*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1386 στις: Ιούλιος 01, 2010, 07:32:56 μμ »
Δεν ξέρω αν αυτή η διαδικασία τηρήθηκε φέτος, σίγουρα όμως δεν ίσχυε τα προηγούμενα χρόνια. Ο φορέας μπορεί να πρότεινε, αλλά το πιθανότερο ήταν να αποσπαστούν τελικά άσχετα άτομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:49 »

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1387 στις: Ιούλιος 01, 2010, 07:51:23 μμ »
όχι, συνάδελφε, κάποιοι δεν έχουμε κάνει ποτέ αίτηση για απόσπαση ούτε παρακαλέσαμε για το οτιδήποτε και μπορούμε γι αυτό το λόγο να μιλάμε. Και όχι, δεν μπορώ να χωνέψω ότι ένας εκπαιδευτικός πρέπει να είναι οπουδήποτε αλλού και όχι στο σχολείο του. Και όχι δεν τους ζηλεύουμε που πήραν απόσπαση, απλώς δε γουστάρουμε άλλο αυτή την αδικία και την ταλαιπωρία στην οποία υπόκεινται και τα παιδιά μας, όταν πρέπει να πάνε σχολείο και στη θέση του βύσματος που πήρε απόσπαση έρχεται αναπληρωτής μετά από κάτι μήνες.  Πάντως, συμφωνώ μαζί σου για τις θεσμικές αλλαγές.

Τέλος, δικαιούμαι να είμαι αγανακτισμένη, όταν ήταν άρρωστο το παιδί μου και δεν είχα κανένα να το κρατήσει και το έπαιρνα μαζί μου και καθόταν με αντιπυρετικά μέχρι να τελειώσω στο γραφείο των καθηγητών, όταν ο καθένας ήταν στο σπιτάκι του.

Δικαιούμε να είμαι αγανακτισμένη όταν ο μισθός μου δε μου έφθανε να πάρω το αεροπλάνο και να δω τον άντρα μου ένα Σαββατοκύριακο, ενώ άλλοι έβλεπαν τον άντρα τους κάθε μέρα.

Επίσης, αγανακτώ, γιατί με τις περικοπές αναγκαζόμουν να μην αγοράζω βασικά είδη από το σούπερ μάρκετ για να μπορέσω να τα βολέψω, ενώ άλλων δεν ίδρωνε το αυτί.

Πάντως, να ζηλέψω τη λαμογιά, όχι δεν τη ζηλεύω!!!!!!!


 
LK καταλαβαίνω απόλυτα το θυμό σου γιατί κι εγώ έχω παιδιά,αλλά γιατί δεν έκανες καταγγελία στον νεοδιόριστο που αποσπάστηκε;Είναι δυνατόν να πάρει απόσπαση νεοδιόριστος;;;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1388 στις: Ιούλιος 01, 2010, 08:08:30 μμ »
 Για να καταλαβω λοιπον...για τους φορεις ΔΕΝ ισχυουν κοινωνικα κριτηρια, παρα μονο "αξιοκρατικα" κριτηρια τα οποια συνοψιζονται σε προσοντα οπως χρηση υπολογιστων κλπ.
....και δεν απτονται της αρχης προστασιας προσωπικων δεδομενων.
Λεω λοιπον εγω...δεν θα επρεπε να υπαρχουν "αξιοκρατικοι" πινακες καταταξης για αποσπαση σε φορεις αναλογα με τα τυπικα και απαραιτητα προσοντα του καθενα?

παντως, για την ιστορια, αποσπαση σε γραφειο πηρε προσωπο που ειχε διατελεσει δημοτικος συμβουλος στο παρελθον....ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕΝ νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1389 στις: Ιούλιος 01, 2010, 08:35:08 μμ »
Προς babis1978
Όοοχι φιλαράκι,δν σου τα έμαθαν καλά τα γράμματα.Μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι κακοί,κομπλεξικοί,να ζηλεύουν ΑΛΛΑ δν είμαστε όλοι ίδιοι...Άκου λοιπόν μια ιστορία...Πριν 3 χρόνια δούλεψα για πρώτη φορά σε κάποιο Νηπιαγωγείο,στην παραμεθόριο.Όταν όμως λέω παραμεθόριο εννοώ λίγα μέτρα μακριά από τα σύνορα με την Τουρκία,μόνο κολλητάρια που δν γίναμε με τους Τούρκους φαντάρους!Κάθε ημέρα έκανα 250χιλ για να πάω κ να γυρίσω από τη δουλειά μου.Ποτέ όμως δν κλάφτηκα,ποτέ δν φώναξα,ποτέ δν πέρασα από το γραφείο κάποιου νεκροθάφτη πολιτικού,ποτέ δεν έκατσα σε κανένα λαμόγιο αιρετό(σε ανύποπτο χρόνο μου είχε ζητηθεί),ποτέ δν ζήτησα από τον αδερφό του πατέρα μου να τα μαγειρέψει με τα "κολλητάρια" του,τους πολιτικούς.Ευκαιρίες για να αποφύγω το πακέτο που έφαγα είχα πολλές και μάλιστα "φώναζαν" από μακριά..!Ήταν λοιπόν επιλογή μου να μην δεχτώ κανένα ρουσφέτι από κανέναν νταβατζή πολιτικό ή αιρετό ή οποιονδήποτε άλλον.Ξέρεις γιατί?Για να μπορώ σήμερα να βρίσκομαι σε αυτή τη θέση,να μπορώ να επισημαίνω τα κακώς κείμενα που αντιλαμβάνομαι γύρω μου χωρίς να μπορεί να μου πει κανένας που@@ης "Ρε Χριστινάκι...Ωραία μας τα λες αλλά θυμάσαι τότε που?"Όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι.Δν είμαστε Ο Λ Ο Ι  Ι Δ Ι Ο Ι(όπως προείπες)!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:49 »

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1390 στις: Ιούλιος 01, 2010, 08:41:39 μμ »
έγω μια χαρά περνάω στο νησάκι 2 χρόνια και είμαι δίπλα στη Τουρκιά!!! πάω εύκολα για 3!!! ...παιδιά δεν έχω βέβαια.... ;) ;) ;) ;) Πολύ κουτσομούρα λέμεεεεεεεεεεεεεε  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος carni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1391 στις: Ιούλιος 01, 2010, 08:46:05 μμ »
Απλά πράγματα. Επειδή είμαι σε γραφείο και φέτος έτυχε να δω τις προτάσεις του Διευθυντή να σας πω οτι άτομα που δεν προτάθηκαν πήραν απόσπαση και άτομα με μηδενικη εμπειρία σε υπολογιστές - διοικητικές θέσεις υπερίσχυσαν ατόμων με εμπειρία και ικανότητες. Άρα όπως κάθε χρονιά όποιος είχε δόντι καλύφθηκε. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις εγώ δεν έκανα καν αίτηση φέτος. Το μόνο που άλλαξε ήταν ο αριθμός που ήταν σαφώς μικρότερος από παλιότερα.
Νομίζω οτι σιγά σιγά πρέπει να τελειώνει αυτή η φαρσοκωμωδία με τις αποσπάσεις σε φορείς, να γίνουν οι μετατάξεις και όλοι οι εκπαιδευτικοί να επιστρέψουν σε σχολεία. Γι αυτό άλλωστε και διοριστήκαμε!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1392 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:19:21 μμ »
μπορω να ζητησω απο το υπουργειο και να μαθω τα κοινωνικα κριτηρια με τα οποια συγκεκριμενα προσωπα πηραν αποσπαση σε φορεις? εαν ναι, τι ακριβως χρειαζεται να κανω?
κατι τετοιο θα ηταν εναντια στην αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων?
πως ακριβως γινεται η διαδικασια των ενστασεων?
υπαρχει δυνατοτητα επανεξετασης των αιτησεων μας?

πολλες ερωτησεις.....

ευχαριστω εκ των προτερων....



Για να τελειώνουμε με τους φορείς, η ΝΟΜΟΤΥΠΗ διαδικασία που τηρείται είναι η εξής:

1. Το υπουργείο στέλνει στο φορέα (γραφείο, διεύθυνση, κλπ) λίστα με όλους έχουν κάνει αίτηση σε αυτόν και καλεί το φορέα να βάλει σε σειρά προτίμησης τα άτομα αυτά (έτσι ψυχρά ποιόν θέλει πρώτο, δεύτερο κλπ).
2. Ο φορέας αφού τελειώσει την αξιολόγηση των ατόμων προωθεί τη λίστα στην περιφερειακή διεύθυνση που ανήκει. Εκεί ο πίνακας επανεξετάζεται και γίνονται τυχόν ανακατατάξεις. Ο νέος πίνακας διαβιβάζεται στο υπουργείο.
3. Θεωρητικά (και πρακτικά κάτι τέτοιο έγινε φέτος) το υπουργείο δεν πειράζει τη σειρά, απλά τραβά μια γραμμή στα άτομα, δηλαδή λέει το τάδε γραφείο θα πάρει 4, ποιοί είναι μέχρι την 4η θέση

Φέτος πάνω κάτω οι τηρήθηκαν οι πίνακες όπως φύγαν στις/από τις περιφέρειες σχεδόν στο ακέραιο, απλά τραβήχτηκαν οι γραμμές πιο πάνω. Κοινωνικά κριτήρια κλπ ΔΕΝ έχει στους φορείς, θεωρητικά έχει προσόντα πρακτικά όποιον θεωρεί το ΠΥΣΠ(Δ)Ε/ΑΠΥΣΠ(Δ)Ε "ικανό". Έτσι ΔΕΝ έχει νόημα η αίτηση θεραπείας μιας και δεν έχει υποχρέωση ο φορέας να αιτιολογήσει τα κριτήρια με βάση τα οποία κατέταξε τους αιτόυντες απόσπαση.


Θα συμφωνήσω με τον Ζαφείρη σε γενικές γραμμές. Χονδρικά η κανονική διαδικασία έχει ως την περιέγραψε. Εντούτοις, έχω να κάνω τις ακόλουθες επισημάνσεις:



Κοινωνικά κριτήρια κλπ ΔΕΝ έχει στους φορείς, θεωρητικά έχει προσόντα πρακτικά όποιον θεωρεί το ΠΥΣΠ(Δ)Ε/ΑΠΥΣΠ(Δ)Ε "ικανό".


Α)  Σε αντίθεση με τα προηγούμενα έτη, η φετινή εγκύκλιος αποσπάσεων σε φορείς προβλέπει και κοινωνικούς λόγους ως κριτήρια απόσπασης, πέραν των ικανοτήτων και των προσόντων των υποψηφίων για εκτέλεση διοικητικού έργου. Άλλωστε, σε πολλές δηλώσεις της η υπουργός εξαρχής τόνιζε πως οι αποσπάσεις σε φορείς εφεξής θα διεξάγονται και βάσει κοινωνικών κριτηρίων. Χαρακτηριστικά, και σύμφωνα με τις αναγγελθείσες προθέσεις της Διαμαντοπούλου, η φετινή εγκύκλιος αναφέρει τα ακόλουθα:

Στην αίτησή τους για την επιλογή αυτή οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να επισυνάψουν σύντομο βιογραφικό σημείωμα (όχι παραπάνω από 500 λέξεις) στο οποίο θα περιγράψουν τα τυχόν πρόσθετα τυπικά προσόντα… και τους λόγους για τους οποίους ζητείται η απόσπαση, τα οποία θα αποτελέσουν τα κριτήρια που θα βοηθήσουν στην ικανοποίηση της αίτησης απόσπασης…

Η αίτησή τους θα πρέπει να συνοδεύεται από τα απαραίτητα επίσημα αποδεικτικά στοιχεία των λόγων απόσπασης τους οποίους επικαλούνται, (όπως βεβαίωση κρατικού νοσοκομείου για περιπτώσεις ασθένειας, βεβαίωση της υπηρεσίας του ή της συζύγου για την περίπτωση συνυπηρέτησης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, βεβαίωση φοίτησης τέκνων σε ΑΕΙ και ΤΕΙ στην οποία να αναγράφεται το έτος και το εξάμηνο που φοιτούν κ.λπ.)…


Φυσικά ούτε κοινωνικά ούτε άλλα κριτήρια βάρυναν στις φετινές αποσπάσεις, εκτός της κομματικής ένταξης των ενδιαφερομένων…
 



2. Ο φορέας αφού τελειώσει την αξιολόγηση των ατόμων προωθεί τη λίστα στην περιφερειακή διεύθυνση που ανήκει. Εκεί ο πίνακας επανεξετάζεται και γίνονται τυχόν ανακατατάξεις. Ο νέος πίνακας διαβιβάζεται στο υπουργείο.


Β) Υποθέτω πως η συντριπτική πλειονότητα των εκπαιδευτικών γνωρίζει πως οι διευθυντές Διευθύνσεων ΠΕ και ΔΕ όπως και οι προϊστάμενοι των Γραφείων τοποθετήθηκαν από την προηγούμενη κυβέρνηση, ενώ οι περιφερειακοί διευθυντές εκπ/σης που έχουν τον τελευταίο λόγο επί των εισηγήσεων για τις αποσπάσεις σε φορείς διορίστηκαν από την τωρινή. Συνέπεια τούτου του γαλαζοπράσινου βραχυκυκλώματος ήταν η ριζική αναθεώρηση των προτάσεων που απέστειλαν οι διευθυντές και οι προϊστάμενοι από τα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ, με αποτέλεσμα οι πρώτοι στις σχετικές λίστες να έσονται έσχατοι και αντιστρόφως.





 Κοινωνικά κριτήρια κλπ ΔΕΝ έχει στους φορείς, θεωρητικά έχει προσόντα πρακτικά όποιον θεωρεί το ΠΥΣΠ(Δ)Ε/ΑΠΥΣΠ(Δ)Ε "ικανό". Έτσι ΔΕΝ έχει νόημα η αίτηση θεραπείας μιας και δεν έχει υποχρέωση ο φορέας να αιτιολογήσει τα κριτήρια με βάση τα οποία κατέταξε τους αιτόυντες απόσπαση.


Γ) Η αίτηση θεραπείας (ή αίτηση επανεξέτασης) δεν υποβάλλεται για να τεκμηριωθούν εκ μέρους της υπηρεσίας οι λόγοι βάσει των οποίων διενεργήθηκαν οι αποσπάσεις, αλλά αποτελεί αίτημα επανεξέτασης της απορριφθείσας αίτησης απόσπασης, το οποίο δεν απευθύνεται καν σε συγκεκριμένο φορέα - και δη στο φορέα για τον οποίο απορρίφθηκε η αρχική αίτηση απόσπασης -  αλλά στο υπουργείο, και υποβάλλεται σε οποιοδήποτε Γραφείο/Διεύθυνση Εκπ/σης, που στη συνέχεια το διαβιβάζει κατά καθήκον στη Διεύθυνση Προσωπικού του υπουργείου.




μπορω να ζητησω απο το υπουργειο και να μαθω τα κοινωνικα κριτηρια με τα οποια συγκεκριμενα προσωπα πηραν αποσπαση σε φορεις? εαν ναι, τι ακριβως χρειαζεται να κανω?
κατι τετοιο θα ηταν εναντια στην αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων?
πως ακριβως γινεται η διαδικασια των ενστασεων?
υπαρχει δυνατοτητα επανεξετασης των αιτησεων μας?

πολλες ερωτησεις.....

ευχαριστω εκ των προτερων....


Η ΑΝΚΑΛ προφανώς αναφέρεται σε δύο αιτήσεις: μια με την οποία αιτείται να πληροφορηθεί για τα κριτήρια των αποσπάσεων και μια δεύτερη (θεραπείας/επανεξέτασης) με την οποία ζητεί να επανεξεταστεί η αίτηση απόσπασης, στην περίπτωση που το υπουργείο προβεί σε δεύτερη φάση αποσπάσεων σε φορείς.   

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1393 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:48:26 μμ »
Kαι μιας και τιθεται συχνα πυκνα, μετ' επιτασσεως, απο την υπουργο, το θεμα της αξιοκρατιας και της διαφανειας στο Δημοσιο, θελω να υπογραμμισω μια μικρη αλλα ευγλωττη λεπτομερεια: Παρόλο που ο νόμος Ραγκούση  προβλεπει ρητα τη διεξαγωγη γραπτου διαγωνισμου για τη στελεχωση του δημοσιου τομεα με διευθυντες και προϊσταμενους, ο περιωνυμος νομος 3848 της Διαμαντοπουλου, που μεταξυ αλλων διεπει και την αξιολογηση και επιλογη των στελεχων της εκπαιδευσης, δεν οριζει τιποτα σχετικο. Συνεπως, η διαδικασια επιλογης των διευθυντων ΠΕ και ΔΕ που κινειται το τελευταιο διαστημα δεν θα περιλαμβανει γραπτη εξεταση των υποψηφιων, οπως προβλεπεται για ολο το υπολοιπο Δημοσιο, αλλα κριση των υποψηφιων με γνωμονα τα "σταθερα" τους μορια και την προφορικη συνεντευξη.

Κατα τα αλλα, η Διαμαντοπουλου εχει φετιχοποιησει το γραπτο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ ως υστατο κριτη των παντων, εκ του οποιου, ωστοσο, εξαιρει προκλητικα την επομενη γενια των στελεχων της εκπαιδευσης, που θα πραγματωσουν το μεγαλοπνοο διαμαντοπουλειο οραμα του Νεου Σχολειου της αξιοκρατιας και της διαφανειας.  

Ακομη και τα στελεχη της εκπαιδευσης της προηγουμενης, εξοχως διεφθαρμενης γαλαζιας κυβερνησης υπεστησαν τη βασανο της γραπτης εξετασης, εστω κι αν η συνεντευξη χαλκευε μερικως το αντικειμενικο αποτελεσμα, οδηγωντας, ορισμενες φορες, σε επιλογες που αποτιουν φορο τιμης στον κινηματογραφικο αμπσουρντισμο του Mel Brooks...    

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1394 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:53:02 μμ »
Σχετικα με τους 106 αποσπασθεντες συναδερφους γαλλικης,επειδη ανεφερθη εδω με ειρωνικη διαθεση,πρεπει ολοι να γνωριζετε οτι οι ΠΕ05,ειμαστε υπεραριθμοι,εχουμε 1500 υπεραριθμους και βαλε.Η υπουργος,ελεχθη εδω,ως εξηγηση του φαινομενου,οτι αγαπα τις ξενες γλωσσες!Γι αυτο και θελει κοντα της τους ξενογλωσσους,συμπεριλαμβανομενων και των ΠΕ05!Που το ειδατε αυτο οτι μας λατρευει;;Μονο τα αγγλικα καλοπερνανε,η β γλωσσα εχει τοσο υποβαθμιστει που οι συναδερφοι μου,δεν συμπληρωνουν ωραριο,δεν παιρνουν οργανικη ΠΟΤΕ,τρεχουν σε 10 σχολεια,ειναι ΜΟΝΙΜΩΣ στη διαθεση και τα μορια μεταθεσης για Αθηνα π.χ εφτασαν τα 140!Επιπροσθετως παιζεται αν θα διοριστουμε φετος κανεις απο εμας...Ανθρωποι με περγαμηνες και απιστευτα προσοντα,κανουν το Χλεμπουρα,το γυφτο με την αρκουδα,του αρκα...γυρολογοι και απαξιωμενοι

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1395 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:53:18 μμ »
Kαι μιας και τιθεται συχνα πυκνα, μετ' επιτασσεως, απο την υπουργο, το θεμα της αξιοκρατιας και της διαφανειας στο Δημοσιο, θελω να υπογραμμισω μια μικρη αλλα ευγλωττη λεπτομερεια: Παρόλο που ο νόμος Ραγκούση  προβλεπει ρητα τη διεξαγωγη γραπτου διαγωνισμου για τη στελεχωση του δημοσιου τομεα με διευθυντες και προϊσταμενους, ο περιωνυμος νομος 3848 της Διαμαντοπουλου, που μεταξυ αλλων διεπει και την αξιολογηση και επιλογη των στελεχων της εκπαιδευσης, δεν οριζει τιποτα σχετικο. Συνεπως, η διαδικασια επιλογης των διευθυντων ΠΕ και ΔΕ που κινειται το τελευταιο διαστημα δεν θα περιλαμβανει γραπτη εξεταση των υποψηφιων, οπως προβλεπεται για ολο το υπολοιπο Δημοσιο, αλλα κριση των υποψηφιων με γνωμονα τα "σταθερα" τους μορια και την προφορικη συνεντευξη.

Κατα τα αλλα, η Διαμαντοπουλου εχει φετιχοποιησει το γραπτο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ ως υστατο κριτη των παντων, εκ του οποιου, ωστοσο, εξαιρει προκλητικα την επομενη γενια των στελεχων της εκπαιδευσης, που θα πραγματωσουν το μεγαλοπνοο διαμαντοπουλειο οραμα του Νεου Σχολειου της αξιοκρατιας και της διαφανειας.  

Ακομη και τα στελεχη της εκπαιδευσης της προηγουμενης, εξοχως διεφθαρμενης γαλαζιας κυβερνησης υπεστησαν τη βασανο της γραπτης εξετασης, εστω κι αν η συνεντευξη χαλκευε μερικως το αντικειμενικο αποτελεσμα, οδηγωντας, ορισμενες φορες, σε επιλογες που αποτιουν φορο τιμης στον κινηματογραφικο αμπσουρντισμο του Mel Brooks...    



+1

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1396 στις: Ιούλιος 01, 2010, 10:35:33 μμ »
Ξέρετε αν μετράνε όντως τα κοινωνικά κριτήρια για αποσπάσεις από Πυσδε σε ΠΥΣΔΕ ?
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1397 στις: Ιούλιος 01, 2010, 10:38:31 μμ »
Απλά πράγματα. Επειδή είμαι σε γραφείο και φέτος έτυχε να δω τις προτάσεις του Διευθυντή να σας πω οτι άτομα που δεν προτάθηκαν πήραν απόσπαση και άτομα με μηδενικη εμπειρία σε υπολογιστές - διοικητικές θέσεις υπερίσχυσαν ατόμων με εμπειρία και ικανότητες. Άρα όπως κάθε χρονιά όποιος είχε δόντι καλύφθηκε. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις εγώ δεν έκανα καν αίτηση φέτος. Το μόνο που άλλαξε ήταν ο αριθμός που ήταν σαφώς μικρότερος από παλιότερα.
Νομίζω οτι σιγά σιγά πρέπει να τελειώνει αυτή η φαρσοκωμωδία με τις αποσπάσεις σε φορείς, να γίνουν οι μετατάξεις και όλοι οι εκπαιδευτικοί να επιστρέψουν σε σχολεία. Γι αυτό άλλωστε και διοριστήκαμε!
αυτά τα λες τωρα που υπηρετησες την οργανικη σου σε γραφειο,(οπως μας λες εισαι σε γραφειο) παιρνοντας και τα μορια της οργανικης. σκεψου ομως οτι οι φετινοι αποσπασμενοι δε θα εχουν αυτη τη πολυτελεια.

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1398 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:06:39 μμ »
Εχει κανείς κάποια πληροφορία  για το τι συμβαίνει με την ανανέωση των αποσπάσεων του μονίμου προσωπικού   στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας...

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1399 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:24:55 μμ »
Οι αποσπασεις απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ αυριο βγαινουν; Μαθατε κατι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.