*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 266071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:45:44 πμ »
Έστω και μια ώρα να εργασθεί κάποιος θα πάρει ένα ένσημο.Ειχα 8 ώρες σε πρωϊνό σε πενθήμερο με 2 μονόωρα και έπαιρνα 1 ένσημο κάθε ημέρα.
Επιπλέον αν κάποιος  έχει και ΠΔΣ παίρνει και απο εκει για κάθε ημέρα εργασίας-ανεξαρτήτου ωρών και τα αντίστοιχα ένσημα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:19 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 11:51:47 πμ »
 Καλημέρα σε όλους,

αυτό για τα ένσημα (1 κάθε μέρα) ισχύει αν στο πρόγγραμμα έχεις και Σάββατο? ( σε ΠΔΣ αναφέρομαι)
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 12:13:49 μμ »
Γιατι όχι? Εφόσον προβλέπεται η διδασκαλία και το Σάββατο για την ΠΔΣ
Πριν 2 έτη και για 2 χρονιές που πήγαινα και Σάββατο ( δηλωμένο κανονικά στο πρόγραμμα ) έπαιρνα ένσημο κανονικά.Λέω δηλωμένο γιατι φέτος μου έτυχε να πάω κάποιο  Σάββατο και επειδή δεν ήταν στο πρόγραμμα δεν περάστηκε
Ασχετο με το παραπάνω, αυτό  με το Σάββατο για να γίνει μάθημα νομίζω πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις
Πιστεύω οτι θα πρέπει να περιμένουμε και την καινούρια εγκύκλιο μήπως και έχει αλλάξει τίποτα.
Εχουν γίνει κατά καιρούς αλλαγές

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 08:27:19 μμ »
ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια!να στε καλα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:19 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 08:25:30 πμ »
Γιατι όχι? Εφόσον προβλέπεται η διδασκαλία και το Σάββατο για την ΠΔΣ
Πριν 2 έτη και για 2 χρονιές που πήγαινα και Σάββατο ( δηλωμένο κανονικά στο πρόγραμμα ) έπαιρνα ένσημο κανονικά.Λέω δηλωμένο γιατι φέτος μου έτυχε να πάω κάποιο  Σάββατο και επειδή δεν ήταν στο πρόγραμμα δεν περάστηκε
Ασχετο με το παραπάνω, αυτό  με το Σάββατο για να γίνει μάθημα νομίζω πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις
Πιστεύω οτι θα πρέπει να περιμένουμε και την καινούρια εγκύκλιο μήπως και έχει αλλάξει τίποτα.
Εχουν γίνει κατά καιρούς αλλαγές

 Σ'ευχαριστώ πολύ vikoulaki :D 

Πάντως, αν βολεύει κι από άλλες απόψεις, νομίζω συμφέρει οι ώρες να είναι διάσπαρτες μέσα στην εβδομάδα κι για έναν ακόμη λόγο: όταν πέφτουμε πάνω σε αργίες να μη χάνουμε πολλές ώρες..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 08:42:05 πμ »
*************************
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2016, 12:57:43 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 08:44:24 πμ »
Σύμφωνα με τη φετινή εγκύκλιο δεν μοριοδοτούνται (αν και δεν ξέρω κατά πόσον θα τηρηθεί αυτό).

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 11:59:17 μμ »
Και δηλαδή αν σε πάρουν και ωρομίσθια 4 φορές την βδομάδα και δουλεύεις και 4 φορές την βδομάδα σε φροντισήριο,τότε πόσα ένσημα παίρνεις;;; Γιατί 16+16=32 και βάλε και 1 μέρα που πέφτει σχεδόν πάντα παραπάνω μέσα στον μήνα...Τότε ξέρει κανείς τι γίνεται; Γιατί να έχεις 33 ένσημα τον μήνα όταν ο μήνας έχει μόνο 30 μέρες είναι λίγο δύσκολο. Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος ,ο οποίος δούλευε και ως ωρομίσθιος και σε φροντιστήριο.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2007, 12:18:46 πμ από Christianna »
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 12:13:10 πμ »
Είναι ένα ένσημο για κάθε ημέρα, ασχέτως αν εκείνη τη μέρα έχεις 1 ή 2 ή παραπάνω ώρες. Π.χ. έχεις σε ολοήμερο 2 ώρες την Τρίτη, τρεις την Τετάρτη, καμία την Πέμπτη. Για την Τρίτη παίρνεις ένα ένσημο, για την Τετάρτη ένα και για την Πέμπτη κανένα.

Αποσυνδεδεμένος dagman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 12:19:54 πμ »
 Μπορείς να έχεις όσα ένσημα αντέχεις...30,35,40. Αν κάνεις 3 δουλειές μπορεί να έχεις και...75!
Το θέμα είναι οτι κάποιες υπηρεσίες λαμβάνουν υπ'όψη τους μόνο 25 ανα μήνα  :(  (ΟΑΕΔ,ΙΚΑ).

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 02:11:35 πμ »
Γνωρίζει κάποιος εάν τα μόρια της πρόσθετης διδακτικής μοριοδοτούνται πλέον της μοριοδότησης του 11ωρου που είναι η βάση για την ωρομισθία;

Γεια κι απο μενα! Εντελως καινουρια εδω, το πρωτο μου μηνυμα!
Πανω στο θεμα με τα μορια των ωρομισθιων.. εχω παρει απειρες φορες και στο υπουργειο και στη δευτεροβαθμια μου,κανεις δεν ξερει να μου πει τιποτα με βεβαιοτητα (δεν ειναι βεβαια η μονη ερωτηση που δεν ξερουν να μου απαντησουν στο υπουργειο!!). Αλλος λεει οτι απο φετος οι ωρες που μπορει καποιος να αναλαβει σαν ωρομισθιος το μηνα ειναι 43 το πολυ, αλλος οτι εκτος απο το 11ωρο της ωρομισθιας μπορεις να αναλαβεις και ωρες στην ΠΔΣ αρκει να μην ξεπερνας σε αθροισμα τις 21 ωρες εβδομαδιαιως..Αν ισχυει αυτο το τελευταιο, τοτε μπορεις στην καλυτερη περιπτωση που θα σου αναθεσουν 11 ωρες ωρομισθιας το πρωι και βρεις κι αλλες 10 σε ΠΔΣ, να συμπληρωσεις τοσα μορια στο τελος του χρονου, οσα κι ενας αναπληρωτης. Ισχυει ομως?? Ξερει κανεις να μας διαφωτισει?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 02:22:31 πμ »
Εξαρταται για ποια ειδικοτητα μιλας. Γιατι αν μιλας για τις δυσκολες μπορεις να πετυχεις τοσες ωρες ωρομισθιας και ΠΔΣ μονο αν εχεις μπαρμπα τον καινουριο υπουργο.

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:22:36 πμ »
kellykou νομίζω ότι το ερώτημα της chania2005 πρέπει να απαντηθεί ανεξαρτήτως ειδικοτήτων και συνθηκών!  Γι αυτά τα θέματα πρέπει να υπάρχουν σαφείς και ξεκάθαροι κανόνες, ώστε να μη βγει μετά ο χ συνάδελφος και κατηγορήσει για παράνομη μοριοδότηση, γιατί θα έχει και δίκιο. εξάλου το ίδιο πράγμα έχω ρωτήσει και εγώ σε αυτό το φορουμ, αλλά δεν πήρα απάντηση.Αναφέρομαι στην κίνηση που θα κάνουν(?) κάποιοι συνάδελφοι ενάντια στην μοριοδότηση ωρομισθίων με περισσότερα μόρια από αυτά των 11 ωρών προσβάλοντας την εγκυρότητα των φετινών διορισμών.

με ενδιαφέρει να γνωρίζω ΤΥΠΙΚΑ τι συμβαίνει με αυτό το θέμα, ακόμα και αν δεν έχω τον κατάλληλο...μπάρμπα ώστε να φτάσω στο μέγιστο των μορίων. Για παράδειγμα, εάν εμένα με καλέσουν ωρομίσθια με 10ωρο όπως πέρισυ λόγω μορίων και γκρεμίζεται ο φούρνος και μου δίνουν 3 ώρες ΠΔΣ, σύνολο 13>11, υπολογίζονται τα μόρια προυπηρεσίας?

παρακαλώ όποιος γνωρίζει με σιγουριά το θέμα να απαντήσει για να ξέρουμε που βαδίζουμε. επίσης ξέρει κανείς αν τελικά θα κινηθεί η δικαστική διαδικασία για την περίπτωση που ανέφερα?


μερσί

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 01:39:16 μμ »
Γεια σας!Είμαι ΠΕ20 και πέρυσι είχα κάνει αίτηση για ωρομίσθια  και με είχαν πάρει 14 Δεκέμβριου να κάνω μάθημα στα ολοήμερα της πόλης μου!(Παρεπιπτόντως δεν είχα δηλώσει άλλη πόλη εκτός από αυτή που μένω για τα ολοήμερα)Πήγα και μάζεψα 2 κ κάτι μόρια.Φέτος δήλωσα και άλλη μια πόλη της περιφέρειας μου.Χθες λοιπόν με κάλεσαν από την άλλη πόλη και μου είπαν να πάω.Τους είπα να περιμένουν λίγο να επικοινωνήσω με την πρωτοβάθμια της πόλης μου να δω πρώτα τι θα γίνει εδώ.Τους πήρα και μου είπαν ότι έχουν καλέσει ήδη 20 άτομα και προς το παρόν δεν καλούν άλλους..Αργότερα λέει σίγουρα.Εντομεταξύ είπα στην άλλη πόλη το οκ και τώρα με περιμένουν να πάω.Τι να κάνω?Να πάω?Και αν μετά με καλέσουν στην πόλη μου?Μπορώ να αναλάβω υπηρεσία εκεί και μετα να παρετηθώ και να έρθω στην πόλη μου?Έχω κάποιες επιπτώσεις?Βασικά και αν αναλάβω υπηρεσία εκεί διαγράφομαι από τους πίνακες της πόλης μου?Help!Διότι στις πρωτοβάθμιες δεν ξέρουν να μου απαντήσουν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159902
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.