*

Αποστολέας Θέμα: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων  (Αναγνώστηκε 7282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« στις: Απρίλιος 03, 2008, 03:07:54 μμ »
Ανοιγω αυτό το θέμα για να καταθέσουμε τις εμπειρίες μας .

Δεν εχουμε τίποτα να χωρίσουμε ...... κι ομως ........ σε κάθε σχολείο , αν μείνεις αρκετά ........ βλέπεις τις ομάδες και ακούς τα κουτσομπολιά !!!!!!!!!! (θαψιμοοοοοοοο)

Προσπαθώ να μην παίρνω θέση , αλλα υπάρχουν κόντρες και καταλαβαίνω οτι οι ισορροπιες είναι λεπτές !!

Δεν εχουμε ολοι οι άνθρωποι τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν νομίζω οτι πρέπει να γίνονται τόσο εύκολα συγκρίσεις . Ο καθένας μας έχει τον τρόπο του .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2008, 05:39:50 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα και θα καταθέσω κι εγώ μια δική μου εμπειρία!Την πρώτη χρονιά του διορισμού μου με έβαλαν στις πανελλήνιες εξετάσεις των φυσικώς αδυνάτων μαθητών(γίνονται προφορικά). Όταν ήρθαν τα θέματα της Γλώσσας έπρεπε επιτόπου να τα συζητήσουμε για να βγάλουμε κάποιες υποτυπώδεις σωστές απαντήσεις και να μπορέσουμε να εξετάσουμε αλλά και να βαθμολογήσουμε. Είδα λοιπόν τους φιλολόγους της γενιάς του 70 να μεταμορφώνονται σε...προφέσσορες και να προσπαθεί ο καθένας να αποδείξει στον άλλο ότι αυτός είναι ο καλύτερος. Εγώ φυσικά μόνο άκουγα γιατί έκτός του ότι δεν τολμούσα να υψώσω το ανάστημά μου (μόλις 25 χρονών και με μηδεν εμπειρία) σκεφτόμουν ότι τα θέματα ήταν πολύ δύσκολα για τα φτωχά παιδάκια που είχαν την ατυχία να με έχουν εκείνη τη χρονιά στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας. :P

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2008, 07:21:15 μμ »
Οι μη μόνιμοι,μπορούν να γράψουν κάτι σε αυτό το θέμα............. :-\ :-\ :-\


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2008, 10:45:47 μμ »
Στο δικό  μου σχολείο ευτυχώς το κλίμα είναι πολύ καλό.Μάλλον είμαι τυχερή.Επειδή όμως είμαστε περίπου 30 καθηγητές,υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί χαρακτήρες.Προσπαθώ πάντως να κρατάω και εγώ τις ισορροπίες.Είχε δίκιο μια φίλη μου που είπε ότι με τους συναδέλφους μας είναι καλύτερα να έχουμε τυπικές σχέσεις.Άλλωστε δεν τους διαλέγουμε.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2008, 09:12:59 πμ »
.Είχε δίκιο μια φίλη μου που είπε ότι με τους συναδέλφους μας είναι καλύτερα να έχουμε τυπικές σχέσεις.

Σε αυτό το συμπέρασμα τελικά καταλήγω και εγώ . Διότι βλέπω οτι κάποιοι προσπαθούν να ξεχωρίσουν ομάδες και δεν θέλω να ανήκω σε καμία ομάδα !!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2008, 10:22:18 πμ »
Σχέσεις συναδελφων;;;; Συγνώμη για την αντίδραση αλλά πρέπει να γελάσω!
Την πρώτη χρονιά που διορίστικα, άρχισα να καπνίζω για να μην πνίξω τη συνάδελφο μου!!!! Είχα ένα παιδιάκι με ειδικέσ ανάγκεσ για παράλληλη στήριξη, και η συνάδελφος μου έκανε πόλεμο νέυρων, γιατί θεωρούσε ότι ήμουν μέσα στην τάξη για να την ελέγχω καθώς όλοι ήμασταν εναντίον της και τη βάζαμε στον τοίχο και την πετροβολούσαμε από την πρώτη μέρα που παρουσιάστηκε στο σχολείο (περιτό να πω ότι τίποτε παρόμοιο δεν συνέβαινε)!!!! Το κακό ήταν ότι όλη αυτή η κατάσταση στρεφόταν απο την πλευρά τησ και εναντίον του παιδιού, με πολύ άσχημη συμπεριφορα.
όσο για μένα.....με απείλησε με παρέμβαση στον προϊστάμενο για την απομάκρυνση μου από την υπηρεσία!!!!!
Αυτάαααααα που λέτε!!!1
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2008, 10:27:36 πμ »
Πέρσι για ένα μήνα με έστειλαν αναπληρώτρια σε ένα σχολέιο όπου η συνάδελφος είπε στους γονείς ότι με πήγαν εκεί "για να μάθω" σαν μικρή που είμαι ;D ;D ;D ;D ;D και ότι θέλουν να ρωτάνε εκείνη.......................

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2008, 11:53:50 πμ »
Να σε πω..........καλύτερα..............δεν τους είχες και πάνω στο κεφάλι σου............ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος cynthia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2008, 10:37:45 πμ »
Ειδικά εμάς τους νέους μας βλέπουν με μισό μάτι! Ίσως επειδή επικοινωνούμε καλύτερα με τα παιδιά; Ίσως επειδή είμαστε πιο ανοιχτοί και δεν σκεφτόμαστε να κάνουμε το τρίωρο και να πάμε για μεγειρική;

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2008, 02:32:50 μμ »
οσο περναει ο καιρος και εγω διαπιστωνω οτι υπαρχουν κλικες στις οποιες ενας νεος δυσκολα μπορει να βρει θεση..ειναι λυπηρο..επισης το κουτσομπολιο παει συννεφο..

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2008, 03:51:29 μμ »
Φέτος δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με συναδέλφους, αν και φρόντισα να έχω τυπικές σχέσεις μαζί τους - εκτός από 2-3 άτομα που νιώθω πιο κοντά μου, και όχι μόνο ηλικιακά.

Ωστόσο τη χρονιά που διορίστηκα (Κρήτη) είδαν τα μάτια μου σκηνές απείρου κάλλους και βασικά ξεκινούσαν όλα από το γεγονός ότι τα συστεγαζόμενα σχολεία στα οποία δούλευα είχαν τρομερό ανταγωνισμό σε πολλά επίπεδα και αυτό είχε περάσει στους συναδέλφους. Τα πισώπλατα μαχαιρώματα εδιναν κι επαιρναν!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2008, 09:34:40 μμ »
Το κουτσομπολιό και το ρουφιανιλίκι υπάρχει σε πολλές δουλειές.
Τουλάχιστον στα σχολεία, αν εξαιρέσεις διευθυντή - υποδιευθυντή, δεν παίζει και κάποιο ιδιαίτερο επίδομα.
Το κουτσομπολιό και τα φτυάρια είναι σε πιο αθώο επίπεδο.
Στο κάτω-κάτω και να αγνοήσεις εντελώς τις "Κατίνες" του σχολείου, δε θα συμβεί και τίποτα τρομερό.
Σκεφτείτε τι γίνεται σε τράπεζες, κλπ, όπου οι μισθοί διαφέρουν ανάλογα με τη θέση. Εκεί να δείτε τι γίνεται! Η σφαγή του σάμαλι!
Και εκεί δε σε παίρνει να πεις ότι "δεν ασχολούμαι με το τι λένε οι άλλοι", γιατί το χαλασμένο τηλέφωνο φτάνει μέχρι ψηλά και επηρεάζει άμεσα την καριέρα σου.

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:07:56 μμ »
Μια και έπεσα στο θέμα σας , ας πω κάτι :

 Ο εκπαιδευτικός είναι και αυτός  απομονωμένος και ξεχασμένος άνθρωπος .Δεν είναι υπερβολή να πω εξαθλιωμένος.Μέρος και ο ίδιος  ενός μέτριου έως κακού σχολείου , δεν μπορεί παρά να είναι και αυτός μέτριος ως προσωπικότητα και συχνά κακός  συνεργάτης. Διαφέρουν μόνο λίγοι που έχουν στη ζωή τους σκεφτεί λίγο παραπάνω ή που γνώρισαν δυσκολίες και έβγαλαν διδάγματα.
  Οι έλληνες μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι ιδανικοί για να γίνουν κακοί δημοσιογράφοι.Έχουν μανία να μεταδίδουν και να σχολιάζουν κάθετι άχρηστο. Δεν προλαβαίνουμε στο σύλλογο να πούμε κάτι , την άλλη στιγμή το ξέρουν όλοι οι μαθητές.Το μαθαίνουν οι σύζυγοι , οι γείτονες , οι κομμώτριες και δεν ξέρω και ποιοι άλλοι. Παιδί μου , το έχουν στο αίμα τους , να αναπαράγουν τη βλακεία.
  Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού , αλλά με τον άλλο συνάδελφο μαθηματικό και δύο τρεις άλλους , προσπαθούμε να δώσουμε στους νεότερους ένα σωστό μήνυμα.Αφήνουμε στους νέους να διαλέξουν πρώτοι τα τμήματα και τα μαθήματα που θέλουν , παίρνουμε εμείς τα πιο ατίθασα τμήματα, για να μην τους γίνεται η ζωή δύσκολη. Τέλος πάντων , κάτι προσπαθούμε να πούμε. Κι αν καμιά φορά ανέβει λίγο ο τόνος με αφορμή καμιά διαφωνία , δε χάνω την ευκαιρία να τους θυμίζω :
  Συνάδελφε , με 1200  ευρώ  αποζημίωση, δεν αξίζει να νευριάσεις ή να στεναχωρηθείς. Αν μας μένει κάτι , είναι να χαμογελάμε , να κερνάμε έναν καφέ ο ένας τον άλλο και να σκεφτόμαστε πώς θα φύγουμε το μεσημέρι  ευχαριστημένοι από το σχολείο.
  Τέλος πάντων , και οι νέοι βρίσκουν ελαττώματα στους παλιούς , αλλά και οι παλιοί στους νέους.
 Μα πώς να γίνει κανένας καλύτερος , αφού και οι εκπαιδευτικοί δε συζητούν μεταξύ τους ; Τα διαλείμματα είναι μικρά και οι μισοί είναι εφημερία , στα κενά μένουν καναδυό και περνανε απουσίες , στους συλλόγους η ώρα χάνεται με άλλα θέματα  , στις εκδομές όλοι πάνε να κάνουν καμιά δουλειά !
   Η μόρφωση δεν έχει να κάνει με πτυχία και δουλειές , αλλά με χαρακτήρες , με αρχές και αξίες. Και ο δάσκαλος έχει ανάγκη από στιγμές που θα τον ανακουφίσουν , θα τον ψυχαγωγίσουν και θα τον κάνουν πιο άνθρωπο. Γιατί ,να μην ξεχνάμε , πως συνέχεια δίνει και σπάνια παίρνει. Κι η δεξαμενή , όσο μεγάλη και να είναι , αδειάζει. Πόσο μάλλον αν δεν ήταν ποτέ γεμάτη !
  Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχέσεις μεταξύ συναδέλφων
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:36:23 μμ »
  Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού , αλλά με τον άλλο συνάδελφο μαθηματικό και δύο τρεις άλλους , προσπαθούμε να δώσουμε στους νεότερους ένα σωστό μήνυμα.Αφήνουμε στους νέους να διαλέξουν πρώτοι τα τμήματα και τα μαθήματα που θέλουν , παίρνουμε εμείς τα πιο ατίθασα τμήματα, για να μην τους γίνεται η ζωή δύσκολη. Τέλος πάντων , κάτι προσπαθούμε να πούμε.

MATH χαίρομαι που υπάρχουν και εξαιρέσεις !! BRAVO !! Δυστυχώς όμως , λίγες πρέπει να είναι οι εξαιρέσεις .  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.