*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 679671 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #812 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:20:11 μμ »
Ρε παιδιά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι θα γίνει με τις αποσπάσεις των νεοδιόριστων???? Έχω ακούσει τα πάντα... μιλάω για άτομα (όπως εγώ) που μπήκαμε στο χώρο το Νοέμβριο σα νεοδιόριστοι... αν αποσπαστούμε θα χρωστάμε μήνες υπηρέτησης από την οργανική μας (περίπου δυόμιση μήνες)? Έχει μάθει/καταλάβει/ξέρει κανένας αν η υπηρέτηση σε φορείς θα μοριοδοτηθεί α) με βάση την οργανική θέση και β) θα ισχύσει ως υπηρέτησης στην οργανική θέση (κάτι που λύνει και το προαναφερθέν πρόβλημα)?? Κάποιος θα πει τώρα, κάτσε εκεί που είσαι και ας περάσει και ένας χρόνος παραπάνω, αλλά ρωτάω γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας... Εγώ ακόμα και στο Υπουργείο που πήρα έμαθα άλλα αντί άλλων, άλλος έλεγε ναι. άλλος όχι, άλλος δε ξέρω και άλλος κάνε αίτηση και αν μάθεις κάτι νέο από το νομοσχέδιο και δε σου αρέσει ανακάλεσέ την. Απαντήσεις υπεύθυνων ατόμων τώρα...
Αν μάθει κάτι κάποιος ας πει ρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:58 »

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #813 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:05:10 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Μετά και την συμπληρωματική εγκύκλιο περί αποσπάσεν συνεχίζει να μη βγαίνει άκρη....Ερωτώ λοιπόν αν μπορεί να μου πει κάποιος τι θα γίνει με τις αποσπάσεις των νεοδιόριστων?Μιλάω για άτομα (όπως εγώ) που μπήκαν στο χώρο το Νοέμβριο σα νεοδιόριστοι... αν αποσπαστούμε θα χρωστάμε μήνες υπηρέτησης από την οργανική μας (περίπου δυόμιση μήνες)? Έχει μάθει/καταλάβει/ξέρει κανένας αν η υπηρέτηση σε φορείς θα μοριοδοτηθεί α) με βάση την οργανική θέση και β) θα ισχύσει ως υπηρέτηση στην οργανική θέση (κάτι που λύνει και το προαναφερθέν πρόβλημα και ίσχυε μέχρι σήμερα)?? Θα πείτε τώρα, αφού μπήκες κάτσε εκεί που είσαι και ας περάσει και ένας χρόνος παραπάνω, αλλά ρωτάω γιατί υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας... Εγώ ακόμα και στο Υπουργείο που πήρα έμαθα ότι να'ναι. Άλλος έλεγε ναι. άλλος όχι, άλλος δε ξέρω και άλλος είπε το εξής κορυφαίο: κάνε αίτηση και αν μάθεις κάτι νέο από το νομοσχέδιο και δε σου αρέσει ανακάλεσέ την. Απαντήσεις υπεύθυνων ατόμων τώρα...
Αν μάθει κάτι κάποιος ας πει ρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #814 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:54:03 μμ »
Συνάδελφοι να διατυπώσω δύο απορίες θέλω. Είμαι νεοδιόριστος σε νησί του Αιγαίου και δεν πήρα μετάθεση. Σκέφτομαι να ζητήσω απόσπαση για Μακεδονία. Τον Αύγουστο ήμουν σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σε σχολείο. Προφανώς οργανική δεν έχω και τον Μάϊο που θα ζητήσω πάλι τοποθέτηση σε σχολείο, ενδεχομένως να αποκτήσω οργανική. Αν η απόσπαση μου σε σχολείο ικανοποιηθεί αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επιστρέψω μετά από ένα χρόνο στο νησί για να υπηρετήσω την οργανική??? Το Νοέμβριο του 2010 δε θα μπορώ να ζητήσω μετάθεση με τα 10 μόρια τα φετινά σύν τα μόρια του σχολείου της απόσπασης?
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #815 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:02:45 μμ »
Συνάδελφοι να διατυπώσω δύο απορίες θέλω. Είμαι νεοδιόριστος σε νησί του Αιγαίου και δεν πήρα μετάθεση. Σκέφτομαι να ζητήσω απόσπαση για Μακεδονία. Τον Αύγουστο ήμουν σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σε σχολείο. Προφανώς οργανική δεν έχω και τον Μάϊο που θα ζητήσω πάλι τοποθέτηση σε σχολείο, ενδεχομένως να αποκτήσω οργανική. Αν η απόσπαση μου σε σχολείο ικανοποιηθεί αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επιστρέψω μετά από ένα χρόνο στο νησί για να υπηρετήσω την οργανική??? Το Νοέμβριο του 2010 δε θα μπορώ να ζητήσω μετάθεση με τα 10 μόρια τα φετινά σύν τα μόρια του σχολείου της απόσπασης?

Αν δεν κάνω λάθος, έχει κάνει ήδη την οργανική σου και ας ήσουν στην διάθεση! Τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει το Σεπτέμβρη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:58 »

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #816 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:08:46 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά με όσα ακούμε..
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #817 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:23:25 μμ »
Εφόσον έχεις υπηρετήσει έναν χρόνο στην περιοχή, έστω και με προσωρινή τοποθέτηση, θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου. Το Νοέμβριο θα μπορείς να ζητήσεις κανονικά μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #818 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:55:46 μμ »
Kinder-έκπληξη οι αποσπάσεις! ;D
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #819 στις: Απρίλιος 25, 2010, 06:10:46 μμ »
Ιωάννα κ όσοι άλλοι/ες γνωρίζουν,θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Μετά τις μεταθέσεις κ την ολοκλήρωση των αιτήσεων για αποσπάσεις,τι ακολουθεί κ με ποια σειρά μέχρι να μάθουμε σε ποιο σχολείο θα είμαστε του χρόνου;Κ το κάνω πιο σαφές.Πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις,πότε γίνονται οι εσωτερικές αποσπάσεις,πότε οι τελικές τοποθετήσεις κ.ο.κ.Εντός των μηνών Μαϊου,Ιουνίου,Ιουλίου,Αυγούστου μέχρι κ τις αρχές Σεπτέμβρη συμβαίνουν πολλά μέσα στα γραφεία κ τις διευθύνσεις Β/βάθμιας(π.χ.τοποθέτηση νεοδιόριστων,βελτιώσεις θέσεων κ πολλές συνεδριάσεις ΠΥΣΔΕ)κ καλό θα ήταν αν κάποιος τα γνωρίζει,να μας διαφωτίσει.Αν ήδη υπάρχει τέτοιος πίνακας/λίστα μέσα στο forum,παραθέστε link,please!Thanx προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2010, 06:12:23 μμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #820 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:09:43 πμ »
Αρχικά πρέπει να τονίσουμε ότι την οργανική σου θέση την υπηρετείς και μέσω της απόσπασή σου σε φορέα της εκπαίδευσης...

Κατά δεύτερον, η απόσπαση σε φορείς της εκπαίδευσης παίρνεις τα μόρια της πλησιέστερης σχολικής μονάδας, εκτός από Γραφεία, Δευτεροβάθμιες και Υπουργείο που δίνει +2 μόρια εξτρά! Άρα όχι της οργανικής σου!

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν αν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο, αλλιώς....................

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #821 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:09:51 μμ »
Αρχικά πρέπει να τονίσουμε ότι την οργανική σου θέση την υπηρετείς και μέσω της απόσπασή σου σε φορέα της εκπαίδευσης...

Κατά δεύτερον, η απόσπαση σε φορείς της εκπαίδευσης παίρνεις τα μόρια της πλησιέστερης σχολικής μονάδας, εκτός από Γραφεία, Δευτεροβάθμιες και Υπουργείο που δίνει +2 μόρια εξτρά! Άρα όχι της οργανικής σου!

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν αν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο, αλλιώς....................

Σήμερα το απόγευμα η Διαμαντοπούλου καταθέτει στη Βουλή το πολυνομοσχέδιο.
Μέρος των διατάξεων μπορείτε να δείτε εδώ : http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=18712.0
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2010, 12:19:43 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #822 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:41:15 μμ »
για να δούμε .....θα ξεκαθαριστεί σήμερα το θέμα του αν χρωστάμε την οργανικη μας σε περίπτωση απόσπασης σε φορέα ή στο Υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #823 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:45:59 μμ »
για να δούμε .....θα ξεκαθαριστεί σήμερα το θέμα του αν χρωστάμε την οργανικη μας σε περίπτωση απόσπασης σε φορέα ή στο Υπουργείο;
Αυτό δεν είναι ξεκάθαρο βρε παιδιά;; Δεν την χρωστάμε

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #824 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:49:51 μμ »
για να δούμε .....θα ξεκαθαριστεί σήμερα το θέμα του αν χρωστάμε την οργανικη μας σε περίπτωση απόσπασης σε φορέα ή στο Υπουργείο;
Αυτό δεν είναι ξεκάθαρο βρε παιδιά;; Δεν την χρωστάμε

Όχι τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. Περίμενε να δούμε το τελικό κείμενο του πολυνομοσχεδίου.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #825 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:52:48 μμ »
για να δούμε .....θα ξεκαθαριστεί σήμερα το θέμα του αν χρωστάμε την οργανικη μας σε περίπτωση απόσπασης σε φορέα ή στο Υπουργείο;
Αυτό δεν είναι ξεκάθαρο βρε παιδιά;; Δεν την χρωστάμε

Όχι τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. Περίμενε να δούμε το τελικό κείμενο του πολυνομοσχεδίου.

Αλήθεια;; Ούι τι πάθαμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.