*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 273767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #392 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 11:18:54 μμ »
Μια ερώτηση: Τα σχολεία για διακοπές Χριστουγέννων κλείνουν 21/12 ημέρα Παρασκευή.Αν στο πρόγραμμα της ΠΔΣ έχουμε βάλει ώρες Σάββατο, στις 22/12, ημέρα Σάββατο οι ώρες θα μετρήσουν? Το ίδιο ισχύει και για το Σάββατο πριν τις διακοπές του Πάσχα.

Επίσης , μήπως θυμάται κάποιος πότε ακριβώς σταμάτησαν τα μαθήματα πέρυσι το Μάιο, πριν την έναρξη της εξεταστικής περιόδου?

(Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα της Πρόσθετης με τρόπο ώστε να πάρω όσο γίνεται περισσότερα μόρια.)
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #393 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 12:09:14 πμ »
Noμιζω οτι βγαινει καθε χρονο ανακοινωση για τις αργιες και οτι τελευταια ημερα οριζεται η Παρασκευη. :-\. Προσπαθησε να τις βαλεις ημερες που δεν υπαρχουν αργιες. Ψαξε την 30 Ιανουαριου , την 25η Μαρτιου . επισης μη βαλεις δευτερα γιατι θα τη χασεις και τηδευτερα μετα τα χριστουγεννα (νομιζω γυριζουμε τριτη ή τεταρτη?)και την Καθαρη. Ψαξε το λιγο ετσι. Επισης νομιζω οτι η Πρωτομαγια φετος πεφτει μεσα στις διακοπες του Πασχα. Ε, ρε τι τραβαμε για 0,0000001 μοριο :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #394 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 08:14:39 πμ »
Kέλλυ, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!! Οι περισσότερες αργίες πραγματικά πέφτουν Δευτέρα φέτος, όπως το λες..Επιπλέον, η 25η Μαρτίου είναι Τρίτη,των Τριών Ιεραρχών Τετάρτη.., οπότε.. άστα να πάνε ;D ;D. Για το Σάββατο όμως πριν από Χριστούγεννα και Πάσχα είναι βέβαιο ότι εντάσσεται στις διακοπές?

Έχω αποθηκεύσει στον υπολογιστή το φετινό σχολικό ημερολόγιο όπως το παράθεσε κάποια στιγμή το alfavita,ίσως είναι χρήσιμο και σε άλλους αλλά δε βρίσκω τον τρόπο αποστολής αρχείου εδώ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #395 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 10:17:49 πμ »
Προσπάθησε:Πρόσθετες επιλογές-Επίσυναψη αρχείου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #396 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 08:47:20 μμ »
Kellykou και Panos25m σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο,αν το γνωρίζετε.Αύριο που είναι σχολική γιορτή -όχι όμως και αργία- ο διευθυντής μού είπε πως αν είμαι παρών στη γιορτή,υπολογίζονται κανονικά οι ώρες μου (έχω 2 αύριο).Ο ίδιος δε το γνώριζε,αλλά τηλεφώνησε μπροστά μου σε κάποιο τμήμα και του το είπαν.Εγώ δεν έχω φυσικά πρόβλημα με αυτό,καθώς είναι η πρώτη φορά που θα παρακολουθήσω μια σχολική γιορτή ως φιλόλογος,αλλά μου έκανε εντύπωση...Αν ο διευθυντής δε ρωτούσε,τι θα γινόταν;Ποιος ελέγχει αν οι ώρες ενός ωρομισθίου υπολογίζονται σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #397 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 12:04:16 πμ »
 Αυτο ViKoylaki ειναι προβλημα. Προσωπικη μου συμβουλη: Να ελεγχεις εσυ καθε μηνα τις ωρες σου. Να περνας αν μπορεις εσυ η ιδια απο τη Διευθυνση και να αφηνεις το σχετικο πινακακι με τα σχολεια. Αν δεν γραφτουν οι ωρες δεν μπαινουν. Σε αργιες, διακοπες Χριστουγεννων κ Πασχα δεν γραφονται ωρες (ουτε μορια ουτε πληρωνομαστε) .
  Σε μερες εκδρομων η αληθεια ειναι πως εξαρταται απ τον διευθυντη αν σου πει πως "ενταξει γραψε τις ωρες" Στις σχολικες εορτες τις γραφουμε απλα  Θα μπορουσε να σου πει να μην πας κ πως θα σου τις εγραφε ετσι κι αλλιως..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2007, 12:06:50 πμ από Panos25m »
do it!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #398 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 01:06:02 μμ »
Panos25m το μήνυμά μου είχε σχέση με την αποστολή του ημερολογίου απο την tihea.
Μαλλον έκανες λάθος το όνομα, αλλά ανεξάρητα απο αυτό η συμβουλή σου είναι χρήσιμη
Θα σου πω όμως τι έπαθα πέρσι .Στην ΠΔΣ κατάφερα κάθε μήνα να βλέπω τις ημέρες και ώρες που μου περνούσαν μετά απο ένα λάθος που είχε γίνει.Στο πρωϊνό όμως παρόλο που σε κάθε κατάσταση μηνός ήταν όλα Ο.Κ. καθώς και στις μισθολογικές καταστάσεις ( πράσινο χαρτί ) στις οποίες αναφέρει ώρες και όχι ημέρες εργασίας, το καλοκαίρι που χρειάστηκα Λογαριασμό ασφαλισμένου με τα ένσημα σε έναν μήνα ελειπαν 2 ένσημα.Πήγα και στο Λυκειο που ήμουνα και στην Β/θμια και δεν έγινε τίποτα.Το λάθος είχε γίνει.Το άφησα εκει ,δεν το έψαξα περισσότερο.Πρέπει να τα ελέγχουμε και εμεις γιατι είναι κρίμα να χάνιουμε ώρες, χρήμα , μόρια ..........Πρέπει να είμαστε κάτι σαν κατάσκοπος
Οσο για τις εκδρομές μου περνούσε τις ώρες, αλλά των 3 Ιεραρχών παρόλο που πήγα στον  Εκκλησιασμό δεν περάστηκαν οι ώρες=επίσημη αργία

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #399 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 10:17:39 πμ »
Αύριο που είναι σχολική γιορτή -όχι όμως και αργία- ο διευθυντής μού είπε πως αν είμαι παρών στη γιορτή,υπολογίζονται κανονικά οι ώρες μου

Συμφωνα με το νομο, οταν ο καθηγητης ειναι παρων, στη διαθεση του σχολειου, και το χασιμο μαθηματος δεν οφειλεται σε υπαιτιοτητα του (π.χ. αποχη, καταληψη, κακος καιρος, εκλογες, εκδρομη, συνελευση, γιορτη, κλπ), οι ωρες υπολογιζονται κανονικα. Οι μονες ωρες που δεν υπολογιζονται ειναι οι επισημες αργιες του ετους κι οι δυο σχολικες εορτες (Πολυτεχνειο και Τριων Ιεραρχων).

Μονο στην ΠΔΣ οι ωρες δεν υπολογιζονται οταν το προγραμμα δεν υλοποιειται κι ας μην οφειλεται σε υπαιτιοτητα του εκπαιδευτικου.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #400 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 10:18:52 πμ »
τηδευτερα μετα τα χριστουγεννα (νομιζω γυριζουμε τριτη ή τεταρτη?)

Νομιζω οτι 7/1 ειναι Δευτερα, αρα γυριζουμε κανονικα Δευτερα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #401 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 11:06:49 πμ »
Η 7/1 περιλαμβάνεται στο 15ημερο των διακοπών. Τα σχολεία ανοιγουν κανονικά Τρίτη.

[Θέλω να στείλω εδώ το σχολικό ημερολόγιο, η Vikoylaki μου εξήγησε τον τρόπο παρόλα αυτά δεν τα κατάφερα,το αρχείο είναι μεγάλο.]
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #402 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 11:42:57 πμ »
Θα μπορούσες να το κάνεις επικολληση αλλά αν είναι σε excel δεν θα το βγάλει καλά.Σπάσε το αρχειο στα δυο
6 και 6 μήνες σε δυο μηνύματα.

Αν δεν γίνει έτσι μπορεις σε παρακαλώ να μου το στείλεις σε pm? Eυχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #403 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 02:37:55 μμ »
Αύριο που είναι σχολική γιορτή -όχι όμως και αργία- ο διευθυντής μού είπε πως αν είμαι παρών στη γιορτή,υπολογίζονται κανονικά οι ώρες μου

Συμφωνα με το νομο, οταν ο καθηγητης ειναι παρων, στη διαθεση του σχολειου, και το χασιμο μαθηματος δεν οφειλεται σε υπαιτιοτητα του (π.χ. αποχη, καταληψη, κακος καιρος, εκλογες, εκδρομη, συνελευση, γιορτη, κλπ), οι ωρες υπολογιζονται κανονικα. Οι μονες ωρες που δεν υπολογιζονται ειναι οι επισημες αργιες του ετους κι οι δυο σχολικες εορτες (Πολυτεχνειο και Τριων Ιεραρχων).

Μονο στην ΠΔΣ οι ωρες δεν υπολογιζονται οταν το προγραμμα δεν υλοποιειται κι ας μην οφειλεται σε υπαιτιοτητα του εκπαιδευτικου.

Αν κατάλαβα καλά utenar τον πληροφόρησαν λάθος για τη γιορτή του Πολυτεχνείου,δηλαδή δεν πρέπει να γραφούν αυτές οι ώρες...Επίσης,την ημέρα που παρουσιάστηκα στο σχολείο (Δευτέρα 12/11) και υπέγραψα την πράξη ανάληψης,δεν έκανα μάθημα ενώ βάσει του προγράμματος είχα 4 ώρες.Τι γίνεται με αυτές τις ώρες;Η Δευτεροβάθμια άργησε να με καλέσει...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #404 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 02:41:39 μμ »
να ρωτήσω οι 4 ώρες= περίπου 1 μόριο?

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #405 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 01:54:42 μμ »
Ναι Lara,οι 4 ώρες την εβδομάδα και για 6 περίπου μήνες από τώρα μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς δίνουν 1 μόριο.Ο υπολογισμός είναι σύνολο ωρών διά 87,5.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.