*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 679673 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #826 στις: Απρίλιος 26, 2010, 01:50:44 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς για τις εγκυκλίους απόσπασης σε ΣΔΕ και ΚΠΕ?
Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #827 στις: Απρίλιος 26, 2010, 01:52:21 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα για τις εγκυκλίους σε ΣΔΕ και ΚΠΕ

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #828 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:29:30 μμ »
Σχετικά με τις αποσπάσεις και στα Ολοήμερα Δημοτικά (είμαι ΠΕ19) δόθηκαν κάποιες διευκρινίσεις την Παρασκευή. Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε η επιλογή ούτε στην αίτηση, ούτε στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα για να δηλώσεις αν επιθυμείς ή όχι απόσπαση και σε Ολοήμερο. Πήρα τηλέφωνο στο Γραφείο της Δευτεροβάθμιας σήμερα και μου είπαν "Ναι, περάστε να την ξανακάνετε". Ρε παιδιά, οι πρώτοι που κάνουν αιτήσεις δηλαδή, πάντα θα πληρώνουν τις προχειρότητές τους; Κανονικά δε θα έπρεπε να με καλέσουν στο τηλέφωνο επικοινωνίας που υπάρχει επάνω για διευκρινίσεις; ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΙΕΣ, ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ!

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #829 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:46:56 μμ »
Καλησπέρα.Διορίστηκα τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Κρήτη και  φέτος πήρα μετάθεση. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Τον χρόνο που πέρασε υπηρέτησα την οργανική μου ή θα πρέπει να την υπηρετήσω από την καινούργια χρονιά στο μέρος μετάθεσής μου;Εάν πάρω απόσπαση, θα έχω δικαίωμα του χρόνου να καταθέσω χαρτιά μετάθεσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #830 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:34:34 μμ »
Καλησπέρα.Διορίστηκα τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Κρήτη και  φέτος πήρα μετάθεση. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Τον χρόνο που πέρασε υπηρέτησα την οργανική μου ή θα πρέπει να την υπηρετήσω από την καινούργια χρονιά στο μέρος μετάθεσής μου;Εάν πάρω απόσπαση, θα έχω δικαίωμα του χρόνου να καταθέσω χαρτιά μετάθεσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
mkar, την οργανική σου στην Κρήτη την υπηρέτησες γι'αυτό και πήρες μετάθεση.Κάθε φορά που παίρνεις μετάθεση κάπου, θα πρέπει να υπηρετείς την οργανική σου για να δικαιούσαι να υποβάλλεις αίτησης μετάθεσης.Επομένως αν πάρεις απόσπαση φέτος δεν θα δικαιούσαι να καταθέσεις χαρτιά μετάθεσης γιατί θα χρωστάς την οργανική σου.
Μέχρι περισυ μπορούσες να υπηρετήσεις την οργανική σου έχοντας πάρει απόσπαση σε φορείς και διευθύνσεις δευτεροβάθμιας.Αν θα ισχύσει το ίδιο και φέτος δεν έχει αποσαφηνιστεί.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #831 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:38:23 μμ »
Καλησπέρα.Διορίστηκα τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Κρήτη και  φέτος πήρα μετάθεση. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Τον χρόνο που πέρασε υπηρέτησα την οργανική μου ή θα πρέπει να την υπηρετήσω από την καινούργια χρονιά στο μέρος μετάθεσής μου;Εάν πάρω απόσπαση, θα έχω δικαίωμα του χρόνου να καταθέσω χαρτιά μετάθεσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εφόσον πήρες μετάθεση από την Κρήτη, θεωρήθηκε ότι είχες υπηρετήσει την οργανική σου εκεί. Θα πρέπει να υπηρετήσεις και την καινούργια σου οργανική, εκεί που πήρες δηλαδή μετάθεση. Αν πάρεις απόσπαση, δε θα έχεις δικαίωμα για μετάθεση. (κάποιος συνάδελφος το έγραφε αναλυτικά πιο πάνω... όπου παίρνεις μετάθεση πρέπει να υπηρετήσεις για ένα χρόνο προκειμένου να ξαναπάρεις μετάθεση από εκεί).

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #832 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:52:40 μμ »
Ιωάννα κ όσοι άλλοι/ες γνωρίζουν,θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Μετά τις μεταθέσεις κ την ολοκλήρωση των αιτήσεων για αποσπάσεις,τι ακολουθεί κ με ποια σειρά μέχρι να μάθουμε σε ποιο σχολείο θα είμαστε του χρόνου;Κ το κάνω πιο σαφές.Πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις,πότε γίνονται οι εσωτερικές αποσπάσεις,πότε οι τελικές τοποθετήσεις κ.ο.κ.Εντός των μηνών Μαϊου,Ιουνίου,Ιουλίου,Αυγούστου μέχρι κ τις αρχές Σεπτέμβρη συμβαίνουν πολλά μέσα στα γραφεία κ τις διευθύνσεις Β/βάθμιας(π.χ.τοποθέτηση νεοδιόριστων,βελτιώσεις θέσεων κ πολλές συνεδριάσεις ΠΥΣΔΕ)κ καλό θα ήταν αν κάποιος τα γνωρίζει,να μας διαφωτίσει.Αν ήδη υπάρχει τέτοιος πίνακας/λίστα μέσα στο forum,παραθέστε link,please!Thanx προκαταβολικά!
α)Πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις είναι λίγο φλου.Πέρισυ βγήκαν Ιούλιο,προπερσι τον Ιούνιο.Οπότε άγνωστο.
β)Οι εσωτερικές αποσπασεις γινονται τοπικά και ξεχωριστά στην κάθε Δ/ση.Οπότε επισης άγνωστο.
γ)Οι τοποθετήσεις γίνονται σε διάφορες φάσεις.Αυτή την εποχή(Μάιο-Ιούνιο) γίνονται οι τοποθετήσεις όσων είναι σε διάθεση και των μετατιθέμενων.Οπότε όσοι δεν έχετε οργανική πάρτε κανένα τηλέφωνο στη Δ/ση και να παρακολουθείτε και τις ανακοινώσεις στο σαϊτ της Δ/σης.
δ) Τοποθετήσεις γίνονται ξανά μετά τις αποσπάσεις ή και όχι.Μερικές Δ/σεις τοποθετούν τους αποσπασμένους μαζί με τους νεοδιόριστους το Σεπτέμβριο .Επομένως αυτό είναι σχετικό.
Το σημαντικό είναι επειδή δεν μπορείς να γνωρίζεις πότε θα γίνει το καθετί ,όταν πάρεις μετάθεση κάνεις ότι λέω στο γ.Αν πάρεις απόσπαση παρουσιάζεσαι στην καινούργια σου Δ/ση και κάνεις αίτηση τοποθέτησης δηλώνοντας με τη σειρά τα σχολεία προτίμησης σου.Οπότε, όποτε και να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ η αίτησή σου θα υπάρχει.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος pypy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #833 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:07:57 μμ »
Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν πρέπει να καταθέσουμε και βιογραφικό στην αίτηση για απόσπαση από πυσπε σε πυσπε; ή βιογραφικό καταθέτει κάποιος μόνο αν ζητάει απόσπαση σε κάποιο φορέα; Ευχαριστω!
Π60

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #834 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:16:18 μμ »

Μόνο με την αίτηση για απόσπαση σε φορέα χρειάζεται βιογραφικό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #835 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:17:10 μμ »
Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν πρέπει να καταθέσουμε και βιογραφικό στην αίτηση για απόσπαση από πυσπε σε πυσπε; ή βιογραφικό καταθέτει κάποιος μόνο αν ζητάει απόσπαση σε κάποιο φορέα; Ευχαριστω!
Βιογραφικό χρειάζεται μόνο αν ζητάς απόσπαση σε φορέα.Για απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ θα καταθέσεις μόνο δικαιολογητικά για τους λόγους τους οποίους ζητάς απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #836 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:23:53 μμ »
Καλησπέρα.Διορίστηκα τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Κρήτη και  φέτος πήρα μετάθεση. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Τον χρόνο που πέρασε υπηρέτησα την οργανική μου ή θα πρέπει να την υπηρετήσω από την καινούργια χρονιά στο μέρος μετάθεσής μου;Εάν πάρω απόσπαση, θα έχω δικαίωμα του χρόνου να καταθέσω χαρτιά μετάθεσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
mkar, την οργανική σου στην Κρήτη την υπηρέτησες γι'αυτό και πήρες μετάθεση.Κάθε φορά που παίρνεις μετάθεση κάπου, θα πρέπει να υπηρετείς την οργανική σου για να δικαιούσαι να υποβάλλεις αίτησης μετάθεσης.Επομένως αν πάρεις απόσπαση φέτος δεν θα δικαιούσαι να καταθέσεις χαρτιά μετάθεσης γιατί θα χρωστάς την οργανική σου.
Μέχρι περισυ μπορούσες να υπηρετήσεις την οργανική σου έχοντας πάρει απόσπαση σε φορείς και διευθύνσεις δευτεροβάθμιας.Αν θα ισχύσει το ίδιο και φέτος δεν έχει αποσαφηνιστεί.
Σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου.Όταν λες απόσπαση σε φορείς τι ακριβώς εννοείς;Ποιοι είναι και τι προϋποθέσεις απαιτούν;Και κάτι τελευταίο αν είναι εύκολο, τα χαρτιά μου για απόσπαση θα πρέπει να τα κάνω στην Κρήτη ή να τα στείλω στο Ιόνιο;Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #837 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:26:18 μμ »
Καλησπέρα.Διορίστηκα τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Κρήτη και  φέτος πήρα μετάθεση. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Τον χρόνο που πέρασε υπηρέτησα την οργανική μου ή θα πρέπει να την υπηρετήσω από την καινούργια χρονιά στο μέρος μετάθεσής μου;Εάν πάρω απόσπαση, θα έχω δικαίωμα του χρόνου να καταθέσω χαρτιά μετάθεσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εφόσον πήρες μετάθεση από την Κρήτη, θεωρήθηκε ότι είχες υπηρετήσει την οργανική σου εκεί. Θα πρέπει να υπηρετήσεις και την καινούργια σου οργανική, εκεί που πήρες δηλαδή μετάθεση. Αν πάρεις απόσπαση, δε θα έχεις δικαίωμα για μετάθεση. (κάποιος συνάδελφος το έγραφε αναλυτικά πιο πάνω... όπου παίρνεις μετάθεση πρέπει να υπηρετήσεις για ένα χρόνο προκειμένου να ξαναπάρεις μετάθεση από εκεί).
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος dooda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #838 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:50:43 μμ »
Σχετικά με τις αποσπάσεις και στα Ολοήμερα Δημοτικά (είμαι ΠΕ19) δόθηκαν κάποιες διευκρινίσεις την Παρασκευή. Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε η επιλογή ούτε στην αίτηση, ούτε στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα για να δηλώσεις αν επιθυμείς ή όχι απόσπαση και σε Ολοήμερο. Πήρα τηλέφωνο στο Γραφείο της Δευτεροβάθμιας σήμερα και μου είπαν "Ναι, περάστε να την ξανακάνετε". Ρε παιδιά, οι πρώτοι που κάνουν αιτήσεις δηλαδή, πάντα θα πληρώνουν τις προχειρότητές τους; Κανονικά δε θα έπρεπε να με καλέσουν στο τηλέφωνο επικοινωνίας που υπάρχει επάνω για διευκρινίσεις; ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΙΕΣ, ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ!

Καλησπέρα,

Είμαι κι εγώ συνάδελφος ΠΕ19 και κατέθεσα σήμερα Δευτέρα πρωί (26/04) αίτηση απόσπασης για ολοήμερα. Στο γραφείο που υπάγομαι ήμουν ο πρώτος που κατέθετε αίτηση και για ολοήμερα και γι'αυτό η συνάδελφος που καταχωρούσε την αίτησή μου ψαχνόταν κι αυτή για το πώς θα καταχωρήσει και την προτίμησή μου σε ολοήμερα. Αυτό που έκανε τελικά  (αφού μίλησε τηλ με αυτούς που χειρίζονται κεντρικά το Πληροφοριακό Σύστημα) ήταν να δηλώσει τα 3 ΠΥΣΔΕ που ζητούσα να πάω και παράλληλα από άλλη λίστα να δηλώσει και τα αντίστοιχα ΠΥΣΠΕ. Έτσι φαίνεται στην αίτησή μου να ζητώ προς απόσπαση 3 ΠΥΣΔΕ και 3 αντίστοιχά τους ΠΥΣΠΕ.

Εσύ orchid γνωρίζεις κάτι διαφορετικό? Άλλαξε κάτι στο σύστημα εντός της ημέρας δηλαδή?

Θα παρακαλούσα όποιος ξέρει ότι ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτά που είπα να μας ενημερώσει και το ίδιο θα κάνω κι εγώ (θα ξαναεπικοινωνήσω μαζί τους Τετάρτη μάλλον).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #839 στις: Απρίλιος 26, 2010, 07:08:05 μμ »
Σχετικά με τις αποσπάσεις και στα Ολοήμερα Δημοτικά (είμαι ΠΕ19) δόθηκαν κάποιες διευκρινίσεις την Παρασκευή. Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε η επιλογή ούτε στην αίτηση, ούτε στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα για να δηλώσεις αν επιθυμείς ή όχι απόσπαση και σε Ολοήμερο. Πήρα τηλέφωνο στο Γραφείο της Δευτεροβάθμιας σήμερα και μου είπαν "Ναι, περάστε να την ξανακάνετε". Ρε παιδιά, οι πρώτοι που κάνουν αιτήσεις δηλαδή, πάντα θα πληρώνουν τις προχειρότητές τους; Κανονικά δε θα έπρεπε να με καλέσουν στο τηλέφωνο επικοινωνίας που υπάρχει επάνω για διευκρινίσεις; ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΙΕΣ, ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ!

Καλησπέρα,

Είμαι κι εγώ συνάδελφος ΠΕ19 και κατέθεσα σήμερα Δευτέρα πρωί (26/04) αίτηση απόσπασης για ολοήμερα. Στο γραφείο που υπάγομαι ήμουν ο πρώτος που κατέθετε αίτηση και για ολοήμερα και γι'αυτό η συνάδελφος που καταχωρούσε την αίτησή μου ψαχνόταν κι αυτή για το πώς θα καταχωρήσει και την προτίμησή μου σε ολοήμερα. Αυτό που έκανε τελικά  (αφού μίλησε τηλ με αυτούς που χειρίζονται κεντρικά το Πληροφοριακό Σύστημα) ήταν να δηλώσει τα 3 ΠΥΣΔΕ που ζητούσα να πάω και παράλληλα από άλλη λίστα να δηλώσει και τα αντίστοιχα ΠΥΣΠΕ. Έτσι φαίνεται στην αίτησή μου να ζητώ προς απόσπαση 3 ΠΥΣΔΕ και 3 αντίστοιχά τους ΠΥΣΠΕ.

Εσύ orchid γνωρίζεις κάτι διαφορετικό? Άλλαξε κάτι στο σύστημα εντός της ημέρας δηλαδή?

Θα παρακαλούσα όποιος ξέρει ότι ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτά που είπα να μας ενημερώσει και το ίδιο θα κάνω κι εγώ (θα ξαναεπικοινωνήσω μαζί τους Τετάρτη μάλλον).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Δεν ισχυει κατι διαφορετικο, ετσι γινεται η καταχωρηση των αιτησεων οσων εκπαιδευτικων ζητουν αποσπαση και σε Πυσδε και σε Πυσπε.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 676
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.