*

Αποστολέας Θέμα: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης  (Αναγνώστηκε 3357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« στις: Απρίλιος 08, 2008, 07:11:54 μμ »
βοηθήστε λίγο βρε συνάδελφοι από την εμπειρία σας. Μέχρι τώρα στα ολοήμερα τα παιδιά μου κοιμότανε όλα ή τα περισσότερα. Τον τελευτάιο καιρο (από τότε που μπήκε η άνοιξη) επικρατεί μία τρέλα στο νηπιαγωγείο. Έχω μερικούς ζωηρούς που μέχρι τώρα κατάφερνα να κάτσουν στο κρεββάτι τους και να διαβάσουν/παίξουν/ξεκουραστούν μόνοι τους και ήσυχα χωρίς να απασχολούν τους άλλους. Τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να τους φέρω βόλτα με τίποτα και ενοχλούν τους υπόλοιπους με αποκορύφωμα σήμερα που κοιμήθηκαν μόνο 2 (ενώ κοιμόταν τουλάχιστον 15 παιδιά συνήθως) και όλοι οι άλλοι κάνανε φασαρία.
   Εσείς τί κάνετε; Απασχολείτε αλλιώς αυτούς που δεν κοιμούνται τα μεσημέρια; Σκέφτηκα να το κάνω και αυτό αλλά ανησυχώ πως κανένας μετά δεν θα θέλει να ξεκουράζεται ή οι όρθιοι (που είναι και ζωηροί) θα κάνουν φασαρία και δεν θα κοιμούνται αυτοί που θέλουν. Καμία ιδέα;;;
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:01:26 μμ »
καταρχήν μπραβο σου αφου καταφερνες να κοιμουνται! δεν ειναι και τόσο ευκολο. 2ον εχετε κρεβατια;; παλι μπράβο! 3ον αν δεις ότι δεν τραβαει, μη τους ζορίζεις... στο σχολειο που ειμαι φετος επειδή και οι συνθηκες είναι δυσκολες, δεν τα βαζουμε καθολου για ύπνο και σε πληροφορώ ότι μια χαρα ζωντανια έχουν! κανε κάτι άλλο εκείνη την ώρα, μια δραστηριότητα που τους αρεσει ή βγαλτα στην αυλή. αν καποιοι θελουν να κοιμηθουν ειναι δύσκολο να τα επιβλεπεις ταυτοχρονα.. dvd εχετε; τωρα με το πασχα είανι ευκαιρία να δουνε και κάποιες ταινιούλες με τη ζωή του χριστού. παντως μην αισθανεσαι ότι φταις. λογικό ειναι να ξεσηκώνονται.. και τα δικά μου το ίδιο κάνουν..

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:14:47 μμ »
Και εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Τους βάζαμε dvd, άλλες φορές χαλαρωτική μουσική του στυλ ήχοι φύσης, YANNI, Σπανουδάκης  κ.λπ. και παραμύθια στο κασετόφωνο  με αποτέλεσμα, τα περισσότερα να κοιμούνται!!! Όσα δεν κοιμούνται προσπαθούμε να μην ενοχλούν τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:41:29 μμ »
Το "κακό" είναι ότι απο την αρχή της χρονιάς έχουμε απαγορεύσει δια ροπάλου τα dvd στο σχολείο. Το είχαμε βάλει κανόνα με τη συνάδελφο  και το τηρούμε με ευλάβεια. Μόνο 2 φορές είχαμε δει γιατί λόγω κακοκαιρίας είχαν έρθει μόνο 5-6 παιδιά. Αυτό με τις κασσέτες και τα cd με τα παραμύθια δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Θα το δοκιμάσω από αύριο κι όλας να δω πως θα γίνει. Και ελπίζω να γίνει, γιατί σήμερα απογοητεύτηκα για πρώτη φορά μετά απο 4 χρόνια και μου κάθησε άσχημα. Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες! Αν έχετε και τίποτα άλλο κατά νου, γράψτε το εδώ.. Να αφήσουμε και καμιά παρακαταθήκη..:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:57:06 μμ »
Να ρωτήσω κάτι? Φίλη που δουλεύει φέτος αναπληρώτρια σε ολοήμερο, κατάφερνε στη βάρδιά της (με χαλάρωση, παραμύθια, μουσική) να τα κοιμίζει σχεδός όλα. Ε λοιπόν της "την είπε" η συνάδελφός της (αρκετά πιο "παλιά", ηλικιακά εννοώ) ότι το κάνει για να την αφήνουν ήσυχη και ότι κανονικά απαγορεύεται να κοιμούνται τα παιδιά!!!! ::) :P (Στη δική της βάρδια δεν κοιμόντουσαν τα περισσότερα). Και όχι τίποτε άλλο, αλλά τα συγκεκριμένα ήθελαν να κοιμούνται! Η κοπέλα δεν ήξερε τι να κάνει...Πώς γίνεται να κρατήσεις με το ζόρι ένα παιδάκι ξύπνιο, όταν είναι κατάκοπο και κλείνουν τα ματάκια του? ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:02:21 μμ »
καλα ο καθενας ότι θελει λεει. το προγραμμα περιλμβανει χαλαρωση . απο κει και περα αν κοιμουνται καλα κάνουν! αυτό ειναι και το πιο δύσκολο! από την άλλη, δούλευα παλια με καποια παλια νηπιαγ και τα έβαζε να κοιμηθούν 3 με 345. αναρρωτιεμαι τι νοημα εχει η χαλαρωση εκεινη την ωρα. δεν πανε και στο σπιτι τους να κοιμηθουν;;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:05:17 μμ »
.Πώς γίνεται να κρατήσεις με το ζόρι ένα παιδάκι ξύπνιο, όταν είναι κατάκοπο και κλείνουν τα ματάκια του? ???
Τι λες τώρα; Πρόπερσυ είχα μαμα που είχε μετακομίσει εκείνη τη χρονιά από τη Γερμανία και κάθε μέρα τσακωνόταν με τη μικρή στην πόρτα του νηπιαγωγείου στα Γερμανικά και της έλεγε μη τυχον και κοιμηθεί το μεσημέρι και μετά δεν κοιμάται στο σπίτι (για να ησυχάζει και η μαμά, κατάλαβες η κυρία;;;). Φυσικά δεν της είπα ποτέ ότι ξέρω γερμανικά. Όταν όμως την ρώταγα τί λέει κάθε μέρα στη μικρή, μου έλεγε ότι τη συμβούλευε να είναι καλό παιδί. Κουτοπονηριές. Και η μικρή έριχνε κάτι ροχαλητά το μεσημέρι... ;)

 Σιγά μη τους κρατάμε ξύπνιους με το ζόρι...

αναρρωτιεμαι τι νοημα εχει η χαλαρωση εκεινη την ωρα. δεν πανε και στο σπιτι τους να κοιμηθουν;;

Κανένα νόημα. Εκείνη την ώρα είχε νετάρει η συνάδελφος και ήταν η ώρα να κοιμηθεί αυτή... ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:12:00 μμ »
Το θέμα είναι ότι η "κυρία" το πέρναγε αυτό το μήνυμα και στους γονείς...(αν και δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό...δηλαδή τι, ότι η άλλη είναι τεμπέλα και τα βάζει για ύπνο για να κάθεται? :P :o). Είναι αυτές οι συναδελφικές "αγάπες" που με βγάζουν απ' τα ρούχα μου! ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:20:36 μμ »
ειναι να ευχεσαι να μη σου τυχει τετοια συνεργασια..

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:22:57 μμ »
καλά μου έλεγε ο διευθυντής του δημοτικού το πρώτο χρόνο που ήμουν σε σχολείο και περίμενα τη νέα συνάδελφο για το ολοήμερο τον Νοέμβριο: "δυό γυναίκες στον ίδιο χώρο πάντα σκοτώνονται στο τέλος...".. Ξέρω ότι το "πάντα" δεν ισχύει απόλυτα , αλλά κάθε φορά που ακούω ή βλέπω ή ζω τέτοια περιστατικά, ακούω τη φωνή του σαν καμπανάκι στο μυαλό μου... :-\
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:28:59 μμ »
Τα δικά μου τα καημένα, που δεν έχουν κρεββάτια και ούτε χώρο, για να απλώσουμε στρωματάκια, κοιμούνται μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Ιδίως εκείνα που έρχονται από τις 7:00' (πρωινή ζώνη γαρ), κοιμούνται και όταν πρέπει να ξυπνήσουν τα λυπάται η ψυχή μου. Δε θέλουν με τίποτα.

Αν έχετε υπολογιστή και σύνδεση ιντερνετ, δοκίμασε και αυτό http://smart-central.com/.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:36:10 μμ »
δεν θελω να πιστευω ότι ειναι θεμα γυναικων η ασυνεννοησια.. εγω μεχρι τωρα εχω πολυ καλη φιλια με τις κοπελες που γνωρισα. ε...! κ παντα υπαρχει κ ενας τρελος! βλ. υπνος 3- 3 45!!

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:44:42 μμ »
Επειδή το θέμα μας απασχόλησε στα ΠΕΚ οι σχολικοί σύμβουλοι μας είπαν ξεκάθαρα: Όσα θέλουν να κοιμηθούν καλώς, όσα δεν θέλουν απλά φροντίζουμε να μην ενοχλούν τους άλλους! Ε, αυτό κάνουμε και εμείς. Δεν γίνεται με το ζόρι να τα κοιμήσεις όλα, αλλά ούτε και να υποχρεώσεις κάποια παιδιά, που είτε από οργανική είτε από άλλη ανάγκη, θέλουν να κοιμηθούν. Το ζήτημα είναι να μην ''κοιμόμαστε'' εμείς......... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 08, 2008, 11:24:01 μμ »
Το ζήτημα είναι να μην ''κοιμόμαστε'' εμείς......... ;D ;D ;D ;D ;D

Σωστή... :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159426
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.