*

Αποστολέας Θέμα: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)  (Αναγνώστηκε 6914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ και κάποιους μήνες και εξαιτίας του ότι δεν συμπλήρωνα ώρες της ειδικότητας μου στο δημοτικό σχολείο που εργαζόμουν, κάποια στιγμή με κάλεσαν οι διευθυντές μου και μου ανέθεσαν να μπαίνω και να συμπληρώνω ωράριο σε μικρές τάξεις. Ως εδώ καλα. Οι τάξεις αυτές όμως δεν είχαν ξένη γλώσσα στο πρόγραμμά τους (Α' κ Β' Δημοτικου) και μου δόθηκε η εντολή να κάνω "αισθητική αγωγή, κομπιουτερ, μουσική, εν πάσει περιπτώσει ο,τι να 'ναι"
Ακολουθώντας εντολές ανωτέρων, εκανα ακριβώς αυτό. Μόνο που το να μπεις στην ταξη και ειδικα στα πολύ μικρά παιδιά, με σκοπό να κάνεις "ό,τι να 'ναι" σημαίνει κατά κανόνα χάος, φωνές, αποδιοργάνωση κλπ...
Σιγά σιγά, και με το προσχημα οτι και πάλι δεν είχα φουλ ωράριο, άρχισε μια κατασταση να μου ζητούν ΣΥΝΕΧΩΣ  να καλύπτω κενά συναδέλφων δασκάλων, ακόμα και πενταωρα σε Α' δημοτικού (!), που ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΔΑΞΩ Σ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΠΙ 5 ΩΡΕΣ??  ???
(σορυ κιόλας αλλά ξένη γλώσσα εκπαιδεύτηκα να διδάσκω, όχι μαθηματικά και ιστορία... :P)
Και πάλι δέχτηκα κι εκανα ο,τι μπορούσα. Ακόμα και όταν μου τηλεφωνούσαν στις 8 το πρωί (ενώ ξεκινούσα 10) να πάω εκτάκτως και γρήγορα να καλύψω κενό κι εγώ έτρεχα σαν αλαφιασμένη να βρω άνθρωπο να αφήσω το μωρό και να τους εξυπηρετήσω... Άσχετα βέβαια που την ώρα που έφτανα τους έβρισκα και τους τρεις (διευθυντες+υποδιευθυντής) αραχτούς να πίνουν καφέ και το τμήμα χωρίς δάσκαλο να αλωνίζει... 
Ο κόμπος έφτασε στο χτένι κι αποφάσισα να πάω απευθείας στον προϊσταμενο να τον παρακαλέσω μόλις βρει ώρες της ειδικότητας μου να μου τις αναθέσει και να απαλλαγώ απο τα παραπάνω. Προς μεγάλη μου έκπληξη, ο ανθρωπος δεν ήξερε τίποτα για όλα αυτά (!), είπε ότι είναι ανεπίτρεπτο, ότι θα μπορουσα να κάνω ακόμα και καταγγελία γι'αυτο το θέμα και οτι από τη στιγμή που δεν συμπληρώνω ωράριο με μαθημα της ειδικότητάς μου - χωρίς δική μου ευθύνη - τότε απλά θα έχω μειωμένο ωράριο μέχρι να βρεθούν κι άλλες ώρες.
Στο τέλος μου ζήτησε να μεταφέρω όλα αυτά στους διευθυντες μου και να ζητησω αφαίρεση των ωρών μη ειδικότητας μου.

Σήμερα το πρωί λοιπόν αναφερα τα καθεκαστα στους διευθυντές μου...
Αντιδράσεις;;
"Ο προϊσταμενος λέει ψέματα οτι δεν ήξερε για όλα αυτα" (!!)
"Δεν καταλαβες καλά που θα σου αφαιρέσουμε ώρες! Εδώ πέρα ΕΜΕΙΣ ειμαστε κυρίαρχοι, όχι ο προϊστάμενος!! Κι απο τη στιγμή μάλιστα που δεν μας ενημερωσε ο ίδιος προσωπικά, τότε το πρόγραμμά σου μένει ως έχει!"
"Και σιγά μην ασχοληθεί με αυτό το θεμά, δεν πρόκειται καν να πάρει τηλεφωνο, γύρνα στη δουλειά σου και μην περιμένεις αλλαγές!"
Και άλλα παρόμοια με τα οποία έφριξα... >:( >:(

Μπήκα στο δίλημμα να ξαναενοχλήσω τον προϊσταμενο ή όχι και τελικά το έκανα. Ειπε θα το ρυθμίσει. Αν θα το κάνει ή όχι θα δείξει - και για μένα θα λέει πολλά για την ειλικρίνειά του.

Έγραψα όλα αυτά γιατι πραγματικά μου γεννήθηκαν προβληματισμοί...
Μέχρι ποιο σημείο μπορείς να είσαι φιλότιμος και να μη μιλάς για να μην έρχεσαι σε αντιπαραθέσεις;
Πού πρέπει να τελειώνει το "ναι" και να αρχίζει το "οχι";
Ποιοί νομίζουν ότι είναι αυτοί οι άνθρωποι που στήνουν ίντριγκες και ψέματα εις βάρος μας, μόνο και μόνο επειδή έχουν τη δύναμη της εξουσίας; Πώς μπορείς εσύ ο απλός εκπαιδευτικός να τους αντιμετωπίσεις;

Σκέφτηκα αν δεν υπάρξει λύση στο πρόβλημα, να κάνω όντως καταγγελία.
Σκέφτηκα σε πρώτη φάση αύριο που έχω ώρες μη ειδικότητάς μου να μην μπω καθολου στην τάξη - αν και δεν είναι του χαρακτήρα μου τέτοιες αντιδράσεις.
Έτσι τα κατάφεραν κάποιοι, αντί αυτή τη στιγμή να ετοιμάζω ασκήσεις και σχέδια μαθήματος, να κάθομαι και να σκέφτομαι όλα αυτα... :(




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2008, 04:33:04 μμ »
Φοβερό!!!!!! Το θέμα είναι να γνωρίζεις εσύ ακριβώς ποιες είναι οι υποχρεώσεις σου και ποια τα δικαιώματά σου και να υπάρχει σαφή διάκριση αυτών. Φυσικά και δε θα γίνεις τι "μπαλάκι" στις κόντρες των εκάστοτε διυθυντών. Πιστεύω ότι αν σε δουν ενημερωμένη, θα σταματήσουν να σε ταλαιπωρούν. Δυστυχώς, σε κάποιες περιπτώσεις, όσο φιλότιμη και ανεκτική είσαι, τόσο εκμεταλλεύσιμη γίνεσαι συγχρόνως! ΄
Καλή δύναμη...και μη χάνεις την όρεξή σου για τα παιδάκια!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2008, 04:34:45 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:33:09 μμ »
Ετσι ακριβώς είναι...
Δυστυχώς αυτά τα "δικαιώματα και υποχρεώσεις μας" δεν υπάρχουν κάπου λεπτομερώς καταχωρημένα - και δε μιλώ για το γενικό καθηκοντολόγιο κλπ των εκπαιδευτικών. Μιλώ συγκεκριμένα για μένα που είμαι του κλάδου ξένης γλώσσας, για τον άλλον που είναι δάσκαλος, φιλόλογος κλπ.
Έχω φάει το ίντερνετ με το κουτάλι και δεν έχω βρει πουθένα κάποιο νόμο/εγκύκλιο οτιδήποτε που να λεει αν νομιμοποιείται ο διευθυντής να στείλει π.χ. μουσικολόγο να διδάξει μαθηματικά για να συμπληρώσει ωράριο ή επειδή υπάρχει κενό.   
Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως αυτή η έλλειψη ακριβούς προσδιορισμού των καθηκόντων μας σε επίσημη βάση εξυπηρετεί κάποιους να "αλωνίζουν" στο χώρο της εκπαίδευσης...

Συμφωνώ ότι αν σε δουν ενημερωμένο θα αποφύγουν να σε ταλαιπωρούν, το ίδιο και αν σε δουν και διατεθειμένο να "σκαλίσεις" το θέμα και να βρεις το δίκιο σου με κάθε τρόπο. Διαφορετικά, δυστυχώς ιδιαίτερα εμάς τους νέους εκπαιδευτικούς που ξεκινάμε κάπως δειλά και αρκετά φιλότιμα ως επί το πλειστον, μας βρίσκουν εύκολο στόχο εκμετάλλευσης...  :(

Ευχαριστω Lara..  ;)   

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:49:49 μμ »
απιστευτο;; τρελαινομαι όταν ακούω τετοια πράγματα! η εξουσία σε όλο της το μεγαλειο! και φυσικά αυτοί οι διευθυντες περασαν και από αξιολόγηση και κρίθηκαν οι καλύτεροι! χαίρομαι που το αντιλήφθηκες το θέμα νωρίς και θα βαλεις σε μια σειρα τα πράγματα. εννοείται ότι αυριο θα αρνηθείς να μπεις στην ταξη!εκτός του ότι εχεις την εγκριση του προισταμένου, ακόμη και αν κάνει πίσω ξερεις πολύ καλά ότι εχεις δίκιο. θα ενοχληθούν σίγουρα αλλά όχι περισσότερο από σένα όλο άυτό το διάστημα που ετρεχες. στην τελική θα έπρεπε να σου πουν ότι ναι μεν έτσι είναι αλλά αναγκάζονται να τρέχουν ΟΛΟΙ για την καλύτερη λειτουργία του σχολείου. και αφού ουτε ΟΛΟΙ τρέχουν, ούτε δίκιο σου δίνουν...... κάτσε σπίτι σου. εσύ δεν παίρνεις τα 300 τόσα ευρο παραπάνω...! παίρνεις;;; ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:22:06 μμ »
kathyk, ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση, η αληθεια είναι ότι ήθελα κάποιον ακόμα να μου πει τη γνώμη του για το τι θα έκανε στη θέση μου απο εδώ και πέρα... Εχω σχεδον απόφασισει ότι αύριο, ειτε το ρυθμισει το θεμα ο προϊστάμενος είτε όχι, εγώ δεν θα μπω στην τάξη. Αχ, και πώς δε μ'αρεσει αυτό το σκηνικο...  :'( :'(
΄
Διόλου τυχαίο πάντως το γεγονός οτι ο ένας μου διευθυντής είναι και κολλητός υφυπουργού στην Αθήνα, εε;;... :-X :-X
Αυτό το κολλητιλίκι παρακάμπτει και ανωτέρους του και όλα...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:32:28 μμ »
στην βθμια όπου εργόζομαι εγώ, τα μαθήματα που μπορεί να κάνει κάθε ειδικότητα είναι σαφώς ορισμένα και χωρίζονται σε 1η και 2η ανάθεση. όταν κάποιος συνάδελφος δεν συμπληρώνει οράριο, και δεν υπάρχουν ώρες μαθημάτων ούτε της 1ης ανάθεσης ούτε της 2ης (της ειδικότητάς του), απασχολείται σε γραμματειακή υποστήριξη.

στο δημοτικό, εφόσον είσαι δάσκαλος ειδικότητας και όχι "κανονικός" δάσκαλος, φαντάζομαι ότι ο νόμος ορίζει ότι μπορείς να διδάξεις ορισμένα μαθήματα μόνο. θα πρέπει μόνη σου να κάνεις μία αναζήτηση και να βρεις ποιος νόμος είναι αυτός και τι λέει. εάν αυτό που λέω ισχύει, τότε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπεις στην τάξη για μάθημα άλλο εκτός αυτών που μπορείς να διδάξεις. εάν υπάρχει κενό ενδεχομένως να σου ζητηθεί να απασχολήσεις το τμήμα. αυτό όμως έιναι άλλο πράμα. το κενό είναι έκτακτο και σε καμία περίπτωση δεν εντάσεται στο "πρόγραμμα" της εβδομάδας. και σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ κάνεις μάθημα. απλά απασχολείς τα παιδιά (babysitting δλδ).

εγώ θα σου πρότεινα : 1ον να βρεις τον νόμο που ορίζει τι μαθήματα μπορείς να διδάξεις και 2ον να αρνηθείς να μπεις στην τάξη στις προγραμματισμένες "εξτρά" ώρες.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:45:05 μμ »
Πρώτη χρονιά διορισμένη ?

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι , σαν τον διευθυντή σου !!! Και όχι μόνο στην εκπαίδευση . Παντού .

Προφανώς πρέπει να ενημερωθείς για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα σου και αν βρεις τους νόμους , να τους ενημερώσεις οτι και εσύ και αυτοί πρέπει να τους τηρήσετε .

Θα ήταν καλό , οταν σε ενημέρωσε ο προιστάμενος , να του ζητήσεις την ίδια στιγμή να επέμβει ........

Απο τη στιγμή που έγιναν έτσι τα πράγματα , ισως είναι καλή ιδέα να κάνεις καταγγελία . Οι άνθρωποι αυτοί κάνουν κατάχρηση εξουσίας και καλό είναι να βρούν κάποιο μικρό έστω εμπόδιο μπροστά τους , αλλιώς θα συνεχίζουν να εφαρμόζουν την ίδια τακτική στα υπόψήφια θύματα .

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:56:54 μμ »
Πρώτη χρονιά διορισμένη ?

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι , σαν τον διευθυντή σου !!! Και όχι μόνο στην εκπαίδευση . Παντού .

Προφανώς πρέπει να ενημερωθείς για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα σου και αν βρεις τους νόμους , να τους ενημερώσεις οτι και εσύ και αυτοί πρέπει να τους τηρήσετε .

Θα ήταν καλό , οταν σε ενημέρωσε ο προιστάμενος , να του ζητήσεις την ίδια στιγμή να επέμβει ........

Απο τη στιγμή που έγιναν έτσι τα πράγματα , ισως είναι καλή ιδέα να κάνεις καταγγελία . Οι άνθρωποι αυτοί κάνουν κατάχρηση εξουσίας και καλό είναι να βρούν κάποιο μικρό έστω εμπόδιο μπροστά τους , αλλιώς θα συνεχίζουν να εφαρμόζουν την ίδια τακτική στα υπόψήφια θύματα .

Έχω τρια χρόνια διορισμένη, αλλά δε νομιζω οτι ειναι τοσο εκει το θεμα.. Πιθανον επειδη ειμαι γενικά πολύ ήπιος άνθρωπος και δε μπορώ εύκολα να αρνουμαι πράγματα, απλά βρήκαν χώρο να κάνουν ό,τι κάνουν...

Αυτό το νόμο να έβρισκα.. όλο το απόγευμα αυτό ψαχνω... >:(

Οσο για το θέμα της καταγγελίας, δεν μπορεί να γίνει χωρίς αρκετή σκέψη. Αν αυτή τη στιγμή ανήκα σε μια διεύθυνση που δε με ενοιαζε τι και πώς και ποιός θα παρεξηγηθεί, θα ήταν πιο ευκολα τα πράγματα. Όμως επειδή ανήκω στη διευθυνση στην οποία φαντάζομαι θα συνεχίσω και θα ολοκληρώσω την καριέρα μου, φοβάμαι τις οξείες αντιπαραθέσεις με συναδέλφους, ειδικά ανωτέρους μου διοικητικά.. Είναι και μικρός ο τόπος εδώ, όλα σχολιάζονται και μπορούν να γίνουν μέγα θέμα... δεν ξέρω...  :-\

Αυτη την κατάχρηση εξουσιας να μπορούσαμε όντως να περικόψουμε... Με ενοχλεί αφάνταστα ειδικα όταν προέρχεται από έναν δάσκαλο, έναν άνθρωπο που υποτίθεται οτι διαμορφώνει παιδικές ψυχουλες και συνειδήσεις....


   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2008, 07:19:11 μμ από Anast77 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:59:49 μμ »
. Οι τάξεις αυτές όμως δεν είχαν ξένη γλώσσα στο πρόγραμμά τους (Α' κ Β' Δημοτικου) και μου δόθηκε η εντολή να κάνω "αισθητική αγωγή, κομπιουτερ, μουσική, εν πάσει περιπτώσει ο,τι να 'ναι"

Αν διαβάσεις τη σχετική εγκύκλιο προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση
( http://www.ypepth.gr/docs/2007_06_13_f12_653_61565_g1_progr_did_erg.doc ), θα δεις ότι τα μαθήματα αυτά που αναφέρεις διδάσκονται από τις αντίστοιχες ειδικότητες, κι αν αυτές δεν υπάρχουν, από δασκάλους και όχι από όποιον εκπαιδευτικό διαβαίνει την πόρτα του σχολείου. Ειδικά στην Α' και Β' Δημοτικού τα μαθήματα πρέπει να διδάσκονται όλα από τον δάσκαλο.


"Η διδασκαλία των μαθημάτων

Στο δημοτικό σχολείο διδάσκονται, χωρίς παραλείψεις, όλα τα μαθήματα που προβλέπονται από το επίσημο ωρολόγιο πρόγραμμα, ανεξάρτητα από το αν έχουν διατεθεί ή όχι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων, με εξαίρεση τα μαθήματα των ξένων γλωσσών, τα  οποία παραλείπονται, εφόσον δεν έχουν τοποθετηθεί εκπαιδευτικοί  της αντίστοιχης ειδικότητας.
Στην περίπτωση της 2ης ξένης γλώσσας ο ελάχιστος αριθμός που θα ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό τμήματος παράλληλης διδασκαλίας είναι 8 μαθητές. Σε απομονωμένα Δημοτικά Σχολεία της ηπειρωτικής και της νησιωτικής χώρας, ο αριθμός αυτός μπορεί να μειωθεί στους 5 μαθητές. Όταν δεν υπάρχει διαθέσιμος  εκπαιδευτικός της γλώσσας προτίμησης των μαθητών, τότε υπάρχει  δυνατότητα να αλλάξουν την προτίμησή τους με την προϋπόθεση ότι η πλειοψηφία των μαθητών της τάξης επιθυμεί να διδαχθεί τη γλώσσα για την οποία υπάρχει διαθέσιμος εκπαιδευτικός (Γαλλικά ή Γερμανικά).
Η Φυσική Αγωγή και η Μουσική, αν δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί της αντίστοιχης ειδικότητας, διδάσκονται από δασκάλους.
ΟΙ ώρες ενός γνωστικού αντικειμένου διδάσκονται από τον ίδιο εκπαιδευτικό και δεν διχοτομούνται. Εξαίρεση αποτελεί η Αισθητική Αγωγή (Μουσική Αγωγή και τα υπόλοιπα αντικείμενα της Αισθητικής Αγωγής).
Στις Α΄ και Β΄ τάξεις για λόγους ψυχολογικούς και παιδαγωγικούς,  τα μαθήματα διδάσκονται από έναν εκπαιδευτικό, εκτός  από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής στην περίπτωση που διδάσκεται από εκπαιδευτικό της αντίστοιχης ειδικότητας και της Μουσικής όταν υπάρχει δυνατότητα διάθεσης ωρών. Η παράμετρος αυτή λαμβάνεται υπόψη στην κατανομή των Α΄ και Β΄ τάξεων , ώστε οι εκπαιδευτικοί που τις αναλαμβάνουν  να εξαντλούν το ωράριό τους σε αυτές  και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις κατά τις οποίες υπάρχουν αντικειμενικές δυσχέρειες στη διαμόρφωση των ωρολογίων προγραμμάτων λόγω της σύνθεσης προσωπικού (έτη υπηρεσίας κ.λ.π.), είναι δυνατή η ανάθεση διδασκαλίας σε άλλον εκπαιδευτικό του μαθήματος της Αισθητικής Αγωγής το οποίο στην περίπτωση αυτή χωρίζεται σε Μουσική Αγωγή και στα υπόλοιπα αντικείμενα της Αισθητικής Αγωγής."

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:01:47 μμ »
.......βλεπεις παλιές ελληνικές ταινίες;;; κάπου υπάρχει η φράση " αχου και δε με νοιαζει!!!"

μπορείς να το πεις μέσα σου αυτό όταν αυριο τους πεις όχι και σου λένε τί θα κάνουν τώρα αυτοι;; ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:17:45 μμ »
Πρώτη χρονιά διορισμένη ?

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι , σαν τον διευθυντή σου !!! Και όχι μόνο στην εκπαίδευση . Παντού .

Προφανώς πρέπει να ενημερωθείς για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα σου και αν βρεις τους νόμους , να τους ενημερώσεις οτι και εσύ και αυτοί πρέπει να τους τηρήσετε .

Θα ήταν καλό , οταν σε ενημέρωσε ο προιστάμενος , να του ζητήσεις την ίδια στιγμή να επέμβει ........

Απο τη στιγμή που έγιναν έτσι τα πράγματα , ισως είναι καλή ιδέα να κάνεις καταγγελία . Οι άνθρωποι αυτοί κάνουν κατάχρηση εξουσίας και καλό είναι να βρούν κάποιο μικρό έστω εμπόδιο μπροστά τους , αλλιώς θα συνεχίζουν να εφαρμόζουν την ίδια τακτική στα υπόψήφια θύματα .

Έχω τρια χρόνια διορισμένη, αλλά δε νομιζω οτι ειναι τοσο εκει το θεμα.. Πιθανον επειδη ειμαι γενικά πολύ ήπιος άνθρωπος και μπορώ εύκολα να αρνουμαι πράγματα, απλά βρήκαν χώρο να κάνουν ό,τι κάνουν...

Ηθελα απλά να πω, οτι δυστυχώς υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι . Μπορεί να μην έτυχε να τους γνωρίζεις νωρίτερα (λίγα χρόνια διορισμένη). Φαντάζομαι οτι απο εδώ και στο εξής θα είσαι προετοιμασμένη για ανάλογες καταστάσεις .

Αυτό το νόμο να έβρισκα.. όλο το απόγευμα αυτό ψαχνω... >:(

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω ........  Είμαι στην ΔΕ .

Οσο για το θέμα της καταγγελίας, δεν μπορεί να γίνει χωρίς αρκετή σκέψη. Αν αυτή τη στιγμή ανήκα σε μια διεύθυνση που δε με ενοιαζε τι και πώς και ποιός θα παρεξηγηθεί, θα ήταν πιο ευκολα τα πράγματα. Όμως επειδή ανήκω στη διευθυνση στην οποία φαντάζομαι θα συνεχίσω και θα ολοκληρώσω την καριέρα μου, φοβάμαι τις οξείες αντιπαραθέσεις με συναδέλφους, ειδικά ανωτέρους μου διοικητικά.. Είναι και μικρός ο τόπος εδώ, όλα σχολιάζονται και μπορούν να γίνουν μέγα θέμα... δεν ξέρω...  :-\


Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου . Αλλα αν δεν βρεθεί κάποιος να τους βάλει στη θέση τους ..........


Αυτη την κατάχρηση εξουσιας να μπορούσαμε όντως να περικόψουμε... Με ενοχλεί αφάνταστα ειδικα όταν προέρχεται από έναν δάσκαλο, έναν άνθρωπο που υποτίθεται οτι διαμορφώνει παιδικές ψυχουλες και συνειδήσεις....

Σίγουρα πάντως δεν θα σταματήσει απο μόνη της !
   

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:31:16 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και τα links!
Ήμουν πολύ φορτισμένη και απογοητευμένη το μεσημέρι, τώρα όσο περνάει η ώρα τόσο περισσότερο είμαι αποφασισμένη να μην υποχωρήσω αυτή τη φορα.

Θα πάω πλήρως προετοιμασμένη αυριο και θα θέσω βετο! ;D









 

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:21:55 μμ »
apri μπράβο! πολύ καλή και ολοκληρωμένη η απάντησή σου.
Anast77 μη κολώσεις άμα σε απειλήσουν με αναφορά σε ανωτέρους. έχεις νομικά πατήματα. κοίτα μόνο να βρεις έναν τρόπο να αποδείξεις ότι αυτές τις ώρες τις είχαν εντάξει στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και δεν ήταν απλά τυχαία κενά που σου ζητήσαν να καλύψεις με απασχόληση των παιδιών. εν ανάγκη να γνωστοποιήσεις το πρόβλημα και στους γονείς. είμαι σίγουρη ότι θα είναι με το μέρος σου. φαντάζομαι δεν επιθυμούν να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο για να κάνουν "ότι να'ναι".

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίντριγκες και άλλα... (μια ιστορία για γέλια και για κλάματα..)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:47:04 μμ »
apri μπράβο! πολύ καλή και ολοκληρωμένη η απάντησή σου.
Anast77 μη κολώσεις άμα σε απειλήσουν με αναφορά σε ανωτέρους. έχεις νομικά πατήματα. κοίτα μόνο να βρεις έναν τρόπο να αποδείξεις ότι αυτές τις ώρες τις είχαν εντάξει στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και δεν ήταν απλά τυχαία κενά που σου ζητήσαν να καλύψεις με απασχόληση των παιδιών. εν ανάγκη να γνωστοποιήσεις το πρόβλημα και στους γονείς. είμαι σίγουρη ότι θα είναι με το μέρος σου. φαντάζομαι δεν επιθυμούν να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο για να κάνουν "ότι να'ναι".

Εχω στα χερια μου το δικό τους χειρόγραφο πρόγραμμα που μου έδωσαν στο οποίο φαίνεται καθαρά ότι μπαίνω στις μικρές τάξεις και ότι δεν προκειται για τυχαια κενα. ;)
Ακομα κι αυτό ομως να προσπαθησουν να διαστρεβλωσουν οι διευθυντές μου, φυσικά υπάρχουν γονείς και παιδιά που μπορούν κάλλιστα να το επιβεβαιώσουν.

Θα εκτυπώσω και το εγγραφο αυτό που πόσταρε ο/η apri (ευχαριστώ και πάλι) - άλλωστε το λινκ παραπεμπει σε επισημο κείμενο που μπορώ να εχω μαζι μου για back up.

Βάζω στοίχημα ότι δεν περιμένουν καθόλου ότι θα αντιδράσω... Η σημερινή τους στάση ήταν τόσο απαξιωτική, σχεδόν κοροϊδευτική, του στυλ "δε μας παρατάς τώρα στην ησυχία μας που έχεις κι απαιτήσεις.." >:(
Α, και ξέχασα και το καλύτερο.. Βγαίνοντας από το γραφείο τους κι ενώ μόλις τους είχα πει "δεν είναι σωστό να με ρίχνετε έτσι", γυρίζει ο διευθυντής και μου λεει: "Κάνε μου μια χάρη αύριο και πάρε τη Β' στους υπολογιστές, μου το ζήτησε ο Κωστάκης" (!!)  :o :o :o   


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.