*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 265799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:45:24 πμ »
Εγω παλι ξερω οτι μπορεις να αρνηθεις ωρομισθία σε καποιο νομο χωρις να χεις καμια κυρωση, και να περιμενεις να σε καλεσουν -αν σε καλεσουν- στο νομο που θες. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν αυτο γινεται και μεσα στον ιδιο το νομο. Δλδ αν σε καλεσουν στην αρχη Γ Ηρακλειου κι αρνηθεις, υπαρχει περιπτωση μετα να σε καλεσουν στην Α Ηρακλειου?
Εντωμεταξυ αυτο που ειπες anetta να ρωτησει τη διευθυνση της το αν θα την καλεσουν, το ποτε, καθως και τη σειρα της εκει, νομιζω δεν εχει νοημα! Αφου σε καμια απο αυτες τις ερωτησεις δε μπορει να απαντησει -τουλαχιστον τωρα ακομα- η δευτεροβαθμια της. Τουλαχιστον αυτο ισχυει με τη δικη μου. Ουτε καν τη σειρα μου στο νομο δεν ξερουν λενε να μου πουν, κι οτι αυτο θα μπορουν να το δουν μετα την προσληψη των πρωτων αναπληρωτων. Αλλα ειδικα για το αν και το πότε, ουτε κουβεντα!!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 09:35:03 πμ »
αν σε καλεσουν στην αρχη Γ Ηρακλειου κι αρνηθεις, υπαρχει περιπτωση μετα να σε καλεσουν στην Α Ηρακλειου?
Θα σε καλέσουν στην Α΄αλλά οχι στην Γ΄που αρνήθηκες.Στην περίπτωση της ωρομοσθίας διαγράφεσαι μόνο απο την περιοχή που αρνήθηκες.Σας το λέω και απο προσωπική πείρα

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 10:31:56 πμ »
αν σε καλεσουν στην αρχη Γ Ηρακλειου κι αρνηθεις, υπαρχει περιπτωση μετα να σε καλεσουν στην Α Ηρακλειου?
Θα σε καλέσουν στην Α΄αλλά οχι στην Γ΄που αρνήθηκες.Στην περίπτωση της ωρομοσθίας διαγράφεσαι μόνο απο την περιοχή που αρνήθηκες.Σας το λέω και απο προσωπική πείρα

Aκομα κι αν ειναι μεσα στον ιδιο νομο?? Γιατι πριν λιγο καποιος μου ελεγε παλι οτι δε γινεται!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 11:31:49 πμ »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 03:31:21 μμ »
ρε συ temi και εγω απο θεσσαλια ειμαι, ξερεις μηπως για τα κενα των ωρομισθιων ποσους πηραν περσι
Δεν ξέρω πόσους ακριβώς πήρανε, αλλά μπορώ να σου πω ότι εγώ ήμουν γύρω στο 1520 του Γ' και με καλέσανε.
Πέρισυ όμως ο Β' είχε γύρω στα 600 και κάτι άτομα. Εσύ σε ποιο πίνακα είσαι?Κάνε ένα υπολογισμό.
Πιστεύω πάντως ότι φέτος υπάρχουν πιστώσεις, θα καλέσουν λίγους περισσότερους διότι διάβασα στην εφημερίδα ότι θα λειτουργήσουν γύρω στα 10 ολοήμερα επιπλέον στη Θεσσαλία...θα δείξει!Προς το παρόν έχω μέρες να τηλ  στις πρωτοβάθμιες να δω μέχρι ποιον έχουν καλέσει.αύριο έχω σκοπό να τηλ.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:55:23 πμ »
Μήπως η κάθε Β/θμια κάνει οτι θέλει?
Περυσι στο Λύκειο που  ήμουνα  η άλλη συνάδελφος -μια και ήμασταν2 ωρομίσθιες -είχε αρνηθεί για Β΄Θεσπρωτίας πριν την καλέσουν στα Γιάννενα και μετά ενω είχε 8 ώρες στα Γιάννενα την κάλεσαν τον Μάρτιο για 3 ώρες Α΄Θεσπρωτίας για ενισχυτική

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #230 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 11:25:43 μμ »
Τα μόρια που μαζεύει κάποιος ωρομίσθιος μετράνε σε περίπτωση διορισμού ως προς τις τοποθετήσεις - μεταθέσεις;

Γενικώς , τα μόρια που μαζεύουν οι ωρομίσθιοι - αναπληρωτές είναι μόνο για να βρεθούν κάποια στιγμή διοριστέοι ;

Θέλω να πω , τα μόρια που είχε κάποιος μέχρι να διορισθεί "χάνονται" μετά τον διορισμό και ουσιαστικά ξεκινάς να μαζεύεις "καινούργια" μόρια , με σκοπό καλύτερες μεταθέσεις ...;

ή εξακολουθούν να παίζουν ρόλο;

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 11:40:25 μμ »
Μετράει αν τα σχολεία που δούλεψες αναπληρωτής , ωρομίσθιος ή έστω Π.Δ.Σ. ήταν δυσπρόσιτα και πόσα μόρια έχουν, από Α μέχρι Ι.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 12:51:57 πμ »
πόσα μόρια έχουν, από Α μέχρι Ι.

 ??? ???

Τα μόρια του κάθε σχολείου μπορώ να τα βρω σε αυτή την σελίδα , υποθέτω;

http://users.att.sch.gr/ymalliaros/

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 09:18:56 πμ »
ρε παιδια συγνωμη για νακαταλάβω. Θα δουλέψω σε ΣΔΕ περιπου 14 ώρες την εβδομάδα. Αν με καλεσουν απο Ολοημερο που ειναι 12 ώρες την εβδομαδα θα προστεθουν αυτα ή αφου παιρνω τα μορια του ΣΔΕ δεν θα πιαστουν καθολου? μαλλον συγκεντρωτικα πανε φανταζομαι?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 09:25:54 πμ »
Θα προστεθούν, επειδή είναι διαφορετικές βαθμίδες. Δεν θα πάρεις όμως μόρια για 26 ώρες, αλλά για 21 (είναι το ανώτατο όριο).

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 09:31:54 πμ »
ευχαριστω Ιωαννα

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 10:10:51 πμ »

Αν είσαι ωρομίσθιος όσες ώρες και να καταφέρεις να κάνεις κάποιον μήνα μετράνε μόνο οι 43,75 ώρες. Αν πχ κάποιον μήνα όπως ο Μάρτης συνήθως κάνεις 45 ώρες μόνο οι 43,75 θα μετρηθούν ως προϋπηρεσία, το οποίο είναι το μισό του 87,5 (δηλ. το μισό του πλήρους μηναίου ενός αναπληρωτή).
Αυτό έγινε γιατι το αναφέρει και η εγκύκλιος ότι  ωρομίσθιος δεν μπορεί να υπερβεί τις 11 ώρες αν εβδομάδα, εκτός αν έχει και ΠΔΣ οπότε πάμε στις 21 το μέγιστο.Δηλ.
η προυπηρεσια υπαρχει λοιπον και προσμετραται αλλα με μεγιστο το 1 μοριο ανα μηνα.

Εγω αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος που είναι σε πρωϊνό μπορεί και να είναι και σε ΣΜΕΑ?Μήπως πρέπει να διαλέξει ένα απο τα δύο ?

Θέλω να πω , τα μόρια που είχε κάποιος μέχρι να διορισθεί "χάνονται" μετά τον διορισμό και ουσιαστικά ξεκινάς να μαζεύεις "καινούργια" μόρια , με σκοπό καλύτερες μεταθέσεις ...;
ή εξακολουθούν να παίζουν ρόλο;
Δεν χάνονται τα μόρια.Απλά υπολογίζονται κάπως διαφορετικά για μετάθεση, για τον μισθό ...και
αν κάποιος είναι σε δυσπρόσιτο έχουμε διπλασιασμό μορίων μόνο όμως στον πίνακα αναπληρωτών και ΟΧΙ στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
Επίσης οταν κάποιος είναι ωρομόσθιος ή αναπληρωτής δεν παίζει κανένα ρόλο τα μόρια του σχολείου

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 11:22:03 μμ »
Γεια σας παιδιά,  είμαι ωρομίσθια σε ολοήμερο  δημοτικό και  σήμερα ο υπεύθυνος μου είπε πως έχει αλλάξει ο νόμος κ πως πρέπει να κάνω κ εγω εφημερίες... Μήπως ξέρετε αν ισχυεί κάτι τέτοιο ή το έχει βγάλει από το μυαλό του , επειδή απλά βαριέται να τις κάνει μόνος του, όπως υποψιάζομαι...; Εννοείται βέβαια πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο , εκτός βέβαια και αν μας πληρώνουν επιπλέον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.