*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών  (Αναγνώστηκε 15177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 06:58:02 μμ »
ξερεί κανείς να μου πεί εάν τα δύο μεταπτυχιακά σημαίνουν  και διπλό το ανάλογο ποσό στο μισθό;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 07:47:52 μμ »
δεν ισχύει, παίρνεις το επίδομα για το ένα μεταπτυχιακό. Αντίστοιχα αν έχεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό, παίρνεις το επίδομα για τον ανώτερο τίτλο, δηλαδή μόνο για το διδακτορικό

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:13:30 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Όσο για τον αγώνα και τις θυσίες τα γνωρίζω πολύ καλά . Έκανα δεύτερο πτυχίο στην πληροφορική ( περιμένω την ορκωμοσία ) ενώ δούλευα άπειρες ώρες και διάβαζα για τον ΑΣΕΠ .
Καλά και άγια όσα είπε ο συνάδελφος για την ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ , αλλά οι κόποι κάποτε πρέπει να αμοίβονται ( ακόμα και με τα 45 ευρώ που δίνει το κράτος) .
Και μιά που μιλάμε για αμοιβές το δεύτερο πτυχίο που με πολύ κόπο και μεράκι τελείωσα ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ . Μάλλον εγώ δεν έχω τίποτα παραπάνω να δώσω ε ?
Αχ αυτή η αγάπη για την επιστήμη .............

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:58:46 μμ »
...που γίνεται εθισμός (για να μην πω βίτσιο). Άσε το 'χω!!! Πάντως για αυτά τα πράγματα χρειάζεται από που λέγεται εσωτερική παρώθηση, γιατί αν περιμένουμε τα εξωτερικά κίνητρα (μισθός, αναγνώριση) θα περιμένουμε πολύ.
Τουλάχιστον στις κρίσεις των διευθυντών δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων μετράνε, ενώ για Προϊσταμένη νηπιαγωγείου είναι καθαρά θέμα ΠΥΣΠΕ το αν τα παραπάνω ακαδημαϊκά σου προσόντα θα προσμετρηθούν. :P

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 01:03:04 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Όσο για τον αγώνα και τις θυσίες τα γνωρίζω πολύ καλά . Έκανα δεύτερο πτυχίο στην πληροφορική ( περιμένω την ορκωμοσία ) ενώ δούλευα άπειρες ώρες και διάβαζα για τον ΑΣΕΠ .
Καλά και άγια όσα είπε ο συνάδελφος για την ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ , αλλά οι κόποι κάποτε πρέπει να αμοίβονται ( ακόμα και με τα 45 ευρώ που δίνει το κράτος) .
Και μιά που μιλάμε για αμοιβές το δεύτερο πτυχίο που με πολύ κόπο και μεράκι τελείωσα ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ . Μάλλον εγώ δεν έχω τίποτα παραπάνω να δώσω ε ?
Αχ αυτή η αγάπη για την επιστήμη .............

Οχι δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά αν είσαι ήδη διορισμένος/η. Όμως σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις μετάταξη για άλλο κλάδο ή να παραιτηθείς από τον κλάδο που είσαι και να μπεις στις λίστες των αναπληρωτών του κλάδου του 2ου πτυχίου σου σε υψηλή θέση. Π.χ.
1η περίπτωση: αν εγώ είμαι 15 χρόνια δάσκαλος και πάρω και πτυχίο πληροφορικής ή φιλολογίας ή φυσικής ή οτι άλλο, ζητάω μετάταξη για τον τομέα του 2ου πτυχίου. Είναι περίεργα τα γραναζια της εκπαίδευσης όμως και χρειάζεσαι άκρες...
2η περίπτωση: αν εγώ είμαι 15 χρόνια δάσκαλος και πάρω και πτυχίο πληροφορικής ή φιλολογίας ή φυσικής ή οτι άλλο, παραιτούμε από δάσκαλος και κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής στον κλάδο τους 2ου πτυχίου. Αυτόματα, επειδή προσμετράται η προϋπηρεσία στη δημόσια εκπαίδεση σε όποιον κλάδο κι αν είμαι, έχω τα μόρια αυτά και ανεβαίνω 1ος στη λίστα των αναπληρωτών. Οπότε με καλούν αμέσως αναπληρωτή ή ακόμα καλύτερα διορίζομαι μόνιμα.

Τη δεύτερη περίπτωση τη μεταφέρω με επιφύλαξη.


Αποσυνδεδεμένος dana73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • pe_60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 03:36:28 μμ »
user κανε αίτηση και αμα σε πάρουν να παίρνεις 2 ΘΕ τη χρονιά αν δεν έχεις άλλες απασχολήσεις...πχ οικογένεια τρεχάματα κλπ...βγαίνει λίγο δύσκολα αλλά βγαίνει ...
αμα σε πάρουν στείλε μαιλ αν θες καποια βοήθεια στην επιλογή των ενοτήτων....τουλαχιστον με βάση αυτές που εχω πάρει εγω και απο αυτά που έχω ακούσει για τισ άλλες...και καλή επιτυχία
Μποζάκι

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 03:40:00 μμ »
Ειναι πολύς κόσμος με 2 πτυχία και δεν αναγνωρίζεται πουθενά ο κόπος σου να τελειώσεις σε 8 χρόνια 2 σχολές μια και σου λένε είναι και τα 2 πτυχία ΙΣΑΞΙΑ και ΟΧΙ το ένα ΑΝΩΤΕΡΟ από το άλλο!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 11:53:53 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΙΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ (45 ΕΥΡΩ) ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ?ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ?
ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ" ΤΟΥ ΕΑΠ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2010, 10:12:59 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:23:15 μμ »
Μόλις πάρεις το μεταπτυχιακό κάνεις μια αίτηση για να σου αναγνωριστεί από το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Αν σου το αναγνωρίσουν θα παίρνεις 45 ευρώ ακαθάριστα το μήνα (πρέπει να είναι γύρω στα 30 καθαρά). Σίγουρα πρέπει να έχει συνάφεια με το αντικέιμενο σου. Π.χ. δεν νομίζω φι΄λόλογος να μπορεί να αναγνωρίσει μεταπτυχιακό από πολιτικούς μηχανικούς (λέμε τώρα).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:24:33 μμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΙΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ (45 ΕΥΡΩ) ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ?ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ?
ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ" ΤΟΥ ΕΑΠ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ναι πρέπει να είναι συναφής η ειδικότητά σου ή σχετικό με την εκπαίδευση.Αυτό αποφασίζεται από το ΠΥΣΔΕ.
Τώρα για την ειδική αγωγή δεν ξέρω, λογικά θα αναγνωρίζεται αφού αφορά την εκπαιδευτική διαδικασία σε ειδικό πλυθησμό.

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:41:13 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Αν έχει δύο μεταπτυχιακά συναφή με το αντικείμενο που διδάσκει παίρνει επίδομα και για τα δύο ?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 05:18:52 μμ »
και 10 μεταπτυχιακά να έχεις...θα παίρνεις 29€ καθαρά το μήνα...σε καλή μεριά....

τώρα αν πάρεις και διδακτορικό θα σταματήσεις να παίρνεις το επίδομα μεταπτυχιακού και θα πάρεις

το επίδομα διδακτορικού....48.5€ το μήνα...

Τελικά καλά μας λέγανε πως με τις πολλές σπουδές πλουτίζεις.....


Υ.Γ. Εσωτερικά τουλάχιστον πλουτίζεις... ;) ;) ;)
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 07:17:26 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό; Παίρνεις επίδομα μόνο για το ένα μεταπτυχιακό?

Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει δύο μεταπτυχιακά;


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 07:53:32 μμ »
Το επιβαβαιώνω εγώ. Παίρνεις μόνο για 1 μεταπτυχιακό, όπως και αν έχεις διδακτορικό και μεταπτυχιακό παίρνεις μόνο για το διδακτορικό, το αστρονομικό ποσό των 60 ευρώ (ακαθάριστα).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.