*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 679709 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #938 στις: Μάιος 20, 2010, 08:10:32 μμ »
Σήμερα μάθαμε ότι οι αποσπάσεις για φορείς θα ανακοινωθούν περίπου στις 20 Ιουνίου, ενώ από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στο τέλος Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος giorgio7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #939 στις: Μάιος 20, 2010, 10:02:24 μμ »
Σήμερα μάθαμε ότι οι αποσπάσεις για φορείς θα ανακοινωθούν περίπου στις 20 Ιουνίου, ενώ από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στο τέλος Ιουνίου.


?????   

μάθαμε? ποιοι μάθαμε? από που μάθαμε? δώσε μας τα φώτα σου...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #940 στις: Μάιος 20, 2010, 10:34:53 μμ »
Σήμερα μάθαμε ότι οι αποσπάσεις για φορείς θα ανακοινωθούν περίπου στις 20 Ιουνίου, ενώ από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στο τέλος Ιουνίου.


?????   

μάθαμε? ποιοι μάθαμε? από που μάθαμε? δώσε μας τα φώτα σου...

Στο χρονικο σημειο που βρισκεται η διαδικασια, μονον οι αιρετοι μπορουν να κανουν κατα προσεγγιση εκτιμησεις, η ακριβεια των οποιων, ωστοσο, ελεγχεται και οπωσδηποτε δεν ειναι δεδομενη.

Θεωρω πως σε οτι αφορα τις αποσπασεις, ολα ειναι μετεωρα και ως προς τον αριθμο τους (οπωσδηποτε μειωμενος σε σχεση με το προσφατο παρελθον) και ως προς το χρονο ανακοινωσης ( πχ μια λογικη ειναι να ανακοινωθουν, αφου ολοκληρωθουν οι οριστικες αλλα και οι προσωρινες τοποθετησεις, αλλη να ανακοινωθουν στο τελος του καλοκαιριου, αφου αποτυπωθουν τα κενα λογω συνταξιοδοτησεων - αν και ομολογουμενως το δευτερο παραδειγμα δεν συναδει με το δοικητικο υφος της Δ) και τελος, ως προς τον τροπο (θα υπαρχει μια φαση ή αλλεπαλληλες που θα εξελισσονται και εντος φθινιπωρου, αναλογως τις υπεραριθμιες και τις αναγκες των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, θα ληφθουν υποψη μονον τα κοινωνικα κριτηρια ή θα βαραινει και η κομματικη ενταξη και σε πιο βαθμο - αν και για το τελευταιο δεν τρεφω αυταπατες, συμφωνα με τα διαφαινομενα σημεια των κομματικων καιρων τα οποια περιερχονται σε γνωση μου - ). Ολα φυσικα εξαρτωνται απο την πολιτικη βουληση του υπουργειου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #941 στις: Μάιος 20, 2010, 10:48:28 μμ »
Για μένα πάντως πέρσι δεν ήταν αρκετό ότι η δουλειά του άντρα μου είναι στην Αθήνα και έχω δύο μικρά παιδιά. Πήρα τελικά απόσπαση (σε σχολείο) στη Β' φάση, αλλά φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο ότι είχαν προκηρυχθεί εκλογές και δόθηκαν αποσπάσεις πιο εύκολα. Πρέπει επιτέλους να απαιτήσουμε να οριστούν συγκεκριμένα κριτήρια για τις αποσπάσεις. Δεν γίνεται να παίζουν έτσι με τις ζωές μας. Εγώ, για παράδειγμα, αν δεν πάρω απόσπαση φέτος με βλέπω μάλλον για άνευ αποδοχών γιατί πραγματικά δεν βγαίνουμε να συντηρήσουμε δύο σπίτια (και φυσικά θα χαλάω περισσότερα από όσα βγάζω), θα ταλαιπωρήσω απίστευτα τα παιδιά μου μεταφέροντάς τα μακριά από το σπίτι τους, συν ότι θα πρέπει να παρατήσω το μεταπτυχιακό που κάνω στην Αθήνα. Είναι λογικά όλα αυτά;
Παιδιά, αυτά γράφουμε και μετά έρχεται ο άσχετος ο ιδ. υπάλληλος ή ο άλλος ο δημόσιος υπάλληλος ο ξύστης και σου λέει: αν δεν ήθελες, ας μην έμπαινες στην εκπαίδευση φίλε. αυτά είναι δεδομένα λόγω επαγγέλματος.
Η αλήθεια είναι ότι λόγω της υπάρχουσας διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού, το παραπάνω πρόβλημα είναι πολύ διογκωμένο και όλοι το αντιμετωπίζουμε. ωραία θα ήταν, από την πρώτη χρονιά ο κάθε ένας να πήγαινε όπου ήθελε, μαζί με την οικογένειά του κτλ. αλλά είναι δυνατό αυτό να συμβεί ποτέ ρε παιδιά;εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, σκεπτόμενος το 'είναι λογικά όλα αυτά;', όλα είναι μέσα στο παιχνίδι που μπήκαμε να παίξουμε, να είμαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα, διεκδικώντας πάντα και το καλύτερο, αλλά να μην είμαστε εξαρχής παράλογοι και εμείς στις απαιτήσεις μας, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες συνθήκες, που τις γνωρίζουμε και εκ των προτέρων. δηλ. μην τα θέλουμε και όλα δικά μας πάντα.
γιατί μετά βαριέσαι να ακούς τον κάθε άσχετο που δεν ξέρει τι είναι η τάξη και το μάθημα, να σε ειρωνεύεται, να σε απαξιώνει και να σε κατηγορεί ότι οι εκπαιδευτικοί φταίνε για ό,τι συμβαίνει παντού και να να μην τα θέλετε όλα δικά σας και αν δες σας άρεσε να μην μπαίνατε στην εκπαίδευση.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #942 στις: Μάιος 20, 2010, 11:34:54 μμ »

Παιδιά, αυτά γράφουμε και μετά έρχεται ο άσχετος ο ιδ. υπάλληλος ή ο άλλος ο δημόσιος υπάλληλος ο ξύστης και σου λέει: αν δεν ήθελες, ας μην έμπαινες στην εκπαίδευση φίλε. αυτά είναι δεδομένα λόγω επαγγέλματος.
Η αλήθεια είναι ότι λόγω της υπάρχουσας διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού, το παραπάνω πρόβλημα είναι πολύ διογκωμένο και όλοι το αντιμετωπίζουμε. ωραία θα ήταν, από την πρώτη χρονιά ο κάθε ένας να πήγαινε όπου ήθελε, μαζί με την οικογένειά του κτλ. αλλά είναι δυνατό αυτό να συμβεί ποτέ ρε παιδιά;εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, σκεπτόμενος το 'είναι λογικά όλα αυτά;', όλα είναι μέσα στο παιχνίδι που μπήκαμε να παίξουμε, να είμαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα, διεκδικώντας πάντα και το καλύτερο, αλλά να μην είμαστε εξαρχής παράλογοι και εμείς στις απαιτήσεις μας, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες συνθήκες, που τις γνωρίζουμε και εκ των προτέρων. δηλ. μην τα θέλουμε και όλα δικά μας πάντα.
γιατί μετά βαριέσαι να ακούς τον κάθε άσχετο που δεν ξέρει τι είναι η τάξη και το μάθημα, να σε ειρωνεύεται, να σε απαξιώνει και να σε κατηγορεί ότι οι εκπαιδευτικοί φταίνε για ό,τι συμβαίνει παντού και να να μην τα θέλετε όλα δικά σας και αν δες σας άρεσε να μην μπαίνατε στην εκπαίδευση.



Δεν πρέπει να αιωρείται η ανακρίβεια ότι στη δουλειά μας μιλάμε για ταλαιπωρία ενός ή λίγων ετών. Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα των συναδέλφων που έχουν εγκλωβιστεί στην επαρχία επί σειρά ετών μακριά από οικογένειες και παιδιά, χωρίς να βλέπουν στα κοντά το δρόμο της επιστροφής... Και ΟΧΙ δεν τα βλέπουμε όλα δικά μας να λες σε αυτούς που μπορεί να έχουν τέτοιες απόψεις, γιατί δεν είναι πολυτέλεια να ζητάς το αυτονόητο (δηλαδή να κοιμάσαι στο σπίτι σου με το σύντροφο και το παιδί σου και να αγωνίζεσαι όπως και κάθε άλλος εργαζόμενος να φτιάξεις τη ζωή σου). Σιγά μην χρωστάμε και χάρη που είμαστε εκπαιδευτικοί, τόσο ώστε να θυσιάζουμε αυτοβούλως όλα τα υπόλοιπα στο βωμό της υποτιθέμενης "κιριλέ" εργασίας μας!! Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, το λέω και πάλι όπως και σε άλλο post, ότι σε καμία περίπτωση δε βάζω τους εκπαιδευτικούς ελιτίστικα πάνω από τους άλλους εργαζόμενους, αλλά αν στο δικό μας κλάδο υπάρχουν (ή μάλλον υπήρχαν γιατί τα χάνουμε κι αυτά) λίγα θετικά, το ζητούμενο είναι να επεκταθούν και στους άλλους κλάδους εργασίας κι όχι ο ένας εργαζόμενος να παρηγορείται με τη μιζέρια του άλλου! Αλοίμονο!!! Κι ούτε αραχτοί είμαστε έτσι όπως το φαντάζονται οι απ' έξω (είναι οι ίδιοι άνθρωποι που βλέπουν το σχολείο ως διευκολυντικό baby sitting) ούτε έχουμε περάσει λίγα για να σταθούμε σ' αυτό το επάγγελμα. Και να σου πω κάτι; Όταν ο καθένας απο μας πιτσιρικάς ακόμα σαν εκείνα τα παιδάκια που αύριο γράφουν πανελλήνιες επέλεγε ότι θα σπουδάσει για να γίνει δάσκαλος δεν ήξερε ούτε φανταζόταν μεσ' την αγνότητά του τι επιλογή είχε κάνει... Δεν ήξερε ότι οι θυσίες δε σταμάταγαν όταν ξεχρέωνε τα φροντιστήρια των πανελληνίων, όταν για κάποιες σχολές έφτυνε αίμα για το πτυχίο, όταν αναγκαζόταν να κάνει μεταπτυχιακά μήπως κι έχει καλύτερη τύχη, όταν αναγκαστικά ακόμα και χωρίς να συμφωνεί απόλυτα (γιατί ακύρωνε την αξία του πτυχίου του) αποφάσιζε να δώσει ΑΣΕΠ, όταν έτρεχε στη μια και στην άλλη γωνιά της Ελλάδας ως ωρομίσθιος, αναπληρωτής ή μόνιμος κι όταν από δω και στο εξής θα πρέπει ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ αλλά διόλου ΗΘΙΚΑ να μαζέψει κι άλλα δικαιολογητικά και να σκίσει ότι προϋπηρεσία έχει και δεν έχει κλπ... Σε αυτόν λοιπόν τον άνθρωπο που θεωρούν βολεμένο αναλογεί και η θυσία της οικογένειας;;; Είναι παράλογη απαίτηση να θέλουμε να κρατήσουμε το σπιτικό μας; Η δική μου απάντηση είναι όχι. Η διαφορά είναι πως δεν πρέπει τέτοιο βάρος να αναλογεί ούτε σε μας ούτε και σε κανέναν άλλο εργαζόμενο.Και ειδικά σε ό,τι αφορά την απόσπαση, ας εξυπηρετεί τις ιερές ανθρώπινες ανάγκες κι όποιος έχει μάτια θα το βλέπει. Άλλωστε, στον ιδιωτικό τομέα ήδη οι μεγάλοι όμιλοι έχουν αρχίσει να μεταθέτουν από πόλη σε πόλη υπαλλήλους χωρίς να λογαριάζουν το οικογενειακό κόστος. Να περιμένουμε δείχνοντας μοιρολατρία και συναίνεση το ίδιο;; Συγνώμη συνάδελφοι για το χρόνο που σας πήρα, αλλά ήθελα να μοιραστούμε αυτές τις σκέψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2010, 11:52:01 μμ από ΠΕ0404 »
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #943 στις: Μάιος 20, 2010, 11:55:01 μμ »
Παράθεση
μάθαμε? ποιοι μάθαμε? από που μάθαμε? δώσε μας τα φώτα σου...

Από αιρετό, μάς έστειλε mail στο σχολείο

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #944 στις: Μάιος 21, 2010, 12:39:30 πμ »
Για απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ σας ειπε τιποτα;

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #945 στις: Μάιος 21, 2010, 03:35:45 μμ »
Το δανείζομαι από άλλο θέμα και απαντάει στις ερωτήσεις σας ενώ φωτίζει το τοπίο!

Κγω αυτό καταλαβαίνω ότι όσοι πήραν φέτος μετάθεση και του χρόνου πάρουν απόσπαση σε φορέα, δε θα έχουν του χρόνου το δικαίωμα να κάνουν αίτηση για μετάθεση γιατί θα χρωστούν την οργανική τους. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ποιο ακριβώς σημείο του νομοσχεδίου φαίνεται αυτό;


Άρθρο 31 παράγραφος 2. Η τελευταία πρόταση

"Η περίπτωση στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16
του π.δ. 50/1996, καθώς και κάθε διάταξη που ρυθμίζει
διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται"

Και τι λέει στο ΠΔ 50/1996 άρθρο 16 παράγραφος 8 περίπτωση στ


"στ) Για τα μέλη των πρωτοβαθμίων εφόσον ανήκουν οργανικά σε Νομό που εκλέγονται, των δευτεροβαθμίων και τριτοβαθμίων συνδικαλιστικών οργανώσεων και τους αιρετούς εκπροσώπους των εκπαιδευτικών στα υπηρεσιακά συμβούλια καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται και υπηρετούν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στον Πρόεδρο της Βουλής, στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, στις διευθύνσεις και τα γραφεία εκπαίδευσης, καθώς και στα γραφεία Φυσικής Αγωγής, ο χρόνος απόσπασης θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται βάσει ειδικών διατάξεων από τις οποίες προβλέπεται ότι ο χρόνος απόσπασής τους θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση. "

Παιδιά το έχετε αντιληφθεί ότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει; Δεν είναι διαδεδομένο ευρέως, αφού σε παραμπέμπει σε ένα παλιό Προεδρικό Διάταγμα που καταργείται.... Του χρόνου που θα το μάθει η πλειοψηφία και θα γίνει πανικός!! Γι αυτό οι αισιόδοξοι πιστεύουν ότι θα το πάρουν πίσω ή θα το διορθώσουν...

Τι να πω, μας έχουν τρελάνουν

Αυτό, δηλάδή, είναι επίσημο; Εγώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση σε γραφείο, αλλά αν ισχύει ότι δεν ξεχρεώνεις οργανική με απόσπαση σε φορέα, θέλω να κάνω ανάκληση ώστε να υπηρετήσω την οργανική.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει που μπορώ να βρω το νομοσχέδιο, όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη διάταξη;
Μην κάνω την ανάκληση και μετά το αλλάξουν πάλι...



 Κάνε ανάκληση.
Δές εδώ.

  Διευκρινίσεις σχετικά με τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε.
Παρασκευή, 21 Μάιος 2010 12:20


Ρεπορτάζ:esos.gr

Ο Γενικός Γραμματέας του υπ. Παιδείας Β. Κουλαίδης απέστειλε προς τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την ακόλουθη διευκρινιστική εγκύκλιο σχετικά με τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε.

Μετά την ψήφιση και δημοσίευση του Νόμου 3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ. Α΄) «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» και ενόψει της τοποθέτησης των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατέθηκαν, υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση, σας γνωρίζουμε τα εξής:

   1. Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 30 του ανωτέρω Νόμου «η υποχρέωση της διετούς πραγματικής υπηρεσίας που προβλέπεται στο πρώτο εδάφιο αφορά την οργανική θέση στην οποία θα μετατεθούν οι εκπαιδευτικοί, ύστερα από αίτησή τους, από το σχολικό έτος 2010-2011 και μετά».
   2. Οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατέθηκαν, υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση κατά το σχολικό έτος 2009-2010 θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τα ισχύοντα πριν από την ψήφιση του ανωτέρω νόμου. Κατ’ αναλογίαν, με τις ισχύουσες πριν από την ψήφιση του ανωτέρω Νόμου διατάξεις θα πραγματοποιηθούν και οι τοποθετήσεις των πολύτεκνων εκπαιδευτικών κατά το τρέχον σχολικό έτος. Οι διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 30 θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2010-2011.

   1. Οι διατάξεις του άρθρου 31 περί αποσπάσεων, του ίδιου ως άνω Νόμου, αφού δεν ορίζεται διαφορετικά, ισχύουν από τη δημοσίευσή του. Επομένως, με την κατάργηση της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996 και κάθε σχετικής διάταξης, από το σχολικό έτος 2010-2011 και εξής ο χρόνος απόσπασης των εκπαιδευτικών σε θέσεις που αναφέρονται στην καταργούμενη και κάθε σχετική διάταξη, δεν θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση.

 

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

 

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΛΑΪΔΗΣ
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #946 στις: Μάιος 21, 2010, 05:00:49 μμ »
Παράθεση
μάθαμε? ποιοι μάθαμε? από που μάθαμε? δώσε μας τα φώτα σου...

Από αιρετό, μάς έστειλε mail στο σχολείο

... και εγω έμαθα απο αιρετό .... μετα τις 15 Ιουνίου
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #947 στις: Μάιος 21, 2010, 11:30:35 μμ »
Μπερδεύτηκα!!!
Πολλοί, όπως εγώ, κάνουν κάθε χρόνο αίτηση οριστικής τοποθέτησης και τελικώς τοποθετούνται προσωρινά σε σχολείο που τις περισσότερες φορές είναι διαφορετικό κάθε χρόνο. Ευρίσκονται όπως λέμε σε διάθεση ΠΥΣΔΕ.
Εγώ ήμουν λοιπόν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ μίας περιοχής για κάποια χρόνια - κάθε χρονιά σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης - και κάνω αίτηση απόσπασης σε γραφείο φέτος για το 2010-2011.
Αν πάρω την απόσπαση αυτή, θεμελιώνω δικαίωμα μετάθεσης δεδομένου ότι έχω υπηρετήσει τις προηγούμενες χρονιές την "οργανική" μου (στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά κάθε χρόνο σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης) ή μήπως αν για το 2010-2011 τοποθετηθώ και πάλι προσωρινά σε κάποιο άλλο (ή και κάποιο από τα ίδια) σχολεία, θεωρηθεί ότι δεν έκανα την "οργανική" λόγω απόσπασης;;;
Διάθεση ΠΥΣΔΕ θεωρούνταν ως τώρα εικονική οργανική (μη υπαιτιότητα εκπαιδευτικού) για τη διαδικασία των μεταθέσεων. Από εδώ και στο εξής συνδέεται αυτή η εικονική οργανική με συγκεκριμένη σχολική μονάδα;
Δε νομίζω, μάλλον θεμελιώνεται δικαίωμα ακόμα και κατόπιν απόσπασης, δεδομένου ότι οι προγενέστερες διαθέσεις ΠΥΣΔΕ (αν και σε διαφορετικές σχολικές μονάδες) έχουν ήδη "ξεχρεώσει" την εικονική οργανική...
Καλά τα λέω;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2010, 11:34:35 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #948 στις: Μάιος 21, 2010, 11:33:44 μμ »
Καλά τα λες. :)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #949 στις: Μάιος 22, 2010, 10:51:09 πμ »
Μπερδεύτηκα!!!
Πολλοί, όπως εγώ, κάνουν κάθε χρόνο αίτηση οριστικής τοποθέτησης και τελικώς τοποθετούνται προσωρινά σε σχολείο που τις περισσότερες φορές είναι διαφορετικό κάθε χρόνο. Ευρίσκονται όπως λέμε σε διάθεση ΠΥΣΔΕ.
Εγώ ήμουν λοιπόν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ μίας περιοχής για κάποια χρόνια - κάθε χρονιά σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης - και κάνω αίτηση απόσπασης σε γραφείο φέτος για το 2010-2011.
Αν πάρω την απόσπαση αυτή, θεμελιώνω δικαίωμα μετάθεσης δεδομένου ότι έχω υπηρετήσει τις προηγούμενες χρονιές την "οργανική" μου (στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά κάθε χρόνο σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης) ή μήπως αν για το 2010-2011 τοποθετηθώ και πάλι προσωρινά σε κάποιο άλλο (ή και κάποιο από τα ίδια) σχολεία, θεωρηθεί ότι δεν έκανα την "οργανική" λόγω απόσπασης;;;
Διάθεση ΠΥΣΔΕ θεωρούνταν ως τώρα εικονική οργανική (μη υπαιτιότητα εκπαιδευτικού) για τη διαδικασία των μεταθέσεων. Από εδώ και στο εξής συνδέεται αυτή η εικονική οργανική με συγκεκριμένη σχολική μονάδα;
Δε νομίζω, μάλλον θεμελιώνεται δικαίωμα ακόμα και κατόπιν απόσπασης, δεδομένου ότι οι προγενέστερες διαθέσεις ΠΥΣΔΕ (αν και σε διαφορετικές σχολικές μονάδες) έχουν ήδη "ξεχρεώσει" την εικονική οργανική...
Καλά τα λέω;;;

Νομίζω αυτά ισχύουν ακόμα.
Η αλλαγή γίνεται ,όταν αλλάζεις νομό με μετάθεση και δεν ξεχρεώνεις την οργανική σου με απόσπαση σε γραφείο.
Αν μείνεις έστω στη διάθεση και υπηρετήσεις σε λειτουργικό κενό,τότε θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #950 στις: Μάιος 22, 2010, 02:16:42 μμ »

alfavita.gr: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ μετά τις 25/6. Το 2ο δεκαήμερο του Ιουνίου οι αποσπάσεις σε φορείς και Γραφεία
 

Σύμφωνα με ενημέρωση του αιρετού του ΚΥΣΠΕ Θωμά Καραγιάννη οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα πραγματοποιηθούν μετά τις 25 Ιουνίου. Θα προηγηθούν οι αποσπάσεις σε φορείς και Γραφεία, δηλαδή γύρω στις 10-15 Ιουνίου. Για τον αριθμό των αποσπάσεων δεν υπάρχει ενημέρωση από το αρμόδιο Τμήμα της Δ/νσης Προσωπικού Π.Ε., ωστόσο είναι φανερό ότι επικρατεί μεγάλη ανησυχία στους εκπαιδευτικούς.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank22_5_10_1309.php
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #951 στις: Μάιος 22, 2010, 04:06:27 μμ »
Πολυ ωραια... Δηλαδη, παλι δεν θα ξερουμε αν πρεπει να ξενοικιασουμε τα σπιτια μας τελη Ιουνιου!  ??? :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 709

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.