*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 50041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:00:32 πμ »
Και εγώ έτσι πιστεύω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Επίσης εάν αλλάξει η υποχρεωτική παραμονή σε δυσπρόσιτα και γίνει από 2/ετία 3/ετία ή 4/ετία πχ...αυτό θα πιάνει και όσους ήδη διανύουν τον πρώτο χρόνο σε δυσπρόσιτο; Ελπίζω πως όχι :P Εξάλλου τα διοριστήρια που έχουμε στα χέρια μας λένε "διετή υποχρεωτική παραμονή"...υποθέτω πως έχουν κάποια αξία...στο κάτω κάτω αυτοί μας τα έστειλαν :-X
Καλό κουράγιο σε όλους, εύχομαι σύντομα να μας λυθούν αυτές οι απορίες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideftikospe60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:43:12 πμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους!!! Όσοι προλάβατε μέχρι πέρυσι να διοριστείτε είστε πραγματικά πολύ τυχεροί!!!!!!!! Τι να πούμε κι εμείς που περιμένουμε φέτος διορισμό της β' φουρνιάς του ΑΣΕΠ και οι υπόλοιπες κατηγορίες???? Για εμάς από ό,τι βλέπω και ακούω θα ισχύσουν τα χειρότερα: θεσμός δόκιμου εκπ/κού για 2 έτη, αξιολόγηση, υποχρεωτική παραμονή για 3 έτη στον πρώτο τόπο διορισμού κλπ. Δηλαδή χάλια συνθήκες, υποδομές και ανατροπή όλων των προγραμματισμών μας.... και αυτό επειδή έτυχε να είμαστε για λίγες θέσεις στη β' φουρνιά..... Αντί να στηρίξουν τον εκπ/κό (το Υπουργείο και η Κυβέρνηση) τον βάζουν να εργαστεί κάτω από άσχημες συνθήκες: μισθοί "Ζιμπαμπουε", με ακρίβεια κλπ. και ανύπαρκτες υποδομές σε σχολεία???? Έτσι στηρίζεται η Παιδεία???? Με εξαθλιωμένους εργαζόμενους? Ήθελα να ήξερα που θα βρεθούν τα λεφτά για την υλοποίηση του "Νέου Σχολείου" και της ψηφιακής τάξης?????

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:16:58 πμ »
Αυτή τη στιγμή τι ισχύει σχετικά με τη μονιμοποίηση και το βαθμό; Μονιμοποίηση σε 2 χρόνια και μαζί αλλαγή σε Β; Και τι διαφορά κάνει ο βαθμός;

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 07, 2010, 05:01:30 μμ »
ΑΥΤΗ τη στιγμή δεν ισχύει τίποτα προφανώς   :P

Αυτό που γινόταν μέχρι τώρα ήταν: δόκιμη περίοδος τα 2 πρώτα χρόνια και μετά την πάροδό τους,οριστική μονιμοποίηση. Μαζί με την ανακοίνωση της μονιμοποίησης, σε "προβιβάζουν" δηλαδή πηγαίνεις στο βαθμό Β' . Δεν έχει καμιά ουσιαστική αλλαγή ο βαθμός, απλώς βεβαιώνει ότι έχεις εκτήσει τη δοκιμαστική περίοδο. (αν κάνω λάθος, διορθώστε με )

Έπειτα από κάποια χρόνια πάλι, πηγαίνεις και στο βαθμό Α'... :-X


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 30, 2010, 01:29:15 μμ »
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΚΡΟΤΩ
Πρώτη χρονιά σε σχολείο και κανενα προβλημα με παιδια γονείς και διεύθυνση
Πέτυχα όμως συνάδελφο η οποία διαβαζε τα μηνύματα από τα κινητα΄μας την ώρα που ήμασταν απασχολημένοι και μας έκανε ρομπα αναμεταξύ μας!!!!!!!!!!
Ποιος λεει στη γυναικα του οτι την αγαπαει και τι απανταει αυτη
και τα ελεγε και λαθος
Φαντασου επίπεδο!
και μετα φταινε τα παιδια και οι γονεις τους... :-\

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 30, 2010, 01:47:05 μμ »
Δυστυχως συμφωνα με ερευνα του 2001 η Ελλαδα ανηκει μισθολογικα στις 1-2 τελευταιες θεσεις των ευρωπαικων χωρων ως προς τις αποδοχες των εκπαιδευτικων και με τεραστια διαφορα.

Δοκιμοι ειναι ολοι οι νεοι και γινονται αυτοματως μετα το περας 2ετιας εκτος αν προκυψει λογος απολυσης.

Το τραγικο ειναι οτι  καποιοι τωρα ανακαλυψαν τον τροχο και διαπυμπανιζουν το καθαρο κουτελο τους σε βαρος αλλων συναδελφων (των μονινμων προφανως μιας που αυτοι ειναι τακτοποιημενοι κ οχι οι ιδιοι που καιγονται να μπουν στο δημοσιο), αφηνοντας υπονοουμενα για την ελλειψη ηθικης-το λιγοτερο- των πρωτων.Ωρυονται για ψυχολογικες εξετασεις στους εκπαιδευτικους  λες και αν καποιος 'καει' στη δουλεια δεν θα γινει αντιληπτο απ'τους συναδελφους του ωστε να ληφθουν κ τ' αναλογα μετρα.Τοτε να κανουν και οι μπατσοι κ οι καραβαναδες, που εχουν εξουσια και κραταν οπλο οι εφοριακοι, κτλ.
Παραθετουν το επιχειρημα οτι δεν ειμαστε ολο ικανοι για εκπαιδευτικοι (δηλ. αυτοι που το υποστηριζετε αυτο emmaki, πως μπορει να 'στε τοσο σιγουροι οτι κανετε και οι ιδιοι-με αυτη την λογικη !!) Και ποιοι ειστε σεις που θα κρινετε τον συναδελφο σου για να χασει τη δουλεια του ;;;
Προφανως και καποοιο ειναι πιο καταλληλοι κ καποιοι λιγοτερο οπως σε ολες τις δουλειες, αλλα η αποψη σου ειναι ολοκληρωτικη κ αστεια.

Οσο για τις εξετασεις υγειας αλλη μια σαχλαμαρα.
Πρεπει δηλαδη να με αναγκαζει η υπηρεσια να τις κανω αυτες και οχι με δικη μου πρωτοβουλια ;;;

Μετα περιμενετε και υποστηριξη στους αγωνες σας απο τους μονιμους με οσα γραφετε εδω ;
...Εκτος αν περιμενετε καμια ΠΡΑΣΙΝΗ ενισχυση ως ανταμοιβη για τα οσα λετε,ετσι GREEN ice ;



Αρχικά σχετικά με το αν κάποιος πρέπει να περνάει ή όχι εξετάσεις ψυχιατρικές, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρέπει και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρέπει να ισχύει για όλους, νέους και παλιούς.
Τώρα, για το αν οι συνάδελφοι βλέπουν κάποιον που έχει πρόβλημα και αντιδρούν....επίτρεψε μου να διαφωνήσω, καθώς έχω πολλά παραδείγματα που οι συνέδελφοι απέδοσαν τις αντιδράσεις και τη συμπεριφορά κάποιου σε μια ίδιαιτερότητα του ή στα "κακά" παιδιά που δεν τον αφήνουν να δουλέψει!!!! Δεν είναι λίγα τα περιστατικά όπου κάποιοι συνάδελφοι έχουν χτυπήσει παιδί, έχουν "περίεργη" συμπεριφορά απέναντι σε παιδιά (να μην το πω σεξουαλική παρενόχληση), έχουν καλέσει ατυνομία στο σχολέιο γιατι "οι γονείς φώναζαν πολύ", έχουν βρίσει συναδέλφους μπροστά στα παιδιά κλπ κλπ....
Επ΄σιης, οι εξετάσεις υγέιας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ γαιτί τα νοσήματα που μπορεί να μεταδοθούν στα παιδιά, αλλά και στους συναδέλφους, είναι πολλά και ποτέ μετά την π΄ροσληψη δεν ελεγχόμαστε ιατρικά. Να δώσω παραδείγματα; Από ηπατίτιδες, φυματίωση, AIDS μέχρι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Και μπορεί εσύ και ο Α ή ο Β να κάνεις εξετάσεις, αλλά μπορεί και να μην κάνεις γιατί δεν γουστπαρεις τους γιατρούς (δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά δίνω παράδειγμα, μην παρεξηγηθώ κιόλας). Επίσης, μπορεί να κρύψεις μία πάθηση που έχεις και έτσι να είσαι επικίνδυνος στο σχολείο.
Τέλος, ναι είμαι μόνιμη. Και αν δοαβάσεις προσεκτικά αυτά που έγραψα, πουθενά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. ΟΛΟΙ πρέπει να αξιολογούμαστε ιατρικάκαι ψυχιατρικά (όχι ψυχολογικά μόνο) για την ικανότητα μας. Όλοι μπορεί να μην κάνουμε για δάσκαλοι. Και εγώ και εσύ και ο καθένας μας. Και φυσικά δεν περιμένω ούτε ΠΡΑΣΙΝΗ ούτε κανενός άλλου χρώματος ενίσχυση, γιατί έχω μάθει να διεκδικώ και να πετυχαίνω ή να μην πετυχαίνω τπους στόχους μου μόνη μου...
Σε αυτά που λες συνάδελφε συμφωωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ
Παραθέτω μια πληροφορία που διάβασα στην εγκύκλιο των μεταθέσεων
Προηγούνται στις μεταθεσει μεταξύ άλλων οι πάσχοντες απο AIDS
Βιολόγος είμαι και γνωρίζω ότιη ασθένεια μεταδιδεται με το αίμα και όχι με τα σταγονίδια..Δεν είναι απίθανο όμως να γίνει κάποιο ατύχημα στο σχολειο και να αιμοραγήσουν και οι δυο πλευρες. Έχει προσωπικά δικαιώματα ο ασθενής για διαφυλαξη του προσωπικου απορρήτου έχουμε όμως και όλοι οι υπόλοιποι μαθητές και συνάδελφοι δικαιωμα στην ΥΓΕΙΑ!!!
και μην μου πειτε οτι θα πρέπει να βασιστουμε στην ηθικη δεοντολογια του γιατι απο φετος δεν εμπιστευομαι τον ηθικο κωδικα κανενος

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:21:31 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η δοκιμαστική φάση των νεοδιόριστων είναι 2 διδακτικά ή 2 ημερολογιακά έτη. Διορίστηκα τον Νοέμβριο του 2009 και φέτος διανύω τον 2ο χρόνο μου. Του χρόνου όμως θα ήθελα να ζητήσω εκπαιδευτική άδεια και δεν ξέρω αν θα έχω το δικαίωμα. Θα έχω διανύσει 2 διδακτικά έτη, αλλά θα έχω κλείσει 2 χρόνια παρά έναν μήνα όταν τον Οκτώβριο θα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω. Θα δικαιούμαι τότε να αιτηθώ εκπαιδευτική άδεια?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:23:57 μμ »
Γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία θα ακολουθήσουν για τη μονιμοποίηση των διορισθέντων το 2010. το ισχύον καθέστως ήταν μία έκθεση μονιμοποίησης από το διεθυντή μέχρι τέλη μαρτίου και στη συνέχεια η τυπική μονιμοποίηση από το ΠΥΣΔΕ. Φέτος με τον καινουργιο νόμο (μέντορα .....) ποιες οι διαδικασίες;΄΄
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2012, 02:50:59 μμ από GIDA »

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 20, 2012, 02:51:54 μμ »
Γνωρίζει κάποιος;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2012, 03:33:19 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 24, 2012, 05:37:01 μμ »
Στο σχολείο μας χθες ήρθε e-mail που έλεγε να στείλει ο διευθυντής έκθση για τη μονιμοποίησή μου.(διορίστηκα το 2010)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:34:31 πμ »
Υπάρχει κάτι νέο σε αυτό το θέμα?  :)
  

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:07:51 πμ »
Να ρωτησω συναδελφοι κατι ασχετο με το θεμα σας επειδη ειστε οι μονοι που μπορειτε να μου απαντησετε με σιγουρια. Αληθευει πως οι νεοδιοριζομενοι κατατασσονται στο βαθμο ΣΤ για 2 χρονια μεχρι να μονιμοποιηθουν οση προυπηρεσια κιαν εχουν ως αναπληρωτες η ειναι μια ακομη ραδιοαρβυλλα που κυκλοφορει στο forum;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:53:31 πμ »
Να ρωτησω συναδελφοι κατι ασχετο με το θεμα σας επειδη ειστε οι μονοι που μπορειτε να μου απαντησετε με σιγουρια. Αληθευει πως οι νεοδιοριζομενοι κατατασσονται στο βαθμο ΣΤ για 2 χρονια μεχρι να μονιμοποιηθουν οση προυπηρεσια κιαν εχουν ως αναπληρωτες η ειναι μια ακομη ραδιοαρβυλλα που κυκλοφορει στο forum;

Ραδιοαρβύλα. Πέρσι διορίστηκε στο σχολείο μου συνάδελφος με 4 χρόνια προϋπηρεσία ως αναπληρωτής και κατατάχτηκε στο βαθμό Ε.

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:16:19 πμ »
  Demek,δυστυχώς ισχύει για τους φετινούς διορισθέντες,διότι αυτό ορίζεται από το ενιαίο μισθολόγιο,που εφαρμόστηκε το Νοέμβριο,οπότε δεν ίσχυσε για τους περσινούς.Υπάρχει μια αναφορά,ότι η προ'υ'πηρεσία θα αναγνωριστεί μετά τη μονιμοποίηση,οπότε μένει να καθορίσουνε πώς θα ερμηνευτεί αυτό το χωρίο...Τα γνωρίζω,διότι το θέμα με αφορά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.