*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 462363 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #672 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:21:15 πμ »
Έστω ότι μετά τη διαδικασία τοποθετήσεων έχουν μείνει κάποια επιπλέον οργανικά κενά και η δ/νση ζηταει να κάνουν αιτήσεις για να καλυφθουν τα κενά. Έστω ότι εγώ είχα ζητήσει βελτίωση, αλλά δεν πήρα και παραμένω στην οργανική μου αλλά υπάρχει ένα κενό σε ένα σχολείο που δεν είχα ζητήσει εξαρχής αλλά τώρα με τη νέα διαδικασία θα ήθελα νατο δηλώσω.
Δε μπορείς να το δηλώσεις, στα εναπομείναντα οργανικά κενά (β φάση τοποθετήσεων σε οργανικά κενά) δηλώνουν
μόνο οι αιτούντες οριστική τοποθέτηση (διάθεση ΠΥΣΔΕ, μετατεθέντες, επανελθόντες από το εξωτερικό) και όχι οι αιτούντες βελτίωση, σύμφωνα με το άρθρο 15, παρ. 11 του Π.Δ.50/1996.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάποιοι συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας έχουν τοποθετηθεί με τις αρχικές αιτήσεις και τοποθετούμαι στη συνέχεια και εγώ (λίγες μέρες μετα). Στη συμπλήρωση ωραρίου ποιος προηγείται; Αυτός που πήρε την οργανική με την αρχική διαδικασία ή αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια δεδομένου ότι η τοποθέτηση έγινε την ίδια χρονιά αν και με λίγες μέρες διαφορά;
Άρα εσύ δε μπορείς να τοποθετηθείς, οπότε το ερώτημά σου δεν έχει νόημα για την περίπτωση σου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:15 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #673 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:21:55 πμ »
Έστω ότι μετά τη διαδικασία τοποθετήσεων έχουν μείνει κάποια επιπλέον οργανικά κενά και η δ/νση ζηταει να κάνουν αιτήσεις για να καλυφθουν τα κενά. Έστω ότι εγώ είχα ζητήσει βελτίωση, αλλά δεν πήρα και παραμένω στην οργανική μου αλλά υπάρχει ένα κενό σε ένα σχολείο που δεν είχα ζητήσει εξαρχής αλλά τώρα με τη νέα διαδικασία θα ήθελα νατο δηλώσω. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάποιοι συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας έχουν τοποθετηθεί με τις αρχικές αιτήσεις και τοποθετούμαι στη συνέχεια και εγώ (λίγες μέρες μετα). Στη συμπλήρωση ωραρίου ποιος προηγείται; Αυτός που πήρε την οργανική με την αρχική διαδικασία ή αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια δεδομένου ότι η τοποθέτηση έγινε την ίδια χρονιά αν και με λίγες μέρες διαφορά;

Oταν είναι ίδια χρονιά αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια κάθε φορά.

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ryumiseis-organikvn-yperariumivn-analytikes-dieykriniseis
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2014, 10:34:45 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #674 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:23:37 πμ »
Δε μπορείς να το δηλώσεις, στα εναπομείναντα οργανικά κενά (β φάση τοποθετήσεων σε οργανικά κενά) δηλώνουν
μόνο οι αιτούντες οριστική τοποθέτηση (διάθεση ΠΥΣΔΕ, μετατεθέντες, επανελθόντες από το εξωτερικό) και όχι οι αιτούντες βελτίωση, σύμφωνα με το άρθρο 15, παρ. 11 του Π.Δ.50/1996.Άρα εσύ δε μπορείς να τοποθετηθείς, οπότε το ερώτημά σου δεν έχει νόημα για την περίπτωση σου.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #675 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:31:56 πμ »
KnKn, Silkcut και bitch ευχαριστώ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις  :)
Όχι, υπεράριθμος δεν φαινόταν να είναι, βέβαια παίζει το σενάριο με το μικρό πλεόνασμα ωρών αυτού που έφυγε (κάτω από 12), θα ρωτήσω και βλέπουμε.

Επειδή ένσταση θα κάνω και είδα ότι το ίδιο φαινόμενο εμφανίστηκε και σε σχολεία που δεν είχα δηλώσει, μπορώ να κάνω ένσταση και γι΄αυτά, παρόλο που δεν έχω έννομο συμφέρον;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:15 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #676 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:37:45 πμ »
Όχι θα κάνεις ένσταση μόνο για το σχολείο που δήλωσες, γι αυτό δηλαδή που έχεις έννομο συμφέρον, πιστεύω ότι είναι κάτι σαν αυτό που περιέγραψα. ;)
ΥΓ: Μην είσαι αυστηρή, τα όμορφα αγγελικά πλασμένα ΠΥΣΔΕ ;D κάνουν και λάθη, είναι και η ζέστη 8) 8).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #677 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:38:32 πμ »
Το θέμα είναι ότι όταν εμφανίζουν τον πίνακα με τα κενά, λένε ότι τα κενά είναι τα τάδε
και ανάμεσα σ΄αυτά βάζουν και τα κενά από βελτίωση.
Δηλαδή, θα ανοίξει κενό ΑΝ ο καθηγητής που το έχει, καταφέρει να φύγει με βελτίωση,
αν ο καθηγητής που το έχει φύγει, αλλά δεν αφήνει πίσω του οργανικό κενό,
τότε γιατί μας το δίνουν να το δηλώσουμε;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος expert23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #678 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:40:38 πμ »
Καμια αποψη για τη δικη μου περιπτωση;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #679 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:41:07 πμ »
Το θέμα είναι ότι όταν εμφανίζουν τον πίνακα με τα κενά, λένε ότι τα κενά είναι τα τάδε
και ανάμεσα σ΄αυτά βάζουν και τα κενά από βελτίωση.
Δηλαδή, θα ανοίξει κενό ΑΝ ο καθηγητής που το έχει, καταφέρει να φύγει με βελτίωση,
αν ο καθηγητής που το έχει φύγει, αλλά δεν αφήνει πίσω του οργανικό κενό,
τότε γιατί μας το δίνουν να το δηλώσουμε;
Αυτό θα ζητήσεις να μάθεις μεταξύ άλλων στην ένστασή σου ;),
ελπίζω να μη σου πουν ότι είπαν φέτος στο δικό μας (ότι η νομοθεσία είναι ασαφής.... ;D ;D).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #680 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:44:29 πμ »
και στη δική μας περιοχή εγινε το ίδιο.
οργανικό κενο του κλάδου ΠΕ04 το άφησαν κενο,δεν υπήρχε η συγκεκριμένη ειδικότητα να το παρει και εγω που το ειχα δηλώσει έμεινα στη διάθεση..
παω για ένσταση;
για δες τι συζητήσαμε χτες εδώ: (η άποψη μου είναι πως όχι)
http://www.pde.gr/index.php?topic=31019.msg806287#msg806287
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #681 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:50:57 πμ »
Καμια αποψη για τη δικη μου περιπτωση;

Πέραν του τι θα σου πούμε εμείς (αν και εφόσον γνωρίζουμε) μια ένσταση κοστίζει?
Την κάνεις για να δεις τι θα σου απαντήσουν ώστε να δεις με τι ΠΥΣΔΕ έχεις να κάνεις (θα σου χρειαστεί στο μέλλον  ;) ).

@marsa

Αν είδα καλά το ΠΥΣΔΕ σου αναφερόταν σε πιθανό κενό. Το πιθανό είναι σίγουρο αν είναι μόμο ένας της ειδικότητας. Αλλιώς άμα είναι δύο και άνω θεωρητικά ισχύει αυτό που σου είπαν πριν (<12 ώρες). Πάντως δεν χάνεις και τίποτα να κάνεις μια ένσταση για το συγκεκριμένο ή να πας πλάγια μέσω ερώτησης στο ΠΥΣΔΕ (δεν είναι πάντα έυκολο για τις ώρες που έδωσε το σχολείο και το ωράριο των εκπαιδευτικών που έιχε πριν την βελτίωση του ενός).

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #682 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:07:10 πμ »
Αυτό θα ζητήσεις να μάθεις μεταξύ άλλων στην ένστασή σου ;),
ελπίζω να μη σου πουν ότι είπαν φέτος στο δικό μας (ότι η νομοθεσία είναι ασαφής.... ;D ;D).
Η νομοθεσία δεν ξέρω αν είναι ασαφής, οι οδηγίες του ΠΥΣΔΕ ήταν σαφέστατες  :)

@guestteacher μόνο ένας ζήταγε βελτίωση

Αν ήταν έτσι ρε παιδιά και με δεδομένο το πλαφόν των 20 σχολείων, τότε μας δουλεύουν εμφανίζοντας πλασματικά κενά με σκοπό να την πατήσουμε!

Εκτός κι αν φταίει η ζέστη  ;D μόνο!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #683 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:13:24 πμ »
Η νομοθεσία δεν ξέρω αν είναι ασαφής, οι οδηγίες του ΠΥΣΔΕ ήταν σαφέστατες  :)
Και η νομοθεσία σαφέστατη είναι αλλά είπαμε όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος ;D...........
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #684 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:43:40 πμ »
Μήπως έχει εύκαιρη κανείς την νομοθεσία;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #685 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:55:16 πμ »
Η νομοθεσία δεν ξέρω αν είναι ασαφής, οι οδηγίες του ΠΥΣΔΕ ήταν σαφέστατες  :)

@guestteacher μόνο ένας ζήταγε βελτίωση

Αν ήταν έτσι ρε παιδιά και με δεδομένο το πλαφόν των 20 σχολείων, τότε μας δουλεύουν εμφανίζοντας πλασματικά κενά με σκοπό να την πατήσουμε!

Εκτός κι αν φταίει η ζέστη  ;D μόνο!!!

μπορεί ένας να ζήταγε βελτιωση - και αυτός να φαινόταν στην κατάσταση μορίων - αλλά στο ίδιο σχολείο να είχε χαρακτηρισθεί υπεράριθμος κάποιος άλλος. Οι υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται ονομαστικά και όχι αφηρημένα - πχ ένας φιλόλογος στο γυμνάσιο Άνω Ραχουλας.....
επομένως αν αυτός που πήρε βελτίωση εφυγε τότε παύει να υφίσταται η υπεραριθμία του άλλου - που δεν φαινόταν στους πίνακες.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.