*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 273549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1064 στις: Ιούνιος 03, 2013, 05:20:24 μμ »
 :D :D :D

Δε με πείραξε καθόλου είναι η αλήθεια-έτσι και αλλιώς εθελοντικά το έκανα, απλά αναρωτιέμαι τόσο πολύ ανάγκη έχουν να κόψουν από παντού που έστω και 4 ώρες μείον από τους ωρομίσθιους είναι κέρδος;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1065 στις: Ιούνιος 03, 2013, 07:32:06 μμ »
:D :D :D

Δε με πείραξε καθόλου είναι η αλήθεια-έτσι και αλλιώς εθελοντικά το έκανα, απλά αναρωτιέμαι τόσο πολύ ανάγκη έχουν να κόψουν από παντού που έστω και 4 ώρες μείον από τους ωρομίσθιους είναι κέρδος;

Κι εγω εθελοντικά το κάνω όσο άσχημο κι αν ακούγεται για μερικούς.....Εγω πάντως τις ωρες μου για τον Ιούνιο μεχρι τις 21/6 θα τις βάλω....Ετσι κι αλλιώς μόνη μου τα φτιάχνω , μονη μου τα πάω στη διεύθυνση....

Εμένα με απασχολεί που απο του χρόνου θα είμαστε ---> έχετε γεια βρυσούλες, λογγοι ,βουνα, ραχουλες.  :(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1066 στις: Ιούνιος 03, 2013, 10:17:58 μμ »
anneta  μου,ο διευθυντής μου που φτιάχνει το πρόγραμμα δεν έχει κανένα πρόβλημα να μου βάλει τις ώρες, και έτσι το έκανε αρχικά.Αλλά ήρθε οδηγία από τη διεύθυνση Ανατ.Θεσσαλονίκης οι ωρομίσθιοι να πάνε ως 14/6.Να είμαι ειλικρινής ούτε με νοιάζει, ούτε πρόκειται να ρωτήσω....Έτσι και αλλιώς-το εννοώ- το δέχτηκα για χαβαλέ, γιατί αυτήν την περίοδο είμαι στο παν/μιο σε σπουδές για 2ο πτυχίο και είμαι πολύ αφοσιωμένη σε αυτό, οπότε το σχολείο δεν με πολυαφορά!Για του χρόνου δε με ενδιαφέρει καθόλου τι θα συμβεί!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος koskal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1067 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:24:36 πμ »
Καλημέρα,
γνωρίζει κανείς αν έχουν γίνει πληρωμές ωρομισθίων στην Μεσσηνία? Μου έστειλαν βεβαίωση αποδοχών για τον Δεκέμβριο, για χρήματα που δεν πήρα ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:20:18 μμ »
Βρε παιδιά, τι μπέρδεμα είναι αυτό με τις πληρωμές μας: Δευτεροβάθμια, ΥΔΕ, ΕΑΠ....... Λοιπόν, πριν τρελαθώ, γιατί απ'το πρωί προσπαθώ να βγάλω άκρη, ζητώ τη βοήθειά σας, μπας και κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω: έχω πληρωθεί μέχρι και Απρίλιο. Από την ΥΔΕ (Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου) μου είπαν ότι από τον Ιούλιο έχουν σοβαρό πρόβλημα με τις υπογραφές άρα έχουν κολλήσει οι πληρωμές. Εμένα όμως έχουν μπει στο λογαριασμό μου κάπου €50 το καλοκαίρι. Με παρέπεμψαν στην ΕΑΠ (Ενιαία Αρχή Πληρωμής) αλλά εκεί με στέλνουν απ'το ένα τηλέφωνο στο άλλο και δεν έχω βγάλει άκρη τι είναι αυτά τα χρήματα. Και η Δευτεροβάθμια δεν απαντά να ρωτήσω μήπως είναι κανένα δώρο Πάσχα. Μπάχαλο..... Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:38:34 μμ »
Εμένα όμως έχουν μπει στο λογαριασμό μου κάπου €50 το καλοκαίρι.
Ίσως είναι μη ληφθείσα άδεια.
Με τόσα που ακούμε πρέπει να ανησυχούμε και για τα χρήματα που μπαίνουν μην βρεθούμε αντιμέτωποι με την εφορία. :D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:43:27 μμ »
Νομίζω ότι από φέτος το υπουργείο τα ενσωματώνει όλα στην βεβαίωση αποδοχών. Αυτό είναι ο εργοδότης, αυτό έχει την ευθύνη για την σωστή αναγραφή των συνολικών αποδοχών...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:45:58 μμ »
 @ panickos, απευθύνσου στη Δευτεροβάθμια, πήγαινε και αυτοπροσώπως αν δεν απαντάνε στο τηλέφωνο.
  

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:50:56 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πρόβλημά μου είναι μήπως αυτό το €50άρι είναι κανένας λειψός μισθός.
Τελικά, απάντησε η Β'θμια αλλά η υπάλληλος που μας έδινε τους αριθμούς πρωτοκόλλου για τις πληρωμές μας συνταξιοδοτήθηκε και οι υπόλοιποι δεν έχουν ιδέα πού να τους βρουν. Καλά, για τα χρήματα ούτε καν ρώτησα. Με το που πήρα προσπάθησε να με παραπέμψει σε άλλο τμήμα και να γίνω το κλασσικό μπαλάκι. Οψόμεθα.....

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:32:46 μμ »
Κι εγώ μέχρι τον Απρίλιο έχω πληρωθεί. Τηλεφωνικά μου έχουν πει εδώ και δυο εβδομάδες περίπου ότι από αυτούς έχουν φύγει τα σχετικά έγγραφα για την πληρωμή των δύο επόμενων μηνών δηλ. Μαϊου και Ιουνίου, αλλά ότι το Υπουργείο καθυστερεί. Επίσης δεν γνώριζαν κάτι για αποζημίωση λόγω απόλυσης ή για το επίδομα μη ληφθείσης αδείας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:44:11 μμ »
Αποζημίωση λόγω απόλυσης δεν υπάρχει. Υπάρχει αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας και είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν. Στους ωρομίσθιους το υπουργείο (εκτός αν ήσουν στην Ενισχυτική) δεν μπλέκεται. Η δευτεροβάθμια στέλνει τις μισθοδοτικές καταστάσεις μαζί με τα δικαιολογητικά στην αρμόδια ΥΔΕ και το πακέτο μπαίνει στην ουρά αναμονής μαζί με όλες τις υπόλοιπες δαπάνες που εκκαθρίζει η ΥΔΕ. Η ΥΔΕ συνήθως εκκαθαρίζιε δαπάνες που αφορούν όλες τις δημόσιες υπηρεσίες του νομού, ενώ από φέτος έχουν αναλάβει και τα φοιτητικά επιδόματα, οπότε δυστυχώς υπάρχει μια καθυστέρηση από ένα μήνα μέχρι 3 μήνες (ανάλογα με το φόρτο εργασίας).

Πρέπει άμεσα αν ξυπνήσουν εκεί στο υπουργείο οικονομικών και αν επιτρέψουν να πληρώνονται και οι ωρομίσθιοι με την ίδια διαδικασία που πληρώνονται οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:50:06 μμ »
Λοιπόν, αριθμούς πρωτοκόλλου για Μάιο, Ιούνιο και αποζημίωση πήρα. Αλλά τα €50 ακόμα να μάθω ποιος τα έβαλε. Υπάρχει περίπτωση να είναι από την αλλαγή κλιμακίου (με την πρόσληψη με κατέταξαν σε λάθος κλιμάκιο και έγινε συμβούλιο και διόρθωσαν τον Ιούνιο) αλλά ούτε η μισθοδοσία, ούτε το τμήμα ωρομισθίων ξέρει να μου πει.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 285
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:06:24 μμ »
Απορώ ποιος λογικός άνθρωπος πηγαίνει ωρομίσθιος στις μέρες μας ; Τα μόρια δεν μετράνε πια... Τα λεφτά ειναι μόνο για πατατάκια και αν... Οι μόνιμοι σε φορτώνουν με δουλειές δικές τους και απο πίσω γελάνε με τα χάλια σου... ΤΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ; ΤΙ ΠΡΟΣΔΟΚΕΙΣ ;  ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΥΑΛΟ ;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:08:55 μμ »
Αριθμό πρωτοκόλλου έχεις πάρει, αλλά κατατεθείμενα τα χρήματα τα έχεις δει στο λογαριασμό σου;

Τι να  σας πω βρε παιδιά. Για υπουργείο μού είπαν, για υπουργείο σας λέω κι εγώ.

Όχι δεν ήμουν στην ενισχυτική. Πρωινή ωρομισθία.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.