*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών  (Αναγνώστηκε 15176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:06:29 πμ »
Καλησπέρα,

Α) Με έκπληξή μου διαπίστωσα πριν από λίγες μέρες, ότι δεν έχει προσμετρηθεί μεταπτυχιακό και προυπηρεσία από τη μισθοδοσία του σχολείου όπου υπηρετώ. Κι ενώ έιχα υποβάλλει κανονικά - όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο - επικυρωμένο αντίγραφο αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ και ΔΕΝ μου είχε αρχικά ζητηθεί να υποβάλλω και θεωρημένο αντίγραφο του πρωτοτύπου τίτλου, τώρα ο διευθυντής ισχυρίζεται πως κι αυτό θα έπρεπε να βρίσκεται ήδη στο φάκελό μου, το οποίο λοιπόν και προσεκόμισα προχθές. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε τι μπορεί να αποσκοπεί αυτή η παρελκυστική τακτική του διευθυντή; Γιατί δε μου είχε ζητήσει αντίγραφο του πρωτοτύπου του μεταπτυχιακού την 1η του Σεπτέμβρη όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο; Μήπως σκοπέυει να μη μου χορηγήσει κάτι που διακιωματικά μου ανήκεί; Αν ναι, τι μπορώ να κάνω για να προασπίσω αυτό το κεκτημένο δικαιώμά μου;

Β) Κατά τον ίδιο τρόπο, ενώ αρχικά - όταν ανέλαβα υπηρεσία στο σχολείο - δε μου είχε ζητηθεί να υποβάλλω και δικαιολογητικά προυπηρεσίας - μιας και όλα αυτά υπήρχαν ήδη στο φάκελό μου στη ΔΙΔΕ όπου παρουσιάστηκα και τα κατέθεσα -  τώρα ο διευθυντής ισχυρίζεται ότι και αυτό το δικαιολογητικό εκκρεμεί, κι όταν, παρόλα αυτά, του είπα ότι μπορώ να το καταθέσω πάραυτα, μου είπε πως αυτό θα πρέπει να το προμηθευτεί ο ίδιος υπηρεσιακά απ' τη ΔΙΔΕ, πράγμα που θα μπορούσε να έχει κάνει ήδη φυσικά. Επειδή, και σ' αυτή την περίπτωση διαπιστώνω την ίδια παρελκυστική τακτική από πλευράς του διευθυντή - που δεν είναι, νομίζω, τυχαία - θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να προασπίσω τα μισθοδοτικά δικαιώματά μου. Επιπλεόν, όσες φορές γίνεται σχετική συζήτηση μαζί του, διαισθάνομαι έναν αέρα δυσπιστίας στα λεγόμενά του απέναντί μου, σαν να αμφισβητεί την εγκυρότητα της αναγνώρισης του μεταπτυχιακού από τον ΔΟΑΤΑΠ (!) καθώς και της προυπηρεσίας μου που έχει αποκτηθεί κι αυτή στο εξωτερικό!!! Τέλος, υπάρχει περίπτωση ο διευθυντής να μη μ' έχει πάρει από καλό μάτι και να προσπαθεί με παντοίους τρόπους να μου τη σπάσει; Αν ναι, τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Μπορώ να τον καταγγείλω στα αρμόδια όργανα της ΟΛΜΕ, ας πούμε, για παράβαση καθήκοντος και στέρηση νομίμων απολαβών;
Ευχαριστώ     

Καλώς ήρθες στην εκπαίδευση.. ηρέμησε και μην τα βλέπεις όλα καχύποπτα νεοδιόριστε... ισχύει ότι σου γράφει η συνάδελφος marvac πιο πάνω!!
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:08:18 πμ »
παιδια ειμαι αναπληρωτρια φετος πε06 και φετος εχω και το μεταπτυχιακο μου το οποιο και κατεθεσα. ξερετε ποσο ειναι ειναι το επιδομα μεταπτυχιακου;

είναι 45 ευρώ μεικτά.. θα τα πάρεις αναδρομικά από την ημερομηνία που το κατέθεσες, εφόσον το ΠΥΣΔΕ αποφανθεί για τη συνάφεια.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:29:22 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, απλά η αδημονία μου οφείλεται στο πολιτιστικό σοκ που υπέστην μόλις εισήλθα στο χαοτικό και δαιδαλώδες ελληνικό δημόσιο, κι όταν, βέβαια, αναπόφευκτα έγινε κι η σύγκριση με το προηγούμενο υγιές σύστημα δημοσίου της χώρας όπου εργάστηκα, τότε μου δημιουργήθηκε και κάποιο άγχος. Τελοσπάντων, τα λεγόμενά σας με καθησυχάζουν κάπως, οπότε θα μιλήσω και με τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ να δω γιατί καθυστερούν οι αναγνωρίσεις. Καλή εβδομάδα σε όλους ;) 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159868
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.