*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 38211 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 27, 2012, 07:12:35 μμ »
Όταν έδινα εγώ, είχα πάρει 1000 ευρώ από τη Eurobank, επειδή είχα τους καλύτερους βαθμούς από το σχολείο μου. Τώρα δεν ξέρω αν τα δίνουν ακόμη.

Φέτος θα τα δώσει σίγουρα η eurobank γιατί είχε στείλει χαρτί να συμπληρώσουμε ποιος είχε τον καλύτερο βαθμό πρόσβασης (προαπαιτούμενο να έχεις άριστα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:27 »

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 27, 2012, 07:43:58 μμ »
Μήπως γνωρίζετε κάτι για τις υποτροφίες που δίδονται σε εκείνους που αρίστευσαν και έχουν πολύ καλή σειρά εισόδου σε κάποια σχολή; Μια ξαδέρφη μου, πέρασε φιλολογικό Ιωαννίνων, σειρά 11η. Ξέρει μήπως κανείς, αν με αυτή τη σειρά δικαιούται υποτροφία;

Υποτροφία από το ΙΚΥ παίρνει το 2% των εισακτέων σε κάθε σχολή.
Βέβαια ακόμα δεν έχουν πάρει οι περσινοί απ'ότι ξέρω.
Πάντως αν είναι Γιαννιώτισσα, υπάρχουν υποτροφίες για τους Γιαννιώτες που περνάνε στα Γιάννενα.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:34:11 μμ »
Επειδη δεν εχω παρακολουθησει το ζητημα των πανελλαδικων τα τελευταια χρονια , τι διαιρει και βασιλευε ειναι αυτο που ειδα σημερα στην ΝΕΤ ? Βασεις γενικων λυκειων με το 90% , βασεις με το 10% , βασεις εσπερινων , βασεις 3τεκνων , πολυτεκνων και αλλων υποκατηγοριων και βασεις μουσουλμανων ? Ειδικα οι τελευταιες με γελοια -για μενα- μορια εισαγωγης ? Δεν εχω καταλαβει τι εξυπηρετει ολο αυτο το χαος ! Οταν διναμε εμεις πριν 13 χρονια νομιζω ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα ....... οσο παμε σε αυτον τον τοπο και διαλυονται τα παντα ομως !!!!!!!  :o :o
Οι βάσεις με το 10% υπήρχαν από το 2000 και μάλιστα μέχρι το 2008 μπορούσε κάποιος 25χρονος που είχε μπει με πολύ καλή βαθμολογία την πρώτη φορά πριν 4-5-6-7 χρόνια και πάρει να πτυχίο , να μπει και σε άλλη σχολή χωρίς να συμμετάσχει εξεταζόμενος, μόνο με αίτηση. Διορθώθηκε το 2008.
Οι βάσεις των εσπερινών υπήρχαν ανέκαθεν, με σκοπό να βοηθηθούν εργαζόμενοι μαθητές. Το μέτρο καταστρατηγήθηκε (ίσως και ακόμη να καταστρατηγείται) με εγγραφές ανήλικων μη εργαζόμενων μαθητών με απλή βεβαίωση επικόλλησης ενσήμων (πχ από γονείς γιατρούς) και πλημμελή (ίσως και με σκοπό) έλεγχο από Διευθυντές Εσπερινών σχολείων.
Οι βάσεις πολυτέκνων, τριτέκνων και με υποψηφίων με κοινωνικά κριτήρια εξυπηρετεί το σκοπό της κατάργησης των αθρόων μετεγγραφών μετά την εισαγωγή σε συγγενείς σχολές-τμήματα. Το φαινόμενο των μετεγγραφών από σχολή σε σχολή είχε οδηγήσει σε κάποια τμήματα έως και σε υπερδιπλασιασμό των φοιτούντων σε σχέση με όσους είχαν πετύχει κατευθείαν. Ήταν πιο έντονο σε Τμήματα-σχολές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.
Οι βάσεις Μουσουλμάνων καθιερώθηκαν επί υπουργίας ΓΑΠ τέλη δεκαετίας του ’80.



Έβλεπα τις βάσεις των φιλολογικών σχολών...Στα ύψη οι σχολές της Αθήνας! Και σκέφτομαι πόσο φτωχό είναι το 1ο πεδίο, ώστε ακόμη και σήμερα που η απορρόφηση σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα είναι άκρως προβληματικη για τους καθηγητές, συνεχίζουν να προτιμώνται από πολύ κόσμο. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει πια...Δε θέλω να απογοητεύω κανέναν, αλλά έχουμε και μια πραγματικότητα να αντιμετωπίσουμε. Καλή η ακαδημαϊκή μόρφωση, όμως δε θα φας μόρφωση μόλις βγεις από τη σχολή.
Είδες τις Ιατρικές και Νομικές; Παρά την τεράστια ανεργία. Τελικά κάποια ταμπού δεν φεύγουν από τον Έλληνα.
Μου αρέσει που πριν την ανακοίνωση των βάσεων (ακόμα και λίγες ώρες πριν) μίλαγαν για μείωσή τους στις Φυσικομαθηματικές. Κάτι στο οποίο απέτυχαν φυσικά , καθώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει πριν την ανακοίνωσή τους.


Μήπως γνωρίζετε κάτι για τις υποτροφίες που δίδονται σε εκείνους που αρίστευσαν και έχουν πολύ καλή σειρά εισόδου σε κάποια σχολή; Μια ξαδέρφη μου, πέρασε φιλολογικό Ιωαννίνων, σειρά 11η. Ξέρει μήπως κανείς, αν με αυτή τη σειρά δικαιούται υποτροφία;
Η κάθε σχολή τμήμα βγάζει ονομαστική ανακοίνωση των φοιτητών που δικαιούνται την υποτροφία από το ΙΚΥ η οποία εξαρτάται από το πλήθος των εισακτέων της. Τα χρήματα είναι πολύ καλά σε σχέση με την δεκαετία του ’80 όταν ήταν 40000 δραχμές. Υποτροφίες από το ΙΚΥ δικαιούνται και οι πρώτοι αριστεύσαντες στα έτη παρακολούθησης. Απαραίτητη προϋπόθεση για το ΙΚΥ η επιτυχία του φοιτητή στη σχολή-τμήμα με την πρώτη συμμετοχή (όχι 2η κλπ) σε Πανελλήνιες.

Όταν έδινα εγώ, είχα πάρει 1000 ευρώ από τη Eurobank, επειδή είχα τους καλύτερους βαθμούς από το σχολείο μου. Τώρα δεν ξέρω αν τα δίνουν ακόμη.

Είναι (ήταν;) και οι επιδοτήσεις για αγορά φορητού υπολογιστή στο 20% των πρώτων κάθε σχολής, αλλά & για μαθήματα ECDL (αν ισχύουν ακόμη & πάρει κάποιος το χαρτί να δει καλά τις ημερομηνίες, γτ εγώ έχασα την προθεσμία  :o ).

Οι επιδοτήσεις για αγορά Η/Υ ίσχυσαν από το 2006 έως το 2010 για το 20% των πρώτων σε κάθε σχολή-τμήμα εισαγωγής για κάθε κατηγορία ξεχωριστά. Δηλαδή το 20% πρώτων του 90%, το 20% πρώτων του 10% κλπ.(ακόμα και όταν 2006-2007 οι υποψήφιοι μπορούσαν να συμμετάσχουν χωρίς εξετάσεις με βαθμούς που είχαν γράψει από το 2000- καταργήθηκε αυτό).
Τα μαθήματα για επιδοτούμενα σεμινάρια στους Η/Υ ( από ECDL έως και Photoshop ή Java) ίσχυσαν μόνο για το καλοκαίρι-φθινόπωρο του 2008. Είχαν την εκ προοιμίου προϋπόθεση – υπεύθυνη δήλωση ότι όποιος/-α φοιτητής τα παρακολουθούσε στα ΚΕΚ που τα διοργάνωναν θα περνούσε και την πιστοποίηση με την πρώτη, αλλιώς επέστρεφε την επιδότηση στο ΚΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2012, 08:39:17 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 04:30:17 μμ »
μπορεί άραγε ένας μαθητής της θεωρητικής που επιλέγει σαν 6ο μάθημα τα μαθηματικά και ΑΟΘ, να δηλώσει στο μηχανογραφικό του σχολές μόνο από το 4ο & 5ο πεδίο?

δηλαδή να μην δηλώσει καθόλου σχολές του 1ου πεδίου παρόλο που το 1ο πεδίο είναι το πεδίο της κατεύθυνσής του.
ή πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσει από το 1ο πεδίο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:27 »

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 04:42:16 μμ »
μπορεί άραγε ένας μαθητής της θεωρητικής που επιλέγει σαν 6ο μάθημα τα μαθηματικά και ΑΟΘ, να δηλώσει στο μηχανογραφικό του σχολές μόνο από το 4ο & 5ο πεδίο?

δηλαδή να μην δηλώσει καθόλου σχολές του 1ου πεδίου παρόλο που το 1ο πεδίο είναι το πεδίο της κατεύθυνσής του.
ή πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσει από το 1ο πεδίο?

Πρώτη φορά ακούω τέτοια περίπτωση αλλά νομίζω πως είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις το επιστημονικό πεδίο με το οποίο σχετίζεται άμεσα η κατεθυνσή σου γιατί αλλιώς ποιό το νόημα να επιλέγεις κατεύθυνση; Ασε που οι απώλειες στον υπολογισμό των μορίων θα είναι τόσο μεγάλες που ορισμένες σχολές θα είναι ούτως ή άλλως αδύνατον να τισ πιάσει

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 10:07:45 μμ »
ναι είναι ακραίο σενάριο, αλλά όχι απίθανο.
Μπορεί κάποιος να θέλει να γίνει Δικηγόρος , όμως να είναι άριστος στα μαθηματικά, φυσική κλπ, οπότε να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες από θετική-τεχνολογική κατεύθυνση.

Ο νόμος λέει ότι επιλέγει το πολύ μέχρι 2 επιστημονικά πεδία. Δεν είδα πουθενα να λέει ότι πρεπει να διαλέξει υποχρεωτικά το πεδίο της κατεύθυνσής του....

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 10:24:53 μμ »
ναι είναι ακραίο σενάριο, αλλά όχι απίθανο.
Μπορεί κάποιος να θέλει να γίνει Δικηγόρος , όμως να είναι άριστος στα μαθηματικά, φυσική κλπ, οπότε να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες από θετική-τεχνολογική κατεύθυνση.

Ο νόμος λέει ότι επιλέγει το πολύ μέχρι 2 επιστημονικά πεδία. Δεν είδα πουθενα να λέει ότι πρεπει να διαλέξει υποχρεωτικά το πεδίο της κατεύθυνσής του....

το έψαξα κι εγώ γιατί το ερώτημα σου μου κίνησε την περιέργεια και έχεις δίκιο δεν υπάρχει διευκρίνηση. το ζήτημα όμως είναι αφού ήταν τόσο καλός στα μαθηματικά και στη φυσική (που κάθε χρόνο γίνεται μακελειό)  γιατί να επιλέξει την θεωρητική και όχι κατευθείαν την τεχνολογική ή θετική για να δηλώσει και χωρίς απώλειες μορίων το 4ο και 5ο επιστημονικό πεδίο και να μην έχει και απώλειες μορίων. από ότι φαίνεται επιτρέπεται αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:58:58 πμ »
όμως είναι αφού ήταν τόσο καλός στα μαθηματικά και στη φυσική (που κάθε χρόνο γίνεται μακελειό)  γιατί να επιλέξει την θεωρητική και όχι κατευθείαν την τεχνολογική ή θετική για να δηλώσει και χωρίς απώλειες μορίων το 4ο και 5ο επιστημονικό πεδίο και να μην έχει και απώλειες μορίων. από ότι φαίνεται επιτρέπεται αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό.

λέω, ότι είναι πολύ καλός στα Μαθηματικά, Φυσική κλπ, έχει επιλέξει Θετική κατεύθυνση, αλλά τον ενδιαφέρει να γίνει Δικηγόρος! αλλά επειδή δεν είναι τόσο καλός στα αρχαία και στα λατινικά και στην ιστορία, έχει επιλέξει θετική.
μπορεί να δηλώσει μόνο 1ο πεδίο?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 05:07:39 μμ »
Κάτι άσχετο: πού μπορώ να βρω ποια μαθήματα χρειάζεται να δώσει κάποιος για να δηλώσει μια συγκεκριμένη σχολή; Αναφέρομαι στις περιπτώσεις όσων ΞΑΝΑΔΙΝΟΥΝ πανελλαδικές. Έχω μια περίπτωση με άτομο που τελείωσε τη Θεωρητική πριν μερικά χρόνια, δε δικαιούται να κάνει μηχανογραφικό, και ενδιαφέρεται για θεατρικές σπουδές ή για διαιτολογία/διατροφολογία. Πέραν των 4 μαθημάτων της Θεωρητικής, ποια άλλα της γενικής παιδείας πρέπει να δώσει; Δεν αρκούν η Έκθεση και η Ιστορία Γενικής;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 06:12:09 μμ »
δεν κατάλαβα, γιατί δεν δικαιούται να κάνει μηχανογραφικό;
σε εμάς έχουν έρθει άτομα 40 χρονών που είχαν δώσει παλιά με τις δέσμες και έκαναν μηχανογραφικό κανονικά.
που το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 09:56:27 μμ »
Η Διαμαντοπούλου δεν άλλαξε το νόμο για το 10% δίνοντας το δικαίωμα χρήσης του μόνο για όσους έδωσαν πανελλαδικές μέχρι και ΔΥΟ χρόνια πριν το έτος που κάνουν χρήση του εν λόγω ποσοστού εισαγωγής; Και απ'όσο ξέρω, πέρυσι ήταν ο πρώτος χρόνος χρήσης του 10% με αυτόν τον τρόπο, ενώ θα ισχύσει και μέχρι φέτος. Δηλαδή να μην μπει καν στον κόπο να δώσει εξετάσεις; Πάιζει ρόλο αν κάποιος ενδιαφερόμενος έχει ξανακάνει μηχανογραφικό με το 10% στο παρελθόν, αλλά τελικά διαγράφθηκε από τη σχολή; Αν θέλω, μπορώ κι εγώ να ξαναϋποβάλω; Όταν πέρασα για πρώτη φορά στο παν/μιο ήμουν με το σύστημα που αν είχες γράψει καλύτερα στη Β' Λυκείους, έπαιρνες πριμοδότηση μερικές εκατοντάδες μόρια από το βαθμό της Β' τάξης στο βαθμό της Γ' Λυκείου, πράγμα που όντως συνέβη. Με ποιο σύνολο μορίων θα εισαχθώ κάπου με το 10%, αν όντως ισχύει και αποφοίτους προ του 2010;
Το αστείο είναι ότι πολλοί συμφοιτητές μου από τη δεύτερη σχολή ήθελαν να κάνουν και δεύτερο πτυχίο, αλλά λόγω του νόμου Διαμαντοπούλου δεν έκαναν καν αίτηση για το 10%. Κρίμα, γιατί αν είχα λάθος πληροφόρηση, τούς πήρα στο λαιμό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:33:47 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:30:51 μμ »
Κι εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μέχρι πρότινος ήξερα ότι δεν ίσχυε για τους παλιούς αποφοίτους, αλλά σε άλλο θέμα μού απάντησε κάποιος ότι το καλοκαίρι το χρησιμοποίησαν άτομα που αποφοίτησαν με το σύστημα των δεσμών.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:31:57 μμ »
Τελικα ισχυει ή οχι; και αν ναι, για ποιους;

Αποσυνδεδεμένος Mary_Jane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 01:31:50 πμ »
Φέτος, στις Πανελλήνιες του 2013 δηλαδή, θα είναι η τελευταία χρονιά ισχύς του 10%. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν οι κάτοχοι βαθμών πρόσβασης (δηλαδή όσοι έδωσαν Πανελλήνιες) τα έτη 2011 και 2012.
http://www.look4studies.com/ekpaideusi-teleutaia-nea-parateinetai-i-ruthmisi-tis-eisagwgis-tou-10-tois-ekato-sta-aei.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.