*

Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου  (Αναγνώστηκε 5249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« στις: Μάιος 12, 2008, 09:55:44 μμ »
Γεια σας!

Θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει , εάν κάποιος που έχει τελειώσει το Τει Μουσικής τεχνολογίας και ακουστικής στο Ρέθυμνο , εάν μπορεί να δώσει στον Ασεπ των εκπαιδευτικών και να διοριστεί ως μόνιμος σε μουσικό σχολείο.


Γενικότερα κάποιος που έχει τελειώωσει αυτό το Τει τί μπορεί να κάνει σε σ΄χεση με τη δευτεροβάθμια εκαπίδευση??????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:31 »

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2008, 10:44:28 μμ »
Στον πολυαναμενομενο Ασεπ, που έχει ανακοινωθει, δεν θα μπορεσει δυστυχως να δωσει αν ειναι αποφοιτος ΤΕΙ.
Τωρα, σε σχεση με τα μουσικά σχολεια, μπορει να μπει ωρομισθιος, αναπληρωτης και σε καποια στιγμη ισως και μονιμος με αυτήν την ειδικοτητα, όμως δεν ξέρω ποσα ατομα απορροφουν..
do it!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2008, 12:43:45 πμ »
Μάλιστα....

Με ρώτησε ένας φίλος μου και ανέλαβα να τον ενημερώσω, οπότε δεν θα του έχω και τόσο καλα νέα............


Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2008, 07:31:01 μμ »
Λυπάμαι που ειμαι ο "μεταφορεας" των κακων νεων...  >:(
do it!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:31 »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2008, 12:57:00 πμ »
Εντάξει δεν πειράζει! ;)


Να ρωτήσω κάτι άλλο που προέκυψε!


Τώρα τελειώνει μεταπτυχιακό στο Ιόνιο πανεπιστημιο. Θα θεωρείται ακόμα ΤΕ ή με μεταπτυχιακό αλλάζει και θεωρείσαι ΠΕ ????

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2008, 07:35:08 μμ »
δεν νομιζω να γινεται αυτο.. δηλαδη ΤΕ+ΜΕΤΑΠΤ = ΠΕ...   :P
αλλα θα εχει μορια παραπανω.. να το καταθεσει μαζι με τα υπολοιπα αν το προλαβει..
do it!

Αποσυνδεδεμένος Klelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω μαθαίνω
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2008, 01:44:51 μμ »
Διαφωνώ με τον Πάνο. Δεν νομίζω ότι προκύπτει από κάπου ότι οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Ρεθύμνου μπορούν να διδάσκουν. Στο νομοσχέδιο για τους μουσικούς ( http://www.musgradthes.gr/Nomos_Iounios_2006.pdf ) δεν περιλαμβάνονται απόφοιτοι του Ρεθύμνου ούτε και του Ληξουρίου. Εσύ που στηρίζεσαι και λες ότι μπορούν να διδάσκουν στα μουσικά, μήπως κάτι μου ξεφεύγει; Όσο για το μεταπτυχιακό, δυστυχώς δεν του άλλάζει κατηγορία αλλά τον κάνει να προηγείται από όλους τους υπόλοιπους συναπόφοιτούς του.

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2008, 02:49:25 μμ »
εχει ειδικευση μουσικη τεχνολογια.  και στα μουσικα σχολεια κανονικα πρεπει να εχει και ειδικοτητα μουσικης τεχνολογιας.
εξαλλου στο νομοσχεδιο που λες κι εσυ λεει στην παραγρ. 3: κλαδος ΤΕ16, πτυχιο μουσικης ειδικευσης μη ανωτάτου εκπαιδευτικου ιδρυματος (άρα και ΤΕΙ)
και στη παραγρ. 4 λεει: με αποφαση του υπουργου οριζονται μουσικες ειδικευσεις..
πιστευω πως αυτοι οι αποφοιτοι λοιπον ειναι οι καταλληλοι να διδαξουν μουσικη τεχνολογια (εννοειται εχοντας παιδαγωγικη επαρκεια κτλ)
do it!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2008, 03:48:32 μμ »
συμφωνώ με τον Πάνο. Δεν αφορά εμένα, αλλά απο συζητήσεις με παιδιά απο το Τει μου έχουν πει ότι υπάρχει κανονικά μάθημα μουσικής τεχνολογίας στα μουσικά σχολεία, όπου ασχολούνται και με υπολογιτές και μουσικά προγράμματα και οι αρμοδιότεροι γι' αυτό είναι από το ΤΕΙ του ρεθύμνου.


 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Klelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω μαθαίνω
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2008, 10:40:00 μμ »
Διαγωνώ κάθετα. Οι ΤΕ 16 δεν είναι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ αλλά οι απόφοιτοι των ωδείων. Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα αυτό. Βγήκε και η εγκύκλιος των αναπληρωτών και ωρομισθίων μουσικών, Για λεπτομέρειες δείτε στο http://www.ypepth.gr/el_ec_category1757.htm . Επίσης δεν αναφέρονται πουθενά οι απόφοιτοι του Ρεθύμνου ή του Ληξουρίου.
Λυπάμαι

Αποσυνδεδεμένος sev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2008, 01:35:29 πμ »
Σύμφωνα με τα επαγγελματικά διακαιώματα κ τις προοπτικές του τμήματος οι απόφοιτοι μπορούν να διδάξουν στα μουσικά σχολεία.
Μέχρι στιγμής όμως από τον πίνακα της συγκέκριμενης ειδικότητας ο χαρακτηρισμός ΠΕ16.01 παραπέμπει σε πτυχία εξωτερικού (τυχαίνει να γνωρίζω το 1 από τα 4 άτομα)
Επίσης κανένας απόφοιτος ΤΕΙ δεν έχει παιδαγωγική κατάρτιση κάτι που κάνει τη ζωή τους λίγο πιο δύσκολη καθώς έπονται των παιδιών με παιδ.καταρτ. (σας παραπέμπω στους ΠΕ16.02 αποφοίτους ΤΕΙ Άρτας)
Τέλος, το μεταπτυχιακό λαμβάνεται υπόψην ΜΟΝΟ μετά τον διορισμό κ ο κάτοχός του παίρνει κάτι παραπάνω!!! Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν υπολογίζεται στους αναπληρωτές!!!!
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε κ αυτό http://www.teicrete.gr/mta/


Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2008, 02:34:06 πμ »
Μήπως παιδιά ξεχνάτε πως στις αιτήσης αναπληρωτών ωρομισθίων ειμαστε ολοι ΠΕ;
ΤΕ ειναι οσοι τελειωσαν το ΤΕΛ πχ (γνωρίζω γιατι και ΤΕΙ τελειωσα το οποιο τώρα ειναι ΑΤΕΙ και κάνω τα χαρτιά μου και με το πτυχιο του ΤΕΛ).
Τωρα για το αν θα μας βάλουν φετος στον διαγωνισμό ....δεν ξέρω. Περιμένω και γω να δω...Ίδωμεν.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2008, 09:25:05 πμ »
Για να ξεκαθαρισουμε λιγο την κατασταση. Ισως φταιω εγω γιατι πιο πανω ειπα τι θα ηταν πιο σωστο να γινεται και οχι τι γινεται.

Αυτοι που ειναι ΤΕ16 ειναι αποφοιτοι Ωδειων.

Οντως στην εγκυκλιο δεν αναφερονται πουθενα τα ΤΕΙ  Ρεθυμνου κ Ληξουριου. Μηπως ειναι αυτο ακομα μια αδικια? γιατι να διδαξω εγω μουσικη  τεχνολογια που εκανα μονο 4 εξαμηνα στην ακαδημια και να μη κανει το μαθημα ενας που ειδικευτηκε σε αυτο?

Τωρα, τι θα επρεπε να γινει και τι θα  ηταν καλυτερο και για εμας και για το σχολειο, ειναι πολυ μεγαλη συζητηση.

Γνωμη μου ειναι πως ολοι οι καθηγητες - δασκαλοι που μπαινουν στην εκπαιδευση πρεπει να εχουν παιδαγωγικη καταρτιση.
απο κει και περα, οι συναδελφοι των ωδειων ειναι απαραιτητοι στα μουσικα σχολεια αφου εκει υπαρχουν ειδικευσεις για μουσικα οργανα.Να σημειωσω εδω πως αυτες οι θεσεις ειναι πολλες γιατι πολυ απλα, το μαθημα του πιανου πχ δεν γινεται σε ταξη με 20 παιδια αλλα ειναι ατομικο.
Οι πανεπιστημιακοι μουσικοι ειναι για τα γενικα γυμνασια, για τα δημοτικα και αναλογα την ειδικεσυση στα μουσικα.

do it!

Αποσυνδεδεμένος Klelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω μαθαίνω
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για αποφοίτους ΤΕΙ Ρεθύμνου
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2008, 10:08:55 πμ »
Αχ βρε Πάνο..
σ' αυτό το θέμα είναι η τρίτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου. Η εκπαίδευση - κατ' εμέ  - χρειάζεται εκπαιδευτικούς. Οι σολίστες και οι καλλιτέχνες ας προσληφθούν - αν θέλει τόσο πολύ το κράτος να τους προσλάβει - σε ορχήστρες - έστω και στα πλαίσια του κάθε σχολείου - και ας μείνει η εκπαίδευση σε όσους ξέρουν και έχουν την κατάρτιση να διδάξουν. Συνεπώς η θέση η  δική μου είναι: μόνον πανεπιστημιακοί στα σχολεία - και στα μουσικά - και οι ωδειακοί στα ωδεία, στις αίθουσες συναυλιών ή σε ορχήστρες σχολείων.
Όσο για τους συναδέλφους από το Ληξούρι και το Ρέθυμνο, ας αρχίσουν τους αγώνες μπας και δικαιωθούν κάποτε. Θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό βέβαια να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση, οπότε μήπως είναι δυνατό να διορθωθεί το Ιδρυτικό Διάταγμα της σχολής τους;

Τα χαρτιά για αναπληρωτές τα ετοιμάζετε; Από Δευτέρα καταθέτουμε....
Καλή επιτυχία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.