*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 458858 φορές)

mariliane και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1988 στις: Μάιος 17, 2023, 08:03:24 μμ »
για να μην το τραβήξω σε άλλο νήμα και γράψω ότι το σημερινό έγγραφο δημιουργεί την ανθρώπινη απορία : το εξελάκι των διορισμών το έτοιμο γιατί δεν ανακοινώνεται , κύριε; ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1701
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1989 στις: Μάιος 17, 2023, 08:09:43 μμ »
μα αυτο είναι το ερώτημα, ακόμα κι αν όπως λες , αναρτηθούν (αναγκαστικά για να προχωράει κάθε φορά η διαδικασία) οι πίνακες εισήγησης  ! δηλαδή τι διαφορά θα είχε να είχαν επιτραπεί -όπως παλιότερα ξαναλέω- η απόφαση , αφού ο πίνακας συνιστά υπηρεσιακή μεταβολη. ότι θα συνεδριάσουν είναι δεδομένο από το έγγραφο. δεν κατανοώ γιατί να υπάρξει διαφοροποίηση διαδικασιών. εμεις συζητηση και υποθεσεις κανουμε περιμενοντας να δουμε πως θα κυλησουν τα πραγματα. Αν τελικα γινουν τα πραγματα οπως περιγραφονται απο μας εδω, τοτε η γνωμοδοτηση του ΣτΕ εγινε απλα για "τα ματια της νομοθεσιας" και για το τυπικο του πραγματος (=εκδοση απόφασης) ,αφου θαχουν μεσολαβησει ολα τα προαπαιτουμενα . Αν δεν εγραφαν τον δηθεν περιορισμο περι "μονο προπαρασκευης", τοτε θα ηταν σα να καταργουσαν την κεντρικη εγκυκλιο της αναστολης υπηρεσιακων μεταβολων του υπουργειουν εσωτερικων. Στη δικη μου δδε παντως που ρωτησα θα ζητησουν αυριο διευκρινησεις
(εντάξει , ο διευθυντής υπογράφει στο τέλος τις αποφάσεις αλλά διακριτά και επειδή δεν υπάρχει το πάγωμα πάει έτσι αλυσιδωτά)

άρα και οι αποσπάσεις μπορούν να ανακοινωθούν , πριν υπογραφούν, με όσα πάρουν έγκριση από τα συμβούλια - επίσημα ή δίκην διαρροών. θέλω να πω ότι είναι όλο προβληματικό και ανούσιο φαινομενικά




Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1990 στις: Μάιος 17, 2023, 08:12:39 μμ »
θα ηταν σα να καταργουσαν την κεντρικη εγκυκλιο της αναστολης υπηρεσιακων μεταβολων του υπουργειουν εσωτερικων : 
μα αυτο είναι το νόημα της εξαίρεσης και έχει ξαναγίνει το 2012 ! γι΄αυτό υπάρχει ζήτημα , το γράφουμε μέρες εδώ  , λέγεται και από τον κλάδο !

Στη δικη μου δδε παντως που ρωτησα θα ζητησουν αυριο διευκρινίσεις : δεν θα είναι οι μόνοι ;) , όλοι σχεδόν θα τους βομβαρδίσουν και δικαίως ! *να μας πεις τι θα τους απαντήσει το αγαπημένο λελούδι του Πατρέα του Άφαντου, μεγάλη η χάρη του (τους χαιρετισμούς , αν διαβάζει . τον αναμένουν, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα πει τίποτα)


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2023, 08:22:48 μμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1991 στις: Μάιος 18, 2023, 03:44:35 μμ »
(Διόρθωση του παρακάτω μηνύματος, καθώς πρόσεξα ότι οι οργανικά υπεράριθμοι είχαν ήδη ανακηρυχθεί.)

Σε μεγάλη Διεύθυνση της δυτικής Ελλάδας αναρτήθηκε ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία, και με βάση την εξαίρεση που δόθηκε για "το σύνολο των προπαρασκευαστικών πράξεων", οι διαθεσίτες εκπαιδευτικοί και οι εκπαιδευτικοί που αιτούνται βελτίωση (μόνο αυτοί) θα κληθούν από την Τρίτη να υποβάλουν δηλώσεις προτίμησης σχολείων. Έτσι, ξερά, χωρίς κάποια περαιτέρω διευκρίνιση.

Με δεδομένο ότι η συγκεκριμένη Διεύθυνση είχε προλάβει (προ της προεκλογικής απαγόρευσης) να ανακηρύξει τους υπεράριθμους, να βγάλει τον πίνακα λειτουργικών κενών και πλεονασμάτων και να ζητήσει (από τους υπεράριθμους, εννοείται) να δηλώσουν προτιμήσεις τοποθέτησης στα οργανικά κενά, μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
1) Δεν θα πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν οι υπεράριθμοι για να ξεκαθαρίσει κατόπιν το τοπίο ως προς τα νέα κενά; Πώς θα ξέρουν οι διαθεσίτες/αιτηθέντες βελτίωση ποια θα είναι τα τελικά οργανικά κενά, τα αδιάθετα υπόλοιπα των οποίων θα πρέπει να πάρουν; Στα κουτουρού θα κάνουν αιτήσεις;
2) Οι αιτήσεις αυτές θα λογίζονται ότι αφορούν μια κι έξω, τόσο στα οργανικά κενά που θα προκύψουν, όσο και στα τυχόν λειτουργικά; Δεν θα πρέπει να γίνουν σε δύο στάδια; Και ούτως ή άλλως, δεν θα πρέπει τον Αύγουστο να επικαιροποιηθούν τα λειτουργικά κενά και να κληθούν να δηλώσουν τότε, όσοι ακόμα θα εξακολουθούν να παραμένουν στη διάθεση;

Εμένα πάντως, μου φαίνεται λίγο τουρλού η ερμηνεία της εξαίρεσης. Δηλαδή, το "σύνολο των προπαρασκευαστικών ενεργειών" φαίνεται σα να έχει ερμηνευθεί ως "βαράτε στο γάμο του καραγκιόζη, και ό,τι σας κάτσει".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2023, 04:06:08 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1992 στις: Μάιος 18, 2023, 03:48:31 μμ »
Τι γίνεται, ρε παιδιά, με το ξεπάγωμα ; Περίμενα κι εγώ ορυμαγδό και οργασμό προσκλήσεων, ανακοινώσεων κλπ αλλά σχεδόν τίποτα (μόνο 1-2 ανακοινώσεις για μετεκλογικά), Μπας και δεν δόθηκαν αρμόζουσες  εξηγήσεις, δεν πρόκαναν τα μικρο-μάγαζα;  (δεν τα είχαν έτοιμα στα συρτάρια;;;;; )
Δε συνδέεται κανείς εδώ γύρω σε τηλεδιάσκεψη με υψηλά προσώπατα να μας ξεστραβώσει…
Λες αύριο, που κλείνει και το μαγαζί για εκλογές; Δεν είναι περίεργο; Όχι ; τόση αλφαδιά; Άσε το χρόνο να τρέχει, μωρέεεεεε. Πάλι καλά που βγήκε το συγχωροχάρτι των απουσιών «εγκαίρως».
Τσάμπα βιάστηκε το ΣτΕ και η εγκύκλιος.

Καλή Κυριακή είπαμε;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1993 στις: Μάιος 18, 2023, 03:54:37 μμ »
Σε μεγάλη Διεύθυνση της δυτικής Ελλάδας αναρτήθηκε ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία, και με βάση την εξαίρεση που δόθηκε για "το σύνολο των προπαρασκευαστικών πράξεων", οι διαθεσίτες εκπαιδευτικοί και οι εκπαιδευτικοί που αιτούνται βελτίωση (μόνο αυτοί) θα κληθούν από την Τρίτη να υποβάλουν δηλώσεις προτίμησης σχολείων. Έτσι, ξερά, χωρίς κάποια περαιτέρω διευκρίνιση.

Με δεδομένο ότι η συγκεκριμένη Διεύθυνση είχε προλάβει (προ της προεκλογικής απαγόρευσης) να βγάλει τον πίνακα λειτουργικών κενών και πλεονασμάτων και είχε επίσης προλάβει να ζητήσει από τους υπεράριθμους να δηλώσουν αν επιθυμούν να ανακηρυχθούν ως τέτοιοι (αρκετά πρωτόλειο στάδιο δηλαδή), χωρίς όμως να έχει προλάβει να προβεί στην ονομαστική ανακήρυξη των υπεραρίθμων, μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
1) Δεν θα πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν οι υπεράριθμοι για να ξεκαθαρίσει κατόπιν το τοπίο ως προς τα νέα κενά;
2) Πώς θα ξέρουν οι διαθεσίτες/αιτηθέντες βελτίωση ποια θα είναι τα τελικά οργανικά κενά, αν δεν ανακηρυχθούν και κληθούν να δηλώσουν οι υπεράριθμοι, τα αδιάθετα υπόλοιπα των οποίων θα πρέπει να πάρουν οι άλλοι; Στα κουτουρού θα κάνουν αιτήσεις;
3) Οι αιτήσεις αυτές θα λογίζονται ότι αφορούν μια κι έξω, τόσο στα οργανικά κενά που θα προκύψουν, όσο και στα τυχόν λειτουργικά; Δεν θα πρέπει να γίνουν σε δύο στάδια; Και ούτως ή άλλως, δεν θα πρέπει τον Αύγουστο να επικαιροποιηθούν τα λειτουργικά κενά και να κληθούν να δηλώσουν τότε, όσοι ακόμα θα εξακολουθούν να παραμένουν στη διάθεση;

Εμένα πάντως, μου φαίνεται λίγο τουρλού η ερμηνεία της εξαίρεσης. Δηλαδή, το "σύνολο των προπαρασκευαστικών ενεργειών" φαίνεται σα να έχει ερμηνευθεί ως "βαράτε στο γάμο του καραγκιόζη, και ό,τι σας κάτσει".


Στα 1 και 2 έχεις δίκιο. Πάντα γίνεται πρώτα η τοποθέτηση των υπεράριθμων, η οποία προφανώς δεν μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή με τα δεδομένα που υπάρχουν.
Όσον αφορά το 3, οι αιτήσεις αυτή τη στιγμή είναι μόνο για οργανικά κενά. Οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά θα γίνουν Αύγουστο ή Σεπτέμβριο, όταν όπως γράφεις θα επικαιροποιηθούν και θα κληθούν να δηλώσουν οι παραμένοντας στη διάθεση και πιθανώς οι αποσπασμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2023, 03:58:42 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1994 στις: Μάιος 18, 2023, 04:01:57 μμ »
Σε μεγάλη Διεύθυνση της δυτικής Ελλάδας αναρτήθηκε ανακοίνωση

καταρχάς το μεγαλη είναι σχετικό (μόνο αττική και θεσσαλονίκη είναι πραγματικά μεγάλες).
κατά δεύτερον βιάστηκε η δ/ντρια πολύ νομίζω. στα τυφλά θα πάνε ; εκτός αν γίνουν άλλα πράγματα αύριο και τη δευτέρα. παρακολουθούμε.

όπως έχουμε ξανασχολιάσει πάμπολλες φορές πώς θα προχωρησει η διαδικασία αν δεν βγει τοποθέτηση υπεραρίθμων; (τοποθέτηση κανονική ! ) -   έστω ο πίνακας εισήγησης (όπως σωστά ανέφερε ο gt οι αποφάσεις βγαίνουν μαζί μετά - διακριτά επιμένω - αλλά πρέπει να βγουν τουλάχιστον οι επιμέρους τοποθετήσεις καθε φορά, εκεί είναι καλά με την εξαίρεση;  ). προβλέπω μπάχαλο, εκτός να βγει κυβέρνηση μετεκλογικά

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1995 στις: Μάιος 18, 2023, 04:04:48 μμ »
Προφανώς το σύνολο των προπαρασκευαστικών εννοεί. Θα κάνετε τις αιτήσεις και αυτές θα παραμείνουν μέχρι να τελειώσουν οι εκλογές και να μπορούν να συνεδριάσουν τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ για τις τοποθετήσεις. Φυσικά οι υπεράριθμοι θα τοποθετηθούν πρώτοι. Οι θέσεις που θα πάρουν μπορεί να βγούν ως κενά, αλλά δεν θα δοθούν σε μη υπεράριθμούς. Δηλαδή ένας διαθεσίτης μπορεί να νομίζει ότι το τάδε σχολείο είναι κενό και να το δηλώσει, αλλά στην πραματικότητα να το πάρει ένας υπεράριθμός. Αυτό είναι κάτι που γίνεται σε πολλές ΔΔΕ εδώ και χρόνια. Φυσικά και δεν είναι η σωστή εφαρμογή της νομθεσίας.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1996 στις: Μάιος 18, 2023, 04:07:17 μμ »
Διόρθωσα το αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου, καθώς είχα εσφαλμένα γράψει ότι δεν είχαν προλάβει να ανακηρυχθούν οι υπεράριθμοι. Παρακαλώ, ξαναδείτε το. Ωστόσο, τα 2 από τα 3 ερωτηματικά παραμένουν.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1997 στις: Μάιος 18, 2023, 04:13:26 μμ »
Φυσικά οι υπεράριθμοι θα τοποθετηθούν πρώτοι. Οι θέσεις που θα πάρουν μπορεί να βγούν ως κενά, αλλά δεν θα δοθούν σε μη υπεράριθμούς. Δηλαδή ένας διαθεσίτης μπορεί να νομίζει ότι το τάδε σχολείο είναι κενό και να το δηλώσει, αλλά στην πραματικότητα να το πάρει ένας υπεράριθμός. Αυτό είναι κάτι που γίνεται σε πολλές ΔΔΕ εδώ και χρόνια. Φυσικά και δεν είναι η σωστή εφαρμογή της νομθεσίας.

Και εντάξει, ας υποθέσουμε ότι σωστή. λάθος, έτσι είναι η εφαρμογή της νομοθεσίας στη συγκεκριμένη Διεύθυνση. Το ερώτημα 2 όμως παραμένει ατόφιο. Είναι δυνατόν να θεωρηθεί ότι η δήλωση προτίμησης γίνεται μια κι έξω, τόσο για τα οργανικά, όσο και για τα λειτουργικά κενά; Η (επικαιροποιημένη) διαδικασία του Αυγούστου, η οποία για τα λειτουργικά κενά θα έχει λάβει υπ' όψη της και τις διακυμάνσεις των τμημάτων που θα προκύψουν μετά από τις εγγραφές των μαθητών, θα πάει περίπατο;

Σε Διεύθυνση γειτονικής προς αυτή περιοχής πάντως, τα διακριτά στάδια προσκλήσεων/αποφάσεων/νέων προσκλήσεων τηρούνται απαρέγκλιτα, γι' αυτό και μου κάνει εντύπωση αυτή η τουρλού διαδικασία που βλέπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2023, 04:15:43 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1998 στις: Μάιος 18, 2023, 04:14:47 μμ »
Διόρθωσα το αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου, καθώς είχα εσφαλμένα γράψει ότι δεν είχαν προλάβει να ανακηρυχθούν οι υπεράριθμοι. Παρακαλώ, ξαναδείτε το. Ωστόσο, τα 2 από τα 3 ερωτηματικά παραμένουν.

και πάλι δεν αλλάζει κάτι (τα είδα) , δεν τους τοποθέτησε σε νεες θέσεις για να επικαιροποιήσει τα κενά για τους υπόλοιπους. οι αιτήσεις θα γίνουν απλώς. αλλά χωρίς να ανακοινώνεται έστω σε κάθε φάση (όπως ομαλά γίνεται) η τοποθέτηση πώς;
να κάνουν όλοι αιτήσεις σκόρπια με όλα τα κενά για όλους είναι αστείο .
ροκανίζεται χρόνος προσώρας (για μένα).
πάσχει η διαδικασία. εξου και αναμένω να δω άλλες δ/νσεις τι θα κάνουν.

*μη μπερδευεις τα λειτουργικά, άλλο πράμα

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1999 στις: Μάιος 18, 2023, 04:30:02 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!
Επειδή δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων.
Θα ήθελα να ρωτήσω, σύμφωνα με τις λίστες της δδε
θα δηλώσω κι εγώ για να πάρω οργανική;
Είμαι νεοδιορισθείσα
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2000 στις: Μάιος 18, 2023, 04:31:52 μμ »
φέτος θα δηλώσεις, να παρακολουθείς ΠΟΛΥ στενά την ιστοσελίδα της διεύθυνσής σου για προθεσμίες κλπ

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2001 στις: Μάιος 18, 2023, 04:32:48 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!
Επειδή δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων.
Θα ήθελα να ρωτήσω, σύμφωνα με τις λίστες της δδε
θα δηλώσω κι εγώ για να πάρω οργανική;
Είμαι νεοδιορισθείσα
Ευχαριστώ πολύ

Ναι, θα κληθείτε να δηλώσετε κι εσείς για την οριστική σας τοποθέτηση, και θα συνεξεταστεί μαζί με το pool των διαθεσιτών, μετατεθέντων και αιτηθέντων βελτίωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.