*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #756 στις: Ιούλιος 07, 2020, 11:01:01 μμ »
Υπάρχει η δυνατότητα νομικά για διενέργεια δύο διδακτορικών διατριβών σε δύο διαφορετικα ελληνικα πανεπιστημια (π.χ. Αθηνών κ Αιγαίου) ταυτόχρονα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #757 στις: Ιούλιος 08, 2020, 10:26:02 πμ »
Υπάρχει η δυνατότητα νομικά για διενέργεια δύο διδακτορικών διατριβών σε δύο διαφορετικα ελληνικα πανεπιστημια (π.χ. Αθηνών κ Αιγαίου) ταυτόχρονα?
Χωρις να θελω να μειωσω το επιπεδο σπουδων ή το προσωπο σου..για διδακτορικα μιλαμε οχι για στραγαλια.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #758 στις: Ιούλιος 08, 2020, 10:30:46 πμ »
Χωρις να θελω να μειωσω το επιπεδο σπουδων ή το προσωπο σου..για διδακτορικα μιλαμε οχι για στραγαλια.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Εκτός και αν μιλάμε για τα "διδακτορικά" που πληρώνεις αδρά και σου τα φέρνουν με... κούριερ.  ;D

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #759 στις: Ιούλιος 08, 2020, 10:43:01 πμ »
Υπάρχει η δυνατότητα νομικά για διενέργεια δύο διδακτορικών διατριβών σε δύο διαφορετικα ελληνικα πανεπιστημια (π.χ. Αθηνών κ Αιγαίου) ταυτόχρονα?
Δύο διδακτορικά ταυτόχρονα νομικά μπορείς να κάνεις. Πρακτικά δεν μπορείς. Εκτός και αν τα κάνουν άλλοι για τον υποψήφιο διδάκτορα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #760 στις: Ιούλιος 08, 2020, 11:02:22 πμ »
Τελειώνει σε λίγους μήνες το 1ο λέει ο άνθρωπος και ρωτάει αν μπορεί να κάνει αίτηση για 2ο τώρα που γίνονται οι αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #761 στις: Ιούλιος 08, 2020, 12:17:28 μμ »
Δυστυχώς ο επαισχυντος νόμος γαβρογλου ήταν θέμα χρόνου να οδηγήσει σε τέτοια φαινόμενα.
Δεν έχει τελειωμό ο κατήφορος της εμπορευματοποίησης.Να έχει ο άλλος δύο διδακτορικά και να παρακαλάει να μπει στην εκπαίδευση. Πολλοί ήδη έχουν ξεκινήσει σε χώρες της βαλκανικής διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #762 στις: Ιούλιος 08, 2020, 12:30:05 μμ »
στα τρία το ένα δώρο, μου είπανε (δε λέω ποιος)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #763 στις: Ιούλιος 08, 2020, 12:49:00 μμ »
Ιδιο επιπεδο σπουδων ταυτοχρονα ΔΕΝ επιτρεπεται. Μη λετε οτι θελετε!
Προσωπικα εμενα δεν με αφησαν να κανω ταυτοχρονα Μαστερ και Διδακτορικο επειδη και τα 2 θεωρουνται ΜΕΤΑ-πτυχιακο. Επρεπε να παρω αναστολη του Διδακτορικου κατι που φυσικα δεν εκανα μιας Μαστερ κατειχα.
Διαφορετικου επιπεδου ομως πτυχια ναι. Για παραδειγμα εγω εκανα τατοχρονα 2ο πτυχιο Πολιτικου Μηχανικου και Διδακτορικο Χημικης μηχανικης στο ΕΜΠ.
Βεβαια η εκπονηση Διδακτορικου προυποθετει ερευνα υψηλου επιπεδου, καινοτομια και ΑΦΟΣΙΩΣΗ...Ειμαι σιγουρος ομως απο δω μεσα οτι οι περισσοτεροι κοπτονται για τα 40 μορια που θα παρουν στους πινακες.... Γι αυτο λοπον ας πανε οι συγκεκριμενοι να συνεχισουν την Μεταπτυχιακη τους ερευνα στα Πανεπιστημια Ιταλιας, Βουλγαριας ή Κυπρου και να τους το φερουν στο σπιτι σε 3 χρονια που ειναι το ελαχιστο για να παρεις PHD..Μαλλον ομως ουτε τους επομενους πινακες προλαβαινουν... Οι ιδιοι βεβαια θα ειναι αυτοι που θα παρουν Ακαδημαικη θεση εις βαρος των υπολοιπων χωρις να το αξιζουν λογω γνωριμιων οπως εγινε με εμενα 3 φορες... Μεχρι να αλλαξει κατι εμεις θα ειμαστε στο εξωτερικο και θα προαγουμε την επιστημη με affiliations Πανεπιστημια της αλλοδαπης..

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #764 στις: Ιούλιος 08, 2020, 01:17:13 μμ »
Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν με τόση σίγουρια με επιχείρημα "μου είπαν, άκουσα κλπ". Ωραίοι επιστήμονες είστε.
Εγώ λοιπόν ήμουν ταυτόχρονα γραμμένος σε δυο μεταπτυχιακά και ένα διδακτορικό. Μάλιστα ρώτησα στη γραμματεία (μαθηματικό αθήνας) αν επιτρέπεται και μου είπαν ότι επιτρέπεται.
Για να μην ακούγονται ανακρίβειες λοιπόν:
Μόνο ένα πράγμα δεν επιτρέπεται : Να είσαι γραμμένος σε δυο προπτυχιακά. Αυτό είναι παράνομο.
Επίσης κάποιος έγραψε παραπάνω ότι παίζει ρόλο αν είσαι από κατατακτήριες. Δεν ισχύει. Απαγορεύονται τα δυο προπτυχιακά, όλα τα άλλα επιτρέπονται

Ιδιο επιπεδο σπουδων ταυτοχρονα ΔΕΝ επιτρεπεται. Μη λετε οτι θελετε!
Προσωπικα εμενα δεν με αφησαν να κανω ταυτοχρονα Μαστερ και Διδακτορικο επειδη και τα 2 θεωρουνται ΜΕΤΑ-πτυχιακο. Επρεπε να παρω αναστολη του Διδακτορικου κατι που φυσικα δεν εκανα μιας Μαστερ κατειχα.
Το ότι ήθελαν απλά να μην σας δεχτούν δεν σας πέρασε από το μυαλό έτσι?

ΥΓ. Όποιος διαφωνεί με αυτά που λέω, ας μας δείξει το νόμο που απαγορεύει να είσαι γραμμένος σε δυο μεταπτυχιακά. Θα δυσκολευτεί φυσικά να τον βρει γιατί .... δεν υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2020, 01:18:52 μμ από antonispe20 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #765 στις: Ιούλιος 08, 2020, 01:49:19 μμ »

Επίσης κάποιος έγραψε παραπάνω ότι παίζει ρόλο αν είσαι από κατατακτήριες. Δεν ισχύει. Απαγορεύονται τα δυο προπτυχιακά, όλα τα άλλα επιτρεπονται


Γνωμοδοτηση του νομικου συμβουλιου του κρατους το 2018 αναφερει οτι αν εισαι απο γενικες εξτασεις δεν μπορεις να εισαι ταυτοχρονα σε δυο προπτυχιακα. Αυτο δεν ισχυει στις κατατακτηριες.
Για του λογου το αληθες
http://www.fresh-education.gr/παράλληλη-φοίτηση-σε-πανεπιστήμια-ερ/
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #766 στις: Ιούλιος 08, 2020, 02:53:57 μμ »
@emmaki ευχαριστώ για το λινκ
Δεν το είχα υπόψη μου, μου φαίνεται απίστευτο! Δηλαδή μπορεί κάποιος να φοιτά ταυτόχρονα με κατατακτήριες σε δυο προπτυχιακά τμήματα?
Αυτό κατάλαβα από αυτό που διάβασα!

Γνωμοδοτηση του νομικου συμβουλιου του κρατους το 2018 αναφερει οτι αν εισαι απο γενικες εξτασεις δεν μπορεις να εισαι ταυτοχρονα σε δυο προπτυχιακα. Αυτο δεν ισχυει στις κατατακτηριες.
Για του λογου το αληθες
http://www.fresh-education.gr/παράλληλη-φοίτηση-σε-πανεπιστήμια-ερ/

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #767 στις: Ιούλιος 08, 2020, 04:02:38 μμ »
Δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μεσω φορουμ με κανεναν απλα εκανα λαθος για αλλη μια φορα που ειπα την εμπειρια μου!! Ο Διευθυντης του Μεταπτυχιακου μου το ειπε υπευθυνα οταν πηγα στο γραφειο του και ρωτησα προτου κανω τα χαρτια μου (γι αυτον που ειπε οτι δεν με δεχτηκαν..).
Επειδη το μεταπτυχιακο προγραμμα ειχε μαθημα καθηγητη που συνεργαζομουν στο PHD δεν ειχα καμια διαθεση να με σβησουν απο ΥΔ , να μου ακυρωσουν τα Διπλωματα στη συνεχεια κ.α. Στο Μαθηματικο μπορει και να επιτρεπεται....στους Μηχανικους που εχουμε πειραματα και δεν μας αρεσουν και τοσο οι 'θεωριες' οχι...

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #768 στις: Ιούλιος 08, 2020, 04:31:55 μμ »
Δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μεσω φορουμ με κανεναν απλα εκανα λαθος για αλλη μια φορα που ειπα την εμπειρια μου!! Ο Διευθυντης του Μεταπτυχιακου μου το ειπε υπευθυνα οταν πηγα στο γραφειο του και ρωτησα προτου κανω τα χαρτια μου (γι αυτον που ειπε οτι δεν με δεχτηκαν..).
Επειδη το μεταπτυχιακο προγραμμα ειχε μαθημα καθηγητη που συνεργαζομουν στο PHD δεν ειχα καμια διαθεση να με σβησουν απο ΥΔ , να μου ακυρωσουν τα Διπλωματα στη συνεχεια κ.α. Στο Μαθηματικο μπορει και να επιτρεπεται....στους Μηχανικους που εχουμε πειραματα και δεν μας αρεσουν και τοσο οι 'θεωριες' οχι...

Καλά υπάρχουν και τα εργαστήρια στο μαθηματικο! Δεν είναι όλα θεωρίες 😋

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #769 στις: Ιούλιος 08, 2020, 07:31:28 μμ »
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, που είναι αυτοί οι καθηγητές που δέχονται υποψήφιο ο οποίος εκπονεί ήδη διατριβή;;; Γιατί υπάρχει μεγάλη δυσκολία να βρεθεί θέση και δεν έχω και λίγα προσόντα. Και αυτό που συζητάμε είναι να κάνει κάποιος ταυτόχρονα δύο;;; Όταν το ένα και απαιτεί αφοσίωση, χρόνο και άπειρη υπομονή και γνωστοί μου έκαναν 10 χρόνια να το ολοκληρώσουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159442
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.