*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 05:00:06 μμ »
Ανάλογα τι υποτροφία δίνουν. Γιατί χωρίς υποτροφία να τρέχεις Κύπρο με τόσα έξοδα και για τουλάχιστον 3 χρόνια που διαρκεί ένα σοβαρό διδακτορικό, δεν νομίζω ότι λέει...

@Landau διαβασα σε παλιοτερο νημα του 2017 πως στα ιδιωτικα πανεπιστημια του νησιου γινεται ερευνα  "του ποδαριου". Υποτροφια δεν νομιζω να δινουν αν εισαι εξ αποστασεως προγραμμα,  μονο για πληρη φοιτηση με την προυποθεση να βρισκεσαι εκει καποιες ωρες τη βδομαδα κ να εργαζεσαι...
  Δεν ξερω απλως τωρα με το προσφυγικο ειδα ενα ενδιαφερον μεταπτυχιακο στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας  το οποιο εχει κ διδακτορικο, αλλα θα ηθελα να ρωτησω οποιον/α ξερει  απαραιτητη προυποθεση - εκτος απο το χρηματικο κοστος που ειναι υψηλο, - παιζει ρολο στο τελος  η μεταπτυχιακη εργασια; Ευχαριστω και παλι οποιος/α γνωριζει ας ενημερωσει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #785 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 08:34:08 μμ »
Τα εξαποστασεως μεταπτυχιακά με δίδακτρα, τα καταλαβαίνω. Τα εξαποστασεως διδακτορικά με δίδακτρα, δεν τα καταλαβαίνω. Διδακτορικό σημαίνει μελέτη και συναντήσεις με τον επόπτη. Δεν απαιτεί φυσική παρουσία (στις θεωρητικές/κοινωνικές/παιδαγωγικές επιστήμες). Επομένως, ποιος ο λόγος να κάνει κανείς διδακτορικό με δίδακτρα, από τη στιγμή που μπορεί να αναζητήσει έναν επόπτη σε οποιαδήποτε πόλη της Ελλάδας και να το κάνει δωρεάν; Τα διαφορα  τμήματα παιδαγωγικής κατεύθυνσης της Ελλάδας, πολλά και ποικίλα, αλλά και οι σχολές των επιστημονικών αντικειμένων μας, έχουν εξαιρετικούς ερευνητες-καθηγητές που μπορούν να αναλάβουν επίβλεψη διδακτορικού. Σίγουρα είναι ευκολότερο αν ήσουν ήδη φοιτητής τους στο μάστερ, αλλά δεν είναι προϋποθεση. Θέλει λίγη δουλίτσα παραπάνω για να πας με μια πιο συγκροτημένη ερευνητική πρόταση ώστε να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον.

Το διδακτορικό αντιθετα με το μάστερ, δεν είναι για να «σου μάθουν» κάτι. Στο διδακτορικό εσυ παράγεις νέα γνώση. Τα δίδακτρα εχουν νόημα για τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιεις, παροχές όπως η πρόσβαση σε ψηφιακές βάσεις δεδομένων, και η επαφή με τον καθηγητη. Όμως η ίδια δουλειά γίνεται και χωρίς δίδακτρα στα δικά μας πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #786 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 09:04:16 μμ »
Τα εξαποστασεως μεταπτυχιακά με δίδακτρα, τα καταλαβαίνω. Τα εξαποστασεως διδακτορικά με δίδακτρα, δεν τα καταλαβαίνω. Διδακτορικό σημαίνει μελέτη και συναντήσεις με τον επόπτη. Δεν απαιτεί φυσική παρουσία (στις θεωρητικές/κοινωνικές/παιδαγωγικές επιστήμες). Επομένως, ποιος ο λόγος να κάνει κανείς διδακτορικό με δίδακτρα, από τη στιγμή που μπορεί να αναζητήσει έναν επόπτη σε οποιαδήποτε πόλη της Ελλάδας και να το κάνει δωρεάν; Τα διαφορα  τμήματα παιδαγωγικής κατεύθυνσης της Ελλάδας, πολλά και ποικίλα, αλλά και οι σχολές των επιστημονικών αντικειμένων μας, έχουν εξαιρετικούς ερευνητες-καθηγητές που μπορούν να αναλάβουν επίβλεψη διδακτορικού. Σίγουρα είναι ευκολότερο αν ήσουν ήδη φοιτητής τους στο μάστερ, αλλά δεν είναι προϋποθεση. Θέλει λίγη δουλίτσα παραπάνω για να πας με μια πιο συγκροτημένη ερευνητική πρόταση ώστε να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον.

Το διδακτορικό αντιθετα με το μάστερ, δεν είναι για να «σου μάθουν» κάτι. Στο διδακτορικό εσυ παράγεις νέα γνώση. Τα δίδακτρα εχουν νόημα για τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιεις, παροχές όπως η πρόσβαση σε ψηφιακές βάσεις δεδομένων, και η επαφή με τον καθηγητη. Όμως η ίδια δουλειά γίνεται και χωρίς δίδακτρα στα δικά μας πανεπιστήμια.
το διδακτορικό στο Ε.ΑΠ. ειναι δωρεάν

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #787 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 09:45:23 μμ »
το διδακτορικό στο Ε.ΑΠ. ειναι δωρεάν

Δεν το γνώριζα.
Στην Κύπρο όμως;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #788 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 10:13:52 μμ »
Δεν το γνώριζα.
Στην Κύπρο όμως;

@Έσπερος, εγω αυτο που ειδα για τα διδακτορικα της Κυπρου, δυστυχως στην εξ αποστασεως φοιτηση δεν παρεχουν εκπτωση, την υποτροφια την χορηγουν μονο σε οσους φοιτουν στο Πανεπιστημιο και τους δινουν την δυνατοτητα να εργαζονται με μερικη απασχοληση και ετσι μειωνουν τα διδακτρα. Πιστευετε οτι αν στειλει ο ενδιαφερομενος μειλ ωστε να ζητησει επιπλεον αναλυσεις απο την  ερευνητικη συμβουλο  θα το δει θετικα? 
 Εχω ανοιξει το θεμα ξανα ωστε να μου πειτε ολοι την γνωμη σας πανω στο παραπανω ζητημα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #789 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 07:41:09 μμ »
Πώς δέχονται κάποιον για διδακτορικό στο ΕΑΠ;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #790 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 07:45:29 μμ »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #791 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 09:38:40 μμ »
Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος belief

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #792 στις: Μάρτιος 07, 2022, 09:58:21 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε!
Έχει ασχοληθεί κανείς με τα διδακτορικά του Λευκωσίας; Βρήκα ένα ενδιαφέρον θέμα και θα ήθελα να επικοινωνήσω με τον σύμβουλο αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τα οικονομικά.. δεν βρίσκω κάπου να αναγράφεται κάποιο ποσό..έχει ρωτήσει κανείς τωρα πρόσφατα; Εν τω μεταξύ στον οδηγό βλέπω και μαθήματα; Ή κάτι καταλαβαίνω λάθος;

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #793 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:20:35 μμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε!
Έχει ασχοληθεί κανείς με τα διδακτορικά του Λευκωσίας; Βρήκα ένα ενδιαφέρον θέμα και θα ήθελα να επικοινωνήσω με τον σύμβουλο αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τα οικονομικά.. δεν βρίσκω κάπου να αναγράφεται κάποιο ποσό..έχει ρωτήσει κανείς τωρα πρόσφατα; Εν τω μεταξύ στον οδηγό βλέπω και μαθήματα; Ή κάτι καταλαβαίνω λάθος;

Ευχαριστώ πολύ!

Χαίρετε, δες σε παρακαλώ πολυ να μηνύματα σου διότι σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Paul_Chemeng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #794 στις: Ιούνιος 30, 2022, 09:43:45 μμ »
Kαλησπέρα!

Έχω Δίπλωμα Integrated Master (Πολυτεχνείου), καθώς και δεύτερο πτυχίο, και θέλω να γίνω υπ. διδάκτορας σε σχολή με τις εξής προ'υ'ποθέσεις:

Oι αιτούντες θα πρέπει να

α. Είναι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου ιδρύματος της αλλοδαπής ΚΑΙ να
β. Είναι κάτοχοι Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου ιδρύματος της αλλοδαπής.

Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν επειδή δεν έχω ξεχωριστό Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ;

 

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #795 στις: Ιούνιος 30, 2022, 09:57:00 μμ »
Εαν κανεις σε σχολη του πολυτεχνειου σιγουρα μπορεις κανονικα..εχω συναδελφους με το εκαναν. Εγω που εκανα PHD στους Χημικους μηχανικους ερχομενος απο Πανεπιστημιο ηθελαν πρωτα μαστερ.

Αποσυνδεδεμένος Paul_Chemeng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #796 στις: Ιούνιος 30, 2022, 10:34:25 μμ »
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση... Ναι, αυτό το ξέρω... Μού πρότεινε και ένας Καθηγητής του τμήματος, αλλά δεν με ενδιέφερε η συνεργασία μαζί του. Θέλω να κάνω σε Τμήμα της Φιλοσοφικής.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #797 στις: Ιούλιος 01, 2022, 07:23:30 πμ »
Αν είναι εκτός του αντικειμένου σου σίγουρα πρέπει να κάνεις πρωτα master. Χωρίς να επεμβαίνω φυσικά αλλά είσαι μηχανικός και θα κάνεις phd στη φιλοσοφική;...τι downgrade είναι αυτό;Τι πόρτες θα σου ανοίξουν μετά από αυτό το διδακτορικό;.... Εγώ από το Πολυτεχνείο είμαι πολύ ευχαριστημένος και συνέχισα με ερευνητικα προγράμματα postdocs και συνέχισα εξωτερικό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.