*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 120673 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsarlie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #532 στις: Ιούνιος 17, 2008, 07:22:29 μμ »
Για αυτούς πυ αναρωτιούνται για την προυπηρεσία του ΟΑΕΔ η απάντηση είναι ότι θα αναγνωρισθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:32 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #533 στις: Ιούνιος 17, 2008, 07:52:54 μμ »
Giotamike,δε θα μάθουμε ποτέ πόσες θα ήταν οι θέσεις των   διοριστέων του  επικείμενου ΑΣΕΠ,αν δεν είχε ανακοινωθεί η ρύθμιση .Το υπουργείο έχει το πεπόνι έχει και το μαχαίρι.Για τον κλάδο μου, τον ΠΕ02 ,διάβασα -δε θυμάμαι  που ακριβώς- πως ο αριθμός των διοριστέων μέσω του επικείμενου ΑΣΕΠ θα κυμανθεί μεταξύ 1000- 1200 το πολύ ,λαμβανομένων υπόψη των πολλών και  πρωτοφανών παραιτήσεων συναδέλφων φιλολόγων.Αυτά ,πριν ανακοινωθεί η ρύθμιση .Αν τώρα το υπουργείο ανακοινώσει αριθμό μικρότερο του προαναφερομένου (ας υποθέσουμε 850)τότε αυτό δεν είναι ένδειξη (σε καμιά περίπτωση απόδειξη) οτι οι υπόλοιπες ,υποτιθέμενες πάντα, θέσεις καλύφθηκαν απο τους συναδέλφους που εντάχθηκαν στη νέα  ρύθμιση ;
Δε θα μπω στη λογική οι μεν "κλέβουν" θέσεις απ΄τους δε και τα τοιαύτα λυπηρά ,ούτε στη διχαστική για την κοινότητα μας  πολιτική διαφόρων φορέων,  ούτε  τέλος  στην ισοπεδωτική  για τους νέους συναδέλφους διάκριση : έχω προϋπηρεσία, είμαι "παλιός" έχω περισσότερα δικαιώματα. Η συναδελφική αλληλεγγύη απαιτεί σεβασμό τόσο στο νέο πτυχιούχο συνάδελφο(23άρη)  που αποφοιτά και η μόνη του ελπίδα είναι ο ΑΣΕΠ , αλλά και στον άλλο(35-40 ετών) που έχει γυρίσει όλα τα δυσπρόσιτα αφήνοντας πίσω  οικογένεια για να μαζέψει  μόρια διορισμού και μετάθεσης. Αλήθεια, ποιός θα λύσει τον δυσεπίλυτο αυτό γρίφο που μας ταλανίζει;;;
Αυτές οι σκέψεις  μου giotamike ,χωρίς διάθεση μομφής......

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #534 στις: Ιούνιος 17, 2008, 09:41:25 μμ »
1.Giotamike,δε θα μάθουμε ποτέ πόσες θα ήταν οι θέσεις των   διοριστέων του  επικείμενου ΑΣΕΠ,αν δεν είχε ανακοινωθεί η ρύθμιση .Το υπουργείο έχει το πεπόνι έχει και το μαχαίρι.Για τον κλάδο μου, τον ΠΕ02 ,διάβασα -δε θυμάμαι  που ακριβώς- πως ο αριθμός των διοριστέων μέσω του επικείμενου ΑΣΕΠ θα κυμανθεί μεταξύ 1000- 1200 το πολύ ,λαμβανομένων υπόψη των πολλών και  πρωτοφανών παραιτήσεων συναδέλφων φιλολόγων.Αυτά ,πριν ανακοινωθεί η ρύθμιση .Αν τώρα το υπουργείο ανακοινώσει αριθμό μικρότερο του προαναφερομένου (ας υποθέσουμε 850)τότε αυτό δεν είναι ένδειξη (σε καμιά περίπτωση απόδειξη) οτι οι υπόλοιπες ,υποτιθέμενες πάντα, θέσεις καλύφθηκαν απο τους συναδέλφους που εντάχθηκαν στη νέα  ρύθμιση ;
2. Δε θα μπω στη λογική οι μεν "κλέβουν" θέσεις απ΄τους δε και τα τοιαύτα λυπηρά ,ούτε στη διχαστική για την κοινότητα μας  πολιτική διαφόρων φορέων,  ούτε  τέλος  στην ισοπεδωτική  για τους νέους συναδέλφους διάκριση : έχω προϋπηρεσία, είμαι "παλιός" έχω περισσότερα δικαιώματα. Η συναδελφική αλληλεγγύη απαιτεί σεβασμό τόσο στο νέο πτυχιούχο συνάδελφο(23άρη)  που αποφοιτά και η μόνη του ελπίδα είναι ο ΑΣΕΠ , αλλά και στον άλλο(35-40 ετών) που έχει γυρίσει όλα τα δυσπρόσιτα αφήνοντας πίσω  οικογένεια για να μαζέψει  μόρια διορισμού και μετάθεσης. Αλήθεια, ποιός θα λύσει τον δυσεπίλυτο αυτό γρίφο που μας ταλανίζει;;;
Αυτές οι σκέψεις  μου giotamike ,χωρίς διάθεση μομφής......

Σε ότι αφορά το 1. έχω να πω ότι επειδή το Υπ.Ε.Π.Θ. κρατάει και το μαχαίρι και το καρπούζι, δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε. Επειδή λοιπόν δεν ξέρουμε αλλά και επειδή πάντα θα μπορεί να αιωρείται ότι οι θέσεις θα ήταν περισσότερες αν και εφόσον..., είναι όπως είπες ενδείξεις. Το υπουργείο δεν έχει ανακοινώσει τον αριθμό ακόμα, οπότε και πάλι μιλάμε για ενδείξεις. Ακόμα όμως και αν ο αριθμός θα είναι μικρότερος, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πήραν τις θέσεις κάποιοι από τη νέα ρύθμιση, γιατί οι αυξομειώσεις στα νούμερα των διορισμών γινόντουσαν και πριν τις ρυθμίσεις.

Σε ότι αφορά το 2. αυτό ακριβώς ήθελα να πω. Δεν θα πρέπει να μπαίνουμε στη λογική του κλέβω θέσεις και λοιπά. Είναι ότι το χειρότερο. Οπότε δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #535 στις: Ιούνιος 17, 2008, 09:52:24 μμ »
Για αυτούς πυ αναρωτιούνται για την προυπηρεσία του ΟΑΕΔ η απάντηση είναι ότι θα αναγνωρισθεί.

Από την "περιρρέουσα ατμόσφαιρα" δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:32 »

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #536 στις: Ιούνιος 25, 2008, 03:11:02 μμ »
Παράθεση
Τι 30 τι 40 τι 50, Α ΡΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑ…
Η αγωνία χτυπάει κόκκινο και όλοι ψάχνουν να βρουν που θα κάτσει η μπίλια!
Κι αν δεν έχω γράψει για αυτό το θέμα και αν δεν με έχετε ρωτήσει και έχω απαντήσει και έχω πάρει θέση με κίνδυνο όπως μου έγραφε μια φίλη να εκτεθώ.
Κι όμως ήρθε πιστεύω η ώρα να σηκώσω τα χέρια ψηλά, τώρα που σχεδόν έχει τελειώσει η ιστορία και όπου να ναι θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο!
Μα τέτοια εχεμύθεια, από πλευράς ΥΠΕΠΘ δεν την περίμενα!
Σήμερα Τετάρτη και μετά από την διαρροή ακόμα και βαθμολογιών μαθητών που έδωσαν Πανελλήνιες, στο πιο σκληρό και εχεμυθειάρικο σύστημα του Υπουργείου, πως και δεν μας δίνουν το 30 (!) και να τελειώνουμε;;;
Οι σκληροπυρηνικοί του ΥΠΕΠΘ λένε ότι  ο Υπουργός «μίλησε» υπονοώντας το 40μηνο, και μη γνωρίζοντας ενδεχόμενα αυτό που λένε άλλοι συνάδελφοί τους, ότι δηλαδή το 40 θα πέσει και μάλιστα πολύ κάτω – όπως μου είπαν – από το 36!!!
Κι άντε φτου κι απ την αρχή…
ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ…
Ο ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΕΙΠΕ 40 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΚΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΕ ΠΡΥΠΟΘΕΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΑΣΕΠ…
Κι ο ίδιος αφήνει να διαρρεύσει και μάλιστα με το στόμα συναδέλφων του πολιτικών που τον ενοχλούν για να «ρουσφετιάσουν» υπέρ δικών τους παιδιών, ότι θα το κατεβάσει «πολύ κάτω από το 36» έτσι λέει το δικό μου ρεπορτάζ.
ΚΙ εγώ λέω, Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!
ΑΡΑ Τι 30 τι 40 τι 50, Α ΡΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑ…

http://www.goaltime.gr/newsdetail.php?newsid=800

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #537 στις: Ιούνιος 25, 2008, 05:31:26 μμ »
Κρίμα , γιατί την έννοια της συναδελφικότητας κάποιοι την έχουν τσαλαπατήσει για το δικό τους το συμφέρον........Αναφέρομαι  σ' εκείνους που απ τη στιγμή που ανακοινώθηκε η ρύθμιση και ετέθη η προϋπόθεση της επιτυχίας του ΑΣΕΠ συγκρότησαν αντιπροσωπείες- ω, του θράσους- για να διαμαρτυρηθούν στο Υπουργείο .Ξέρετε γιατί;;; Επειδή ποτέ δεν πάτησαν το ποδαράκι τους σε κάποιο διαγωνσμό του ΑΣΕΠ ,ούτε εννοείται  λιώσαν το παντελόνι τους στη καρέκλα διαβάζοντας, εν αντιθέσει με τους άλλους συναδέλφους τους,  εκείνους που διάλεξαν το δύσκολο δρόμο.Αναφέρομαι στους συναδέλφους γυμναστές των ΤΑΔ-ΕΤΑΔ , στα Τμήματα Αθλητικής Διευκόλυνσης δηλαδή  , όπου τα κριτήρια πρόσληψης  ως αναπληρωτές,εκτός των νομίμων , είναι άλλα......Αυτοί οι "συνάδελφοι" "αγωνίζονται "τώρα  το 40μηνο να μειωθεί και να φτάσει το 35μηνό και ,γιατί οχι και το 30μηνό  ,για να εισέλθουν και αυτοί στον "νυμφώνα".Αχ ,Ελλάδα ,ποιοι σε υπηρετούν και ανατρέφουν τα παιδιά σου........

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #538 στις: Ιούνιος 25, 2008, 08:16:34 μμ »
ευτυχώς κάποιοι αρχίζουν να ξυπνάνε και να παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει στο υπουργείο καθημερινά.και θέσεις υπάρχουν και λεφτά υπάρχουν όμως υπάρχουν και πολλά λαμόγια που κανονίζουν μέσω των βουλευτών τους ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων εις βάρος των απλών και ανυποψίαστων διαγωνιζομένων του ασεπ.
αυτός ο υπουργός είναι τραγικά χειρότερος.ενέδωσε αμέσως στις πιέσεις των κάθε λογής φατριών που κάνουν κουμάντο στην εκπαίδευση και προώθησε μία ρύθμιση όνειδος διατηρώντας παράλληλα το αίσχος που λέγεται 40τοις εκατό.
καί όλα αυτά τα λαμόγια βγαίνουν μετά στα διάφορα sights και μιλάνε για συναδελφική αλληλεγγύη.
τόσες ελάχιστες θέσεις ποτέ δεν υπήρξαν σε κανένα διαγωνισμό.όπως και τέτοια κλοπή μόνο με αυτή της ρύθμισης του 30μηνου επί γιαννάκου μπορεί να συγκριθεί όπου για τους ΠΕ04, 480 θέσεις αφαιρέθηκαν από τον διαγωνισμό του ασεπ και δόθηκαν στο περιβόητο 30μηνο + βεβαίως το φοβερό και τρομερό 40τοις εκατό.

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #539 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:17:38 πμ »

Θα ήθελα να ρώτησω το εξής

είμαι ΠΕ 10, στην δική μου ειδικότητα είναι ελάχιστοι συνάδελφοι με 24μηνο, επιτυχία στο ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΕΛΕΤΕ. Υπάρχει πρόβλεψη το 24μηνο να διαφοροπιηθεί ανάλογα με την ειδικότητα (φέτος στην δική μας ειδικότητα ο τελευταίος προβλέπω ότι θα διοριστεί με 8 μήνες) τι ακριβώς γίνεται?

Συγκεκριμένα έχω σελέτε, μια επιτυχία στο ΑΣΕΠ αλλά μονο 4 και κάτι μήνες προυπηρεσία. Δεν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη ανάλογα με την  ειδικότητα?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #540 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:30:57 πμ »
είμαι ΠΕ 10, στην δική μου ειδικότητα είναι ελάχιστοι συνάδελφοι με 24μηνο, επιτυχία στο ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΕΛΕΤΕ. Υπάρχει πρόβλεψη το 24μηνο να διαφοροπιηθεί ανάλογα με την ειδικότητα (φέτος στην δική μας ειδικότητα ο τελευταίος προβλέπω ότι θα διοριστεί με 8 μήνες) τι ακριβώς γίνεται?

Συγκεκριμένα έχω σελέτε, μια επιτυχία στο ΑΣΕΠ αλλά μονο 4 και κάτι μήνες προυπηρεσία. Δεν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη ανάλογα με την  ειδικότητα?

Δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Ίσως να προσληφθείς με το 40%.

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #541 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:42:13 πμ »

Θα ήθελα να ρώτησω το εξής

είμαι ΠΕ 10, στην δική μου ειδικότητα είναι ελάχιστοι συνάδελφοι με 24μηνο, επιτυχία στο ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΕΛΕΤΕ. Υπάρχει πρόβλεψη το 24μηνο να διαφοροπιηθεί ανάλογα με την ειδικότητα (φέτος στην δική μας ειδικότητα ο τελευταίος προβλέπω ότι θα διοριστεί με 8 μήνες) τι ακριβώς γίνεται?

Συγκεκριμένα έχω σελέτε, μια επιτυχία στο ΑΣΕΠ αλλά μονο 4 και κάτι μήνες προυπηρεσία. Δεν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη ανάλογα με την  ειδικότητα?


Σε πολλές ειδικότητες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, δηλ. ελάχιστοι  πλοιρούν τις προϋποθέσεις του 24μηνου.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #542 στις: Ιούνιος 26, 2008, 03:27:15 μμ »
Πληροφοριακά υπάρχει κανείς εδώ που διορίζεται με τη νέα ρύθμιση;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #543 στις: Ιούνιος 26, 2008, 03:42:00 μμ »
είμαι ΠΕ 10, στην δική μου ειδικότητα είναι ελάχιστοι συνάδελφοι με 24μηνο, επιτυχία στο ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΕΛΕΤΕ. Υπάρχει πρόβλεψη το 24μηνο να διαφοροπιηθεί ανάλογα με την ειδικότητα (φέτος στην δική μας ειδικότητα ο τελευταίος προβλέπω ότι θα διοριστεί με 8 μήνες) τι ακριβώς γίνεται?

Συγκεκριμένα έχω σελέτε, μια επιτυχία στο ΑΣΕΠ αλλά μονο 4 και κάτι μήνες προυπηρεσία. Δεν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη ανάλογα με την  ειδικότητα?

Δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Ίσως να προσληφθείς με το 40%.
Πρόβλεψη δεν υπήρχε και για το 2007-2008, παρόλα αυτά πήραν -επιπλέον του 40%-, εφτά άτομα με 10 μόρια, που τα βάφτισαν 30μηνίτες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #544 στις: Ιούνιος 26, 2008, 05:30:49 μμ »
πως τα βαφτισαν 30μηνιτες?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #545 στις: Ιούνιος 26, 2008, 05:40:02 μμ »
Το πιστοποιητικό της βάφτισης να το ζητήσεις μάλλον από το ΥΠΕΠΘ ;D. Αλλά αυτό που περιγράφει η Marias συνέβει και σε άλλε ειδικότητες όχι μόνο στους Κοινωνιολόγους :(
Και για να καταλάβεις το αληθές της ιστορίας ρίξε μια ματιά στο http://e-aitisi.sch.gr/triantamino_07/index.html και θα δείς ότι στους πίνακες του 30μηνου δεν υπάρχουν ΠΕ10. Το τελευταίο δε, άτομο από τους ΠΕ10 που προσλήφθηκε από τον πίνακα είχε 12,511 μόρια!!! και ήταν τον νο 15 στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2008, 05:46:19 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.