*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 120695 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #574 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:14:58 μμ »
Είδα ότι υπάρχουν τα παρακάτω δύο σχόλια που αν κρίνω σωστά και τα δύο απευθύνονται σε μένα.
1ο
Ti θέλεις να πεις mat?  Πάτησες ποτέ σου σε συνέλευση της ΠΕΑ?  Ο πίνακας ΠΕ10 όταν διορίζει με 12,511 μόρια δηλαδή  με 3-4 χρόνια σε Σ.Δ.Ε  ή σε κανονικά σχολεία ή  με 2 χρόνια (1 αναπλήρωσης και 1 ωρομισθίας) δεν θα ήταν  παράλογο να  θέλουμε να μπούμε σε κλειστή  ρύθμιση ως κλάδος? Σε κάθε ρύθμιση είναι λογικό αλλά και επόμενο  να  μην περιλαμβάνεται  ο ίδιος αριθμός  ατόμων  αλλά να παίζει ειδικότητα με ειδικότητα.    Εάν  το 30μηνο δεν ήταν πέραν των ποσοστών ο πίνακας θα ήταν σε θέση να διορίσει με 12,511 μόρια?   Αλλά ξέχασα.....  με  1194 μηνύματα στο forum εσύ πρέπει να έχεις on-line σύνδεση ;D ;D ;D ;D ;D ;D
και 2ο
Γίνε λίγο πιο σαφής. Διαφωνείς με τους επιπλέον διορισμούς :  Ο πίνακας ΠΕ10 όταν διορίζει με 12,511 μόρια δηλαδή  με 3-4 χρόνια σε Σ.Δ.Ε  ή σε κανονικά σχολεία ή  με 2 χρόνια (1 αναπλήρωσης και 1 ωρομισθίας) δεν θα ήταν  παράλογο να  θέλουμε να μπούμε σε κλειστή  ρύθμιση ως κλάδος?; (Οι Νομικοί το γνωρίζεις ότι διορίζονται με μία χρονιά ΣΔΕ που μεταφράζεται σε 2,5 μόρια);
Ή συμφωνείς: Εάν  το 30μηνο δεν ήταν πέραν των ποσοστών ο πίνακας θα ήταν σε θέση να διορίσει με 12,511 μόρια?
Και κάτι τελευταίο. Ο αριθμός των διορισθέντων κοινωνιολόγων από τον πίνακα, -4 άτομα τον χρόνο-από δω και πέρα-,  σε ικανοποιεί; 
Θα απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά και ξεκινώ από το 1ο
palelos στο μήνυμα μου δεν λέω τίποτα παραπάνω ή παρακάτω από αυτό που γράφω. 30μηνο Κοινωνιολόγοι δεν υπήρχαν αλλά διορίστηκαν.- 
Στις προσβολές και την ειρωνεία με την οποία μου απευθύνεσαι δεν απαντώ γιατί δεν είμαι από εκείνους που αρέσκονται ή βολεύονται να δημιουργούν εμπόλεμη κατάσταση μεταξύ ανθρώπων που διεκδικούν το δικαίωμα τους στην εργασία και δεν είμαι διατεθειμένη να μπω στο παιχνίδι αυτό.

Εσύ ειρωνεύεσαι όταν γράφεις  30μηνο Κοινωνιολόγοι δεν υπήρχαν αλλά διορίστηκαν.-  Τι σημαίνει το .- ?
θεωρείς ειρωνία τους τρόπους με τους οποίους μπορεί κάποιος  να αποκτήσει 12,511 μόρια? Το  δικαίωμα στην εργασία είναι σεβαστό αλλά στην ασπαίτε  μάλλον δεν εμπέδωσες  όσο θα έπρεπε τα  χαρακτηριστικά του ηγέτη,  μάλλον εμπέδωσες  τα χαρακτηριστικά του παρτάκια .
Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί  θίχτηκες όταν  ανέφερα  για Σ.Δ.Ε, τα κανονικά τα σχολεία και τα 2 χρόνια (1 αναπλήρωσης + 1 ωρομισθίας).
Μήπως δούλεψες σε   Σ.Δ.Ε  ή σε συναφή σχολεία όπου αξιολογούσαν την σειρά κατάταξης  με κριτήριο  την συνέντευξη?
Μήπως θα ήθελες με μια χρονιά ωρομισθίας σε Σ.Δ.Ε  όπως  έχουν αναφέρει να ήσουν σε θέση να μονιμοποιηθείς?

 

Στο δεύτερο μήνυμα της marias που μάλλον πάλι σε μένα απευθύνεται έχω να πω τα εξής:
Θα ήθελα καταρχήν ένα και μόνο ένα σύστημα διορισμών που θα αντιμετωπίζει όλους τους υποψήφιους με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Επίσης θα ήθελα περισσότερους διορισμούς που θα ανταποκρίνονται στις πραγματικές ανάγκες του εκπαιδευτικού συστήματος για προσωπικό. Αν δεν υπήρχε το καθεστώς της ομηρίας με την ωρομισθία και την αναπλήρωση ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Με βάση αυτή τη τοποθέτηση μου δεν έχει νόημα να σου πω αν είμαι ευχαριστημένη με τον αριθμό των διοριστέων είτε από τους πίνακες αναπληρωτών κτλ κατηγορίες, είτε από το διαγωνισμό.
 

Εδώ εσύ αντικρούεις τον εαυτό σου.  Εσύ δεν έγραφες παραπάνω Στις προσβολές και την ειρωνεία με την οποία μου απευθύνεσαι δεν απαντώ γιατί δεν είμαι από εκείνους που αρέσκονται ή βολεύονται να δημιουργούν εμπόλεμη κατάσταση μεταξύ ανθρώπων που διεκδικούν το δικαίωμα τους στην εργασία και δεν είμαι διατεθειμένη να μπω στο παιχνίδι αυτό.  Να σου πω εγώ έτσι όπως το εμπέδωσα από τα  γραφόμενά σου. Μένεις απ έξω για λίγα άτομα και αυτό είναι. Εσύ που  δεν εμπέδωσες το ρόλο του ηγέτη θα είχες συμβουλευτικό ρόλο ο οποίος θα αφορούσε  ένα κοινωνικό σύνολο?   Αν κατάλαβα λάθος ζητώ συγνώμη, αν  όμως δεν κάνω λάθος λυπάμαι γιατί έτσι πάμε πίσω

1197 Μηνύματα. Σωστά?
Ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους και τους διαχειριστές και επανέρχομαι για τελευταία φορά στα σχόλια του Palelos,
Palelos, εξακολουθείς να προσβάλεις αποδίδοντας μου διάφορους χαρακτηρισμούς και σχολιάζοντας τον αριθμό των μηνυμάτων μου στο forum θέλοντας δεν ξέρω κι εγώ τι να αποδείξεις ???.
Χωρίς να γνωρίζεις βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και διαστρεβλώνεις το νόημα όσο γράφω.
Δεν υπήρχαν κοινωνιολόγοι με 30μηνο για να διοριστούν το έτος 2007-2008. Διορίστηκαν όμως 7 άτομα ως "30μηνίτες" και 8 άτομα από το 40% σύνολο 15 άτομα από τον ενιαίο πίνακα διορισμών. Τελεία και παύλα. Δεν ειρωνεύτηκα ούτε τους τρόπους, ούτε τα μέσα που χρησιμοποιούν οι υποψήφιοι  για να διοριστούν. Επισημαίνω απλώς μια πραγματικότητα. Τώρα αν θέλεις  εσύ και κάποιοι άλλοι να με πείσετε πως είμαι ελέφαντας κι όχι άνθρωπος το πρόβλημα δικό σας.
Η κατάσταση με το σύστημα διορισμών είναι συγκεκριμένη κι ο καθένας "επιλέγει σχετικά ελεύθερα" και είναι "σχετικά υπεύθυνος" για τις επιλογές του.
Και για να τελειώνουμε με την προσωπική αντιπαράθεση που τελικά δεν αφορά κανέναν να σε ενημερώσω πως δεν μένω στην «απέξω» για πολύ λίγους όπως φαντάζεσαι γιατί, πολύ απλά διορίζομαι μέσω ΑΣΕΠ (γεγονός το οποίο πιθανότατα πάλι να το διαστρεβλώσεις).
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #575 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:31:06 μμ »
Mat, το μήνυμα που επαναφέρω απευθύνεται στον Palelos: Γίνε λίγο πιο σαφής. Διαφωνείς με τους επιπλέον διορισμούς :  Ο πίνακας ΠΕ10 όταν διορίζει με 12,511 μόρια δηλαδή  με 3-4 χρόνια σε Σ.Δ.Ε  ή σε κανονικά σχολεία ή  με 2 χρόνια (1 αναπλήρωσης και 1 ωρομισθίας) δεν θα ήταν  παράλογο να  θέλουμε να μπούμε σε κλειστή  ρύθμιση ως κλάδος?; (Οι Νομικοί το γνωρίζεις ότι διορίζονται με μία χρονιά ΣΔΕ που μεταφράζεται σε 2,5 μόρια);
Ή συμφωνείς: Εάν  το 30μηνο δεν ήταν πέραν των ποσοστών ο πίνακας θα ήταν σε θέση να διορίσει με 12,511 μόρια?
Και κάτι τελευταίο. Ο αριθμός των διορισθέντων κοινωνιολόγων από τον πίνακα, -4 άτομα τον χρόνο-από δω και πέρα-,  σε ικανοποιεί; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 10:33:09 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #576 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:35:35 μμ »
Και στις ειδικοτητες οπου δεν υπαρχουν 24μηνιτες (ή λιγοι) γιατι μειωσαν τις θεσεις του 60% απο ασεπ?? .... ο ασχημος που εβαλαν??

γιατί στην επόμενη διετία θα δημιουργηθούν 24μηνίτες οπότε υπολογίζονται και αυτοί
Αυτό σε ορισμένες ειδικότητες ούτε σε εκατό χρόνια δεν είναι εφικτό. Π.χ. Νομικοί: διορίζονται με 2,5 μόρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 10:50:20 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #577 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:44:58 μμ »
Δυο παρατηρήσεις:

1. Σύμφωνα με τη ρύθμιση, οι διορισμοί με 24μηνο θα είναι επιπλέον του 60-40 (ας μη σχολιάσω πάλι το ανορθολογικό του πράγματος, να θεσπίζονται διορισμοί "πέραν των ποσοστών" ενώ υπάρχουν ποσοστά που υποτίθεται ότι αφορούν το σύνολο των ετήσιων διορισμών).
Όμως από τη διατύπωση στο δελτίο Τύπου του ΥΠΕΠΘ δεν είναι ξεκάθαρο ότι όλοι όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις θα διοριστούν επιπλέον ή κάποιοι από αυτούς θα είναι μέσα στους διορισμούς του 40% (που ούτως ή άλλως θα ήταν).

2. Όπως έχω ξαναγράψει, με αυτή τη ρύθμιση μόνο φαινομενικά ενισχύεται ο θεσμός του ΑΣΕΠ, καθώς θα διορίζονται πιο εύκολα και πιο γρήγορα με το 40% όσοι έχουν μικρότερη προϋπηρεσία και καμιά επιτυχία στο ΑΣΕΠ (οι 24μηνίτες θα διορίζονταν ούτως ή άλλως με το 40% σε όλους τους κλάδους πλην γυμναστών). Με άλλα λόγια, αυτοί που ουσιαστικά ευνοούνται είναι όσοι έχουν αποκτήσει προϋπηρεσία από το παράθυρο (δηλ. χωρίς μόρια ΑΣΕΠ). Μπορεί αυτοί να μην αποτελούν την πλειονότητα του πίνακα, αλλά δεν είναι και λίγοι (αναφέρομαι κυρίως στον κλάδο των φιλολόγων). Αυτός είναι ο λόγος εξάλλου που διατηρείται το 40%. Άλλο λόγο ύπαρξης δεν έχει, αφού πλέον θεσπίζεται μέγιστος χρόνος παραμονής στην αναπλήρωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 10:47:46 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #578 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:52:47 μμ »
...Πες τα, ioanna... :-*


Όμως από τη διατύπωση στο δελτίο Τύπου του ΥΠΕΠΘ δεν είναι ξεκάθαρο ότι όλοι όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις θα διοριστούν επιπλέον ή κάποιοι από αυτούς θα είναι μέσα στους διορισμούς του 40% (που ούτως ή άλλως θα ήταν).

...έχω κι εγώ αυτήν την απορία...

Με άλλα λόγια, αυτοί που ουσιαστικά ευνοούνται είναι όσοι έχουν αποκτήσει προϋπηρεσία από το παράθυρο (δηλ. χωρίς μόρια ΑΣΕΠ). Μπορεί αυτοί να μην αποτελούν την πλειονότητα του πίνακα, αλλά δεν είναι και λίγοι (αναφέρομαι κυρίως στον κλάδο των φιλολόγων). Αυτός είναι ο λόγος εξάλλου που διατηρείται το 40%. Άλλο λόγο ύπαρξης δεν έχει, αφού πλέον θεσπίζεται μέγιστος χρόνος παραμονής στην αναπλήρωση...

...συμφωνώ απόλυτα... >:( >:( >:(

Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #579 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:16:20 μμ »
Δυο παρατηρήσεις:

1. Σύμφωνα με τη ρύθμιση, οι διορισμοί με 24μηνο θα είναι επιπλέον του 60-40 (ας μη σχολιάσω πάλι το ανορθολογικό του πράγματος, να θεσπίζονται διορισμοί "πέραν των ποσοστών" ενώ υπάρχουν ποσοστά που υποτίθεται ότι αφορούν το σύνολο των ετήσιων διορισμών).
Όμως από τη διατύπωση στο δελτίο Τύπου του ΥΠΕΠΘ δεν είναι ξεκάθαρο ότι όλοι όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις θα διοριστούν επιπλέον ή κάποιοι από αυτούς θα είναι μέσα στους διορισμούς του 40% (που ούτως ή άλλως θα ήταν).

......
Θεωρείς δηλαδή ioanna ότι το ένα δεν καλύπτει το άλλο;

Βέβαια Ελλάδα είμαστε ...
Όπως κι αν έχει, η ψήφιση δεν θα αργήσει ,θα ξέρουμε σύντομα .

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #580 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:27:52 μμ »
Mat, στους πίνακες τριανταμήνου, ενώ στους ΠΕ09 είναι καταχωρημένοι και αναπληρωτές χωρίς παιδαγωγική επάρκεια, στους αντίστοιχους πίνακες των ΠΕ10 δεν είναι καταχωρημένοι και είναι αρκετοί. Μάλιστα δεν υπάρχει πίνακας. Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;
Το 30μηνο αφορούσε αυτούς που είχαν πραγματική προϋπηρεσία 30 μήνες μέχρι 30/6/2004. Στην ειδικότητα μας όσοι πληρούσαν τις προϋποθέσεις διορίστηκαν αμέσως. Έτσι πιθανολογώ ότι για τα έτη 2006-2007 και 2007-2008 το ΥΠΕΠΘ δεν έφτιαξε πίνακα 30μηνου για τους κοινωνιολόγους. Αν προσέξεις λίγο καλύτερα θα δεις ότι οι συνάδελφοι που μέχρι φέτος έχουν από 30+ και δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και οι οποίοι βρίσκονται προς το τέλος του πίνακα, θα διαπιστώσεις πως την προϋπηρεσία που ξεπερνά ή φτάνει τους 30 μήνες την συμπλήρωσαν μετά το 2004. Αλλά μη έχοντας παιδαγωγική κατάρτιση δεν μπορούν να διοριστούν.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #581 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:28:08 μμ »
syrrahm, στο δελτίο Τύπου δε γίνεται σαφής αναφορά στο "επιπλέον" όσον αφορά το 24μηνο, ενώ παρακάτω τονίζεται πάλι το "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας". Γι' αυτό κάνω αυτή τη σκέψη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 11:31:16 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #582 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:30:10 μμ »
Δυο παρατηρήσεις:

1. Σύμφωνα με τη ρύθμιση, οι διορισμοί με 24μηνο θα είναι επιπλέον του 60-40.
Όμως από τη διατύπωση στο δελτίο Τύπου του ΥΠΕΠΘ δεν είναι ξεκάθαρο ότι όλοι όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις θα διοριστούν επιπλέον ή κάποιοι από αυτούς θα είναι μέσα στους διορισμούς του 40% (που ούτως ή άλλως θα ήταν).

πιστευω πως θα το κανουν οπως με τους τριτεκνους. δλδ ειναι η σειρα σου να προσληφθεις; κυττανε στο πεδιο τριτεκνος. εαν εισαι και τριτεκνος προσμετρασε στους τριτεκνους.
κατι παρομοιο ετοιμαζουν, δεν ειναι τυχαια η διατυπωση.
δλδ εισαι 24μηνιτης +ασεπ αλλα διοριζεσαι και με το 40%; θα προσμετρασε στο 40%.
οπως και οτι ενας 30μηνιτης με ασεπ θα προτιμησει να διοριστει φετος ως 24μηνιτης παρα να περιμενει στο βαθος της 5ετιας.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #583 στις: Ιούνιος 28, 2008, 01:30:13 πμ »
ROZY4 αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει (αν ανήκεις στην κατηγορία 24μηνο+ΑΣΕΠ αλλά και στο 40% να σε υπολογίζουν με το 40%) γιατί η ρύθμιση μιλάει για επιπλέον διορισμούς.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #584 στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:13:44 πμ »
όλοι οι 24μηνίτες διορίζονται φέτος.είναι σαφές στο νέο σχέδιο νόμου.
οι περισσότεροι 30μηνίτες έχουν και αυτοί επιτυχία στον ασεπ (εκτός από τους γυμναστές για τους οποίους  έγινε αυτή η ρύθμιση,)άρα διορίζονται και αυτοί ως 24μηνίτες.
άρα 30μηνίτες και 24μηνίτες διορίζονται όλοι φέτος.
ακολουθεί το 40 τοις εκατό.
γι αυτό φέτος θα υπάρξει μεγάλος αριθμός διορισμών,θα πέσει και η βάση του 40 τοις εκατό οπότε γιαφέτος θα κάνουν πάρτι όλες οι ειδικότητες.
πχ στους χημικούς ενώ ήταν να διορισθούν 80 από ασεπ +53 από ενιαίο,προβλέπεται να διορισθούν 80+53+35 άτομα συνολικά περίπου.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #585 στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:26:53 πμ »
Ένα πράγμα έχω να πω. Αυτό το οποίο αποδείχτηκε είναι ότι ο αριθμός των διορισμών δεν αλλάζει σημαντικά και ουσιαστικά. Αυτό που έγινε είναι άλλη μια ρύθμιση που εξυπηρετεί κάποιους τη συγκεκριμένη στιγμή και τίποτα παραπάνω. Όσο οι διορισμοί δεν αυξάνονται σημαντικά τίποτα δεν αλλάζει και είμαι σίγουρη ότι σε 1-2 χρόνια οι άνθρωποι με το 24μηνο πάλι σε λίστα θα είναι και θα περιμένουν, αφού μπαίνουν στη μέση "οι ανάγκες της υπηρεσίας" που από το ΥΠΕΠΘ υπολογίζονται βάσει του τι τους συμφέρει και όχι βάσει μιας αντικειμενικής πραγματικότητας. Επιπλέον, όσο δεν υπάρχει ένα ενιαίο σύστημα διορισμού πάντα θα υπάρχουν ριγμένοι, παραθυράκια, μέσο και πελατειακές σχέσεις. Με το καρότοο και το μαστίγιο μας έχουν. Όσο η ωρομισθία και η αναπλήρωση έχουν τόσο διευρυμένο χαρακτήρα και στην πραγματικότητα με αυτό τον τρόπο αποφεύγονται οι μόνιμοι διορισμοί το πρόβλημα θα διαιωνίζεται και εμείς θα τρωγόμαστε. 
Πέρα από συνταγματικό και μη συνταγματικό, προφανώς και κάποιος που είναι ήδη μέσα στο δημόσιο σχολείο πρέπει να διορίζεται γρηγορότερα και το λέω μη έχοντας ούτε μία ώρα προϋπηρεσία. Το θέμα είναι πώς βρέθηκε μέσα στο σχολείο. Όταν, λοιπόν, υπάρχουν διάφοροι πίνακες και στοιχεία που κανείς δεν μπορεί να ελέγξει, όταν η ΠΔΣ, τα σχολεία ΄β ευκαιρία, τα εκκλησιαστικά και τόσα άλλα προσλαμβάνουν εκπαιδευτικούς έτσι όπως γίνεται σήμερα αυτό όχι μόνο δεν είναι δίκαιο, αλλά είναι ύποπτο και αποδείχθηκε ότι αφήνει πολλά "παράθυρα". Όσο για τους απόφοιτους προφανώς και είναι ένα θέμα γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση "χαρίζει" στην ελληνική οικογένεια τη χαρά ότι το παιδί της είναι φοιτητής ή πτυχιούχος και τελεία. Κανένας προγραμματισμός δεν υπάρχει. Τονίζω, όμως, ότι βαρύνουσα σημασία έχει η ίδια η λειτουργία του σχολείου και οι σκοπιμότητες πίσω από αυτή που μειώνουν διαρκώς τους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #586 στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:29:24 πμ »
όλοι οι 24μηνίτες διορίζονται φέτος.είναι σαφές στο νέο σχέδιο νόμου.
οι περισσότεροι 30μηνίτες έχουν και αυτοί επιτυχία στον ασεπ (εκτός από τους γυμναστές για τους οποίους  έγινε αυτή η ρύθμιση,)άρα διορίζονται και αυτοί ως 24μηνίτες.
άρα 30μηνίτες και 24μηνίτες διορίζονται όλοι φέτος.
ακολουθεί το 40 τοις εκατό.
γι αυτό φέτος θα υπάρξει μεγάλος αριθμός διορισμών,θα πέσει και η βάση του 40 τοις εκατό οπότε γιαφέτος θα κάνουν πάρτι όλες οι ειδικότητες.
πχ στους χημικούς ενώ ήταν να διορισθούν 80 από ασεπ +53 από ενιαίο,προβλέπεται να διορισθούν 80+53+35 άτομα συνολικά περίπου.

Συμφωνω μαζι σου. Mας σωζει το γεγονος οτι φετος θα διοριστουν ολοι οι 24μηνιτες και ετσι θα πεσουν οι βασεις για το 40%. Πολλοι εκει που δεν περιμεναν να διοριστουν φετος, τελικα θα διοριστουν και θα κανουν παρτι. Εγω ειμαι στο ΠΕ06 και συμφωνα με τους υπολογισμους μου ειμαι οριακα μεσα ή οριακα εξω στο 40%. Περιμενω με αγωνια τους πινακες διορισμων για να δω τι θα γινει.  Καρδιοχτυπια θα εχουμε καλοκαιριατικα.. 


Αν καποιος θελει να παρακολυθει την πορεια του νομοσχεδιου στη βουλη ...

http://www.parliament.gr    και

http://www.parliament.gr/ergasies/ebdomanomo.asp
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 10:33:43 πμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #587 στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:37:15 πμ »
Ολα είναι υποκειμενικά, αφού ο καθένας τα βλέπει από την δική του σκοπιά, δηλαδή από το δικό του κλάδο. Στη δική μου ειδικότητα ΠΕ10, τα πράγματα έγιναν τραγικά χειρότερα. Κατά τα έτη 2008-2009 και 2009-2010 θα διορισθούν από 4 καθηγητές! Τριανταμηνίτες υπάρχουν 5-6, αλλά χωρις παιδαγωγική επάρκεια που είναι προυπόθεση για διορισμό και το ίδιο ισχύει για τους 24μηνίτες που είναι 2-3.
Το θέμα όμως, είναι να μην βλέπουμε το τώρα και το αν βολεύουμε την "πάρτη μας", αλλά το "τί μέλλει γενέσθαι".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 10:38:48 πμ από marias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.