*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 266058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1022 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:03:07 μμ »
στη σελίδα 72 γράφω κάτι για το (ανύπαρκτο) παρουσιολόγιο μπορείτε να μου απαντήσετε ΚΑΙ γι αυτό σας παρακαλώ!  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:19 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1023 στις: Μάρτιος 13, 2013, 10:22:41 μμ »
Anneta, εγώ συμπληρώνω ημερολόγιο εργασίας. Μου το έδωσαν από τη Διεύθυνση (μισθοδοσία) και είπαν να βγάλω φωτοτυπίες για κάθε μήνα και να φροντίσω εγώ να το συμπληρώνω κάθε τέλος του μήνα και μετά να το στέλνουν με την αλληλογραφία του σχολείου. Έτσι κι έκανα.

Α, και κάτι εντελώς απογοητευτικό που έμαθα σήμερα: πήρα να μάθω πότε θα μπουν τα χρήματα Φεβρουαρίου, και μου είπαν τα χρήματα κάθε μηνός θα μπαίνουν μετά από 1,5 μήνα από την αποστολή του ημερολογίου εργασίας "αν και εφόσον" υπάρχουν τα λεφτά! Δηλαδή "έχουμε λαμβάνειν αν και εφόσον.....". Το να "έχουμε λαμβάνειν" δε με πειράζει τόσο (υπάρχουν και χειρότερα). Αλλά το "αν και εφόσον"......... Θα'χει πλάκα να μας πουν κάποια στιγμή "Παιδιά, δεν υπάρχει σάλιο!" :P

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1024 στις: Μάρτιος 14, 2013, 12:27:48 μμ »
Βρε συνάδελφοι, από ποιες δ/νσεις δίνονται αυτά τα έγγραφα;
Εγώ που ξεκίνησα τελικά ως ωρομίσθια (4 ώρες την εβδομάδα) δε μου είπαν από τη δ/νση ότι χρειάζεται να συμπληρώνω οτιδήποτε. Μάλιστα, όταν παρουσιαστήκαμε για να υπογράψουμε ανάληψη μας ζήτησαν και αριθμό λογαριασμού τραπέζης και φωτοτυπία του βιβλιαρίου μας, ώστε να μας κατατεθούν κάποια στιγμή τα χρήματα που μας αναλογούν. Επίσης, σε σχετική ερώτησή μου, αν θα πληρωνόμαστε όπως παλιά από τις εφορίες, μου απάντησαν αρνητικά και μου είπαν ότι τα έγγραφα μας έχουν παραπεμφθεί στην οικονομική υπηρεσία της δ/νσης που θα αναλάβει και τη μισθοδοσία μας. Τελικά, τι ισχύει;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1025 στις: Μάρτιος 14, 2013, 01:33:03 μμ »
στη σελίδα 72 γράφω κάτι για το (ανύπαρκτο) παρουσιολόγιο μπορείτε να μου απαντήσετε ΚΑΙ γι αυτό σας παρακαλώ!  :)
Κ γω συμπληρώνω παρουσιολόγιο πάντως που στέλνουν στη διεύθυνση κάθε μήνα. Μου το ετοίμασαν από το σχολείο τη δεύτερη φορά που πήγαγια μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:19 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1026 στις: Μάρτιος 14, 2013, 01:36:35 μμ »
Μάλλον η κάθε δ/νση λειτουργεί διαφορετικά.  Σήμερα που ξαναπήρα τηλεφ. μου είπαν ότι το σχολείο τούς στέλνει όλα όσα θέλουν κι αν ήθελαν κάτι από εμάς τους ωρομισθίους θα μας το είχαν πει.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1027 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:58:34 μμ »
Η πληρωμή γίνεται μέσω των κατά τόπους Υ.Δ.Ε. Τα σχολεία στέλνουν τα δικαιολογητικά μόλις τελειώσει ο μήνας στο γραφείο μισθοδοσίας της Διεύθυνσης. Το παρουσιολόγιο που υπογράφετε, όσοι υπογράφετε σίγουρα δεν έχει σχέση με την πληρωμή σας. Μπορεί απλά ο Διευθυντής να το κρατάει στο αρχείο του σχολείου ως "απόδειξη"  της παρουσίας σας. Κατά την προσωπική μου γνώμη, αν το προβλέπει η νομοθεσία, κακώς το προβλέπει μια διασταύρωση με το απουσιολόγιο και της βιβλίο ύλης αποδεικνύει την παρουσία του εκπαιδευτικού.

Σίγουρα χρειάζονται κάποια στοιχεία σας εκτός από το λογαριασμό για να γίνει η πληρωμή σας. Κάποιο έντυπο ατομικών στοιχείων σίγουρα θα συμπληρώσατε. Εκτός αν δουλεύατε στην ίδια διεύθυνση και προηγούμενη χρονιά, οπότε γνωρίζουν τα ατομικά σας στοιχεία και θέλουν απλώς μια "επικαιροποίηση" του λογαριασμού τραπέζης. Από εκεί και μετά, όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την πληρωμή σας κάθε μήνα είναι υποχρεωμένο να τα στέλνει το σχολείο, δηλαδή ο Διευθυντής (ημερολογιακό πίνακα, ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κλπ). Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για τις πληρωμές σας, όπως είναι πλέον για τους αναπληρωτές χάρη στη διαδικασία πληρωμής μέσω ΕΑΠ. Η ΥΔΕ είναι υπηρεσία που δεν ανήκει στην εκπαίδευση, και ελέγχει δαπάνες από όλές τις δημόσιες υπηρεσίες σε έναν Νομό. Αυτό σημαίνει οτι κατά περιόδους, ανάλογα με τον όγκο δουλειάς που έχει μια ΥΔΕ μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση και ενός μήνα ή δύο μηνών για να πληρωθεί ο ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1028 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:29:24 μμ »
Εγώ μίλησα για ημερολόγιο εργασίας το οποίο συμπληρώνω εγώ η ίδια και το στέλνει το σχολείο μετά στη Διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1029 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:33:21 μμ »
Δηλαδή κάθε φορά που έχεις μάθημα σημειώνεις σε κάποιο μηνιαίο ημερολογιακό πίνακα οτι Τετάρτη 13 Μαρτίου πχ έκανα 2 ώρες μάθημα; συμπληρώνεις κουτάκια;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1030 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:21:03 μμ »
Είναι μηνιαίο ημερολόγιο εργασίας με κουτάκια και στο τέλος του μήνα συμπληρώνω στα ανάλογα κουτάκια το σύνολο των ωρών που δούλεψα. Και στο τέλος, το σύνολο ωρών του μήνα. Έτσι κάναμε και παλιά όταν ήμουν ωρομίσθια. Το ίδιο ακριβώς. Και το σχολείο έχει στείλει και το πρόγραμμα του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1031 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:45:22 πμ »
Η πληρωμή γίνεται μέσω των κατά τόπους Υ.Δ.Ε. Τα σχολεία στέλνουν τα δικαιολογητικά μόλις τελειώσει ο μήνας στο γραφείο μισθοδοσίας της Διεύθυνσης. Το παρουσιολόγιο που υπογράφετε, όσοι υπογράφετε σίγουρα δεν έχει σχέση με την πληρωμή σας. Μπορεί απλά ο Διευθυντής να το κρατάει στο αρχείο του σχολείου ως "απόδειξη"  της παρουσίας σας. Κατά την προσωπική μου γνώμη, αν το προβλέπει η νομοθεσία, κακώς το προβλέπει μια διασταύρωση με το απουσιολόγιο και της βιβλίο ύλης αποδεικνύει την παρουσία του εκπαιδευτικού.

Σίγουρα χρειάζονται κάποια στοιχεία σας εκτός από το λογαριασμό για να γίνει η πληρωμή σας. Κάποιο έντυπο ατομικών στοιχείων σίγουρα θα συμπληρώσατε. Εκτός αν δουλεύατε στην ίδια διεύθυνση και προηγούμενη χρονιά, οπότε γνωρίζουν τα ατομικά σας στοιχεία και θέλουν απλώς μια "επικαιροποίηση" του λογαριασμού τραπέζης. Από εκεί και μετά, όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την πληρωμή σας κάθε μήνα είναι υποχρεωμένο να τα στέλνει το σχολείο, δηλαδή ο Διευθυντής (ημερολογιακό πίνακα, ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κλπ). Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για τις πληρωμές σας, όπως είναι πλέον για τους αναπληρωτές χάρη στη διαδικασία πληρωμής μέσω ΕΑΠ. Η ΥΔΕ είναι υπηρεσία που δεν ανήκει στην εκπαίδευση, και ελέγχει δαπάνες από όλές τις δημόσιες υπηρεσίες σε έναν Νομό. Αυτό σημαίνει οτι κατά περιόδους, ανάλογα με τον όγκο δουλειάς που έχει μια ΥΔΕ μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση και ενός μήνα ή δύο μηνών για να πληρωθεί ο ωρομίσθιος.

Ναι, βέβαια. Εννοείται ότι μας ζήτησαν και άλλα έγγραφα όταν παρουσιαστήκαμε, πλην του IBAN. Συγκεκριμένα κατέθεσα τα ίδια δικαιολογητικά που είχα καταθέσει και το '11 ως αναπληρώτρια. Δηλ. μέχρι και πιστοποιητικό υγείας, το οποίο δε μου είχε ζητηθεί παλαιότερα όταν είχα ξανά εργαστεί ως ωρομίσθια.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1032 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:20:51 μμ »
Είναι μηνιαίο ημερολόγιο εργασίας με κουτάκια και στο τέλος του μήνα συμπληρώνω στα ανάλογα κουτάκια το σύνολο των ωρών που δούλεψα. Και στο τέλος, το σύνολο ωρών του μήνα. Έτσι κάναμε και παλιά όταν ήμουν ωρομίσθια. Το ίδιο ακριβώς. Και το σχολείο έχει στείλει και το πρόγραμμα του σχολείου.

Αυτό το έντυπο είναι το ίδιο με αυτό που ανέφερα εγώ τον ημερολογιακό πίνακα. Αυτό το έντυπο σε εμάς τουλάχιστον συμπληρώνεται από το Διευθυντή του σχολείου και υπογράφεται τόσο από το Διευθυντή, ο οποίος βεβαιώνει τις ώρες εργασίας του εκπαιδευτικού, και αν θυμάμαι καλά, υπογράφεται και από τον εκπαιδευτικό. Μάλλον στην περίπτωση σου το συμπληρώνεις η ίδια. Με βάση αυτό τον πίνακα βγαίνει η μισθοδοσία σου.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1033 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:23:44 μμ »
Είναι μηνιαίο ημερολόγιο εργασίας με κουτάκια και στο τέλος του μήνα συμπληρώνω στα ανάλογα κουτάκια το σύνολο των ωρών που δούλεψα. Και στο τέλος, το σύνολο ωρών του μήνα. Έτσι κάναμε και παλιά όταν ήμουν ωρομίσθια. Το ίδιο ακριβώς. Και το σχολείο έχει στείλει και το πρόγραμμα του σχολείου.

Αυτό το έντυπο είναι το ίδιο με αυτό που ανέφερα εγώ τον ημερολογιακό πίνακα. Αυτό το έντυπο σε εμάς τουλάχιστον συμπληρώνεται από το Διευθυντή του σχολείου και υπογράφεται τόσο από το Διευθυντή, ο οποίος βεβαιώνει τις ώρες εργασίας του εκπαιδευτικού, και αν θυμάμαι καλά, υπογράφεται και από τον εκπαιδευτικό. Μάλλον στην περίπτωση σου το συμπληρώνεις η ίδια. Με βάση αυτό τον πίνακα βγαίνει η μισθοδοσία σου.
Ακριβώς έτσι.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1034 στις: Μάρτιος 31, 2013, 09:52:11 μμ »
Έχει πληρωθεί κανείς απ'όσους ξεκινήσατε να δουλεύετε ως ωρομίσθιοι το Φεβρουάριο;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1035 στις: Απρίλιος 04, 2013, 08:43:43 μμ »
Έχει πληρωθεί κανείς απ'όσους ξεκινήσατε να δουλεύετε ως ωρομίσθιοι το Φεβρουάριο;

Κ έρχομαι ν απαντησω μετα απο πολύ καιρό για να πω τα εξής:

Ανέλαβα υπηρεσία αρχές Φλεβάρη....μετα απο πολυ ντορο ΑΝ υπογράφουμε παρουσιολογια που κ πώς υπογράφουμε, ποια είναι η φόρμα του κ.λπ. .... αφου εδωσε ο θεός "οργανωθηκαμε" στο σχολείο , ΕΦΤΙΑΞΑ τα απαραιτητα έγγραφα κ τα πήγα ΣΗΜΕΡΑ η ΙΔΙΑ στη Β/Βαθμια, να μην κουράζω κ τον επιστάτη μας!!!!!!!

-Διαβιβαστικό
-παρουσιολογια (Φλεβαρη-Μαρτη)
-αναληψη υπηρεσίας
-απόφαση προσληψης μου απο τη Β/Βάθμια
-προγραμμα σχολείου
- (κ ενα άλλο που δεν θυμάμαι τωρα)

Άρα marion εγω τουλάχιστον δεν έχω πληρωθεί κ ούτε το βλέπω στο εγγύς μελλον. Μην ξεχνας ειμαστε ωρομισθια, παιδια ενός κατωτερου θεού :P :D ;-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159885
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.