*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχιακή εργασία  (Αναγνώστηκε 9950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:42:25 μμ »
Εμένα μου έκανες εντύπωση,ότι δεν ήξερε τη λέξη paper.
Τι εργασία είναι αυτή που έκανε χωρίς να ξέρει τι είναι το paper?
Από που άντλησε πληροφορίες?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιακή εργασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:36 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 11, 2008, 03:31:14 μμ »
Ένας συμφοιτητής μου κατοχύρωσε τα πνευματικά του δικαιώματα γιατί πολλοί είναι αυτοί οι καθηγητές που τις παρουσιάζουν για δική τους διπλωματική, μεταπτυχιακό, δημοσίευση ή εργασία. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρωτήσω γιατί έφυγε και δουλεύει Αγγλία. Νομίζω όμως πως ακόμα και αν την δημοσιεύσεις θεωρείται πνευματικό σου παιδί και δλδ ο νόμος λέει (πρόσφατα το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι που για να σε πω, πάντως στο σεμινάριο βιβλιοθηκονομίας που παρακολούθησα το αναφέραμε) πως οποιαδήποτε δημοσίευση έργου (που έχεις κάνει η ίδια) συνεπάγεται και πνευματικά δικαιώματα (έντυπη, διαδίκτυο κλπ.) Όμως γνώμη μου είναι πως έπρεπε να κάνεις copyright πριν καταθέσεις την εργασία σου και να το λέει στην δεύτερη σελίδα όπως τα άλλα βιβλία που διαβάζουμε. (με την υπογραφή σου κλπ).
Θα ρωτήσω το απόγευμα την καθηγήτρια που είχαμε στο σεμινάριο και θα σου πω ακριβώς.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 11, 2008, 03:32:45 μμ »
Μα και να τη δημοσιοποιήσει θα γίνεται αναφορά στο όνομά σου..Δε μπορείς να τον αποτρέψεις


Άστο αυτό γιατι πολλοί είναι αυτοί που τις παρουσιάζουν για δικές τους. Σου λέει που θα το μάθουν ... και τι θα κάνουν; :o
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2008, 04:38:44 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 11, 2008, 04:26:56 μμ »
Ο Πετροδασκαλάκης ζει και θα ξαναχτυπήσει.....................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιακή εργασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:36 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 12, 2008, 09:11:09 μμ »
Καλησπέρα, τώρα το είδα το μήνυμα.
Επειδή είχα/έχω παρόμοιο πρόβλημα, μπορείς να πας την εργασία σου σε συμβολαιογράφο, και να ζητήσεις να την κατοχυρώσει.
Ο συμβολαιογράφος θα βάλει την εργασία σου σε φάκελο, θα το σφραγίσει, και θα ετοιμάσει ένα έγγραφο που θα λέει οτι τη τάδε ημερομηνία ήρθες και κατέθεσες εκεί την εργασία σου.

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 14, 2008, 04:06:35 μμ »
Και τι θα γίνει με αυτο? Θα ψάχνει τα paper του καθηγητή και αν ανακαλύψει ότι εκείνος χρυησιμοποίησε δική της δουλειά χωρίς να το αναφέρει θα του κάνει μήνυση;

Μεγάλη φαντασία δε θέλει κάτι τέτοιο? Σημασία έχει να μη γίνει. Και αν θέλει να κάνει ακαδημαϊκή καριέρα δεν τη συμφέρει να συμπεριφερθεί έτσι.

Πάντως, όντως, αν έχεις τόσο μεγάλο φόβο πήγαινε σε συμβολαιογράφο. Είναι η καλύτερη λύση.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:40:07 μμ »
Ρε παιδιά..................για τι συμβολαιογράφους λέτε?

Εγώ σου λέω ότι τη δημοσιεύει..........................
Θα μπαίνεις κάθε 3 και λίγο στο Internet για να ψάχνεις ?
Και άντε και μπαίνεις και άντε την έχει δημοσιεύσει.................
Έχεις την εντύπωση ότι θα τη δημοσιοποιήσει όπως εσύ την έγραψες?



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:58:59 μμ »
Αγάπη οι περισσότεροι αυτό κάνουν. Την δημοσιοποιούν οπως ακριβώς ειναι, οι άχρηστοι.
Αν την έχει κατοχυρώσει και ο καθηγητής την δημοσιεύσει χωρίς να την ενημερώσει και χωρίς να γίνει μνεία σε αυτήν τότε μπορεί να κινηθεί νομικά.
Αν δεν την κατοχυρώσει τότε δεν μπορεί αν κάνει τίποτα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 16, 2008, 12:45:37 πμ »
Ρε παιδιά..................για τι συμβολαιογράφους λέτε?

Εγώ σου λέω ότι τη δημοσιεύει..........................
Θα μπαίνεις κάθε 3 και λίγο στο Internet για να ψάχνεις ?
Και άντε και μπαίνεις και άντε την έχει δημοσιεύσει.................
Έχεις την εντύπωση ότι θα τη δημοσιοποιήσει όπως εσύ την έγραψες?



Υπάρχει πιθανότητα να το βρείς. Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις κάθε τρεις και λίγο. Το πρόβλημα είναι μη τη δημοσιεύσει με άλλο τίτλο, οπότε αντε να βρείς οτι είναι η δική σου (δηλαδή ίδιο περιεχόμενο αλλά διαφορετικός τίτλος) ή ακόμα πιο άσχημο να τη δώσει σε κάποιον άλλο (προστατευόμενό του) να τη δημοσιεύσει εκείνος για δική του, κι εσύ να ψάχνεις τις δημοσιεύσεις του καθηγητή και να μη βρίσκεις τίποτα.
Όπως είπε ο Ράμσφελντ, "υπάρχουν πραγματα που ξέρουμε οτι ξέρουμε, υπάρχουν πράγματα που ξέρουμε οτι δεν ξέρουμε, αλλά τα χειρότερα είναι αυτά που δεν ξέρουμε οτι δεν ξέρουμε"(τρέχα γύρευε τί ακριβώς εννοούσε).
Όπως και να έχει, αν το πράγμα πάει στο δικαστήριο, δηλαδή αν γίνει κάτι που "ξέρουμε οτι ξέρουμε" το να έχει στα χέρια της το κείμενο που έδωσε στο συμβολαιογράφο θα είναι ένα ισχυρό όπλο. Και ο δικαστής δεν είναι παιδάκι, μπορεί να καταλάβει αν κάτι έχει αλλαχθεί ελάχιστα.
Οι δικές σας εργασίες έχουν το πλεονέκτημα οτι δύσκολα θα αλλάξει κάποιος κάτι. Από την άλλη μεριά, αν είναι κάτι με τηλεπικοινωνίες κλπ, θα είναι περιζήτητες από ασυνείδητους καθηγητές (και στα πανεπιστήμιά μας υπάρχουν πολλοί, πιστέψτε με).
Οι δικές μας, από την άλλη μεριά έχουν το πλεονέκτημα οτι δε προκείται να βγάλει καμιά περιουσία από αυτές κάποιος, οπότε μπορεί να μη πάρει το ρίσκο να την λογοκλέψει, αλλά από την άλλη είναι εύκολο να αντιγραφούν.
Κι εγώ φοβάμαι για τη δική μου, μέχρι και εφιάλτες έχω δει...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:33:01 μμ »
Κατα τυχη δθαβασα αυτο το αρθρο και απλως ειπα να γραψω τι ακριβωσ παιζει!!
Απο το κεντρο τεκμριωσεων μπορεισ να εχεισ πνευματικα διακιωματα μιασ εργασιας μονο αν αυτη ειναι διδακτορικη διατριβη και τιποτα αλλο!! Η διπλωματικες εργασιες οπως και τα μεταπτυχιακα ανοικουν στο παν/μιο η στο τμημα αν θελετε καλυτερα οποτε δεν μπορεις να εχεις πνευματικα δικαιωματα!! Το μονο που θα μπορουσες θα ηταν να ειχεσ βγαλει καποια δημοσιευση απο αυτη να τη εχεις απλως ως ενα προσθετο προσων. Και ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι τοσο οι διπλωματικεσ εργασιες οσο και τα master δεν αποτελουν προτυπη ερυενητικη εργασια αλλα αναμασιμα καποιασ πολιοτερης. Αν ψαξεισ στο ιντερνετ θα βρεισ παρα πολλες δημοσιευσεις πανω στο θεμα σου

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 17, 2008, 10:49:33 πμ »
Δεν το γνωρίζω αυτό που γράφεις physic γιατί είχα συμφοιτητή που ήταν και άριστος φοιτητής δλδ, ο οποίος είχε θέμα πρότυπο, και το κατοχύρωσε κανονικά. Και σε συμβολαιογράφο και κατοχύρωσε και τα πνευματικά του δικαιώματα. Μόνο αυτόν ξέρω να το έχει κάνει. Δυστυχώς (για μας για να τον ρωτήσω) εργάζεται στην Αγγλία από την πρακτική του ακόμα (δεν επέστρεψε) και έτσι δεν μπορώ να τον ρωτήσω...
Και η σχολή μου δεν είναι καμία περίεργη σχολή με τίποτα περίεργα θέματα (αν και παίζουν και πολλά ψυχολογικά πχ για τον εργαζόμενο)...
Η ξαδέρφη μου από την άλλη που ήταν φυσικοθεραπείας και η πτυχιακή της βιβλιογραφία  ήταν οοοολη στα Γερμανικά....και δυσκολεύτηκε πολύ...δεν έκανε τίποτα ...είναι σίγουρο πως ο καθηγητής της θα την χρησιμοποιήσει...
Η δική μου ήταν ένα θέμα κανονικό που το έκανα όχι δύσκολα και δεν είναι κάτι κρυφό στον τομέα μας οπότε δεν με ένοιαζε κι ολας αν την χρησιμοποιήσουν ή όχι...Και δεν είχα πολλά απέ βιβλιογραφία ...έκανα πολλές πολλές συνεντεύξεις..

Α ναι και κάτι άλλο. Στο δικό μου το ΤΕΙ πλέον ζητάνε μόνο 2 αντίγραφα, ούτε στην κεντρική βιβλιοθήκη πάμε αντίγραφο ούτε πουθενά. Μόνο δύο για τους καθηγητές.

Μόνο να σας πω ότι χωρίς πτυχιακή εργασία εμείς των ΤΕΙ δεν παίρνουμε πτυχίο...δεν είναι κάτι που άμα θέλουμε το κάνουμε...είμαστε υποχρεωμένοι και πτυχιακή και πρακτική να κάνουμε...Αυτά

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2008, 10:55:03 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος babisflou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 11, 2008, 06:28:09 μμ »
Γεια σας, είμαι νέος στη παρέα σας και έχω και γω το ίδιο πρόβλημα. Η πτυχιακή μου εργασία είναι σχεδιασμός μια ηλεκτρονικής συσκευής μαζί με το ανάλογο λογισμικό (πρόγραμμα) που τρέχει στη συσκευή για να δουλέψει... Δουλεύω τώρα ένα χρόνο επί 10 ώρες περίπου την ημέρα για να την τελειώσω και για μένα είναι κάτι πολύ προτότυπο. Δε μπορώ να πω ακριβώς τη συσκευή είναι διότι μπορεί και να διαβάζει το θέμα ο καθηγητής μου αυτή τη στιγμή. Ακόμα και που θα βάλω "επιβλέπων καθηγητής ...τάδε" επάνω στην εργασία με ενοχλεί πολύ διότι όχι μόνο δε βοήθησε, αλλά δεν έχουμε ειδωθεί σχεδόν καθόλου όλο το καιρό που ετοιμάζω το θέμα μου. Πέρα ότι αμφιβάλλω και για το πόσα θα ξέρει και ο ίδιος... Πως θα την κατοχυρώσω; Μπορώ να κάνω κάτι; Σε ένα συμβολαιογράφο που είχα ρωτήσει για να πάρω copyright μου είπε να απευθυνθώ στο υπουργείο πολιτισμού και μάλλον... δεν ήξερε ούτε ο ίδιος. Τι γίνεται από δω και πέρα; Σόρυ αν σας κούρασα και ευχαριστώ για το χρόνο σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2008, 06:37:39 μμ από babisflou »

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 11, 2008, 09:05:42 μμ »
Ρε φίλε, ειλικρινά σε καταλαβαίνω. Να σου πω εγώ τι θα έκανα; Πέρα από τα νομικά;
Αν έχεις ήδη εξεταστεί θα έχεις δει ότι σου ζητούν μια απλή παρουσίαση του τι έχεις κάνει, τους ενδιαφέρει η πρωτοτυπία, η επιστημονικότητα και η εγκυρότητα. Σημαντικό είναι και αν έχεις συμπεράσματα που να στέκουν.

Μπορείς να κόψεις ή να παραλλάξεις τον κώδικα ώστε στην ουσία να μην τρέχει η κατασκευή σου στην πράξη. Πέρα από την παρουσίαση δηλαδή αυτό που θα παραδώσεις μπορεί να μην λειτουργεί. Τότε είναι άχρηστο προς εκμετάλλευση από τρίτο άτομο. Μπορείς σε ένα επόμενο συνέδριο να επεκτείνεις κάπως τις λειτουργίες της συσκευής σου κα να παρουσιάσης μια επέκταση ώστε να την κατοχυρώσης ως δική σου κατοχυρώντας έτσι και τη δουλειά σου στην πτυχιακή.

Για να το πειράξει καθηγητής σου είναι δύσκολο γιατί είναι τόσο προσωπικό κομμάτι που πρέπει να κάτσει να διαβάσει και να ασχοληθεί ώστε να το οικειοποιηθεί. Δεν είναι μια βιβλιογραφική έρευνα που ήθελε τρέξιμο και ψάξιμο, πρέπει να κατανοήσει για να εστερνιστεί κάτι ως δική του δουλειά. Δική μου γνώμη.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: πτυχιακή εργασία
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:57:07 μμ »
Μπορείς να κόψεις ή να παραλλάξεις τον κώδικα ώστε στην ουσία να μην τρέχει η κατασκευή σου στην πράξη.

τελειοοοο! πολυ καλο! ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 692
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.