*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 461055 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1428 στις: Απρίλιος 26, 2021, 08:39:32 μμ »
Αυτη τη χρονιά ήμουν σε διαθεση ΠΥΣΔΕ και τώρα ζητάω οριστική τοποθέτηση - πρέπει να υπηρετήσω οργανική εκ νεου αν τοποθετηθώ;
Αφού ήσουν σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, η οργανική τοποθέτηση που θα πάρεις φέτος θεωρείται υπηρετημένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1429 στις: Απρίλιος 26, 2021, 08:52:01 μμ »
Αφού ήσουν σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, η οργανική τοποθέτηση που θα πάρεις φέτος θεωρείται υπηρετημένη.

Σ’ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1430 στις: Απρίλιος 27, 2021, 08:31:13 πμ »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1431 στις: Απρίλιος 27, 2021, 06:42:10 μμ »
μπράβο, σφαίρα πάνε ! και άλλα ρεζιλίκια δεν έχουν βγάλει καν χρονοδιάγραμμα , ασχολούνται με τρίχες , μην πω τίποτα πιο βαρύ (ακόμα και το μεγαλύτερο περιφερειακό έβγαλε ανακοίνωση σε μεγάλο βάθος χρόνου, βέβαια, και πολύ λογικά λόγω όγκου εργασιών)
Το γεγονός ότι γίνονται οι διαδικασίες γρἠγορα, δε σημαίνει απαραίτητα ότι γίνονται και σωστά.
Ειδικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1432 στις: Απρίλιος 28, 2021, 09:29:52 πμ »
Το γεγονός ότι γίνονται οι διαδικασίες γρἠγορα, δε σημαίνει απαραίτητα ότι γίνονται και σωστά.
Ειδικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ...

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Πρέπει να έχω το νου μου; Πήρα μετάθεση σε αυτό το ΠΥΣΔΕ φέτος, θα πρέπει να προσέχω κάτι; Προς το παρόν πάντων όλα κυλάνε βάσει προγράμματος. Ίσως ο καινούργιος διευθυντής του να θέλει να επιδείξει καλή πίστη και ετοιμότητα για να παραμείνει στη θέση αυτή όταν κριθούν οι νέοι διευθυντές. Πάντως η απάντησή σου, με ανησύχησε λίγο
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1433 στις: Απρίλιος 29, 2021, 12:22:57 πμ »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1434 στις: Απρίλιος 29, 2021, 01:37:52 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/72685/syskepsi-tis-politikis-igesias-me-ta-stelehi-ekpaideysis-me-6-themeta

Αποφασίζουν για τα πειραματικά;


μάλλον τους ανακοίνωσε σε αυτή τη "συνάντηση" τις αποφάσεις της (πειραματικά, για τη θητεία τους , που τους καίει τρελά , αν και απαράδεκτη πρακτική- απορώ που δεν συζητήθηκε στο forum). μόνο αν και όταν διαρρεύσει κάτι , θα μάθουμε. αυτό είναι το υπουργείο, δυστυχώς. δεν έχει ακουστεί τίποτα ακόμα, όποιος μάθει πριν τα "αποκλειστικά" ιστοσελίδων ας πει.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1436 στις: Απρίλιος 30, 2021, 10:10:21 πμ »
Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Πρέπει να έχω το νου μου; Πήρα μετάθεση σε αυτό το ΠΥΣΔΕ φέτος, θα πρέπει να προσέχω κάτι; Προς το παρόν πάντων όλα κυλάνε βάσει προγράμματος. Ίσως ο καινούργιος διευθυντής του να θέλει να επιδείξει καλή πίστη και ετοιμότητα για να παραμείνει στη θέση αυτή όταν κριθούν οι νέοι διευθυντές. Πάντως η απάντησή σου, με ανησύχησε λίγο
@SKANDALO
Ναι, φυσικά... Εξ αλλου δεν ειναι αγνωστο στους χρόνια υπηρετουντες στο συγκεκριμενο ΠΥΣΔΕ. Τι να πρωτο αναφέρω, βασικά... Η λογική στις τοποθετήσεις είναι η ακόλουθη: εξυπηρετούμε ημετέρους με κάθε τρόπο, ακόμη και παράτυπα. Ειδικά σε περιπτώσεις όπου επικαλύπτονται τα αντικείμενα μεταξύ ειδικοτήτων γίνεται το σώσε (ελπίζω να μην έχεις τέτοια ειδικότητα).
Πριν κάποια χρόνια, επί Διαμαντοπούλου νομίζω, (με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν κάλυπταν το ωράριό τους μεταξύ όμορων ΠΥΣΔΕ) ήταν η μόνη ΔΔΕ που έστειλε συνάδελφο σε γειτονικό ΠΥΣΔΕ.
Για το τελευταίο, να αναφέρω το εξής:  από το ΠΥΣΔΕ Ιωαννινων όπου υπήρχαν 50 συνάδελφοι (με βάση την ανακοίνωση της ΕΛΜΕ) που έμεναν χωρίς ωράριο, κανένας δεν μετακινήθηκε σε γειτονικά ΠΥΣΔΕ για κάλυψη ωραρίου (με εξαίρεση νομίζω μία συνάδελφο που βολευόταν με την απόσπαση) και ΟΛΟΙ απορροφήθηκαν με απόσπαση στην ΔΔΕ Ιωαννίνων ή στην Περιφέρεια Ηπείρου.
Στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας ανάγκασαν συνάδελφο να μετακινηθεί στο ΠΥΣΔΕ Άρτας (χωρίς να το θέλει) για κάλυψη ωραρίου ενώ θα μπορούσε είτε να πάρει τις αναθέσεις της ιδίας ειδικότητας (που τις έδωσαν με δεύτερη ανάθεση σε άλλες ειδικότητες) ή θα μπορούσε να αποσπαστεί στη ΔΔΕ.  Να σημειώσω ότι την ίδια στιγμή, είχε αποσπαστεί κατά προτεραιότητα στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας από το ΠΥΣΔΕ Άρτας συνάδελφος ίδιας ειδικότητας με τη συνάδελφο που μετακίνησαν υποχρεωτικά από Πρέβεζα στο ΠΥΣΔΕ Άρτας. Την αποσπασμένη κατά προτεραιότητα στην Πρέβεζα, εφ όσον δεν κάλυπτε ωράριο σε σχολείο, την τοποθέτησαν μια χαρά στη Διεύθυνση. Προφανώς ή μία εκ των δύο, είχε δόντι κι έτσι έστειλαν αναγκαστικά μία συνάδελφο σε γειτονικό νομό από τον οποίο έφεραν μία άλλη, που ήθελαν να την εξυπηρετήσουν.
Αυτό είναι μόνο μία περίπτωση...
Έχουνε γίνει πάααρα πολλά εκεί, οπότε ναι, θέλει μεγάλη προσοχή.
Ο προηγούμενος διευθυντής εκπαίδευσης που αναπλήρωνε ήτανε τυπικός.
Ο τωρινός ήτανε χρόνια συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ εκ των αιρετών. Οπότε, είχε γνώση όλων των παρατυπιών.
Αλλά δυστυχώς, δεν έχει να κάνει με την παράταξη, γιατί και ο άλλος αιρετός τα ίδια έκανε. 
Οπότε, ναι. Θέλει προσοχή.
Υ.Γ. παρατυπίες και εξυπηρετήσεις γίνονται σε ΟΛΑ τα ΠΥΣΔΕ, αλλά στο συγκεκριμένο, το είχαν παρακάνει. Είναι και μικρός νομός και μαθαίνονται πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1437 στις: Απρίλιος 30, 2021, 03:03:37 μμ »
@SKANDALO
Ναι, φυσικά... Εξ αλλου δεν ειναι αγνωστο στους χρόνια υπηρετουντες στο συγκεκριμενο ΠΥΣΔΕ. Τι να πρωτο αναφέρω, βασικά... Η λογική στις τοποθετήσεις είναι η ακόλουθη: εξυπηρετούμε ημετέρους με κάθε τρόπο, ακόμη και παράτυπα. Ειδικά σε περιπτώσεις όπου επικαλύπτονται τα αντικείμενα μεταξύ ειδικοτήτων γίνεται το σώσε (ελπίζω να μην έχεις τέτοια ειδικότητα).
Πριν κάποια χρόνια, επί Διαμαντοπούλου νομίζω, (με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν κάλυπταν το ωράριό τους μεταξύ όμορων ΠΥΣΔΕ) ήταν η μόνη ΔΔΕ που έστειλε συνάδελφο σε γειτονικό ΠΥΣΔΕ.
Για το τελευταίο, να αναφέρω το εξής:  από το ΠΥΣΔΕ Ιωαννινων όπου υπήρχαν 50 συνάδελφοι (με βάση την ανακοίνωση της ΕΛΜΕ) που έμεναν χωρίς ωράριο, κανένας δεν μετακινήθηκε σε γειτονικά ΠΥΣΔΕ για κάλυψη ωραρίου (με εξαίρεση νομίζω μία συνάδελφο που βολευόταν με την απόσπαση) και ΟΛΟΙ απορροφήθηκαν με απόσπαση στην ΔΔΕ Ιωαννίνων ή στην Περιφέρεια Ηπείρου.
Στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας ανάγκασαν συνάδελφο να μετακινηθεί στο ΠΥΣΔΕ Άρτας (χωρίς να το θέλει) για κάλυψη ωραρίου ενώ θα μπορούσε είτε να πάρει τις αναθέσεις της ιδίας ειδικότητας (που τις έδωσαν με δεύτερη ανάθεση σε άλλες ειδικότητες) ή θα μπορούσε να αποσπαστεί στη ΔΔΕ.  Να σημειώσω ότι την ίδια στιγμή, είχε αποσπαστεί κατά προτεραιότητα στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας από το ΠΥΣΔΕ Άρτας συνάδελφος ίδιας ειδικότητας με τη συνάδελφο που μετακίνησαν υποχρεωτικά από Πρέβεζα στο ΠΥΣΔΕ Άρτας. Την αποσπασμένη κατά προτεραιότητα στην Πρέβεζα, εφ όσον δεν κάλυπτε ωράριο σε σχολείο, την τοποθέτησαν μια χαρά στη Διεύθυνση. Προφανώς ή μία εκ των δύο, είχε δόντι κι έτσι έστειλαν αναγκαστικά μία συνάδελφο σε γειτονικό νομό από τον οποίο έφεραν μία άλλη, που ήθελαν να την εξυπηρετήσουν.
Αυτό είναι μόνο μία περίπτωση...
Έχουνε γίνει πάααρα πολλά εκεί, οπότε ναι, θέλει μεγάλη προσοχή.
Ο προηγούμενος διευθυντής εκπαίδευσης που αναπλήρωνε ήτανε τυπικός.
Ο τωρινός ήτανε χρόνια συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ εκ των αιρετών. Οπότε, είχε γνώση όλων των παρατυπιών.
Αλλά δυστυχώς, δεν έχει να κάνει με την παράταξη, γιατί και ο άλλος αιρετός τα ίδια έκανε. 
Οπότε, ναι. Θέλει προσοχή.
Υ.Γ. παρατυπίες και εξυπηρετήσεις γίνονται σε ΟΛΑ τα ΠΥΣΔΕ, αλλά στο συγκεκριμένο, το είχαν παρακάνει. Είναι και μικρός νομός και μαθαίνονται πιο εύκολα.
Μετακινήσεις υποχρεωτικές έχουν γίνει και σε αλλά πυσπε/πυσδε, όσο για παρατυπίες και βολέματα, γίνονται παντού και συνέχεια, απλά ο καθένας γνωρίζει τα της περιοχής του. Εμένα με πήρε τηλέφωνο αιρετός για να με πιέσει/ πείσει να αλλάξω τοποθέτηση ενώ ήμουν στο πρώτο σχολείο επιλογής μου βάσει μορίων  γιατί ήθελε να εξυπηρετήσει την πελατεία του. Κάποια ακούγονται, κάποια δεν μαθαίνονται, ειδικά αν δεν είσαι ο άμεσα θιγόμενος

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1438 στις: Μάιος 01, 2021, 11:07:06 πμ »
@SKANDALO
Ναι, φυσικά... Εξ αλλου δεν ειναι αγνωστο στους χρόνια υπηρετουντες στο συγκεκριμενο ΠΥΣΔΕ. Τι να πρωτο αναφέρω, βασικά... Η λογική στις τοποθετήσεις είναι η ακόλουθη: εξυπηρετούμε ημετέρους με κάθε τρόπο, ακόμη και παράτυπα. Ειδικά σε περιπτώσεις όπου επικαλύπτονται τα αντικείμενα μεταξύ ειδικοτήτων γίνεται το σώσε (ελπίζω να μην έχεις τέτοια ειδικότητα).
Πριν κάποια χρόνια, επί Διαμαντοπούλου νομίζω, (με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν κάλυπταν το ωράριό τους μεταξύ όμορων ΠΥΣΔΕ) ήταν η μόνη ΔΔΕ που έστειλε συνάδελφο σε γειτονικό ΠΥΣΔΕ.
Για το τελευταίο, να αναφέρω το εξής:  από το ΠΥΣΔΕ Ιωαννινων όπου υπήρχαν 50 συνάδελφοι (με βάση την ανακοίνωση της ΕΛΜΕ) που έμεναν χωρίς ωράριο, κανένας δεν μετακινήθηκε σε γειτονικά ΠΥΣΔΕ για κάλυψη ωραρίου (με εξαίρεση νομίζω μία συνάδελφο που βολευόταν με την απόσπαση) και ΟΛΟΙ απορροφήθηκαν με απόσπαση στην ΔΔΕ Ιωαννίνων ή στην Περιφέρεια Ηπείρου.
Στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας ανάγκασαν συνάδελφο να μετακινηθεί στο ΠΥΣΔΕ Άρτας (χωρίς να το θέλει) για κάλυψη ωραρίου ενώ θα μπορούσε είτε να πάρει τις αναθέσεις της ιδίας ειδικότητας (που τις έδωσαν με δεύτερη ανάθεση σε άλλες ειδικότητες) ή θα μπορούσε να αποσπαστεί στη ΔΔΕ.  Να σημειώσω ότι την ίδια στιγμή, είχε αποσπαστεί κατά προτεραιότητα στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας από το ΠΥΣΔΕ Άρτας συνάδελφος ίδιας ειδικότητας με τη συνάδελφο που μετακίνησαν υποχρεωτικά από Πρέβεζα στο ΠΥΣΔΕ Άρτας. Την αποσπασμένη κατά προτεραιότητα στην Πρέβεζα, εφ όσον δεν κάλυπτε ωράριο σε σχολείο, την τοποθέτησαν μια χαρά στη Διεύθυνση. Προφανώς ή μία εκ των δύο, είχε δόντι κι έτσι έστειλαν αναγκαστικά μία συνάδελφο σε γειτονικό νομό από τον οποίο έφεραν μία άλλη, που ήθελαν να την εξυπηρετήσουν.
Αυτό είναι μόνο μία περίπτωση...
Έχουνε γίνει πάααρα πολλά εκεί, οπότε ναι, θέλει μεγάλη προσοχή.
Ο προηγούμενος διευθυντής εκπαίδευσης που αναπλήρωνε ήτανε τυπικός.
Ο τωρινός ήτανε χρόνια συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ εκ των αιρετών. Οπότε, είχε γνώση όλων των παρατυπιών.
Αλλά δυστυχώς, δεν έχει να κάνει με την παράταξη, γιατί και ο άλλος αιρετός τα ίδια έκανε. 
Οπότε, ναι. Θέλει προσοχή.
Υ.Γ. παρατυπίες και εξυπηρετήσεις γίνονται σε ΟΛΑ τα ΠΥΣΔΕ, αλλά στο συγκεκριμένο, το είχαν παρακάνει. Είναι και μικρός νομός και μαθαίνονται πιο εύκολα.


Ωωωωωωωω, λυπάμαι για την ταλαιπωρία ειλικρινά!!! Είμαι φιλόλογος και δεν έχω θέμα επικάλυψης αντικειμένων. Ευχαριστώ που μου τα ανέφερες. Ενδεχομένως όπως ειπώθηκε και προηγουμένως αυτά να γίνονται εν κρυπτω και παραβυστω και σε άλλα πυσδε και και να γίνονται αντιληπτά μόνο από τους ενδιαφερόμενους. Προς το παρόν πάντως υπάρχει μια τυπικότητα στην εξέλιξη των πραγμάτων και ακολουθείται το προαναγγελθεν χρονοδιάγραμμα. Το άλλο Σάββατο θα έχουμε τοποθετηθεί όλοι.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1439 στις: Μάιος 01, 2021, 01:31:21 μμ »
Ωωωωωωωω, λυπάμαι για την ταλαιπωρία ειλικρινά!!! Είμαι φιλόλογος και δεν έχω θέμα επικάλυψης αντικειμένων. Ευχαριστώ που μου τα ανέφερες. Ενδεχομένως όπως ειπώθηκε και προηγουμένως αυτά να γίνονται εν κρυπτω και παραβυστω και σε άλλα πυσδε και και να γίνονται αντιληπτά μόνο από τους ενδιαφερόμενους. Προς το παρόν πάντως υπάρχει μια τυπικότητα στην εξέλιξη των πραγμάτων και ακολουθείται το προαναγγελθεν χρονοδιάγραμμα. Το άλλο Σάββατο θα έχουμε τοποθετηθεί όλοι.
Το μάθημα της ιστορίας συχνά ανατίθεται στους ξενόγλωσσους, πάντως.
Οπότε, έχε το κατά νου και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1440 στις: Μάιος 01, 2021, 04:36:56 μμ »
Το μάθημα της ιστορίας συχνά ανατίθεται στους ξενόγλωσσους, πάντως.
Οπότε, έχε το κατά νου και αυτό.


Ναι. Αλλα α ανάθεση το έχουν οι πε02.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1441 στις: Μάιος 03, 2021, 09:07:17 πμ »
Σωστά.
Αν λοιπόν υπάρχουν 12 ώρες α ανάθεσης στους πε2  θα δοθεί οργανικό κενό στους πε2.
Αν υπάρχουν 11 ώρες τότε δεν υπάρχει οργανικό κενό.
Το λειτουργικό κενό των 11 ωρών είναι δυνατόν να καλυφθεί με ιστορία από ξενόγλωσσους.
Δεν ξέρω όμως αν μπορεί ένα κενό 12 ωρών να βαπτιστεί κενό 11 ωρών .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.