*

Αποστολέας Θέμα: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας  (Αναγνώστηκε 2789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« στις: Μάρτιος 28, 2008, 08:17:47 μμ »
παιδια δεν εχω πληρωθει το μισθο του 2ου δεκαπενθημερου του Μαρτιου απο τη Β Κοζάνης
Υστερα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΑΤΕ Bank της Πτολεμαϊδας μου ειπαν οτι δεν εχουν λεφτα λογω της απεργιας των υπαλληλων της Τραπεζας της Ελλαδος και δεν δεχονται επιταγες και καταθεσεις που αφορουν μισθοδοσια απο το Δημοσιο!!!
Κατοπιν μιλησα με υπαλληλο της Τραπεζας της Ελλαδος και μου ειπε οτι ειμαι ομηρος της απεργιας τους η οποια θα συνεχιστεί μεχρι την Τριτη και θα "δουνε" τι θα κανουνε!!!Μάλιστα μου μιλησε ειρωνικα και μου ειπε να μην βγω το Σαββατοκύριακο και χαλασω λεφτα και να χρησιμοποιησω τον αντρα μου ως χορηγο!!!!Απο οτι φαινεται δεν θα πληρωθω ουτε το 1ο δεκαπενθημερο του Απριλη....
Ερωτηση: Υπαρχει κανεις αλλος στην ιδια μοιρα με μενα???
Μπορουμε με καποιο τροπο να τους πιεσουμε να δωσουν λεφτα για τη μισθοδοσια μας???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2008, 01:34:42 πμ »
heren οι εκπρόσωποι των απεργών της τράπεζας της ελλάδος ισχυρίζονται ότι οι απεργοί δίνουν αρκετά λεφτά σε όλες τις τράπεζες έτσι ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες πληρωμής των μισθών, συντάξεων κτλ, αλλά οι διοικήσεις των τραπεζών προτιμάνε να διοχετεύουν αυτά τα λεφτά σε άλλες "ανάγκες".

δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό. προσωπικά μου φαίνεται αρκετά πιθανό (άμα δίνονται λεφτά στις τράπεζες, σιγά μην ενδιαφερθούν να σου δώσουν εσένα τον μισθό σου. τους μεγάλους τους πελάτες θα κοιτάξουν να εξυπηρετήσουν).
η συμπεριφορά της υπαλλήλου πάντως ήταν αχαρακτήριστη.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2008, 11:02:11 πμ »
να επιλέξετε Eurobank στο σχολείο, ήταν εντάξει στις υποχρεώσεις της που αφορούν τη μισθοδοσία. Ιδιωτική πρωτοβουλία τελικά για να δούμε άσπρη μέρα

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2008, 11:11:02 πμ »
Η πληρωμή γίνεται ηλεκτρονικά σε λογαριασμό.

Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχουν ρευστό. Ο λογαριασμός σου όμως πρέπει να χρεωθεί με το μισθό σου.
Αν λέει αυτά ο υπάλληλος πήγαινε στο διευθυντή και αν λέει τα ίδια ο διευθυντής, ζήτα να τηλεφωνήσεις σε κάποιον προϊστάμενό του.
Άλλο η ρευστότητα και άλλο η ηλεκτρονική χρέωση ενός λογαριασμού.

Τι σε αφορά η ηλεκτρονική πληρωμή; Σε αφορά άμεσα. Με την κάρτα σου της ανάληψης (η οποία είναι χρεωστική) μπορείς να ψωνίσεις σε οποιοδήποτε κατάστημα έχουν μηχανισμό για πιστωτικές κάρτες (π.χ. supermarket). Οπότε το πρόβλημα γίνεται πιο ήπιο.

Οι άλλες τράπεζες προμηθεύτηκαν ρευστό από το εξωτερικό.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2008, 11:42:47 πμ »
Εγώ πάντως που πληρώνομαι επίσης από την Αγροτική πληρώθηκα κανονικά το 2ο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου. Ελπίζω να μην γίνει τίποτα τον Απρίλιο...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:24:36 μμ »
Σε εμάς (Λήμνος) από προχθές έχει μπει κανονικά και το α΄ δεκαπενθήμερο του Απριλίου.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2008, 09:54:35 πμ »
Εγινε αυτο που φοβομουν..
Ουτε ηλεκτρονικη ενημρωση εκαναν στον λογαριασμό μου ουτε το α δεκαπενθημερο του Απριλη δεν πληρωθηκα
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα ΜΟΝΟ το καταστημα της Προλειμαιδας εχει προβλημα....
Τα γειτονικα υποκαταστηματα π.χ. Κοζανης , Αμυνταιου κλπ εχουν πληρωσει κανονικα ολους τους μισθους.
Απευθυνθηκα σε αλλο υποκαταστημα μηπως γινεται επι πιστωση να μου καταθεσουν το μισθο και να παρουν μετα τα χρηματα αυτοι απο το καταστημα της Πτολεμαιδας και ο δ/ντης την εν λογω τραπεζας μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθει. Πρωτοφανες !!!ουτε υποκαταστημα της ΙΔΙΑΣ τραπεζας (ΑΤΕ)δεν πιστωνει αλλο υποκαταστημα!!!!
ΝΤΡΟΠΗ τους!!!
Η επομενη κινηση ειναι να απευθυνθω σε δικηγορο!!!

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2008, 11:36:09 πμ »
Η πληρωμή ΔΕΝ γίνεται παντού ηλεκτρονικά.
Σε μας, λόγω απεργίας στην Εθνική όπου γίνεται κατάθεση, το 2ο Μαρτίου πληρωθήκαμε μετρητά στο χέρι από το Δημόσιο Ταμείο! Στους απομακρυσμένους τα κράτησε συνάδελφος ή όσοι είχαμε γνωστούς μακρινούς (πχ εγώ) τους τα στείλαμε με ταχυδρομική επιταγή...


Σαν τα παλιά καλά χρόνια :-(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2008, 01:01:18 μμ »
Εγινε αυτο που φοβομουν..
Ουτε ηλεκτρονικη ενημρωση εκαναν στον λογαριασμό μου ουτε το α δεκαπενθημερο του Απριλη δεν πληρωθηκα
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα ΜΟΝΟ το καταστημα της Προλειμαιδας εχει προβλημα....
Τα γειτονικα υποκαταστηματα π.χ. Κοζανης , Αμυνταιου κλπ εχουν πληρωσει κανονικα ολους τους μισθους.
Απευθυνθηκα σε αλλο υποκαταστημα μηπως γινεται επι πιστωση να μου καταθεσουν το μισθο και να παρουν μετα τα χρηματα αυτοι απο το καταστημα της Πτολεμαιδας και ο δ/ντης την εν λογω τραπεζας μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθει. Πρωτοφανες !!!ουτε υποκαταστημα της ΙΔΙΑΣ τραπεζας (ΑΤΕ)δεν πιστωνει αλλο υποκαταστημα!!!!
ΝΤΡΟΠΗ τους!!!
Η επομενη κινηση ειναι να απευθυνθω σε δικηγορο!!!

Κατ' αρχήν ενημέρωσε τον διευθυντή ότι επιθυμείς να κλείσεις τον λογαριασμό σου στην τράπεζα με το που θα χρεωθούν τα λεφτά που σου χρωστάνε σε αυτόν. Επίσης, ενημέρωσέ τον ότι θα βάλεις ζήτημα στον σύλλογο του σχολείου σου για να γίνει αλλαγή της τράπεζας για την μισθοδοσία. Υποθέτω ότι και οι υπόλοιποι συνάδελφοί σου θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με το υποκατάστημα. Και άμα ο σύλλογος δεν συμφωνήσει να αλλάξει τράπεζα, ζήτα από την βθμια να παίρνεις τον μισθό σου σε μετρητά. Αυτό θα είναι μάλλον μπελαλήδικο, αλλά υποθέτω πως δεν έχεις οργανική, οπότε του χρόνου θα είσαι σε άλλο σχολείο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιεί άλλη τράπεζα.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2008, 01:24:04 μμ »
Γενικά οι τράπεζες που έχουν "ρίζες κρατικές" είναι ένα μπάχαλο.
Σε μας έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με τις προμήθειες.
Η κατάθεση μισθοδοσίας κανονικά δεν υπάγεται στο καθεστώς των προμηθειών (εκείνα τα 0,5 - 1,5 ευρώ ανά κατάθεση) και ενώ μέχρι τώρα δε μας κρατούσε η Εθνική προμήθεια τώρα ξαφνικά θέλει.
Και το θέμα είναι ότι ο διευθυντής του συγκεκριμένου καταστήματος θέλει ενώ αλλα καταστήματα της ίδιας τράπεζας ΔΕΝ κρατάνε!!!
Το θέμα λύθηκε απλά με 2-3 τηλέφωνα στα κεντρικά και τη γνωστοποίηση της μαζικής φυγής και κλεισίματος λογαριασμών στο συγκεκριμένο κατάστημα....

Γενικών οι "ιδιωτικές" τράπεζες είναι πιο καλές και ευέλικτες (Πειραιώς, Eurobank κλπ...)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2008, 06:09:31 μμ »
Γενικά οι τράπεζες που έχουν "ρίζες κρατικές" είναι ένα μπάχαλο.
Σε μας έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με τις προμήθειες.
Η κατάθεση μισθοδοσίας κανονικά δεν υπάγεται στο καθεστώς των προμηθειών (εκείνα τα 0,5 - 1,5 ευρώ ανά κατάθεση) και ενώ μέχρι τώρα δε μας κρατούσε η Εθνική προμήθεια τώρα ξαφνικά θέλει.
Και το θέμα είναι ότι ο διευθυντής του συγκεκριμένου καταστήματος θέλει ενώ αλλα καταστήματα της ίδιας τράπεζας ΔΕΝ κρατάνε!!!
Το θέμα λύθηκε απλά με 2-3 τηλέφωνα στα κεντρικά και τη γνωστοποίηση της μαζικής φυγής και κλεισίματος λογαριασμών στο συγκεκριμένο κατάστημα....

Γενικών οι "ιδιωτικές" τράπεζες είναι πιο καλές και ευέλικτες (Πειραιώς, Eurobank κλπ...)

αυτό δεν είναι πρόβλημα "κρατικών ριζών". είναι πρόβλημα του νόμου της αγοράς που πάει πακέτο με το δόγμα "ξεζουμίζουμε τους πελάτες μας μέχρι να στερέψουν και μετά τους ξεζουμίζουμε άλλο λίγο"  ;D
βέβαια, το παραπάνω "πιάνει" καλύτερα άμα έχεις πολλούς πελάτες όπως η Εθνική. οι υπόλοιπες τράπεζες περιμένουν να γίνουν "Εθνική στην θέση της Εθνικής" για να αρχίσουν κι αυτές  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2008, 06:38:33 μμ »
"Εθνική στην θέση της Εθνικής"

Σαν να λεμε ''χαλιφης στη θεση του χαλιφη''   ;D ;D ;D ;D ;D

Τα ίδια παντού !!!

Βλέπεις όμως οτι αν τους πιέσεις κατι γίνεται :

Γενικά οι τράπεζες που έχουν "ρίζες κρατικές" είναι ένα μπάχαλο.
Σε μας έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με τις προμήθειες.
Η κατάθεση μισθοδοσίας κανονικά δεν υπάγεται στο καθεστώς των προμηθειών (εκείνα τα 0,5 - 1,5 ευρώ ανά κατάθεση) και ενώ μέχρι τώρα δε μας κρατούσε η Εθνική προμήθεια τώρα ξαφνικά θέλει.
Και το θέμα είναι ότι ο διευθυντής του συγκεκριμένου καταστήματος θέλει ενώ αλλα καταστήματα της ίδιας τράπεζας ΔΕΝ κρατάνε!!!
Το θέμα λύθηκε απλά με 2-3 τηλέφωνα στα κεντρικά και τη γνωστοποίηση της μαζικής φυγής και κλεισίματος λογαριασμών στο συγκεκριμένο κατάστημα....

Γενικών οι "ιδιωτικές" τράπεζες είναι πιο καλές και ευέλικτες (Πειραιώς, Eurobank κλπ...)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μη πληρωμη μισθου λογω απεργιας
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2008, 10:07:06 πμ »
Εγινε αυτο που φοβομουν..
Ουτε ηλεκτρονικη ενημρωση εκαναν στον λογαριασμό μου ουτε το α δεκαπενθημερο του Απριλη δεν πληρωθηκα
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα ΜΟΝΟ το καταστημα της Προλειμαιδας εχει προβλημα....
Τα γειτονικα υποκαταστηματα π.χ. Κοζανης , Αμυνταιου κλπ εχουν πληρωσει κανονικα ολους τους μισθους.
Απευθυνθηκα σε αλλο υποκαταστημα μηπως γινεται επι πιστωση να μου καταθεσουν το μισθο και να παρουν μετα τα χρηματα αυτοι απο το καταστημα της Πτολεμαιδας και ο δ/ντης την εν λογω τραπεζας μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθει. Πρωτοφανες !!!ουτε υποκαταστημα της ΙΔΙΑΣ τραπεζας (ΑΤΕ)δεν πιστωνει αλλο υποκαταστημα!!!!
ΝΤΡΟΠΗ τους!!!
Η επομενη κινηση ειναι να απευθυνθω σε δικηγορο!!!

Κατ' αρχήν ενημέρωσε τον διευθυντή ότι επιθυμείς να κλείσεις τον λογαριασμό σου στην τράπεζα με το που θα χρεωθούν τα λεφτά που σου χρωστάνε σε αυτόν. Επίσης, ενημέρωσέ τον ότι θα βάλεις ζήτημα στον σύλλογο του σχολείου σου για να γίνει αλλαγή της τράπεζας για την μισθοδοσία. Υποθέτω ότι και οι υπόλοιποι συνάδελφοί σου θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με το υποκατάστημα. Και άμα ο σύλλογος δεν συμφωνήσει να αλλάξει τράπεζα, ζήτα από την βθμια να παίρνεις τον μισθό σου σε μετρητά. Αυτό θα είναι μάλλον μπελαλήδικο, αλλά υποθέτω πως δεν έχεις οργανική, οπότε του χρόνου θα είσαι σε άλλο σχολείο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιεί άλλη τράπεζα.
Δυστυχως ειμαι με αποσπαση αλλου...ο Δ/ντης μας εχει αφησει το ελευθερο να διαλεξουμε οποιο τραπεζα μας αρεσει...Την ΑΤΕ την χρησιμοποιουν αλλοι τρεις συναδερφοι που βρισκονται στο σχολειο. Πηγαν στην τραπεζα και καναν παραπονα και απειλησαν οτι θα αλλαξουν τραπεζα αλλα αποτι φαινεται ο Δ/ντης της τραπεζας δεν ζοριστηκε καθολου....Το κακο ειναι οτι δεν δεχεται την επιταγη για την μισθοδοσια μας!!! θα κανω ακομη λιγο υπομονη μπορει την Τεταρτη να ληξει η απεργια της τραπεζας της Ελλαδας....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.