*

Αποστολέας Θέμα: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...  (Αναγνώστηκε 6948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« στις: Απρίλιος 22, 2008, 03:03:20 μμ »
Θέλω από καιρό να γράψω αυτό το μήνυμα, και όσο διαβάζω τα topics του κλάδου μας μου γεννίεται πάντα η ίδια σκέψη..
 Να σας πω πρώτα από όλα ότι έχω περάσει και εγώ από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ, ευτυχώς μόνο μια φορά, και τώρα είμαι μόνιμη. Σαν φοιτήτρια ήμουν πολύ "φανατική" της παρακολούθησης των μαθημάτων, κρατούσα σημειώσεις, τελείωσα με καλό βαθμό. Δούλεψα δύο χρόνια στον ιδιωτικό τομέα, και όταν έδωσα ΑΣΕΠ βρέθηκα ξαφνικά άφωνη μπροστά σε συμφοιτήτριες, μελλοντικές συναδέλφους και "ανταγωνίστριες" (γιατί σε ένα διαγωνισμό όπως ο ΑΣΕΠ, υπάρχει ανταγωνισμός και τίποτα άλλο) που έτρεχαν να βρουνε το βιβλίο του ταδε, τις σημειώσεις του τάδε, τα σεμινάρια α ή β, τα φροντιστήρια με το όνομα μπλαμπλα κτλ...Και προς ακόμα μεγαλύτερη έκπληξή μου φυλούσαν αυτές τις γνώσεις/βιβλία/ κτλ ως επτασφράγιστο μυστικό (βεβαίως έπαιρναν τη βιβλιογραφία πραγμάτων που διάβαζες αλλά δεν έδιναν ούτε ένα τίτλο για να διαβάσεις και εσύ...)
  Προσωπικά δεν έκανα τίποτα από αυτά. Μόλις είδα το χαμό, πάτησα φρένο, άλλαξα δρόμο και ασχολήθηκα μόνη μου.  Έψαξα μόνη μου στα βιβλιοπωλεία και βρήκα δυο τρια βιβλία που ΗΞΕΡΑ οτι είναι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ και και ήθελα να τα διαβάσω από τα φοιτητικά χρόνια αλλά δεν προλάβαινα/δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω, συζήτησα με φίλες και συναδέλφους για βιβλία που οι ίδιες θεωρούσαν ενδιαφέροντα και τα έψαξα, αλλά ποτέ δεν μπήκα στο κυνήγι του "εγγυημένου", της προκάτ βιβλιογραφίας, της "αυθεντικής" γνώσης.
  Όλα αυτά γιατί δεν πιστεύω στις εγγυήσεις σε κανένα χώρο και αντικείμενο. Και αυτό είναι που με κάνει να θέλω να postαρω αυτό το μήνυμα.
  Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, όμως πιστεύω ότι η αγωνιώδης αναζήτηση συγκεκριμένων πραγμάτων βγάζει τους ανθρώπους από το δρόμο της προσωπικής αναζήτησης. Κανείς δεν είναι καλύτερος απο εσάς στο να κρίνει τι είναι καλό για σας, τι μπορεί να καλύψει τα κενά στη γνώση σας, τι μπορεί να φρεσκάρει αυτά που ήδη ξέρετε ή να προσφέρει στην αντίληψή σας για τα εκπαιδευτικά, διδακτικά θέματα.
   Γράφω και φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ ή προκαλέσω άγχος σε όσες-ους διαβάζουν για τον ΑΣΕΠ. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Καλό είναι να ενημερώνεστε και να ζητάτε τη βοήθεια φίλων, και εγώ το ίδιο έκανα. Αλλά... δεν διάβασα ποτέ Κουτσουβάνου, Χρυσαφίδη, Κιτσαρά, σύχρονο νηπιαγωγείο (το τελευταίο το έριξα μια ματιά αλλά δεν βρήκα και τίποτα για εμπέδωση, για παπαγαλία ίσως ναι...). Και πέρασα (όπως πέράσανε και πολλοί που τους είχαν διαβάσει). Δεν πήγα φροντιστήριο ή σεμινάριο (γιατί όταν έδινα δεν υπήρχαν στην πόλη μου φροντιστήρια ΑΣΕΠ). Και πέρασα (όπως πέρασαν και πολλοί που παρακολούθησαν κάτι από αυτά).
   Πιστεύετε ότι χρειάζεστε κάτι από αυτά για να ΚΑΛΥΨΕΙ τα κενά που ΕΣΕΙΣ κρινετε πως έχετε? Μη ξεχνιέστε, τίμια πράγματα, σκεφτείτε τα κενά μιας δικής σας ολόπλευρης προσέγγισης της γνώσης και όχι της ύλης που θέτει η "Αγία τριάδα" (Κουτσουβάνου, Χρυσαφίδης, Κιτσαρας) τα φροντιστήρια Α ή Β, τα σεμινάρια των 1, 2, 3 εκδοτικών οίκων. Αν το πιστεύετε πραγματικά, τότε να το κάνετε ασυζητητί. Να ψάχνετε βιβλιογραφία αλλά να μη συγκεντρώνετε τα βιβλία σαν λάφυρα αγώνος (δεν είδα κανέναν να το κάνει εδώ και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό..), να παρακολουθείτε σεμινάρια αλλά να τα αμφισβητείτε και να τα συμπληρώνετε μόνοι σας, να διαβάζετε περιοδικά αλλά να κρίνετε συζητώντας με τον εαυτό σας πριν καταλήξετε ότι κάτι είναι χρήσιμο.
   Μη μπείτε όμως ποτέ στον αγχωτικό κύκλο του "δεν πρόλαβα το τελευταίο τεύχος του Συγχ. Νηπ/γειου", "δεν διάβασα/βρήκα/ξέρω τί λέει στη σελίδα 36 το βιβλίο του/της...", "δεν έχω λεφτά για το σεμινάριο... του ...." μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ή κάποιες εταιρίες θεωρούνται αυθεντίες στο χώρο τους. (απο ποιούς; Απο κάποιους που αποφάσισαν ότι μπορούν να πάρουν μια καρέκλα σε ένα Συμβούλιο όπως ο ΑΣΕΠ και να γράφουν θέματα; Με ποιά κριτήρια; Υπάρχουν άραγε καλύτεροι νηπιαγωγοί/παιδαγωγοί/φοιτητές/διδάκτορες/γονεις από αυτούς που θα μπορούσαν να πάρουν τη θέση τους και να ψάχνουμε τα δικά τους άρθρα και βιβλία; Πώς μπόρεσαν συγκεκριμένες εταιρίες να αναδειχθούν σε "αυθεντίες"; Με ποιές διαδικασίες απέκτησαν τους οποιουσδήποτε τίτλους αυθεντίας;).         
   Διάβασα 3 εβδομάδες και έδωσα ΑΣΕΠ. Θα θυμάμαι εκείνη την περίοδο σαν μια απο τις παραγωγικότερές μου, μια περίοδο που θυμήθηκα, έκρινα, προσπάθησα σε σημείο που πονούσε το κεφάλι μου από τη σκέψη (όχι την αποστήθιση, αυτό είναι που μου άρεσε). Αυτό θέλω να καταθέσω και μακάρι να μπορέσω να σας πάρω λίγο από το άγχος σας. Χαλαρώστε. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟσ Σ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. Να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και την κρίση σας και να θυμάστε ότι το αντικείμενό μας είναι τεράστιο, με άπειρα θέματα που μπορεί να μη καλύψετε παπαγαλίζοντας, αλλά με την κριτική ικανότητα που θα αποκτήσετε διαβάζοντας, μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε όλα. Να πιστεύετε και λίγο στην τύχη. Όμως να την εμπιστεύεστε και να μη τη προσκυνάτε.
  Και πάνω από όλα να ειστε ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΟΙ, απέναντι σε όλους και όλα. Απεναντι σε μελλοντικούς ανταγωνιστές, απέναντι σε καταστάσεις που θέλετε να αποφύγετε αλλά αν τις αντιμετωπίσετε με πάθος θα σας δώσουν χρήσιμα πράγματα, απέναντι στον εαυτό σας χαρίζοντάς του κάθε φορά ένα ΜΠΡΑΒΟ και τον απεριόριστο θαυμασμό σας (μη γελάτε, πειτε στον αυτό σας ότι είναι και ο πρώτος και θα το διασκεδάσετε πολύ, σας το εγγυώμαι).
  Σας εύχομαι πολύ καλή επιτυχία σε όλα. Και αν δεν συμφωνείτε μαζί μου σε όσα έγραψα, δεν πειράζει. Έτσι και αλλιώς...
......κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:43 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2008, 04:59:43 μμ »
Προσωπικά θεωρώ όσα γράφεις με ανιδιοτέλεια και ειλικρίνια, μια πολύ σημαντική προσφορά σε όλους τους συναδέλφους. Δεν εξασφάλισες την πολυπόθητη θέση και εγωιστικά επαναπαύτηκες, αλλά θέλησες να βοηθήσεις κι όλους εμάς που συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε. Αυτό σε τιμάει και θέλω να σε ευχαριστήσω. Με όσα έγραψες επικυρώνεις και τα δικά μου πιστεύω αποδεικνύοντας οτι πράγματι μπορούμε να τα καταφέρουμε και χωρίς να μπούμε στις κλασσικές αγχωτικές διαδικασίες.
Εύχομαι ο,τι καλύτερο στην πορεία της ζωής σου.Να `σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος ofilia73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2008, 05:11:46 μμ »
Bασικα χαιρομαι που αυτο που εχω διαπιστωσει κ` εγω για τον κλαδο μας, απο τα χρονια της σχολης,(ανταγωνιστηκοτητα,κ`ο καθενας για την παρτη του,κανεις μη δωσει κανενος...) το επιβεβαιωνουν κ` αλλοι ανθρωποι...δυστυχως!
Κατα τ` αλλα θα συμφωνησω σε οσα ειπες.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2008, 06:23:11 μμ »
Με συγκινησες ...ποσες φορες τα ειχα υποστηριξει στο παρελθον ολα αυτα ,και κοντεψα να τα ξεχασω!...σ ευχαριστω που εισαι συναδελφος μου και "πλαθεις ηθος"...σ ευχαριστω για τις  θυμισες  και τη δυναμη που μου εδειξες οτι οφειλω να εχω ,παρα το οποιοδηποτε εμποδιο.Σου αξιζει ο,τι καλυτερο...
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:43 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2008, 10:48:28 μμ »
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κι από μένα στην συνάδελφο...Τα λόγια της έρχονται να απαντήσουν σε μία ερώτηση που έχουν κάνει πολλοί (μετά τη διαδικασία του διαγωνισμού)..."Πώς γίνεται να διαβάσαμε τα ίδια ακριβώς πράγματα και ο ένας να τα κατάφερε ενώ ο άλλος όχι?..." ::)
Σημασία, για μένα, ίσως δεν έχει το τι (ή πολλές φορές και το πόσο) διαβάζεις αλλά το πώς το διαβάζεις και το πώς την "κρίσιμη ώρα" μπορείς αυτή τη "συσσωρευμένη γνώση" να τη φιλτράρεις και να την προσαρμόσεις στα δεδομένα του διαγωνισμού. Προσωπικά η παπαγαλία δε με βοήθησε πουθενά (...ναι, είχα παπαγαλίσει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια από τον οδηγό... :P) Αναγνωστικό διάβασμα (κάτι σα να διαβάζεις εφημερίδα) από ό,τι πέφτει στα χέρια σας και σας κινεί το ενδιαφέρον. Πάντα κάτι μένει και πάντα από όλα αυτά, σε συνδυασμό με τη δημιουργικότητα και τη φαντασία (που είναι απαραίτητα στοιχεία για το χώρο που υπηρετούμε), μπορείς να δώσεις μία αρτιότατη απάντηση!
Και φυσικά θα συμφωνήσω (το έχω πει άπειρες φορές άλλωστε) ότι όποιος μπήκε στο "τρυπάκι" του ανταγωνισμού (αυτό το μαζεύω μαζεύω και παριστάνω την σφίγγα! :P) μάλλον έχασε παρά κέρδισε...

ΥΓ. Selas, για να μπω λίγο και στο κλίμα των ημερών, καλύτερη "ντόπα" από αυτά τα λόγια δε θα μπορούσα να σκεφτώ! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sofia_tra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2008, 12:39:03 πμ »
Μου έδωσες πολύ θάρρος...Φέτος τελείωσα το ΤΕΕΠΗ της Αλεξανδρούπολης και προετοιμάζομαι για τον ΑΣΕΠ. ευχαριστω πολύ. να σαι πάντα καλά....χαιρομαι που υπάρχουν τέτοιου είδους άνθρωποι στον κλάδο μας.... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2008, 01:08:28 πμ »
Ax βρε Sellas, δεν μου τα ΄λεγες κάποια χρόνια νωρίτερα, τότε που για πρώτη φορά έδινα ΑΣΕΠ και διάβαζα μερόνυχτα ό,τι βιβλίο βρισκόταν στη βιβλιοθήκη, τότε που έμαθα για την ύπαρξη του Κίτσαρα (δεν είχα την τιμή να τον μάθω στο πανεπιστήμιο) και διάβαζα τα βιβλία του και νευρίαζα, τα πετούσα στο πάτωμα, σκεπτόμενη "Γιατί το κάνω αυτό στον εαυτό μού; οεο;;;;''  Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες, αυτό έκανα τη δεύτερη φορά, διάβαζα χαλαρά, έπαιρνα το βιβλίο και το διάβαζα όπως θα έκανα και με κάθε gossip περιοδικό. Σκέφτηκα πάνω σε όσα διάβαζα, τα συζητούσα με τον εαυτό μου, σύγκρινα, αξιολογούσα, σκεφτόμουν τι και  πώς θα μπορούσα να τα αξιοποίησω στη δουλειά μου, πίστεψα σε ΄μένα, στην αγάπη μου για το επάγγελμα, φανταζόμουν τη στιγμή που θα έμπαινα στην τάξη και έλεγα ότι θα γίνω η καλύτερη νηπιαγωγός... Και τότε πέρασα στον ΑΣΕΠ, διορίστηκα και δάνεισα τα βιβλία μου στις συναδέλφους που μοιράζονταν το ίδιο όνειρο με ΄μένα, όχι απλά μια θέση στο δημόσιο, αλλά να γίνουν νηπιαγωγοί, να προσφέρουν στον κλάδο, να δώσουν όλον τους τον εαυτό σε αυτά τα μικρά που με μια ματιά σε ανεβάζουν στα ουράνια...

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2008, 08:49:20 πμ »
...Φέτος τελείωσα το ΤΕΕΠΗ της Αλεξανδρούπολης...

Και εγώ ΤΕΕΠΗάκι είμαι...του 2003...:)

τότε που έμαθα για την ύπαρξη του Κίτσαρα (δεν είχα την τιμή να τον μάθω στο πανεπιστήμιο) και διάβαζα τα βιβλία του και νευρίαζα
 

Τελικά συμφωνούμε όλοι. Οσο καλός και αν λενε ότι είναι ( ;;;; ), ο Κιτσαράς δεν διαβάζεται και δεν χωνεύεται με τίποτα... ;D ;D ;D

Για όλους όσους απαντήσατε, δεν μπορώ να πώ τίποτα άλλο παρά ευχαριστώ.. :-[ :) Και χαίρομαι που το κλίμα εδώ είναι τόσο όμορφο. Όλα θα πάνε καλά... ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2008, 10:12:19 πμ »
Sellas  συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Είπες ότι έχω ζήσει και εγω. Εκανα τη σχολή νηπιαγωγών από χόμπι γιατί μου άρεζε, έδωσα ΑΣΕΠ διαβάζοντας μόνο το βιβλίο της νηπιαγωγού έχοντας βέβαια και τις γνώσεις από τη σχολή και τη ζωή μου. Πήγα χωρίς άγχος, προσπάθησα να μην μακρυλογώ στις απαντήσεις μου και να εστιάζω στο ζητούμενο. Πέρασα με την πρώτη. Η κακία των ανθρώπων όμως είναι μεγάλη. Περίμενα κάποιες συμφητήτριες να μου ευχηθούνε αλλά επειδή δε περάσανε αυτές  εξαφανίστηκαν, άκουσα ότι είχα μέσο και πέρασα, ότι ήταν εύκολα. Για μένα ο ΑΣΕΠ ήταν ενα μάθημα ζωής. Είδα πραγματικά από συγγενείς και γνωστούς ποιοι πραγματικά με άγαπάνε. Επίσης κατάλαβα ότι έχουμε πολλές δυνατότητες μεσα μας και πρέπει να ακούμε πρώτα  τον εαυτό μας και μετά τους άλλους. Ευχαριστώ και μη το βάζει κανένας κάτω. Ολα γινονται για κάποιο σκοπο, ακόμα και αν δε περάσατε. Ισως έγινε για να γνωρίσετε το ταίρι σας!!!!!!! Αισιοδοξία πάνω από όλα. :D

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2008, 05:18:12 μμ »
      Διάβασα πολλές φορές όλα τα παραπάνω μεχρι να πάρω την απόφαση να γράψω και εγώ. Είμαι στο τελευταίο έτος της σχολής και  μου αρέσει το επάγγελμα της νηπιαγωγού, μ'αρέσει να διδάσκω παιδιά (το έχω καταλάβει από τις πρακτικές) και δεν θέλω να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Θέλω πολύ να διοριστώ.Για αυτό και θα διαβάσω για τον επόμενο ΑΣΕΠ.  Επομένως θα διαβάσω για πρώτη φορά (για τον ΑΣΕΠ).
      Τόσο καιρό παρακολουθώ το συγκεκριμένο forum γιατί ενημερώνομαι για πολλά θέματα και μου λύνονται απορίες. Επίσης μέσα από τις διάφορες συζητήσεις έχουν προταθεί ορισμένα βιβλία, από τα οποία σκόπευα να ξεκινήσω. Όμως η selas λέει ότι δεν τα έχει διαβάσει, και αναρωτιέμαι δεν θεωρούνται αυτά τα βιβλία ενδιαφέροντα; Δεν προτείνονται από φίλους και συναδέλφους με καλοπροαίρετη διάθεση και όχι ανταγωνιστικά; Δηλαδή σκέφτομαι αν πρέπει τελικά να διαβάσουμε αυτά τα βιβλία ή να ψαξουμε για άλλα μόνες μας. Ή να διαβάσουμε όποια από αυτά μας ενδιαφέρουν και μετα να πάμε σε ένα βιβλιοπωλείο και να αγοράσουμε κάτι που αρέσει σε'μας.
      Δε διαφωνώ με την άποψη της selas, ίσα ίσα που έχει δίκιο σε αυτά που λέει, αλλά μου γεννήθηκαν αυτά τα ερωτήματα.

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2008, 06:55:05 μμ »
lenasoyf αρχικά σου εύχομαι καλή επιτυχία στον προσεχή διαγωνισμό και γρήγορο διορισμό!!!  ;) :D
Νομίζω ότι η sellas  δεν αναφερόταν σε συναδέλφους και βιβλία που προτείνονται στο forum, αλλά σε εκείνους που κρύβουν τη βιβλιογραφία τους και δεν προτείνουν. ΄Όταν για παράδειγμα έδινα εγώ για πρώτη φορά, είχα πέσει στην παγίδα και έψαχνα τα βιβλία του κιτσαρά για μήνες, εντέλει μου τα έδωσε μια καθηγήτριά μου, αλλά ανακάλυψα ότι κάποιες από τις παλιές συμφοιτητριές, τις οποίες είχα ρωτήσει αν τα έχουν, τα είχαν και τα έκρυβαν...  >:(
Γι΄αυτό και γράφει:  "όταν έδωσα ΑΣΕΠ βρέθηκα ξαφνικά άφωνη μπροστά σε συμφοιτήτριες, μελλοντικές συναδέλφους και "ανταγωνίστριες" (γιατί σε ένα διαγωνισμό όπως ο ΑΣΕΠ, υπάρχει ανταγωνισμός και τίποτα άλλο) που έτρεχαν να βρουνε το βιβλίο του ταδε, τις σημειώσεις του τάδε, τα σεμινάρια α ή β, τα φροντιστήρια με το όνομα μπλαμπλα κτλ...Και προς ακόμα μεγαλύτερη έκπληξή μου φυλούσαν αυτές τις γνώσεις/βιβλία/ κτλ ως επτασφράγιστο μυστικό (βεβαίως έπαιρναν τη βιβλιογραφία πραγμάτων που διάβαζες αλλά δεν έδιναν ούτε ένα τίτλο για να διαβάσεις και εσύ...)"
Η γνώμη μου είναι να διαβάσεις ό,τι εσύ νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει, να ψαχτείς, να κάνεις ό,τι εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερο, απλά μην τρελαθείς αν δεν βρεις και δεν διαβάσεις Κιτσαρά, Κουτσουβάνου, Χρυσαφίδη κ.λπ.
 

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2008, 10:45:37 πμ »
Παράθεση
Δηλαδή σκέφτομαι αν πρέπει τελικά να διαβάσουμε αυτά τα βιβλία ή να ψαξουμε για άλλα μόνες μας. Ή να διαβάσουμε όποια από αυτά μας ενδιαφέρουν και μετα να πάμε σε ένα βιβλιοπωλείο και να αγοράσουμε κάτι που αρέσει σε'μας.

  Αυτό ακριβώς είναι το θέμα που ήθελα να θίξω. Κατά τη δική μου άποψη, αν ξέρεις ότι τα βιβλία είναι χρήσιμα, βεβαίως να τα ψάξεις. Αν αρχίσεις να τα διαβάζεις και σου φανούν όμως περιττά, γιατί βρήκες κάτι άλλο που τα λέει καλύτερα, θα έλεγα απλά να τα ξεφυλλίσεις και να επικεντρωθείς σε αυτό που νομίζεις καλύτερο για ΄σενα. Να μην τα διαβάσεις μόνο και μόνο επειδή "πρέπει".


Η γνώμη μου είναι να διαβάσεις ό,τι εσύ νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει, να ψαχτείς, να κάνεις ό,τι εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερο, απλά μην τρελαθείς αν δεν βρεις και δεν διαβάσεις Κιτσαρά, Κουτσουβάνου, Χρυσαφίδη κ.λπ.    

Αυτό ακριβώς.   ;)

             Όμως η selas λέει ότι δεν τα έχει διαβάσει, και αναρωτιέμαι δεν θεωρούνται αυτά τα βιβλία ενδιαφέροντα;
 

Φυσικά και θεωρούναι ενδιαφέροντα αφού τόσος κόσμος τα προτείνει. Όλα τα βιβλία είναι εν δυνάμει καλά, αρκεί να ανταποκρίνονται στις ανάγκες σου.. (στις δικές μου δεν ανταποκρίνονταν και τόσο, υπήρχαν άλλα που βρήκα πιό ενδιαφέροντα με βάση τις δικές μου ανάγκες)..
Και όπως λέει και η bee..

Νομίζω ότι η sellas  δεν αναφερόταν σε συναδέλφους και βιβλία που προτείνονται στο forum, αλλά σε εκείνους που κρύβουν τη βιβλιογραφία τους και δεν προτείνουν.

  Ναι, ναι, αυτούς ακριβώς  τους "κακούς"...  :-\
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2008, 11:24:10 πμ »
selas νομίζω ότι το ΤΕΕΠΗ έκανε καλή δουλειά... ;) ;) ;)
Αν εξαιρέσεις βέβαια τον κακό ανταγωνισμό που είχαμε ως γυναίκες μέλλουσες εκπαιδευτικοί...
Πάντως κορίτσια μην τρελαίνεστε, βάλτε τα δυνατά σας, οργανωθείτε και όλα θα πάνε κατ΄ευχήν!!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κανείς δεν είναι καλύτερος από εσάς...
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2008, 12:57:56 μμ »

selas νομίζω ότι το ΤΕΕΠΗ έκανε καλή δουλειά... ;) ;) ;)

Χε,χε...έτσι λέω και εγώ... :D (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...)


Καλό Πάσχα σε όλες, και πιείτε και κανένα ποτηράκι παραπάνω.. Ευκαιρία να γιορτάσουμε!
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.