*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών  (Αναγνώστηκε 15175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 08:33:25 μμ »
το επιβεβαιώνω και εγώ παίρνεις επίδομα για το 1 μεταπτυχιακό, ακόμη και εαν και τα δυο σου μεταπτυχιακά είναι συναφή με το τίτλο σπουδών σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:31 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 09:43:19 μμ »
πολύ ξοδευτηκε το κράτος...να κάνουμε έρανο να τους τα δώσουμε....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 10:54:00 μμ »
υπαρχει στο ανοιχτο πανεπιστημιο μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?απο ποτε?

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 10:30:36 μμ »
Καλησπέρα,

Α) Με έκπληξή μου διαπίστωσα πριν από λίγες μέρες, ότι δεν έχει προσμετρηθεί μεταπτυχιακό και προυπηρεσία από τη μισθοδοσία του σχολείου όπου υπηρετώ. Κι ενώ έιχα υποβάλλει κανονικά - όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο - επικυρωμένο αντίγραφο αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ και ΔΕΝ μου είχε αρχικά ζητηθεί να υποβάλλω και θεωρημένο αντίγραφο του πρωτοτύπου τίτλου, τώρα ο διευθυντής ισχυρίζεται πως κι αυτό θα έπρεπε να βρίσκεται ήδη στο φάκελό μου, το οποίο λοιπόν και προσεκόμισα προχθές. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε τι μπορεί να αποσκοπεί αυτή η παρελκυστική τακτική του διευθυντή; Γιατί δε μου είχε ζητήσει αντίγραφο του πρωτοτύπου του μεταπτυχιακού την 1η του Σεπτέμβρη όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο; Μήπως σκοπέυει να μη μου χορηγήσει κάτι που διακιωματικά μου ανήκεί; Αν ναι, τι μπορώ να κάνω για να προασπίσω αυτό το κεκτημένο δικαιώμά μου;

Β) Κατά τον ίδιο τρόπο, ενώ αρχικά - όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο - δε μου είχε ζητηθεί να υποβάλλω και δικαιολογητικά προυπηρεσίας - μιας και όλα αυτά υπήρχαν ήδη στο φάκελό μου στη ΔΙΔΕ όπου παρουσιάστηκα και τα κατέθεσα -  τώρα ο διευθυντής ισχυρίζεται ότι και αυτό το δικαιολογητικό εκκρεμεί, κι όταν, παρόλα αυτά, του είπα ότι μπορώ να το καταθέσω πάραυτα, μου είπε πως αυτό θα πρέπει να το προμηθευτεί ο ίδιος υπηρεσιακά απ' τη ΔΙΔΕ, πράγμα που θα μπορούσε να έχει κάνει ήδη φυσικά. Επειδή, και σ' αυτή την περίπτωση διαπιστώνω την ίδια παρελκυστική τακτική από πλευράς του διευθυντή - που δεν είναι, νομίζω, τυχαία - θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να προασπίσω τα μισθοδοτικά δικαιώματά μου. Επιπλεόν, όσες φορές γίνεται σχετική συζήτηση μαζί του, διαισθάνομαι έναν αέρα δυσπιστίας στα λεγόμενά του απέναντί μου, σαν να αμφισβητεί την εγκυρότητα της αναγνώρισης του μεταπτυχιακού από τον ΔΟΑΤΑΠ (!) καθώς και της προυπηρεσίας μου που έχει αποκτηθεί κι αυτή στο εξωτερικό!!! Τέλος, υπάρχει περίπτωση ο διευθυντής να μη μ' έχει πάρει από καλό μάτι και να προσπαθεί με παντοίους τρόπους να μου τη σπάσει; Αν ναι, τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Μπορώ να τον καταγγείλω στα αρμόδια όργανα της ΟΛΜΕ, ας πούμε, για παράβαση καθήκοντος και στέρηση νομίμων απολαβών;
Ευχαριστώ     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:31 »

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 11:25:42 μμ »
Και μένα μου ζήτησαν την καρτέλα για να δουν ότι είμαι παλιά ασφαλισμένη. Την πήγα και τους λέω θέλετε να τη βγάλετε φωτοτυπία? Όχι καλέ, μου απαντούν. Μετά από λίγες μέρες θέλανε να ξαναδουν την καρτέλα, για να δουν ότι παλια ασφαλισμένη, με ένα αίσθημα αμφιβολίας να πλανάται στον αέρα!!
Νομίζω ότι πρόκειται για χαζονοοτροπία δημοσίου και δεν πρέπει να ασχοληθείς παραπάνω και να φθείρει και σένα και τη σχέση σου με τους συναδέλφους. Ξέχνα το, και όταν με το καλό πληρωθείς, κάνε έναν έλεγχο στα επιδόματά σου. Αν έχει γίνει κάποιο λάθος, στα δίνουν αναδρομικά

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 11:29:06 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφε, είσαι νεοδιόριστος μάλλον... Ο Διευθυντής του σχολείου που υπηρετείς δεν έχει καμία σχέση/δικαιοδοσία στην προυπηρεσία σου ούτε στο μεταπτυχιακό σου. Όλα αυτά τα έγγραφα τα καταθέτεις στη Β/θμια που ανήκεις (αν αυτό γίνει αρκετό καιρό αφού διοριστείς καταθέτεις και αίτηση -παρακαλώ όπως μου καταβληθεί το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών, συνυποβάλλω επικυρωμένο αντίγραφο κτλ...-. Όλα αυτά λοιπόν ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΥΣΔΕ και αφού το ΠΥΣΔΕ τα αναγνωρίσει/εγκρίνει τότε α) σου καταβάλλεται το επιδομα μεταπτυχιακού που μετράει από τη στιγμή που κάνεις αίτηση και το καταθέτεις στην υπηρεσία ζητώντας το (δηλ ημερομηνία αίτησης) - Ο Διευθυντής σου απλά ενημερώνεται γι αυτό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό. β) Όσο για την προυπηρεσία, χωρίζεται σε εκπαιδευτική και μη, αφού αναγνωριστεί, κατεβαίμεις μισθολογικό κλιμάκιο και ανεβαίνεις βαθμό. Όλα αυτά δε γίνονται να έχεις υπόψη σου μέσα στο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο συνήθως γιατί τα ΠΥΣΔΕ πνίγονται και ασχολούνται λίγο αργότερα με αυτά. Μην ανησυχείς καθόλου όμως συνάδελφε, στο δημόσιο έχεις να λαμβάνεις ό,τι δικαιούσαι έστω κι αν αργεί.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:50:50 πμ »
Καλημέρα
ο,τι δικαιολογητικά χρειάζονται τα καταθέτεις στο γραφείο ή στη  διέυθυνση,ΟΧΙ στο σχολείο,αν κατάλαβα καλά.
Επικοινώνησε με το γραφείο-με τον υπεύθυνο μισθωδοσίας.
Όταν τα καταθέσεις και αναγνωριστούν θα τα πάρεις αναδρομικά.

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 10:00:33 πμ »
Ναι, σωστά νεοδιόριστος είμαι αλλά: α) και τα δύο δικαιολογητικά τα είχα υποβάλλει όταν παρουσιάστηκα στη Β/θμια στις 23/08, οπότε ήδη θα πρέπει να βρίσκονται στο φάκελό μου εκεί, β) όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο μου ζητήθηκαν εκ νέου - μεταξύ άλλων και το βασικό πτυχίο ξανά - και το ένα εκ των δύο προαναναφερθέντων δικαιολογητικών - το μεταπτυχιακό- το οποίο και προσεκόμισα. Τώρα μου ζητήθηκε ξανά. Να υποθέσω, ότι όλα αυτά λοιπόν, οφείλονται στην προχειρότητα / ανοργανωσιά / κωλυσιεργία που διέπει όλο το δημόσιο...Είναι σίγουρο ότι θα τα πάρω αναδρομικά, ή μήπως θα πρέπει να πιέζω ξανά και ξανά μέχρι να δικαιωθώ; Μάλλον το τελευταίο υποθέτω...Οπωσδήποτε, τέλος , και δεν το έχω κάνει θέμα μεταξύ των συναδέλφων για να μην προκαλέσω τριβές, γι'αυτό και προτίμησα να πάρω πρώτα κάποιες γνώμες από το pde και σας ευχαριστώ γι' αυτές.   

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 10:44:34 πμ »

Κοιταξε, όπως αναφερε η marvac, εισαι κατοχυρωμενος εφοσον κατεθεσες τα δικαιολογητικα στη ΔΔΕ οταν παρουσιαστηκες ως νεοδιοριστος και υπεβαλες σχετικη αιτηση. Το επιδομα των μεταπτυχιακων σπουδων εγκρινεται σε συνεδριαση του ΠΥΣΔΕ και κατοπιν χορηγειται. Προφανως ακομη δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, αφου μαλιστα δεν σου κοινοποιησε ακομη τη σχετικη αποφαση του ΠΥΣΔΕ η υπηρεσια, ως οφειλει να κανει. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 10:58:05 πμ »
Μην αγχώνεσαι για το μεταπτυχιακό πάντως,όποτε και να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ το επίδομα θα το πάρεις αναδρομικά και για τους προηγούμενους μήνες.
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 11:50:23 πμ »
Εγώ πάντως στη θέση σου θα μιλούσα με τον υπεύθυνο μισθοδοσίας ή με κάποιον από πυσπε
Αποκλείεται να χάσεις τα λεφτά αλλά πάρε να ρωτήσεις πότε θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία και το μεταπτυχιακό. :D


Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 10:39:48 μμ »
Ούτως ή άλλως υπάρχει ένας αναβρασμός με τις μισθοδοσίες τώρα λόγω αλλαγής εκκαθαιστή, ενιαίας αρχής πληρωμής κτλ. Συνάδελφε, μην αγχώνεσαι:τα χρήματά σου θα τα πάρεις αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 11:15:42 μμ »
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Εγώ διορίστηκα πέρισυ, η απόφαση ΠΥΣΔΕ για τη χορήγηση του μεταπτυχιακού ήταν στις 10 Οκτώβρη και όντως παίρνεις το επίδομα αναδρομικά. Η απόφαση του ΠΥΣΔΕ κοινοποιείται στο σχολείο σου.

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:04:42 πμ »
παιδια ειμαι αναπληρωτρια φετος πε06 και φετος εχω και το μεταπτυχιακο μου το οποιο και κατεθεσα. ξερετε ποσο ειναι ειναι το επιδομα μεταπτυχιακου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.