*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:41:28 πμ »
καλημερα σε ολους...ανεβηκε χτεσ μια φιλη στη γραμματεια του φιλολογικου κ ρωτησε κ της ειπαν οτι δεν ισχυει αυτο...οτι δλδ, αν υπαρχει πιαθανοτητα να γινει αυτο, ειναι με κατατακτηριες, η με πανελληνιες μηχανογραφικο κτλ.....και δεν αναγνωριζονται μαθηματα...απλα αν ειναι με κατατακτηριες, το γνωστο, αρχη απο δευτερο ετος...pelazi εσυ που πηρες τηλ?στην αθηνα?τελικα πως θα μαθουμε τι ισχυει??????έμαθες κατι περισσοτερο εσυ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2008, 12:40:48 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο αλλά μια φίλη μου που πέρασε απο Τει νοσηλευτική σε Αει νοσηλευτικη με κατατακτήριες μπήκε απλά στο δευτερο έτος.
Βέβαια εκείνη έχει όφελος διότι θα γίνει προϋσταμένη άμεσα και θα ξεφύγει απο τις βάρδιες...(αλλιώς επρεπε να περιμένει καμιά 20 χρόνια και αν...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2008, 12:42:24 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2008, 01:23:58 μμ »
 Τηλεφώνησα προσωπικά στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και με ενημέρωσαν και πέρα από αυτό εγώ το έμαθα από έναν γνωστό μου που μπήκε κατ' αυτόν τον τρόπο. Φυσικά όμως είναι ελάχιστες οι φοιτητές που μπαίνουν έτσι,γύρω στους 7-8 παίρνουν.
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2008, 12:00:36 μμ »
 καλημερα..εγω δεν διαφωνω, και ανισχυει ετσι ειναι οντων ενδιαφερον...αλλα αν ισχυει για τη μια σχολη κατι, ισχυει κ για την αλλη..δεν γινεται...γι αυτο λεω, μια απο τισ δυο σχολες μας λεει βλακειες....που πιστευεισ μπορουμε να ρωτησουμε για σιγουρια???????εσυ εμπιστευεσαι την γραμματεια στα γιαννενα?

εγω σκεφτομουν, επειδη οι κατατακτηριες ειναι λιγο...επιπονες..μηπως ξαναεκανα μηχανογραφικο μετο 10%...αλλα εχει κατι βασεις....αστα....οποτε ενδιαφερον θα ειναι αν ισχυει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 09:59:09 μμ »
Παίρνεις κάποιο επίδομα αν έχεις και δεύτερο πτυχίο; ή το επίδομα μετράει μόνο για μεταπτυχιακό και διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:13:54 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος lionel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:21:33 μμ »
:/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 12:41:12 μμ από lionel »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:29:20 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!
Μπα δεν αξίζει πιστεύω...Αφού είσαι 22-23 και έχεις όρεξη για σπουδές, βρες κανένα κονέ για εξωτερικό και σήκω φύγε από Ελλάδα , την κόλαση των διπλωματούχων και το βασίλειο της ανειδίκευτης και κακοπληρωμένης εργασίας
ειμαι ακομα 21.. ;) λογικα θα μ αναγνωριστουν κ καποια μαθηματα επειδη ειναι ομοια με της σχολης μου οποτε δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα.εννοειται πως παραλληλα θα πρεπει να εργαστω γιατι δεν θα μπορουν να με συντηρουν οι γονεις μου.αλλα αναρωτιεμαι αξιζει να προσπαθησω για τη συγκεκριμενη σχολη??ισχυει αυτο που ειπα με την επαγγελματικη αποκατασταση?οσο για το εξωτερικο θα το εκανα μονο αν ηθελα να μεινω μονιμα εκει...και δεν το θελω.. :-\

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:37:35 μμ »
Tsampika, πρωτίστως εννοείς ότι φοιτάς στο τμήμα οικονομικών επιστημών του πανεπιστημίου της Πάτρας. Όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς, αν σε ενδιαφέρει να διδάξεις οικιακή οικονομία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, do it! Αυτό σημαίνει ότι θα ήταν προτιμότερο να δεις τι αντικείμενο είναι αυτό, παρά να σκέφτεσαι την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, γιατί όπως βλέπεις τα πράγματα δεν είναι ρόδινα για όλους τους κλάδους. Τέλος, όταν ολοκληρώσεις τις σπουδές σου στο νέο τμήμα (δηλαδή 2015 περίπου, καλώς εχόντων των πραγμάτων), δε θα ισχύει το παρόν καθεστώς για την παιδαγωγική επάρκεια, αφού το τμήμα Οικιακής Οικονομίας, αν δε συμβαδίσει με τα νέα εκπαιδευτικά μέτρα, δε θα προσφέρει το πιστοποιητικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2010, 04:39:44 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:45:30 μμ »
Tsampika, πρωτίστως εννοείς ότι φοιτάς στο τμήμα οικονομικών επιστημών του πανεπιστημίου της Πάτρας. Όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς, αν σε ενδιαφέρει να διδάξεις οικιακή οικονομία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, do it! Αυτό σημαίνει ότι θα ήταν προτιμότερο να δεις τι αντικείμενο είναι αυτό, παρά να σκέφτεσαι την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, γιατί όπως βλέπεις τα πράγματα δεν είναι ρόδινα για όλους τους κλάδους. Τέλος, όταν ολοκληρώσεις τις σπουδές σου στο νέο τμήμα (δηλαδή 2015 περίπου, καλώς εχόντων των πραγμάτων), δε θα ισχύει το παρόν καθεστώς για την παιδαγωγική επάρκεια, αφού το τμήμα Οικιακής Οικονομίας, αν δε συμβαδίσει με τα νέα εκπαιδευτικά μέτρα, δε θα προσφέρει το πιστοποιητικό.
το μαθημα της οικιακης οικονομιας το βρισκω πολυ ενδιαφερον.δεν θα ηθελα ομως να κανω αλλα 2-3 χρονια σπουδες αν τλκ δν μου δωσει την επαγγελματικη αποκατασταση που λενε πως εχει καποιοι.γιατι αν το παμε κ ετσι κ τα οικονομικα μου αρεσουν κ θα ηθελα να τα δειδαξω αλλα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα μου φαινεται απιαστο ονειρο.τωρα αυτο για την παιδαγωγικη καταρτιση που ανεφερες τι ακριβως εννοεις?η συγκεκριμενη σχολη ανηκει στις "καθηγητικες" οποτε λογικα δεν δινει κ το πιστοποιητικο? ???

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 20, 2010, 05:05:40 μμ »
Το τμήμα Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας ανήκει στα "καθηγητικά" τμήματα και έως και το 2014 (για τους δύο δηλαδή επόμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ) θα αναγνωρίζεται στους πτυχιούχους του η παιδαγωγική επάρκεια. Με το νέο νόμο όμως που ψηφίστηκε δε θα ισχύει αυτό που είχες πληροφορηθεί. Η παιδαγωγική επάρκεια δηλαδή δε θα δίνεται στους πτυχιούχους οποιουδήποτε τμήματος (εκτός των ΦΠΨ, ΠΤΔΕ, ΠΤΝ, ΑΣΠΑΙΤΕ), αλλά θα πρέπει αυτοί να παρακολουθήσουν πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης (είτε κατόπιν της αποφοίτησης είτε στο πλαίσιο των σπουδών), για να λάβουν το πιστοποιητικό. Επομένως, με το υπάρχον πτυχίο τμ. Οικιακής Οικονομίας από το 2015 και μετά δε θα μπορεί να διορίζεται κάποιος στην εκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2010, 05:25:57 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 20, 2010, 05:38:16 μμ »
μέχρι και τον τελευταίο ΑΣΕΠ πάντως, ο κλάδος Ο.Οικονομίας είχε το μεγαλύτερο ποσοστό διορισμού από όλους τους κλάδους.(λίγο καλύτερα από τους δασκάλους!!!)
Λίγοι το ήξεραν...

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 20, 2010, 08:48:43 μμ »
Το τμήμα Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας ανήκει στα "καθηγητικά" τμήματα και έως και το 2014 (για τους δύο δηλαδή επόμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ) θα αναγνωρίζεται στους πτυχιούχους του η παιδαγωγική επάρκεια. Με το νέο νόμο όμως που ψηφίστηκε δε θα ισχύει αυτό που είχες πληροφορηθεί. Η παιδαγωγική επάρκεια δηλαδή δε θα δίνεται στους πτυχιούχους οποιουδήποτε τμήματος (εκτός των ΦΠΨ, ΠΤΔΕ, ΠΤΝ, ΑΣΠΑΙΤΕ), αλλά θα πρέπει αυτοί να παρακολουθήσουν πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης (είτε κατόπιν της αποφοίτησης είτε στο πλαίσιο των σπουδών), για να λάβουν το πιστοποιητικό. Επομένως, με το υπάρχον πτυχίο τμ. Οικιακής Οικονομίας από το 2015 και μετά δε θα μπορεί να διορίζεται κάποιος στην εκπαίδευση.
Το τμήμα Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας ανήκει στα "καθηγητικά" τμήματα και έως και το 2014 (για τους δύο δηλαδή επόμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ) θα αναγνωρίζεται στους πτυχιούχους του η παιδαγωγική επάρκεια. Με το νέο νόμο όμως που ψηφίστηκε δε θα ισχύει αυτό που είχες πληροφορηθεί. Η παιδαγωγική επάρκεια δηλαδή δε θα δίνεται στους πτυχιούχους οποιουδήποτε τμήματος (εκτός των ΦΠΨ, ΠΤΔΕ, ΠΤΝ, ΑΣΠΑΙΤΕ), αλλά θα πρέπει αυτοί να παρακολουθήσουν πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης (είτε κατόπιν της αποφοίτησης είτε στο πλαίσιο των σπουδών), για να λάβουν το πιστοποιητικό. Επομένως, με το υπάρχον πτυχίο τμ. Οικιακής Οικονομίας από το 2015 και μετά δε θα μπορεί να διορίζεται κάποιος στην εκπαίδευση.
μεγαλο μπερδεμα.δλδ τελειωνεις 2 σχολες,εχει παιδαγωγικα μαθηματα κ τλκ δεν παιρνεις την καταρτιση!ουφ ελεος πια!!!μα τι θελουν τελοσπαντων!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 20, 2010, 08:51:10 μμ »
μέχρι και τον τελευταίο ΑΣΕΠ πάντως, ο κλάδος Ο.Οικονομίας είχε το μεγαλύτερο ποσοστό διορισμού από όλους τους κλάδους.(λίγο καλύτερα από τους δασκάλους!!!)
Λίγοι το ήξεραν...
με λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο και εγω ακριβως αυτο διαπιστωσα! δεν υπαρχει καποιος πε15 να μας διαφωτισει σχετικα?? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.