*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 119932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #322 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:12:17 μμ »
Ακριβώς... Γιατί να μη γίνει έτσι;(40-24-40%-60%)????? Γιατί αν γίνει αλλιώς, πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι στους περισσότερους κλάδους, η ρύθμιση δεν θα αποφέρει κανένα αποτέλεσμα και άδικα χαιρόμαστε :( :( :'(

That's right!!!!!!!
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:12 »

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #323 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:22:16 μμ »
Αυτό είναι και το ζητούμενο, η σειρά που θα διοριστούν να είναι τέτοια που να είναι δίκαια αλλά και να διασφαλίζει όσο δυνατόν περισσότερους διορισμούς ανά κλάδο. Από όσο γνωρίζω οι προσπάθειες εκεί στρέφονται ιδίως σε κλάδους όπως ο δικός μου (ΠΕ11) που οι προϋπηρεσίες είναι μεγάλες και υπάρχουν όχι μόνο 40μηνίτες αλλά και 35 και 30. Δεν πρέπει να χαθεί καμιά θέση ... σε κανένα κλάδο!!!

Επίσης θέλω να συμπληρώσω ότι στους γυμναστές που είναι ο πλέον φρακαρισμένος κλάδος είναι λογικό να υπάρχουν δυσαρέκειες. Μιλάμε όμως για 2 παράλληλες ρυθμίσεις και πρέπει να το καταλάβουμε όλοι ιδίως οι γυμναστές ότι δεν ήταν εφικτό να βγει μια ρύθμιση που να ευχαριστεί το 100%. Ιδίως με τις τόσες αλλαγές και ρυθμίσεις που έχουν δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια. Δίνει όμως ευκαιρίες σε όλους και αν προσθέσω και το 40% τότε ο πίνακας μπορεί να κατέβει πολύ χαμηλά αν γίνει η σωστή τοποθέτηση.

Επίσης η ανοιχτή ρύθμιση του 24μηνου δίνει την ευκαιρία σε πολλούς που δεν έχουν ΑΣΕΠ αλλά έχουν υψηλή προϋπηρεσία να δοκιμάσουν να δώσουν ΑΣΕΠ και πιάνοντας τη βάση να διοριστούν.
Γνωρίζω τα προβλήματα των συναδέλφων που είναι μεγάλοι σε ηλικία με παιδιά και κάνουν 2 δουλειές για να θρέψουν την οικογένειά τους, αλλά και η γράφουσα στην ίδια κατηγορία ανήκει. Πάλεψα τον ΑΣΕΠ και διαπίστωσα ότι με την πείρα που είχα διδακτική και παιδαγωγικά δεν χρειάστηκε να διαβάσω σχεδόν καθόλου και να πιάσω μεγαλύτερη βαθμολογία από το γνωστικό μιας και δεν είχα το χρόνο να κάνω την καλύτερη δυνατή προετοιμασία. Δεν πρέπει να φέρνουμε μονίμως την καταστροφή. Κι εγώ ήμουν ενάντια στη λογική του ΑΣΕΠ και συνεχίζω να πιοστεύω ότι δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να διορίζονται οι πιο ικανοί εκπαιδευτικοί.
Άλλωστε πως μέσα από μια γραπτή δοκιμασία καταλαβαίνεις ποιος έχει μεταδοτικότητα και καλύτερη μέθοδο διδασκαλίας; Πως διαπιστώνεις την ικανότητα του να σταθεί σε μία τάξη και ότι τις παιδαγωγικές αρχές που μπορεί να ξέρει σαν θεωρία, αλλά έχει και την ικανότητα να τις εφαρμόζει στην πράξη και να ελίσσεται με επιτυχία ανάλογα την περίσταση;

Όμως ας μη γελιώμαστε, ότι ρύθμιση και να έβγαινε πάντα θα υπήρχαν δυσαρεστημένοι. Ο καθένας τόσα χρόνια πορεύτηκε με το τι ίσχυε και πήρε τις αποφάσεις του. Αν κάποιος επέλεξε να παλέψει με την προϋπηρεσία και δεν έδωσε ποτέ ΑΣΕΠ η σημερινή ρύθμιση δεν αναιρεί τίποτα μιας και το 40% παραμένει. Ίσα ίσα κάποιος μιας και με τη ρύθμιση θα φύγουν από μπροστά του πολλοί το αγγίζει πιο εύκολα.
Είναι όμως πιο εύκολο να ρίχνουμε τις ευθύνες οπουδήποτε αλλού πέρα από τον εαυτό μας και να το παίζουμε διαρκώς θύματα και ριγμένοι.

Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #324 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:32:52 μμ »
Το θέμα δεν είναι ο ΑΣΕΠ ή οι γυμναστές. Και πάντα θα υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι. Το θέμα είναι να πιέσουμε για τη σειρά διορισμών. Αν αλλάξει η σειρά έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό (ΚΑΙ στους γυμναστές ισχύει αυτό, σε λιγότερη έκταση βέβαια...)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #325 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:37:34 μμ »
Μπραβο mart13......Συμφωνω απολυτα ειδικα με την τελευταια παραγραφο....Παντα θα υπαρχουν δυσαρεστημενοι και για οποιαδηποτε ρυθμιση θα εκφραζονται παραπονα....Το θεμα ειναι να γινει το καλυτερο δυνατο για να αρχισουν να αδειαζουν επιτελους αυτοι οι ριμαδοπινακες........
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:12 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #326 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:50:05 μμ »
Σωστά!!!

 Και κάτι άσχετο.... Μήπως το θέμα της συζήτησης από "Ρύθμιση με ανοιχτό 30μηνο" πρέπει να γίνει "Ρύθμιση με ανοιχτό 24μηνο"?  :) :)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #327 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:59:43 μμ »
Σωστά!!!

 Και κάτι άσχετο.... Μήπως το θέμα της συζήτησης από "Ρύθμιση με ανοιχτό 30μηνο" πρέπει να γίνει "Ρύθμιση με ανοιχτό 24μηνο"?  :) :)

Πραγματι msa.....Καλα που το σκεφτηκες,νομιζω πως πρεπει να αλλαξει ο τιτλος... ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος zefi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24μηνο?
« Απάντηση #328 στις: Απρίλιος 19, 2008, 01:44:18 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας! Έχω κι εγώ μία απορία που πιστεύω ότι θα την έχουν κι άλλοι.Θα το θέσω προσωπικά, και αν μπορείτε διαφωτίστε με: Είμαι ΠΕ02, έχω δώσει 3 συνεχόμενες φορές ΑΣΕΠ(2002-2004-2006)και τις 3 φορές ήμουν επιτυχούσα,δουλεύω 2 χρόνια αναπληρώτρια και με δεδομένο ότι φέτος είμαι σε δυσπρόσιτο θα δουλέψω και την ερχόμενη σχολική χρονιά, οπότε από 17 μήνες που θα έχω με τη λήξη της σχολικής χρονιάς την μεθεπόμενη θα έχω 26.1ο ερώτημα: Πρέπει να δώσω στον ΑΣΕΠ  που επίκειται ή είμαι καλυμμένη από την προηγούμενη επιτυχία;2ο ερώτημα: με δεδομένη την πτώση της βάσης στην ειδικότητά μας θα μπορούσα να διορισθώ την μεθεπόμενη χρονιά(χωρίς ρύθμιση).Αν τελικά η ρύθμιση αφορά τον τελευταίο διαγωνισμό του Ασεπ κι εγώ δε δώσω, δε διορίζομαι ούτως ή άλλως με το 40 της εκατό;Όποιους έχει τους ίδιους προβληματισμούς και έχει κάποιες απαντήσεις επί του θέματος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #329 στις: Απρίλιος 19, 2008, 03:08:33 μμ »
Μπραβο mart13......Συμφωνω απολυτα ειδικα με την τελευταια παραγραφο....Παντα θα υπαρχουν δυσαρεστημενοι και για οποιαδηποτε ρυθμιση θα εκφραζονται παραπονα....Το θεμα ειναι να γινει το καλυτερο δυνατο για να αρχισουν να αδειαζουν επιτελους αυτοι οι ριμαδοπινακες........

Για να αδειάσουν οι... ριμαδοπίνακες (!) θα πρέπει ο ρυθμός αδειάσματος να είναι μεγαλύτερος από τον ρυθμό γεμίσματος! Κοινώς ή να μειώσουμε τους απόφοιτους των σχετικών τμημάτων ή να αυξήσουμε τους διορισμούς ή συνδυασμό των δύο. Τα μέτρα που λαμβάνονται, αν δεν παίρνουν υπόψιν αυτή την παράμετρο, δεν λύνουν το πρόβλημα των πινάκων. Απλά αλλάζουν τον τρόπο ή την σειρά των διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #330 στις: Απρίλιος 19, 2008, 03:34:10 μμ »
vsk το να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με το πόσοι διορίζονται στην εκπαίδευση. Π.Χ. φοιτώντας στο ΤΕΦΑΑ δεν γίνεσαι μόνο γυμναστής αλλά και προπονητής, ούτε σου εξασφάλισε κανείς με την εισαγωγή σου στο ΑΕΙ ότι θα διοριστείς. Ακόμα και όταν υπήρχε η επετηρίδα εγγραφόσουν σε αυτή εάν ήθελες να ασχοληθείς με την εκπαίδευςη.

Τώρα όσον αφορά την ειδικότητα των γυμναστών ναι έχουμε μεγαλύτερο μεγαλύτερο αριθμό διορισμών και ελπίζουμε σε περισσότερες γιατί παράλληλα εξασκούνται πιέσεις για 3η ώρα ΦΑ στα δημοτικά, εισαγωγή στα νηπιαγωγεία και μην ξεχνάς ότι και το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο με ψήφισμά του στις 17/11/2007 η ΦΑ να διδασκεται 3 ω΄ρες στην Α/βαθμια, να ενσωματωθεί στα νηπιαγωγεία και σε όλες τις βαθμίδες να γίνει υποχρεωτικό και πολλά άλλα.
Για περισότερα όσοι ενδιαφέρονται ας δουν παρακάτω

http://www.fa3.gr/HOME/index.htm

Επίσης αναφέρω κυρίως τον κλάδο μου για 2 λόγους. 1ον στον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ ο αριθμός ήταν μόλις 72 θέσεις και 2ον γιατί η ρύθμιση θα απορροφήσει πολλούς που δεν θα γινόταν με άλλο τρόπ άρα και ο πίνακας αδειάζει με τις μεγάλες προϋπηρεσίες και ο τρόπος της κατανομής των θέσεων δεν υφίσταται μιας και πριν δεν υπήρχαν θέσεις....

Για τους άλλους κλάδους αυτό που έχω να πω είναι ότι για τις Τεχνικές ειδικότητες είναι θετική η ρύθμιση μιας και δεν υπήρχαν καθόλου διορισμοί αλλά ούτε και ΑΣΕΠ.
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #331 στις: Απρίλιος 19, 2008, 03:47:33 μμ »
vsk το να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με το πόσοι διορίζονται στην εκπαίδευση. Π.Χ. φοιτώντας στο ΤΕΦΑΑ δεν γίνεσαι μόνο γυμναστής αλλά και προπονητής, ούτε σου εξασφάλισε κανείς με την εισαγωγή σου στο ΑΕΙ ότι θα διοριστείς. Ακόμα και όταν υπήρχε η επετηρίδα εγγραφόσουν σε αυτή εάν ήθελες να ασχοληθείς με την εκπαίδευςη.

Νομίζω πως έχει να κάνει και πολύ μάλιστα. Στο κλάδο σου π.χ. πόσοι σε ποσοστό δουλεύουν ως προπονητές και πόσοι θέλουν να διοριστούν στην εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #332 στις: Απρίλιος 19, 2008, 05:21:22 μμ »
vsk το να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με το πόσοι διορίζονται στην εκπαίδευση. Π.Χ. φοιτώντας στο ΤΕΦΑΑ δεν γίνεσαι μόνο γυμναστής αλλά και προπονητής, ούτε σου εξασφάλισε κανείς με την εισαγωγή σου στο ΑΕΙ ότι θα διοριστείς. Ακόμα και όταν υπήρχε η επετηρίδα εγγραφόσουν σε αυτή εάν ήθελες να ασχοληθείς με την εκπαίδευςη.

Νομίζω πως έχει να κάνει και πολύ μάλιστα. Στο κλάδο σου π.χ. πόσοι σε ποσοστό δουλεύουν ως προπονητές και πόσοι θέλουν να διοριστούν στην εκπαίδευση;

Στα ΤΕΦΑΑ έχει πολύ κόσμο αυτό είναι αλήθεια. Επίσης είνα γνωστό το φρακάρισμα (το οποίο όλοι γνωρίζουμε πως προέκυψε... ιδίως στους γυμναστές, μεταγραφές και αθλητές μαϊμούδες...)στην εκπαίδευση οπότε όποιος νέος μπαίνει τα τελευταία χρόνια το γνωρίζει καλά αυτό, όπως και γνωρίζει ότι ο τρόπος για να διοριστεί ένα νέο πτυχίο είναι μόνο μέσω ΑΣΕΠ. Από την άλλη γυμναστές ανοίγουν ή  δουλεύουν σε γυμναστήρια, έχουν μόνιμες θέσεις σε Δήμους, δουλεύουν σε προγράμματα ΓΓΑ. Είναι προπονητές σε συλλόγους.

Καλό είναι να πάψει αυτή η νοοτροπία που μόνο στην Ελλάδα υπάρχει. Πάω στο Πανεπιστήμιο για να διοριστώ. Και αυτό να είναι σώνει και ντε αυτοσκοπός. Δε λέω καλό είναι να υπάρχει ένα προγραμματισμός στην απορόφηση αποφοίτων σε όλους τους τομείς, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα μειώσεις τις θέσεις σε τόσες όσες μπορείς να απορροφήσεις στην αγορά εργασίας στην δημόσια εκπαίδευση. Δικαίωμα στην εκπαίδευση έχουν όλοι. Και στην αγορά εργασίας επίσης. Αλλά σήμερα όσοι μπαίνουν σε καθηγητικές σχολές ξέρουν τι τους περιμένει και επίσης έχουν και την επιλογή του ΑΣΕΠ που παλιά δεν υπήρχε. Οπότε ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Και καλό είναι μετά να παίρνει και την ευθύνη αυτών των αποφάσεων ....  ;)
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #333 στις: Απρίλιος 19, 2008, 06:26:46 μμ »
βλεπω mart μια αλλαγη στάσεων μηπως προκειται να διοριστειται;
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 19, 2008, 07:46:48 μμ »
βλεπω mart μια αλλαγη στάσεων μηπως προκειται να διοριστειται;

Χλόη δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως το λες αυτό. Αλλαγή στάσεων σε ποιούς; Γιατί εσύ τη δική μου στάση την ξέρεις πάνω από ένα χρόνο δεν έχει αλλάξει σε τίποτα. Σε τι αναφέρεσαι; ??? ::)
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 19, 2008, 09:08:53 μμ »
1992... ΤΕΦΑΑ Αθηνών είμασταν περί τα 1000 άτομα...!!!!
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.