*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 461141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1022 στις: Ιούλιος 13, 2019, 01:22:43 πμ »
Στη ΔΙΔΕ της περιοχής μου, σήμερα ανακοίνωσαν ότι τη Δευτέρα θα  αναρτηθούν ξανά τα κενά (αμαγείρευτα ή μαγειρεμένα;  :-\). Δίνεται, επίσης, προθεσμία ανάμεσα 15-19 Ιουλίου για να κάνουν όσοι θέλουν τροποποίηση της αρχικής τους δήλωσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:16 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1023 στις: Ιούλιος 13, 2019, 10:36:22 πμ »
Υπάρχει βέβαια και αυτό:
Με βάση το ν. 4610/2019 (άρθρα 76-79), το ΚΥΣΔΕ θα πρέπει να καλύψει τις κενές οργανικές θέσεις του διδακτικού προσωπικού των Πειραματικών Σχολείων ύστερα από αίτησή τους.
Αν οι εκπαιδευτικοί δεν υποβάλουν αίτηση για την πλήρωση οργανικής θέσης, τίθενται στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ που ανήκει το Πειραματικό Σχολείο.
Με βάση το άρθρο 79 ο εκπαιδευτικός Πειραματικού Σχολείου που «κρίνεται ως υπεράριθμος, τοποθετείται, ύστερα από αίτησή του, σε Πειραματικό ή Πρότυπο σχολείο στο οποίο υπάρχει κενή οργανική θέση. Αν δεν υποβληθεί σχετική αίτηση, ο εκπαιδευτικός τοποθετείται σε σχολική μονάδα σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις περί άρσης υπεραριθμίας».
Στις 31-8-2019 λήγει η θητεία των υπηρετούντων εκπαιδευτικών στα σχολεία αυτά.
Συνεπώς πρώτα πρέπει να καλυφθούν οι κενές οργανικές θέσεις διδακτικού προσωπικού  των Πειραματικών σχολείων (διαδικασία μέσω ΚΥΣΔΕ) εφόσον αυτή η διαδικασία επηρεάζει και τις τοποθετήσεις των ΠΥΣΔΕ στα οποία υπάρχουν Πειραματικά Σχολεία.
http://nekordis64.blogspot.com/2019/07/blog-post_12.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2019, 10:38:50 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1024 στις: Ιούλιος 19, 2019, 12:50:22 μμ »
Προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία οριστικών τοποθετήσεων και μεταθέσεων από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης για το σχολικό έτος 2019-2020 , η υπουργός Παιδείας Ν. Κεραμέως με εγκύκλιο που υπέγραψε καλεί τις   Διευθύνσεις Εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα των οποίων υπάγονται Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία (Π&ΠΣ) να ενημερώσουν σχετικά μέχρι και 23/07/2019 τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν με θητεία σε Π&ΠΣ, ώστε όσοι εξ αυτών δεν επιθυμούν να υπηρετήσουν με παράταση της θητείας τους για το επόμενο σχολικό έτος 2019-2020 στο Πρότυπο ή Πειραματικό σχολείο όπου υπηρετούν να δύνανται:

α) να επιστρέψουν στην περιοχή μετάθεσης από την οποία προήλθαν και να τοποθετηθούν στη σχολική μονάδα της τελευταίας οργανικής τους θέσης και εφόσον αυτή έχει καλυφθεί, να τεθούν στη διάθεση του οικείου Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου ως υπεράριθμοι.
β) να τεθούν στη διάθεση του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου της βαθμίδας τους στην περιοχή στην οποία ανήκει το Πρότυπο ή Πειραματικό σχολείο, και να δηλώσουν σχολικές μονάδες προτίμησής τους για οριστική τοποθέτηση, ώστε να συμμετάσχουν στη διαδικασία οριστικών τοποθετήσεων και βελτιώσεων, από κοινού με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς.

Οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα πρέπει να δηλώσουν υπεύθυνα με κάθε πρόσφορο τρόπο έως και 24/07/2019, την πρόθεσή τους στις κατά περίπτωση (α) & (β) Δ/νσεις Εκπ/σης.

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/6d754653ps-0l0.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1025 στις: Αύγουστος 03, 2019, 01:00:44 πμ »
Αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος με δίκη του δήλωση και τον ενδιαφέρει μόνο 1 σχολείο το οποίο όμως το πέρνει τελικά κάποιος άλλος υπεράριθμος πρέπει αναγκαστικά να πάρει καινούρια οργανική από τα υπόλοιπα οργανικα κενά ; Ή μπορεί να παραμείνει στο σχολείο που ήταν οργανικα υπεράριθμος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:16 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1026 στις: Αύγουστος 03, 2019, 08:29:50 πμ »
μένει στη θέση του καθώς δεν υπάρχει αναγκαστική άρση υπεραριθμίας. Θα διεκδικήσει κάποιο λειτουργικό κενό

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1027 στις: Αύγουστος 03, 2019, 08:32:26 πμ »
Ευχαριστώ νόμιζα ότι αν κανείς δήλωση για να βγεις υπεράριθμος πρέπει αναγκαστικά να πάρεις κάποιο από τα υπάρχοντα κενά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1028 στις: Αύγουστος 07, 2019, 03:31:43 πμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι καθηγητής γεωπόνος ΠΕ8801. Στην περιοχή που ενδιαφέρομαι να πάρω μετάθεση το ΠΥΣΔΕ έδωσε δύο οργανικά κενά στην ειδικότητά μου και από ένα πλεόνασμα στις ειδικότητες ΠΕ8802 και ΠΕ8803 του ίδιου κλάδου. Με δεδομένο ότι τα κενά δε θα καλυφθούν από κάποιον συνάδελφο της ειδικότητας μου, είναι νόμιμο να πάρουν τις οργανικές αυτές εφόσον θελήσουν κάποιοι συνάδελφοι των άλλων ειδικοτήτων; Το ενδιαφέρον μου είναι προφανές, αφού αν μείνουν τα συγκεκριμένα κενά, έχω βάσιμες ελπίδες για μετάθεση την επόμενη χρονιά. Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει, ζητώ συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1029 στις: Αύγουστος 07, 2019, 02:00:12 μμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι καθηγητής γεωπόνος ΠΕ8801. Στην περιοχή που ενδιαφέρομαι να πάρω μετάθεση το ΠΥΣΔΕ έδωσε δύο οργανικά κενά στην ειδικότητά μου και από ένα πλεόνασμα στις ειδικότητες ΠΕ8802 και ΠΕ8803 του ίδιου κλάδου. Με δεδομένο ότι τα κενά δε θα καλυφθούν από κάποιον συνάδελφο της ειδικότητας μου, είναι νόμιμο να πάρουν τις οργανικές αυτές εφόσον θελήσουν κάποιοι συνάδελφοι των άλλων ειδικοτήτων; Το ενδιαφέρον μου είναι προφανές, αφού αν μείνουν τα συγκεκριμένα κενά, έχω βάσιμες ελπίδες για μετάθεση την επόμενη χρονιά. Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει, ζητώ συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.
Δεν μπορούν να δοθούν τα οργανικά κενά ΠΕ88.01 σε συναδέλφους που ανήκουν στις ειδικότητες ΠΕ88.02 ή ΠΕ88.03.
Αυτό είναι προφανές διότι υπάρχουν αρκετά μαθήματα που τα έχουν α΄ ανάθεση μόνο οι ΠΕ88.01.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1030 στις: Αύγουστος 07, 2019, 03:32:32 μμ »
Θα σας μπλέξω τώρα. Σύμφωνα με το άρθρο 15 του ΠΔ. 50/96 κλπ καθώς και ενός μέρους του άρθρου 7 του 3848 οι τοποθετήσεις στα εναπομείναντα κενά γίνονται για το συμφέρον της υπηρεσίας. Πολλές ΔΔΕ το έχουν ερμηνεύσει ότι αυτό σημαίνει τοποθέτηση με Β ανάθεση. Είναι θέμα ερμηνείας αλλά υπάρχουν 100 αδες τέτοιες περιπτώσεις για τις οποίες είναι ενήμερες και οι αρμόδιες αρχές. Και φέτος. Υπάρχει ανοχή και
 οι περιπτώσεις αυτές συνεχίζονται.
Άρα ναι αν το επιθυμούν οι μόνιμοι 88.03 κλπ της περιοχής τα εναπομείναντα κενά πε88.01 και το ΠΥΣΔΕ αποφασίσει ότι "συμφέρει" ( άσε τον ποιον συμφέρει..) μπορούν να το κάνουν. Θέλει συγκυρίες για να γίνει, αλλά άμα θέλει ο γαμπρός γιατί να μην το κάνει. Κορόιδο είναι; Εδώ υπάρχουν εκατοντάδες λέω! Μετά αυτός που νομίζει ότι αδικήθηκε θα πρέπει να σκάσει 2000 και να περιμένει 3 χρόνια μήπως αλλάξει κάτι...
Καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1031 στις: Αύγουστος 07, 2019, 04:48:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ τους συναδέλφους για τις απαντήσεις τους. Γνωρίζω ότι οι διευθύνσεις ερμηνεύουν τους νόμους όπως τους συμφέρει ωστόσο πιστεύω ότι οι αυθαιρεσίες γίνονται κυρίως στα λειτουργικά και όχι τόσο στα οργανικά κενά. Άλλωστε θεωρώ ότι συμφέρον της υπηρεσίας είναι να δώσει και κάποιο κενό για μετάθεση αφού έχει αυτή τη δυνατότητα. Θα περιμένω λοιπόν να δω τις οργανικές τοποθετήσεις και θα πράξω ανάλογα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2019, 04:51:14 μμ από Babis_Trikala »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1032 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 10:23:30 μμ »

Σύμφωνα με αυτό το εγγραφο αν έχω υποβάλει θετικη δήλωση υπεραριθμίας πρέπει να πάρω υποχρεωτικά κάποιο κενό της ομάδας μου ή της όμορης ομάδας;;;ή παιρνω μόνο κάποιο από τα κενά που έχω δηλώσει και αν δεν ικανοποιηθεί κάποια προτίμηση μου παραμένω στο σχολείο μου ως οργανικα υπεράριθμος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1033 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 10:38:56 μμ »
Δεν μπορούν να δοθούν τα οργανικά κενά ΠΕ88.01 σε συναδέλφους που ανήκουν στις ειδικότητες ΠΕ88.02 ή ΠΕ88.03.
Αυτό είναι προφανές διότι υπάρχουν αρκετά μαθήματα που τα έχουν α΄ ανάθεση μόνο οι ΠΕ88.01.
..lasid.. αν στο σχολειο αυτο εχει ειδικοτητα στη γ ταξη... πχ φυτικης παραγωγης τοτε μονο 2 μαθηματα περισσοτερα εχει ενας 88.01 σε σχεση με τον 88.02... οποτε ναι οι πε88.01 τα εχουν ολα τα μαθηματα τομεα γεωπονιας πρωτη αναθεση αλλα μονο 2 περισσοτερα σε σχεση με τους 88.02....... εκτιμω παρα πολυ οσα αναφερεις στο φορουμ και χαιρομαι να σε διαβαζω αλλα αυτο που εγραψες ειναι μεγαλο φαουλ.... κατι τετοιες μπουρδες λενε οι αιρετοι και τα κανουν σαν τα μουτρα τους... με συγχωρεις

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1034 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 10:46:50 μμ »

Σύμφωνα με αυτό το εγγραφο αν έχω υποβάλει θετικη δήλωση υπεραριθμίας πρέπει να πάρω υποχρεωτικά κάποιο κενό της ομάδας μου ή της όμορης ομάδας;;;ή παιρνω μόνο κάποιο από τα κενά που έχω δηλώσει και αν δεν ικανοποιηθεί κάποια προτίμηση μου παραμένω στο σχολείο μου ως οργανικα υπεράριθμος ;
Sent from my iPhone using Tapatalk
Παίρνεις μόνο κάποιο από τα κενά που έχεις δηλώσει και αν δεν ικανοποιηθεί κάποια προτίμηση σου παραμένεις στο σχολείο σου ως οργανικά υπεράριθμος.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1035 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 11:04:55 μμ »
..lasid.. αν στο σχολειο αυτο εχει ειδικοτητα στη γ ταξη... πχ φυτικης παραγωγης τοτε μονο 2 μαθηματα περισσοτερα εχει ενας 88.01 σε σχεση με τον 88.02... οποτε ναι οι πε88.01 τα εχουν ολα τα μαθηματα τομεα γεωπονιας πρωτη αναθεση αλλα μονο 2 περισσοτερα σε σχεση με τους 88.02....... εκτιμω παρα πολυ οσα αναφερεις στο φορουμ και χαιρομαι να σε διαβαζω αλλα αυτο που εγραψες ειναι μεγαλο φαουλ.... κατι τετοιες μπουρδες λενε οι αιρετοι και τα κανουν σαν τα μουτρα τους... με συγχωρεις
Συμφωνώ ότι δεν είναι πολλά τα μαθήματα που δεν έχουν ανάθεση οι ΠΕ88.02, αλλά αν το σχολείο δεν έχει ΠΕ88.01 αυτά τα δύο μαθήματα δεν μπορούν να διδαχθούν. Εμείς στο σχολείο έχουμε 2 κενά για τον τομέα γεωπονίας. Το ένα βγαίνει ΠΕ88.01 και το άλλο ΠΕ88.02, όπως πρέπει να γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.