*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 337734 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenia7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1764 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:25:09 πμ »
Διαγωνισμός εκπαιδευτικών: «Τρομοκρατικά» σενάρια για εξετάσεις με... κάλαντα 18/11/08
 

Αθήνα 18.11.2008, 18:32
Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να αναπληρώσει το χαμένο λόγω των αργών αναντανακλαστικών του χρόνο, το υπουργείο Παιδείας έρχεται τώρα να «τρομοκρατήσει» τους υποψηφίους του επικείμενου γραπτού διαγωνισμού για την πρόσληψη εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία, εξυφαίνοντας σενάρια για εξετάσεις μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα στις 20 και 21 Δεκεμβρίου για την προκήρυξη 2Π.

Αφού επί μακρόν κώφευε στα κελεύσματα και στις αγωνιώδεις εκκλήσεις του προέδρου του ΑΣΕΠ, που του ζητούσε να του παραδώσει υλικό ώστε να προετοιμαστεί έγκαιρα ο διαγωνισμός, το υπουργείο ξαφνικά διαπίστωσε ότι ο χρόνος δεν το παίρνει και το έριξε στις πρωτοτυπίες. Έτσι, για πρώτη φορά στην ιστορία του διαγωνισμού, ανέλαβε το ίδιο να συλλέξει τις αιτήσεις των υποψηφίων, μέσω των κατά τόπους διευθύνσεων εκπαίδευσης, εκδίδοντας μάλιστα διευκρινιστικές εγκυκλίους και δίνοντας παράταση στην προθεσμία υποβολής των αιτήσεων.

Στην προσπάθειά του να επισπεύσει τις διαδικασίες εντάσσεται και η πρόθεσή του να διεξάγει εξετάσεις μέσα στα Χριστούγεννα (κάτι που επιβεβαιώνεται και από το ΑΣΕΠ), προκαλώντας ήδη σφοδρές αντιδράσεις και διαμαρτυρίες. Η Proslipsis γίνεται καθημερινά αποδέκτης της οργής των υποψηφίων σε... ύφος πλάγιο, έντονο και πολλές φορές ακραία ειρωνικό και υβριστικό. Κοινή επωδός των διαμαρτυριών είναι η διαπίστωση ότι η δημοσιοποίηση των προθέσεων του υπουργείου τους πρόσθεσε άγχος, καθώς και ότι τόσο αυτοί όσο και οι οικογένειές τους θα βιώσουν δραματικές στιγμές τις άγιες ημέρες των Χριστουγέννων και του νέου έτους.

Αν τελικά το υπουργείο επιμείνει στην επιλογή του, προτείνουμε οι υποψήφιοι να προσέλθουν στις εξετάσεις φέρνοντας μαζί τους, εκτός από στιλό και μολύβι, και το... τριγωνάκι τους. Για να τα... ψάλλουν.

 
PROSLIPSIS

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1765 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:47:07 πμ »
Συγνώμη, γράφει ότι το επιβεβαιώνει παντού το ΑΣΕΠ και δε το λέει σε εμάς. Ας βγουν να το πουν να τελειώνουμε. Έλεος πια!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1766 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:15:58 πμ »
Kαι δε μας φτάνουν όλα αυτά ,έχουμε και τον Ματσαγγούρα  ::) που θα βάλει τα θέματα στα Παιδαγωγικά και έχει αδυναμία στις θεωρίες!
Αχ θεε μου,τι τραβάμε!
   Σε  παρακαλω τι εννοεις  οταν λες οτι ο Ματσαγγουρασ θα βαλει τα παιδαγωγικα .. πωσ το ξερεισ  οτι θα ειναι στην επιτροπη?

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1767 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:17:36 πμ »
Δυστυχώς μάλλον πως είναι αλήθεια . Βρεθήκαμε προ τετελεσμένου γεγονότος με πικρία και απογοήτευση για ακόμα μία φορά. Χθες πάντως μου το επιβεβαίωσε και διευθυντής φροντιστηρίου με μαθήματα για Ασέπ .
Ελπίζω να γίνει η ανατροπή........Τί να κάνουμε να αρχίσουμε όλοι μαζί τις κατάρες να κολλήσει η διαδικασία μήπως και κάνουμε Χριστούγεννα???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1768 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:19:01 πμ »
Δυστυχώς μάλλον πως είναι αλήθεια . Βρεθήκαμε προ τετελεσμένου γεγονότος με πικρία και απογοήτευση για ακόμα μία φορά. Χθες πάντως μου το επιβεβαίωσε και διευθυντής φροντιστηρίου με μαθήματα για Ασέπ .
Ελπίζω να γίνει η ανατροπή........Τί να κάνουμε να αρχίσουμε όλοι μαζί τις κατάρες να κολλήσει η διαδικασία μήπως και κάνουμε Χριστούγεννα???
Στο επιβεβαίωσε για 20-21 Δεκεμβρίου ;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1769 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:29:50 πμ »
Kαι δε μας φτάνουν όλα αυτά ,έχουμε και τον Ματσαγγούρα  ::) που θα βάλει τα θέματα στα Παιδαγωγικά και έχει αδυναμία στις θεωρίες!
Αχ θεε μου,τι τραβάμε!
   Σε  παρακαλω τι εννοεις  οταν λες οτι ο Ματσαγγουρασ θα βαλει τα παιδαγωγικα .. πωσ το ξερεισ  οτι θα ειναι στην επιτροπη?

 το εγραψε μια κοπελα στο τοπικ πώς πανε τα κουραγια σας, οτι εμαθε οτι ο ματσαγγουρας θα ειναι προεδρος στην επιτροπη των παιδαγωγικων

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1770 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:34:35 πμ »
το μονο που μου δινει παντως μια μικρη ελπιδα ειναι οτι το εθνος εγραφε οτι εχει συμφωνησει υπεπθ κ ασεπ για 20 δεκεμβρη. οι εξετασεις θα γινουν τοτε εκτος αν παρουσιαστουν απροβλεπτα εμποδια. αυτο το απροβλεπτα εμποδια μου δινει μια μικρη μικρη ελπιδα
καλη σας μερα κ καλο διαβασμα

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1771 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:38:41 πμ »
 Πολύ καλημέρα σας!!!!! :D :D :D :D
Εγώ πάντως  έστειλα τη διαμαρτυρία μου στο AΒ.Όχι ότι θα γίνει κάτι αλλά λέμε τώρα

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1772 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:43:42 πμ »
Δυστυχώς μάλλον πως είναι αλήθεια . Βρεθήκαμε προ τετελεσμένου γεγονότος με πικρία και απογοήτευση για ακόμα μία φορά. Χθες πάντως μου το επιβεβαίωσε και διευθυντής φροντιστηρίου με μαθήματα για Ασέπ .
Ελπίζω να γίνει η ανατροπή........Τί να κάνουμε να αρχίσουμε όλοι μαζί τις κατάρες να κολλήσει η διαδικασία μήπως και κάνουμε Χριστούγεννα???
Εγώ ήδη έχω αρχίσει τις κατάρες.Μου έχει μείνει συνήθειο από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1773 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:45:11 πμ »
Πιστέυω ότι μετά τον τελευταίο ξεσηκωμό ΄σημερα ή το αργότερο αύρο θα υπάρξει κάποια επίσημη αντίδραση, είτε προς τη μια,είτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1774 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:51:02 πμ »
εγω πιστευω οτι αν δωσουμε 20 δεκεμβρη πρεπει μεχρι την παρασκευη να ανακοινωθει. διαφορετικα θα ειναι το ολο θεμα τελειως σουρεαλιστικο. ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι η ανακοινωση της ημερομηνιας ενα μηνα ακριβως πριν ειναι το αργοτερο που εχει γινει κ εγινε το 2005. δε νομιζω δλδ να φτασουν στο σημειο στη 1 δεκεμβρη πχ να βγαλουν ανακονωση οτι θα δωσουμε 20. κ εγω εστειλα τη διαμαρτυρια μου
ιδωμεν.....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1775 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:10:39 πμ »
Για το τεστ δεξιοτήτων χθες το ανακοίνωσαν επίσημα. Συγγνώμη, βρε παιδιά, νομίζετε ότι νοιάζονται για το πολιτικό κόστος, εξαιτίας των αντιδράσεων μερικών αδιορίστων φιλολόγων; Διαβάστε καμιά εφημερίδα. Εδώ καταρρέει ολόκληρο το σύστημα υγείας και δεν παίρνουν χαμπάρι. Έχουν βγει βουλευτές της ΝΔ και λένε ανοιχτά ότι πάμε για εκλογές και μάλιστα ότι θα τις χάσουν. Τι συζητάτε τώρα; Τις μικρολεπτομέρειες κοιτάνε και όπου να ' ναι το ανακοινώνουν. Σημειώνω ότι δεν είμαι φύσει απαισιόδοξος άνθρωπος, αλλά το βλέπω ρεαλιστικά και αρχίζω να διαβάζω με στόχο τις 20 Δεκέμβρη. Τέλος!!!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1776 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:14:58 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω louiza !

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1777 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:20:52 πμ »
Νομίζω οτι όλοι προσαρμόζουμε το διάβασμά μας για τις 20/12.
Γιατί όμως μια ζωή εμείς να συμβιβαζόμαστε και όχι αυτοί που οφείλουν τη θέση τους σε εμάς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.