*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1806 στις: Ιούλιος 19, 2010, 01:58:42 μμ »
Στο Υπουργείο πολύ συχνά λένε αργότερα από το αναμενόμενο για να μην τους ζαλίζουμε. Αν σου έλεγαν ότι θα βγουν μέχρι αύριο, θα τους ξαναέπαιρνες αργότερα ή αύριο. Κι επειδή δεν μπορούν να τους απασχολούμε, λένε την άλλη βδομάδα για να μην τους ξαναπάρουμε. Δεν λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά ένα μεγάλος αριθμός είναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:59 »

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1807 στις: Ιούλιος 19, 2010, 02:02:26 μμ »
Παιδια και εγω απο αιρετο εμαθα για ανακοινωση στην καλυτερη περιπτωση Παρασκευη. Κοιταζουν αναλυτικα ολες τις αιτησεις και επισης οτι τις εχει γυρισει πισω η Κυρια κανα δυο φορες. Τωρα με επιφυλαξη ολα αυτα..

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1808 στις: Ιούλιος 19, 2010, 02:08:08 μμ »
Το ΥΠΕΠΘ μάλλον αναφέρεται σε επίσημη ανακοίνωση των αποσπάσεων. Ας μην ξεχνάμε πως οι αποσπάσεις αθμιας δεν έχουν βγει στη σελίδα του Υπουργείου ακόμα. Άρα ελπίζουμε σε ανακοίνωση των ονομάτων από κάποιον αιρετό λίγο νωρίτερα. Τι να πω; Περίεργα τα πράγματα φέτος...
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1809 στις: Ιούλιος 19, 2010, 02:53:58 μμ »
παντως παιδια, πεστε οτι δεν εκανα για δευτεροβάθμια διεύθυνση και τωρα θέλω να κάνω, γίνεται αυτο; ποια είναι η διαδικασία;
νομίζω οτι δεν γινεται ομως, δε θυμάμαι να λεει κανένας "καντε τα χαρτιά σας ξανά για τη β' φαση". Αυτή είναι η πρώτη απορία.
Και μια δεύτερη: ξέρετε αν στη β' φάση μπορούμε να στείλουμε δικαιολογητικά απόσπασης που προέκυψαν τον τελευταίο καιρό; Και παρακαλώ, μην απαντήσετε 'ναι' η 'οχι'. Θα ήθελα αν ξερει κάποιος να απαντήσει λιγο πιο εμπεριστατωμένα.
Όσο για τις αποσπάσεις φέτος μας έχουν όντως ταλαιπωρήσει. Να ξέρετε οτι υπεύθυνη είναι η υφιπουργός, αυτή τις έχει αναλάβει.
Όσο για το "μια-μια", γιατι, περισι μπουλούκια τις εξετάζανε; Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Τουλάχιστον να πάρουμε όσοι τις έχουμε ανάγκη να άξιζε η αναμονη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:59 »

Αποσυνδεδεμένος λουιζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1810 στις: Ιούλιος 19, 2010, 06:34:29 μμ »
τι γινεται οταν εισαι τριτεκνος, εχεις λογους υγειας συζυγου,παιρνεις αποσπαση ή βαζεις και τοβυσματακι σου?
μπορει καποιος να μου απαντησει για την τριτεκνια-αποσπαση?
γιατι περυσι με 2 τεκνα και λογος υγειας συζυγου δεν πηρα αποσπαση!επρεπε να κανω ενσταση,να κατεβω υπουργειο,και να βαλω και βυσμα!
ενω ελευθεροι και αλλοι με 1 παιδι (και βυσμα) πηραν αποσπαση,για πια αξιοκρατια μιλαμε!!!!
καλησπερα να ρωτησω κατι μηπως γνωριζεις απο την εμπειρία σου:είμαι μόνιμη ψυχολόγος σε ειδικό σχολείο και ζητώ απόσπαση σε σχολείο ειδικής αγωγής στο νησί που εργάζεται ο αντρας μου ως εκπαιδευτικός: υπάρχουν σχολεία ειδικής αγωγής με αναπληρωτή και ωρομισθιο ψυχολόγο. δεν εμφανίζεται οργανικό κενό και το λειτουργικό κενό απευθυνεται σε αναπληρωτές απ'ότι κατάλαβα. τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος eee??

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1811 στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:30:03 μμ »
και γω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. είμαι φιλόλογος διορισμένη στη διάθεση του πυσδε στην κρήτη. δούλευα σε σχολείο ειδικής αγωγής. δεν έχω κάνει αίτηση για απόσπαση ως τώρα αλλά υπάρχει λόγος να βρίσκομαι από σεπτέμβρη στην αθήνα. ξέρετε αν θα γίνουν συμπληρωματικές αποσπάσεις τώρα? ή πότε γίνονται ξανά αιτήσεις για αποσπάσιες? το σεπτέμβρη?? αν μπορείτε βοηθήστε

Αποσυνδεδεμένος eee??

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1812 στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:40:44 μμ »
και γω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. είμαι φιλόλογος διορισμένη στη διάθεση του πυσδε στην κρήτη. δούλευα σε σχολείο ειδικής αγωγής. δεν έχω κάνει αίτηση για απόσπαση ως τώρα αλλά υπάρχει λόγος να βρίσκομαι από σεπτέμβρη στην αθήνα. ξέρετε αν θα γίνουν συμπληρωματικές αποσπάσεις τώρα? ή πότε γίνονται ξανά αιτήσεις για αποσπάσιες? το σεπτέμβρη?? αν μπορείτε βοηθήστε

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1813 στις: Ιούλιος 20, 2010, 12:17:47 πμ »
...

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1814 στις: Ιούλιος 20, 2010, 12:19:19 πμ »
τι γινεται οταν εισαι τριτεκνος, εχεις λογους υγειας συζυγου,παιρνεις αποσπαση ή βαζεις και τοβυσματακι σου?
μπορει καποιος να μου απαντησει για την τριτεκνια-αποσπαση?
γιατι περυσι με 2 τεκνα και λογος υγειας συζυγου δεν πηρα αποσπαση!επρεπε να κανω ενσταση,να κατεβω υπουργειο,και να βαλω και βυσμα!
ενω ελευθεροι και αλλοι με 1 παιδι (και βυσμα) πηραν αποσπαση,για πια αξιοκρατια μιλαμε!!!!
καλησπερα να ρωτησω κατι μηπως γνωριζεις απο την εμπειρία σου:είμαι μόνιμη ψυχολόγος σε ειδικό σχολείο και ζητώ απόσπαση σε σχολείο ειδικής αγωγής στο νησί που εργάζεται ο αντρας μου ως εκπαιδευτικός: υπάρχουν σχολεία ειδικής αγωγής με αναπληρωτή και ωρομισθιο ψυχολόγο. δεν εμφανίζεται οργανικό κενό και το λειτουργικό κενό απευθυνεται σε αναπληρωτές απ'ότι κατάλαβα. τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση;

Το λειτουργικό κενό ΔΕΝ απευθύνεται σε αναπληρωτές. Πρώτα τοποθετούνται οι ΜΟΝΙΜΟΙ με αίτηση τους και ΜΕΤΑ οι αναπληρωτές κτλ. Σε νορμάλ καταστάσεις εξετάζουν τι κενά υπάρχουν στις περιοχές που ζητείται απόσπαση. Όχι μόνο οργανικά κενά (γιατί αυτά αποτελούν σε νορμάλ καταστάσεις αιτία μετάθεσης, εκτός και αν δεν ζήτησε κανείς και περίσσευσαν) αλλά (κυρίως πιστεύω) λειτουργικά κενά. Οπότε αν πάρεις απόσπαση δικαιούσαι την θέση ΠΡΙΝ από Αναπληρωτές και Ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1815 στις: Ιούλιος 20, 2010, 12:20:58 πμ »
Μπερδεύτηκα!!!
Πολλοί, όπως εγώ, κάνουν κάθε χρόνο αίτηση οριστικής τοποθέτησης και τελικώς τοποθετούνται προσωρινά σε σχολείο που τις περισσότερες φορές είναι διαφορετικό κάθε χρόνο. Ευρίσκονται όπως λέμε σε διάθεση ΠΥΣΔΕ.
Εγώ ήμουν λοιπόν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ μίας περιοχής για κάποια χρόνια - κάθε χρονιά σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης - και κάνω αίτηση απόσπασης σε γραφείο φέτος για το 2010-2011.
Αν πάρω την απόσπαση αυτή, θεμελιώνω δικαίωμα μετάθεσης δεδομένου ότι έχω υπηρετήσει τις προηγούμενες χρονιές την "οργανική" μου (στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά κάθε χρόνο σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης) ή μήπως αν για το 2010-2011 τοποθετηθώ και πάλι προσωρινά σε κάποιο άλλο (ή και κάποιο από τα ίδια) σχολεία, θεωρηθεί ότι δεν έκανα την "οργανική" λόγω απόσπασης;;;
Διάθεση ΠΥΣΔΕ θεωρούνταν ως τώρα εικονική οργανική (μη υπαιτιότητα εκπαιδευτικού) για τη διαδικασία των μεταθέσεων. Από εδώ και στο εξής συνδέεται αυτή η εικονική οργανική με συγκεκριμένη σχολική μονάδα;
Δε νομίζω, μάλλον θεμελιώνεται δικαίωμα ακόμα και κατόπιν απόσπασης, δεδομένου ότι οι προγενέστερες διαθέσεις ΠΥΣΔΕ (αν και σε διαφορετικές σχολικές μονάδες) έχουν ήδη "ξεχρεώσει" την εικονική οργανική...
Καλά τα λέω;;;

Νομίζω αυτά ισχύουν ακόμα.
Η αλλαγή γίνεται ,όταν αλλάζεις νομό με μετάθεση και δεν ξεχρεώνεις την οργανική σου με απόσπαση σε γραφείο.
Αν μείνεις έστω στη διάθεση και υπηρετήσεις σε λειτουργικό κενό,τότε θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης.

Έτσι έχουν τα πράγματα

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1816 στις: Ιούλιος 20, 2010, 08:33:28 πμ »
Mπορείς να κάνεις αίτηση απόσπασης καθ΄όλη τη διάρκεια της χρονιάς (πόσο μάλλον αφού έχουν προκύψει κάποιοι άλλοι λόγοι). Όπως ξέρεις υπάρχουν πολλές φάσεις αποσπάσεων (Α΄ φάση, Β΄ φάση, Γ΄, Δ΄, Ε΄). Αν δεν την πάρεις π.χ. στη Β΄ φάση κάνεις μετά αίτηση θεραπείας για να επανεξεταστεί το αίτημά σου κοκ.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1817 στις: Ιούλιος 20, 2010, 11:56:00 πμ »
Άκρα του τάφου σιωπή, στον κάμπο βασιλεύει....
Κανένα νέο; τίποτα ακόμη, έτσι;;;

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1818 στις: Ιούλιος 20, 2010, 12:31:57 μμ »
...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1819 στις: Ιούλιος 20, 2010, 01:21:43 μμ »
Άκρα του τάφου σιωπή, στον κάμπο βασιλεύει....
Κανένα νέο; τίποτα ακόμη, έτσι;;;

Είναι η νηνεμία πριν την καταιγίδα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.