*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 335441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2618 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 04:58:03 μμ »
(κατά λάθος έκλεισα τόσο απότομα, λόγω διακοπής σύνδεσης. )Ήθελα να πω απλά, καλό απόγευμα και καλό διάβασμα
Οκ. Ζητώ συγγνώμη αν παρανόησα την άποψή σου! Καλό μάθημα και σε σένα !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2619 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 05:01:55 μμ »
Εγώ πιστεύω πως είναι θέμα προσωπικής στάσης, αρχών και συναδελφικής αλληλεγγύης. Δεν μπορώ να ανεχτώ από νέο συνάδελφο κιόλας (μου συνέβη στον προηγούμενο Ασέπ) να μου κάνει συστάσεις να μη μιλώ. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τα άτομα που πέρασαν από αυτή τη διαδικασία του Ασέπ και να γουστάρουν τοσο πολύ την επιτήρηση. Είναι τα φράγκα ή έχει χάρη τελικά το να είσαι επιτηρητής (είναι μια μορφή εξουσίας, γιατί όχι;) Και το λέω αυτό, καθώς στις πανελλήνιες που μας έχωσαν εμάς τους αναπληρωτές είδα κανα δυο νέους συναδέλφους πόσο καμάρι είχαν που ήταν επιτηρητές στους μαθητές. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και μάλιστα του εκπαιδευτικού! (είναι θες απωθημένο των μαθητικών ή φοιτητικών χρόνων, είναι του Ασέπ, είναι πολλά και ανεξήγητα).
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2620 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 06:03:55 μμ »
Εγώ πιστεύω πως είναι θέμα προσωπικής στάσης, αρχών και συναδελφικής αλληλεγγύης. Δεν μπορώ να ανεχτώ από νέο συνάδελφο κιόλας (μου συνέβη στον προηγούμενο Ασέπ) να μου κάνει συστάσεις να μη μιλώ. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τα άτομα που πέρασαν από αυτή τη διαδικασία του Ασέπ και να γουστάρουν τοσο πολύ την επιτήρηση. Είναι τα φράγκα ή έχει χάρη τελικά το να είσαι επιτηρητής (είναι μια μορφή εξουσίας, γιατί όχι;) Και το λέω αυτό, καθώς στις πανελλήνιες που μας έχωσαν εμάς τους αναπληρωτές είδα κανα δυο νέους συναδέλφους πόσο καμάρι είχαν που ήταν επιτηρητές στους μαθητές. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και μάλιστα του εκπαιδευτικού! (είναι θες απωθημένο των μαθητικών ή φοιτητικών χρόνων, είναι του Ασέπ, είναι πολλά και ανεξήγητα).

μην πας μακρια...θυμισου στο πανεπιστημιο. πολλες φορες οι μεταπτυχιακοι που μας επιτηρουσαν ηταν πιο αυστηρη απο τους ιδιους τους καθηγητες!!!

Αποσυνδεδεμένος ekl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2621 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 06:53:39 μμ »
Έχω μια απορία και θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει. Διάβασα το διάλογο Λυκουρέντζου και συναδέλφων και δεν εχω καταλάβει γιατί είναι παράνομα τα φροντιστήρια. Και το είχα διαβάσει και σε ένα παλαιότερο σχόλιο της μαχητικότατης Chrisoulas όπου μίλησε για μήνυση εναντίον φροντιστηρίων. Μήπως κάποιος πιο έμπειρος σε τέτοια θέματα από εμένα μπορεί να μου εξηγήσει? Για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2008, 07:05:17 μμ από ekl »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2622 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 07:35:16 μμ »
Τα φροντιστήρια για ασεπ γενικά απαγορεύονται σύμφωνα με τον νόμο. Είναι παράνομη η λειτουργία τους και όταν τους έρχεται έλεγχος κλείνουν πόρτες και κρύβονται (μία χρονιά ολόκληρο φροντιστήριο στην Αθήνα κρυβόταν και μέσα με όλους τους καθηγητές και μαθητές). Από την άλλη απροκάλυπτα διαφημίζονται παντού χωρίς φόβο διώξεων, επικοινωνούν με υπεπθ (άκουσον άκουσον, σα να λέμε επικοινώνησε επίσημα ο Μπιν Λάντεν με τον Μπους να τον ρωτήσει πότε θα έρθει για επίσκεψη στο Αφγανιστάν), πουλάνε βιβλία για ασεπ, διδάσκουν εκεί διορθωτές ασεπ, παρακαλώ, σχολικοί σύμβουλοι, γυμνασιάρχες, αποτυχόντες σε ασεπ κλπ. Τέλος, δεν εξασφαλίζουν επιτυχία παρά μόνο ελπίδες.

Αποσυνδεδεμένος ekl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2623 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 07:48:13 μμ »
Ευχαριστώ Syllas! Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά!

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2624 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 08:15:26 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΙ ΟΧΙ  ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΩΣΤΕ ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ  ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΡΧΩΝ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΔΣ.ΚΙ ΑΜΕΣΩΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΤΙΣ ΚΑΤΓΓΕΛΙΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ Ε? ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΕ ΥΦΥΠΟΥΡΓΕ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΚΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΟΥΣ? ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ

Αποσυνδεδεμένος thegreat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 "Γύρε εδώ κι ακούμπησε και μένε και όλο μένε"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2625 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 08:45:23 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΙ ΟΧΙ  ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΩΣΤΕ ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ  ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΡΧΩΝ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΔΣ.ΚΙ ΑΜΕΣΩΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΤΙΣ ΚΑΤΓΓΕΛΙΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ Ε? ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΕ ΥΦΥΠΟΥΡΓΕ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΚΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΟΥΣ? ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ

Πολύ μου άρεσε αυτό το μήνυμα. Nero, άξιος! Ειδικά το άϊ σιχτίρ, πολύ το χάρηκα.
Ω ψυχή ταληθινό
Τραγούδι που δεν τόπα,
Κάμε το μια προσευχή
Και λάτρευε και σώπα...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2626 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 08:58:52 μμ »
Ξερεις φιλε μου( και sorry που ανακατευομαι στις σελιδες  των φιλολογων) αλλα το δουλεμα εχει και τα ορια του.

Αποσυνδεδεμένος thegreat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 "Γύρε εδώ κι ακούμπησε και μένε και όλο μένε"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2627 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 09:14:01 μμ »
Ξερεις φιλε μου( και sorry που ανακατευομαι στις σελιδες  των φιλολογων) αλλα το δουλεμα εχει και τα ορια του.

Φαντάζομαι ότι μιλάς για το δούλεμα που μας κάνει το Υπουργείο και οι υποτελείς του, γιατί εγώ με αγαθές προθέσεις σχολίασα τα γραφόμενά σου. Πραγματικά μου άρεσε το μήνυμά σου. Πιστεύω, μάλιστα, ότι θα πρέπει καθημερινώς να ρίχνουμε μερικά μπινελίκια στον Υπουργό και τα γιουσουφάκια του, έτσι για εκτόνωση...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2008, 09:31:31 μμ από thegreat »
Ω ψυχή ταληθινό
Τραγούδι που δεν τόπα,
Κάμε το μια προσευχή
Και λάτρευε και σώπα...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2628 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 09:28:09 μμ »
Μα φυσικα και μιλαω για το δουλεμα του υπουργειου και καταλαβα οτι συμφωνεις μαζι μου κι οποιος ξερει η εχει περασει απο το χωρο των φροντιστηριων καταλαβαινει πολυ καλα τι εννοω.

Αποσυνδεδεμένος tilefassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2629 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 09:30:42 μμ »
Τα φροντιστήρια για ασεπ γενικά απαγορεύονται σύμφωνα με τον νόμο. Είναι παράνομη η λειτουργία τους και όταν τους έρχεται έλεγχος κλείνουν πόρτες και κρύβονται (μία χρονιά ολόκληρο φροντιστήριο στην Αθήνα κρυβόταν και μέσα με όλους τους καθηγητές και μαθητές). Από την άλλη απροκάλυπτα διαφημίζονται παντού χωρίς φόβο διώξεων, επικοινωνούν με υπεπθ (άκουσον άκουσον, σα να λέμε επικοινώνησε επίσημα ο Μπιν Λάντεν με τον Μπους να τον ρωτήσει πότε θα έρθει για επίσκεψη στο Αφγανιστάν), πουλάνε βιβλία για ασεπ, διδάσκουν εκεί διορθωτές ασεπ, παρακαλώ, σχολικοί σύμβουλοι, γυμνασιάρχες, αποτυχόντες σε ασεπ κλπ. Τέλος, δεν εξασφαλίζουν επιτυχία παρά μόνο ελπίδες.


Αφού ο ένας εξυπηρετεί τον άλλον.Φαύλος κύκλος είναι.Κι όχι μόνο για τα φροντιστήρια αλλά και για το άλλο παράδειγμα που ανέφερες!

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2630 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 09:34:22 μμ »
Παιδιά στο Ηράκλειο ήμασταν 5 άτομα. Περινάμε γύρω στα 3 τέταρτα στην Πλ.Κορνάρου κανείς...πήγαμε και έξω από τη Βθμια κανείς... Η ΠΕΑΕ πού ήταν;Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει παράρτημά της στο Ηράκλειο.Ωστόσο εμεις ήμασταν με άδεια χέρια ,δεν είχαμε κάποια επιστολή να επιδώσουμε. Είχα καταλάβει ότι το είχε αναλαβει η ΠΕΑΕ.Αυτά...τι να πω...Ραντεβού μετά τις 20-21.Ελπίζω να μη μας παραβαρύνει η γαλοπούλα και το ξεχάσουμε. Καλή επιτυχία σε όλους
Ρε παιδιά, μήπως έγινε ό,τι και στα Γιάννενα? Μήπως είχαν ανέβει οι συνάδελφοι της ΠΕΑΕ στα γραφεία για να επιδόσουν τη διαμαρτυρία κι εσείς περιμένατε  έξω από τη Βθμια?

 Τι ώρα ανέβηκαν οι συνάδελφοι πάνω; Αφού εμείς φτάσαμε εκεί ακριβώς 10:30. Ανεβήκαμε και πάνω αλλά δεν είδαμε κανέναν(δεν μπήκαμε να ψάξουμε ένα ένα τα γραφεία). Επίσης είχατε πει ότι θα είναι και ο τοπικός τύπος, ήταν;;;;  Τελικά πόσα άτομα πήγαν;;;
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος thegreat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 "Γύρε εδώ κι ακούμπησε και μένε και όλο μένε"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2631 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 09:40:01 μμ »
Για να καταλάβετε πόσο χάλια είναι τα πράγματα, στο σχολείο που δουλεύω ζήτησαν έναν ωρομίσθιο για να καλύψει λίγες ώρες και τους το αρνήθηκαν κατηγορηματικά. Οι καλοπροαίρετοι θα πουν ότι απλά έτυχε σε ένα σχολείο, οι πιο υποψιασμένοι θα καταλάβουν ότι το σύστημα έχει φτάσει στα όρια της χρεοκοπίας.
Δεν είναι πια σε θέση ούτε κακοπληρωμένους ωρομίσθιους να καλέσουν.
Ω ψυχή ταληθινό
Τραγούδι που δεν τόπα,
Κάμε το μια προσευχή
Και λάτρευε και σώπα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 794

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.