*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 337768 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1918 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 03:21:17 μμ »
Και αν πας και γραφτείς τώρα, αλλά ανακοινωθεί ημερομηνία και έχεις δώσει την ωραία προκαταβολή σου και σου πουν αν δε θες να χάσεις τα λεφτά σου έλα να κάνεις ταχύρρυθμο; Το έχεις σκεφτεί αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2008, 04:48:24 μμ από louiza »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:17 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1919 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:06:44 μμ »
Κανονικά θα έπρεπε να ανακοινώνουν ημερομηνία διεξαγωγής του διαγωνισμού πριν γίνουν οι αιτήσεις και καταβληθούν τα 20ευρώ
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1920 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:12:15 μμ »
Κι εγώ πιστεύω πλέον πως δεν θα έπρεπε να βασιζόμαστε στα νέα τμήματα των φροντιστηρίων. Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν ανησυχούν? Γιατί θα πάρουν τα χρήματα και θα κάνουν ταχύρρυθμα τμήματα ως 20/12.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1921 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:15:42 μμ »
Καθήστε μη βιάζεστε,θα πάω να πιάσω τη Διαμαντοπούλου από το γιακά για να ξεκαθαρίσει  για πάρτη μας
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:17 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1922 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:53:04 μμ »
Και καθώς περνάμε δύσκολες μερες ας θυμηθούμε το εξαιρετικό κείμενο και τον ηχηρό λόγο ενός μέλους του φόρουμ, που ήταν ένας από τους επιτυχόντες του προηγούμενου Ασέπ. Εγώ όπως και πολλά μέλη του φόρουμ και μάλιστα φιλόλογοι τον ευχαριστούμε από καρδιάς για την πολύτιμη βοήθειά του. Ξέρω ότι μας παρακολουθεί και είναι πολύ κοντά μας.
Διαβάστε λοιπόν το παρακάτω κείμενο που γράφτηκε πάλι σε δύσκολες ώρες, εκείνες του καλοκαιριού του 2007, στην απίστευτη αναμονή των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού των φιλολόγων. Πιστεύαμε όλοι μας πως δε θα ξαναζήσουμε τέτοιες τυραννικές στιγμές και όμως ζούμε και πάλι. Ωστόσο, προεκυψαν δυνατές φιλίες και ανθρώπινες σχέσεις μέσα από αυτό το φόρουμ.

Το ασεποειδές

Το Ασεποειδές είναι ένα δίποδο ανθρωπόμορφο είδος που δημιουργήθηκε σε πειραματικά εργαστήρια ερασιτέχνη επιστήμονα (Αρσένης). Ο κύκλος ζωής του είναι μια διετία και είναι το μοναδικό από τα γνωστά όντα που αναγεννιέται τις περισσότερες φορές μετά το θάνατό του. (Υπάρχουν όμως  και κάποια λίγα Ασεποειδή που μετεξελίσσονται σε ανθρώπους)
Ξεκινά τη ζωή του συλλέγοντας βιβλία που φέρουν το λογότυπο του ΑΣΕΠ. Συχνάζει στα υπόγεια του Σαββάλα, στο ισόγειο του Πατάκη και σε άλλα κεντρικά βιβλιοπωλεία. Έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε βιβλία Παιδαγωγικών και Διδακτικής και αναγνωρίζεται εύκολα από το βλέμμα αγωνίας που διαθέτει. Σε ορισμένες περιπτώσεις συναντάται σε εκπαιδευτικά fora ανταλλάσσοντας  απόψεις και προτάσεις για ΣΟΣ με ομοειδή.
Είναι ον που δε ζει σε αγέλη. Πιστεύει στην ατομική προσπάθεια και επιτυχία. Η γόνιμη περίοδός του ξεκινά με την προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Κατά την περίοδο αυτή το Ασεποειδές μένει κυρίως στη φωλιά του μελετώντας ποικίλα συγγράμματα. Καταθέτει αίτηση στο ΑΣΕΠ την οποία έχει ελέγξει τουλάχιστον 10 φορές για την αποφυγή λάθους και περνά τις υπόλοιπες μέρες του μελετώντας και περιμένοντας την ημερομηνία θανάτου του.
Ως αποδημητικό είδος το Ασεποειδές θα ταξιδέψει σε κάποιο εξεταστικό κέντρο μαζί με ομοειδή έχοντας μαζί του μόνο τα απαραίτητα (νερό, στυλό, ταυτότητα, μπλάνκο). Πολλά από τα Ασεποειδή στο εξεταστικό κέντρο θα αφήσουν την τελευταία τους πνοή μαζί με κάποιο επιφώνημα απελπισίας. Θα χρειασθούν λίγους μήνες για να ξαναγεννηθούν και να ξαναρχίσουν τον διετή κύκλο ζωή τους. Κάποια άλλα θα παρατείνουν τη ζωή τους για 4-6 μήνες (ανάλογα τα γούστα του ΑΣΕΠ). Σε αυτό το διάστημα θα κεντρική σελίδα στον υπολογιστή τους την ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ και θα τηλεφωνούν σε εβδομαδιαία ή ημερήσια βάση στα γραφεία της Ανεξάρτητης Αρχής.
Με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ένα μεγάλο μέρος αυτών των Ασεποειδών θα πεθάνει για να αναγεννηθεί σχεδόν άμεσα, ενώ ένα μικρό μέρος θα μετεξελιχθεί σε διοριστέο και σταδιακά σε άνθρωπο.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος thegreat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 "Γύρε εδώ κι ακούμπησε και μένε και όλο μένε"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1923 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:04:01 μμ »
Εκπληκτικό!!
Ω ψυχή ταληθινό
Τραγούδι που δεν τόπα,
Κάμε το μια προσευχή
Και λάτρευε και σώπα...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1924 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:16:18 μμ »
Αναζητήστε γύρω σας και το νέο είδος...., το ασεπεμετοειδές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος vamvaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1925 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:20:14 μμ »
Συνάδελφοι, η ημερομηνία μπορεί να αλλάξει μετά από μία δυναμική διαμαρτυρία, ακόμη και αν έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία, ακόμη και αν έχουν ζητήσει επιτηρητές.
Συμφωνω απολυτα!Μια ομαδικη, δυναμικη διαμαρτυρια μπορει αποβει καρποφορα!

Αποσυνδεδεμένος vamvaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1926 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:45:12 μμ »
Παιδιά έχω ένα πονοκέφαλο αυτή τη στιγμή..Είμαι στη δουλειά, ο καθένας θέλει τα δικά του, είμαι ξύπνια από τις 6 το πρωί και από το απόγευμα πρέπει να διαβάσω..Σίγουρα ο καθένας μας θα έχει να αντιμετωπίσει τα δικά του..Περιμένω πώς και πώς τις διακοπές των Χριστουγέννων μετά από το διαγωνισμό..Πάνω από όλα προέχει η υγεία, να'μαστε καλά και θα τα πάμε όσο πιό καλά μπορούμε και αντέχουμε..Δεν είμαστε μηχανές.. :)
Νικη κουραγιο!Σε καταλαβαινω απολυτα!Τον τελευταιο καιρο σηκωνομαι με συνεχεις πονοκεφαλους!Τα δε νευρα μου...εχουν πιασει κοκκινο!Αν χρειαστει θα διαμαρτυρηθω, θα φωναξω, θα βγω στους δρομους, αλλα μεχρι εκει!Πανω απο ολα να ειμαστε ψυχικα και οργανικα καλα!Καλο κουραγιο και καλη επιτυχια σε ολους μας  :)

Αποσυνδεδεμένος sid13p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1927 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:51:24 μμ »
καλησπερα παιδια και καλη δυναμη και επιτυχια οποτε και να γινουν εξετασεις....εγω ειμαι πληροφορικος και εχω την αδερφη μου που δινει γαι φιλολογος και εχει φρικαρει....αλλα στην μπανανια που ζουμε αυτα εχουμε.....εχουμε αυτο που μας αξιζει και ενισχυουμε-ευτυχως εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια,αφου δεν εχω ψηφιζει και ουτε προκειται,ποτε-.....απεχω να σημιωθει  συνειδητα....να σας κανω μονο μια ερωτηση..τα μορια του τεστ δεξιοτητων μετρανε για τον διαγωνσιμο και διορισμο των φιλολογων???ευχαριστω και δυναμη...και επιτελους ολοι οταν ερθει η στιγμη των εκλογων μην τους πιασει το ''κομματοσκυλο'' προφιλ και να σκεφτουν πως παιρνανε τα τελευται 10-20-30 χρονια και πως θα παιρνανε στο μελλον....

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1928 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:54:49 μμ »
ευχαριστουμε, καλη επιτυχια κ σε σενα. τα μορια απο το τεστ δεξιοτητων μετρανε μονο σε διαγωνισμους με προτεραιοτητα, δλδ διαγωνισμοι που δεν ειναι γραπτοι απλα καταθετεις τα πτυχια σου κ αναλογα τα μορια σου εχεις κ τη θεση σου, οποτε στους εκπαιδευτικους δε μετραει

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1929 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:58:11 μμ »
καλησπερα παιδια και καλη δυναμη και επιτυχια οποτε και να γινουν εξετασεις....εγω ειμαι πληροφορικος και εχω την αδερφη μου που δινει γαι φιλολογος και εχει φρικαρει....αλλα στην μπανανια που ζουμε αυτα εχουμε.....εχουμε αυτο που μας αξιζει και ενισχυουμε-ευτυχως εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια,αφου δεν εχω ψηφιζει και ουτε προκειται,ποτε-.....απεχω να σημιωθει  συνειδητα....να σας κανω μονο μια ερωτηση..τα μορια του τεστ δεξιοτητων μετρανε για τον διαγωνσιμο και διορισμο των φιλολογων???ευχαριστω και δυναμη...και επιτελους ολοι οταν ερθει η στιγμη των εκλογων μην τους πιασει το ''κομματοσκυλο'' προφιλ και να σκεφτουν πως παιρνανε τα τελευται 10-20-30 χρονια και πως θα παιρνανε στο μελλον....

Να σταθώ λίγο στην τελευταία φράση σου...τί προτείνεις;Συνειδητή αποχή;Έχεις σκεφτεί ότι αυτό τους δυναμώνει περισσότερο;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1930 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 05:59:06 μμ »
Και καθώς περνάμε δύσκολες μερες ας θυμηθούμε το εξαιρετικό κείμενο και τον ηχηρό λόγο ενός μέλους του φόρουμ, που ήταν ένας από τους επιτυχόντες του προηγούμενου Ασέπ. Εγώ όπως και πολλά μέλη του φόρουμ και μάλιστα φιλόλογοι τον ευχαριστούμε από καρδιάς για την πολύτιμη βοήθειά του. Ξέρω ότι μας παρακολουθεί και είναι πολύ κοντά μας.
Διαβάστε λοιπόν το παρακάτω κείμενο που γράφτηκε πάλι σε δύσκολες ώρες, εκείνες του καλοκαιριού του 2007, στην απίστευτη αναμονή των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού των φιλολόγων. Πιστεύαμε όλοι μας πως δε θα ξαναζήσουμε τέτοιες τυραννικές στιγμές και όμως ζούμε και πάλι. Ωστόσο, προεκυψαν δυνατές φιλίες και ανθρώπινες σχέσεις μέσα από αυτό το φόρουμ.

Το ασεποειδές

Το Ασεποειδές είναι ένα δίποδο ανθρωπόμορφο είδος που δημιουργήθηκε σε πειραματικά εργαστήρια ερασιτέχνη επιστήμονα (Αρσένης). Ο κύκλος ζωής του είναι μια διετία και είναι το μοναδικό από τα γνωστά όντα που αναγεννιέται τις περισσότερες φορές μετά το θάνατό του. (Υπάρχουν όμως  και κάποια λίγα Ασεποειδή που μετεξελίσσονται σε ανθρώπους)
Ξεκινά τη ζωή του συλλέγοντας βιβλία που φέρουν το λογότυπο του ΑΣΕΠ. Συχνάζει στα υπόγεια του Σαββάλα, στο ισόγειο του Πατάκη και σε άλλα κεντρικά βιβλιοπωλεία. Έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε βιβλία Παιδαγωγικών και Διδακτικής και αναγνωρίζεται εύκολα από το βλέμμα αγωνίας που διαθέτει. Σε ορισμένες περιπτώσεις συναντάται σε εκπαιδευτικά fora ανταλλάσσοντας  απόψεις και προτάσεις για ΣΟΣ με ομοειδή.
Είναι ον που δε ζει σε αγέλη. Πιστεύει στην ατομική προσπάθεια και επιτυχία. Η γόνιμη περίοδός του ξεκινά με την προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Κατά την περίοδο αυτή το Ασεποειδές μένει κυρίως στη φωλιά του μελετώντας ποικίλα συγγράμματα. Καταθέτει αίτηση στο ΑΣΕΠ την οποία έχει ελέγξει τουλάχιστον 10 φορές για την αποφυγή λάθους και περνά τις υπόλοιπες μέρες του μελετώντας και περιμένοντας την ημερομηνία θανάτου του.
Ως αποδημητικό είδος το Ασεποειδές θα ταξιδέψει σε κάποιο εξεταστικό κέντρο μαζί με ομοειδή έχοντας μαζί του μόνο τα απαραίτητα (νερό, στυλό, ταυτότητα, μπλάνκο). Πολλά από τα Ασεποειδή στο εξεταστικό κέντρο θα αφήσουν την τελευταία τους πνοή μαζί με κάποιο επιφώνημα απελπισίας. Θα χρειασθούν λίγους μήνες για να ξαναγεννηθούν και να ξαναρχίσουν τον διετή κύκλο ζωή τους. Κάποια άλλα θα παρατείνουν τη ζωή τους για 4-6 μήνες (ανάλογα τα γούστα του ΑΣΕΠ). Σε αυτό το διάστημα θα κεντρική σελίδα στον υπολογιστή τους την ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ και θα τηλεφωνούν σε εβδομαδιαία ή ημερήσια βάση στα γραφεία της Ανεξάρτητης Αρχής.
Με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ένα μεγάλο μέρος αυτών των Ασεποειδών θα πεθάνει για να αναγεννηθεί σχεδόν άμεσα, ενώ ένα μικρό μέρος θα μετεξελιχθεί σε διοριστέο και σταδιακά σε άνθρωπο.

μπραβο μποεμισσα που το εφερες κ παλι στο φως...κ παλι συγχαρητηρια στο φιλο που το εγραψε..πραγματι βοηθησε πολυ κ ολοι χαρηκαμε οταν μαθαμε την επιτυχια του
ειχα ριξει πολυ κλαμα μ αυτο το κειμενο, ειχε βγει ολη η ενταση...εφιαλτικεσ στγμες

Αποσυνδεδεμένος sid13p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1931 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 06:13:19 μμ »
τουλαχιστον οταν βλεπω αυτο το πανηγυρι,την λαμογια,το κλεψιμο,την κοροιδια, γνωριζω πολυ καλα και εχω την συνειδηδη μου πολυ ησυχη, οτι σε αυτο το τσιρκο μπανανια δεν συμμετειχα....βλεπω ανθρωπους που σκυλιζαν στις περιοδους των εκλογων παντα και οταν εχουν ζορια τρελενονται και οργιαζουν....οχι ρε φιλε....καλα να παθειες....εσυ τους δινεις το δικαιωμα να σε ξεφτιλιζουν...αρα ανελαβε και τισ συνεπειες....δηλαδη η αμερικη,η γερμανια, η γαλλια και πολλες αλλες χωρες οι οποιες εχουν ποσοστα αποχης πανω απο 40 και 50% τιο ειναι????επαθαν τιποτα???αλλα οι γαλλοι οταν τους κανουν καποια λαμογια βγαινουν 10000000 κσομος στον δρομο και τα κανει μπαχαλο.....και αργα και σταθερα οι βουλευτες και υπουργοι τους αναδιπλωνονται....απλως ο ελληνας ειναι καλοπερασακιας και φωνακλας του pc και της μπυρας.....εκει ειναι η διαφορα δεσποινις....να κοιμασαι ησυχος και να πρατεις....τωρα οσο και να κλαιγεσταο-δικαιολογημενα εννοειται- θα πατε να δωσετε οταν και οποτε οι κυριοι αχρηστοι εχουν ορεξη.....σαν φιλολογοι που ειστε δικαιλογηστε με για τυχον ορθογραφικα λαθη.....και συγγνωμη που ξεφυγα λιγο απο το θεμα σας και τον πονο σας.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.