια αλλα ειναι πολυ πολυ δυσκολο....
ΠΕ 10

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.