*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #588 στις: Απρίλιος 10, 2017, 03:11:15 μμ »
Επίσης, θα πρόσθετα ότι όταν κάνει κάποιας διδακτορικό, είναι πάρα πολύ σημαντικό να εστιάσει όσο πιο γρήγορα μπορεί προς το θέμα που τον ενδιαφέρει.
Αν αρχίσει να πλατιάζει για να αποκτήσει ένα πολύ καλό και ευρύ υπόβαθρο, θα ασχολείται χρόνια και δεν θα έχει κάνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:36 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #589 στις: Απρίλιος 11, 2017, 07:44:05 πμ »
Παιδιά καλή Ανάσταση.
Επειδή πάντα είχα την άποψη ότι ένα καλό phd  δεν "χωρά" σήμερα στην Ελλάδα, θα μπορούσατε να μου πείτε πού θα το χρησιμοποιήσετε -αν δεν σκοπεύετε να φύγετε από την χώρα- εκτός  και αν η στοχευση είναι η εξασφάλιση ενός επιπλέον τυπικού προσόντος για μελλοντικό  διορισμό, με συνέπεια φυσικά την άμεση υποβάθμιση της σημασίας του.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #590 στις: Απρίλιος 11, 2017, 08:34:39 πμ »
Παιδιά καλή Ανάσταση.
Επειδή πάντα είχα την άποψη ότι ένα καλό phd  δεν "χωρά" σήμερα στην Ελλάδα, θα μπορούσατε να μου πείτε πού θα το χρησιμοποιήσετε -αν δεν σκοπεύετε να φύγετε από την χώρα- εκτός  και αν η στοχευση είναι η εξασφάλιση ενός επιπλέον τυπικού προσόντος για μελλοντικό  διορισμό, με συνέπεια φυσικά την άμεση υποβάθμιση της σημασίας του.

Εγω ξεκινησα να το κανω γιατι μου αρεσε το θεμα πολυ, γιατι ειχα βρεθ funding και γιατι θεωρησα οτι δεν ηταν και κατι δυσκολο και οτι θα γεμιζα τις ελευθερες ωρες μου (μεγα λαθος!!!!)

Δεν ειχα σκοπο να το χρησιμοποιησω πουθενα, ουτε και να βαλω τα δυο γραμματα μπροστα απο το ονομα μου. Διορισμενη ειμαι, ετσι και αλλιως και το διδακτορικο ειναι σε τελειως αλλο τομεα απο τη δουλεια μου.

Ετυχε και το χρησιμοποιω και το γουσταρω πολυ αυτο που κανω!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #591 στις: Απρίλιος 11, 2017, 04:58:44 μμ »
Παιδιά καλή Ανάσταση.
Επειδή πάντα είχα την άποψη ότι ένα καλό phd  δεν "χωρά" σήμερα στην Ελλάδα, θα μπορούσατε να μου πείτε πού θα το χρησιμοποιήσετε -αν δεν σκοπεύετε να φύγετε από την χώρα- εκτός  και αν η στοχευση είναι η εξασφάλιση ενός επιπλέον τυπικού προσόντος για μελλοντικό  διορισμό, με συνέπεια φυσικά την άμεση υποβάθμιση της σημασίας του.
Προσωπικά όταν το πάρω, θέλω να το χρησιμοποιήσω όπου μπορέσω. Είτε αυτό είναι δευτεροβάθμια, είτε post-doc σε εσωτερικό/εξωτερικό, είτε 407, θέλω να το έχω ως ένα προσόν που θα μου δώσει μια επιπλέον διέξοδο. Επιπλέον θέλω να ζήσω την δυνατή εμπειρία της έρευνας. 

Από την άλλη δεν βλέπω πως μπορεί να υποβαθμιστεί ένα διδακτορικό. Δηλαδή τι θα γίνει αν ο κάτοχος πάει να διοριστεί; Από δρ θα υποβαθμιστεί σε κάτι άλλο;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:36 »

Αποσυνδεδεμένος googlebro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #592 στις: Απρίλιος 11, 2017, 06:36:55 μμ »
Όπως υποβαθμίζεται ένα πτυχίο αν καταλήξει να τυλίγει πιτόγυρα με αυτό,
έτσι υποβαθμίζεται και ένα διδακτορικό άμα καταλήξει να διδάσκει στη δευτεροβάθμια σαν απλός  καθηγητής (δηλ όχι σχολικός σύμβουλος ή διευθυντής . . .) ΒΑΣΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ - ΣΥΖΗΤΑ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΧΙ "μόνο" σε FORUMS

Όσοι δεν βρίσκετε καθηγητή...υπομονή...συζητείται να απονέμουν και τα (Α)ΤΕΙ πλέον....#eleos_kapou


Προσωπικά όταν το πάρω, θέλω να το χρησιμοποιήσω όπου μπορέσω. Είτε αυτό είναι δευτεροβάθμια, είτε post-doc σε εσωτερικό/εξωτερικό, είτε 407, θέλω να το έχω ως ένα προσόν που θα μου δώσει μια επιπλέον διέξοδο. Επιπλέον θέλω να ζήσω την δυνατή εμπειρία της έρευνας. 

Από την άλλη δεν βλέπω πως μπορεί να υποβαθμιστεί ένα διδακτορικό. Δηλαδή τι θα γίνει αν ο κάτοχος πάει να διοριστεί; Από δρ θα υποβαθμιστεί σε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #593 στις: Απρίλιος 11, 2017, 07:40:30 μμ »
Κ κατάσταση, όπως όλτα πραγματα στην Ελλάδα έχει ξεφτιλιστεί τελείως.

Θέλει ο άλλος να μπει στον πίνανα ειδικής, διδακτορικό, θέλει η άλλη να γίνει διευθυντρια στο σχολειο διδακτορικό, θέλει ο άλλος να μην είναι στη τάξη να κάνει το δάσκαλο, διδακτορικό.

Οι μόνιμοι μέχρι το 2009-2010, το είχανε βρει σκοινι κορδόνι, 3 χρονάκια off από την τάξη, συνήθως και σε κάνα χωριό η οργανική,  άραγμα στο σπιτάκι τους , τσεπώνανε και 1200 ευρω το μήνα + δώρα και κάνανε διδακτορικά, δλδ μαζί με τα δώρα έβγαινε το κόστος γ'υρω στα  1300-1400 ευρω το μηνα για να κάνει διδακτορικό ο δάσκαλος?! ή ο καθηγητής !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσοι κάνουν σοβαρη έρευνα και χτυπάνε ερευνητικά προγράμματα για να βρουν funding , καταλαβαίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ για τι πράγμα μιλάω!!!


Ακόμα και τώρα οι μόνιμοι κάνουν διδακτορικα γιατί πολύ απλά σε σχέση με όλους τυς υπόλοιπους οι άνθρωποι είναι ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ!!!! και επίσης ο χαβάς είναι να βγούν από τη τάξη, να φυγουν από το χωριό στο οποίο και διορίστηκαν.

Τα υπόλοιπα είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Η σοβαρή έρευνα γίνεται μέσα στο εργαστήριο στα 25 και όχι γιατί στα 35 ψάχνεις άκρη να βρεις δουλειά ή απόσπαση/μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #594 στις: Απρίλιος 11, 2017, 07:43:10 μμ »
Πάντως ως προσόν στο δημόσιο το Διδακτορικό δεν μετράει πολύ και παίρνει λιγότερα μόρια από το ECDL (ή γενικά πιστοποίηση πληροφορικής).
Και εξηγώ:
Αν έχεις διδακτορικό δεν μοριοδοτείται το μεταπτυχιακό σου (ας έχει και περισσότερα από 1).
Και όπως είναι τώρα το σύστημα παίρνεις (συνήθως) 2 μόρια περισσότερα από έναν που έχει μόνο μεταπτυχιακό.
Το ECDL παίρνει (συνήθως) 3 μόρια και αν είναι ΠΕ19/20 (όπως εγώ) δεν τα παίρνεις.

Άρα? Κερδίζει αυτός που έχει το ECDL (και ας ξέρει με το ζόρι να ανοίγει υπολογιστή)  ;D

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #595 στις: Απρίλιος 11, 2017, 07:52:40 μμ »
Πάντως ως προσόν στο δημόσιο το Διδακτορικό δεν μετράει πολύ και παίρνει λιγότερα μόρια από το ECDL (ή γενικά πιστοποίηση πληροφορικής).
Και εξηγώ:
Αν έχεις διδακτορικό δεν μοριοδοτείται το μεταπτυχιακό σου (ας έχει και περισσότερα από 1).
Και όπως είναι τώρα το σύστημα παίρνεις (συνήθως) 2 μόρια περισσότερα από έναν που έχει μόνο μεταπτυχιακό.
Το ECDL παίρνει (συνήθως) 3 μόρια και αν είναι ΠΕ19/20 (όπως εγώ) δεν τα παίρνεις.

Άρα? Κερδίζει αυτός που έχει το ECDL (και ας ξέρει με το ζόρι να ανοίγει υπολογιστή)  ;D


Απόλυτο δίκιο. Γιατί να ακυρώνεται το μεταπτυχιακό μου, επειδή έχω διδακτορικό ποτέ δεν το κατάλαβα. Αντιθέτως το δεύτερο πτυχίο δίνει ορθώς μόρια. Δηλαδή για το μεταπτυχιακό δεν έκανα έρευνα ξεχωριστή στη  διπλωματική, δεν κόπιασα; Γιατί να μη δίνει μόρια; Εξάλλου κάποιοι παλιοί κάνανε διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό (έλεοςςςςς) και ακόμη υπάρχει η δυνατότητα αυτή.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #596 στις: Απρίλιος 11, 2017, 08:03:47 μμ »
Πάντως ως προσόν στο δημόσιο το Διδακτορικό δεν μετράει πολύ και παίρνει λιγότερα μόρια από το ECDL (ή γενικά πιστοποίηση πληροφορικής).
Και εξηγώ:
Αν έχεις διδακτορικό δεν μοριοδοτείται το μεταπτυχιακό σου (ας έχει και περισσότερα από 1).
Και όπως είναι τώρα το σύστημα παίρνεις (συνήθως) 2 μόρια περισσότερα από έναν που έχει μόνο μεταπτυχιακό.
Το ECDL παίρνει (συνήθως) 3 μόρια και αν είναι ΠΕ19/20 (όπως εγώ) δεν τα παίρνεις.

Άρα? Κερδίζει αυτός που έχει το ECDL (και ας ξέρει με το ζόρι να ανοίγει υπολογιστή)  ;D
Ξέρει... Ξέρει... Εγώ με το ECDL έμαθα περισσότερα από το να ανοίξω έναν υπολογιστή. Αρκεί να ασχολείσαι. Άλλωστε τα πάντα πλέον απαιτούν γνώσεις πληροφορικής.Εδω καταντησα χακερ για κάτι κείμενα που ήθελα...όρεξη να υπάρχει,αν υπάρχει βέβαια  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 08:05:36 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #597 στις: Απρίλιος 11, 2017, 08:15:42 μμ »
Πάντως ως προσόν στο δημόσιο το Διδακτορικό δεν μετράει πολύ και παίρνει λιγότερα μόρια από το ECDL (ή γενικά πιστοποίηση πληροφορικής).
Και εξηγώ:
Αν έχεις διδακτορικό δεν μοριοδοτείται το μεταπτυχιακό σου (ας έχει και περισσότερα από 1).
Και όπως είναι τώρα το σύστημα παίρνεις (συνήθως) 2 μόρια περισσότερα από έναν που έχει μόνο μεταπτυχιακό.
Το ECDL παίρνει (συνήθως) 3 μόρια και αν είναι ΠΕ19/20 (όπως εγώ) δεν τα παίρνεις.

Άρα? Κερδίζει αυτός που έχει το ECDL (και ας ξέρει με το ζόρι να ανοίγει υπολογιστή)  ;D

Έχεις δίκιο συνάδελφε! Απόλυτο!
Και είναι τραγικό!!δεν παίρνει μόρια το ένα γιατί παίρνει μορια το άλλο?!!?!
Εντομεταξύ αυτός που α γράφει αυτά (την προκ δλδ) , μάλλον δεν έχει ούτε το ένα, ούτε το άλλο και διορίστηκε με κανα διάταγμα Παυλόπουλου τότε που ήταν παχιές οι μύγες !!!  ;D

Μόνο που αυτά ισχύουν για τη πλέμπα, δλδ τους ωρομίσθιους , αναπληρωτες κλπ
Σου σχολικούσ συβουλους, διευθυντες , αποσπάσεις,μεταταξεις (ποιός παίρνει-ποιός δεν παίρνει, ΠΟΥ , σε ποιό φορέα  δεν είναι έτσι ακριβως)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #598 στις: Απρίλιος 11, 2017, 08:55:46 μμ »
Δεν έχετε άδικο συνάδελφοι αλλά το θέμα του συγκεκριμένου νήματος είναι για το διδακτορικό και πρέπει εμείς που μπήκαμε σ' αυτήν τη διαδικασία να ενημερωνόμαστε. Ίσως υπάρχει θέμα αντίστοιχο για τους υπολογιστές αλλά δεν θυμάμαι τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 08:57:35 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #599 στις: Απρίλιος 11, 2017, 10:56:10 μμ »
Όπως υποβαθμίζεται ένα πτυχίο αν καταλήξει να τυλίγει πιτόγυρα με αυτό,
έτσι υποβαθμίζεται και ένα διδακτορικό άμα καταλήξει να διδάσκει στη δευτεροβάθμια σαν απλός  καθηγητής (δηλ όχι σχολικός σύμβουλος ή διευθυντής . . .) ΒΑΣΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ - ΣΥΖΗΤΑ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΧΙ "μόνο" σε FORUMS

Όσοι δεν βρίσκετε καθηγητή...υπομονή...συζητείται να απονέμουν και τα (Α)ΤΕΙ πλέον....#eleos_kapou
Σοβαρά τώρα; Μαζί τα πιτόγυρα και η εκπαίδευση; Καλά εντάξει, ό,τι να 'ναι...

Αν και το μήνυμα που παραθέτω είναι υπέρ του δέοντος επιθετικό, θέλω να πω πως είναι αδύνατον να προβλέψει κανείς τι μπορεί να κάνει ως κάτοχος διδακτορικού. Αρέσει δεν αρέσει στην πλειονότητα, είναι ένα προσόν που μπορεί να ανοίξει απίστευτες πόρτες. Οπότε καλό θα είναι να σκεφτόμαστε λίγο πριν απαξιώσουμε κάτι που δεν έχουμε ή δεν πρόκειται να αποκτήσουμε, φιλικά πάντα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 11:01:52 μμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #600 στις: Απρίλιος 11, 2017, 11:16:08 μμ »
Συμφωνώ. Το γιατί κάνει κάποιος διδακτορικό είναι δικό του θέμα και γνωρίζει (προφανώς) πολύ καλά πώς θα το αξιοποιήσει. Έχω δει διδακτορικά από 25άρηδες να είναι επιεικώς μέτριας ποιότητας και διατριβές από διορισμένους εκπαιδευτικούς 50-55+ ετών να είναι εξαιρετικά. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά η διάθεση αυτού που εκπονεί την ΔΔ. Σε τελική ανάλυση, αν ο άλλος θέλει να γίνει σχολικός σύμβουλος, λέκτορας κ.τ.λ. είναι άσχετο με το αποτέλεσμα που προκύπτει με την ολοκλήρωση της διατριβής.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 11:20:00 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #601 στις: Απρίλιος 11, 2017, 11:16:31 μμ »
Παιδιά καλή Ανάσταση.
Επειδή πάντα είχα την άποψη ότι ένα καλό phd  δεν "χωρά" σήμερα στην Ελλάδα, θα μπορούσατε να μου πείτε πού θα το χρησιμοποιήσετε -αν δεν σκοπεύετε να φύγετε από την χώρα- εκτός  και αν η στοχευση είναι η εξασφάλιση ενός επιπλέον τυπικού προσόντος για μελλοντικό  διορισμό, με συνέπεια φυσικά την άμεση υποβάθμιση της σημασίας του.

Νομίζω ότι δεν αξίζει να μπει κάποιος σε αυτή την ιστορία μόνο και μόνο για να διοριστεί ως εκπαιδευτικός (αν βέβαια προκύψει στην πορεία, δεν βλάπτει). Εκτός, λοιπόν από τη σοβαρή έρευνα/εμβάθυνση ενός πρωτότυπου θέματος  (που για μένα είναι και το σημαντικότερο), ή την πανεπιστημιακή καριέρα για τους νεώτερους, σε τι άλλο θα στοχεύατε; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.