*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού (ΔΟΑΤΑΠ)  (Αναγνώστηκε 18698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού (ΔΟΑΤΑΠ)
« στις: Αύγουστος 30, 2006, 09:10:05 πμ »
παιδια καλημερα. θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα. ο συζυγος μου υπεβαλε τα χαρτια του για αναγνωριση μεταπτυχιακου απο το πανεπιστημιο του Dundee αλλα εχει μια εκκρεμοτητα οσον αφορα το official transcript of courses. εχει επικοινωνησει επανειλημμενως με το πανεπιστημιο και φαινεται πωσ δεν καταλαβαινουν γιατι του εστειλαν απλα μια βεβαιωση οτι ηταν φοιτητησ τους. μηπωσ ειχε κανενας αλλοσ αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα; εχετε καμια ιδεα πως αλλιως να το ζητησουμε απο το πανεπιστημιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 09:28:25 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:29 »

Αποσυνδεδεμένος rathe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 19
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2006, 02:50:21 μμ »
Εχω επισκεφθεί το πανεπιστήμιο του Dundee και ειχα αντιμετωπίσει προβλήματα επικοινωνίας με το τοπικό πληθυσμό, λόγω της τοπικής διαλέκτου του βορειότερου μέρος του Ηνωμένου Βασιλειου. Μπορείς να προσπαθίσεις να επικοινωνίσεις με το αντίστοιχο faculty του πανεπιστημίου μεσω fax καθώς επίσης μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας με τον Field Administrator του αντίστοιχου Department ζητώντας την αποστολή της αναλυτικής βαθμολογίας των μαθημάτων απο το πανεπιστήμιο στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ταχυδρομικα με συστημένη επιστολή.
Patience is a virtue 'Piers Plowman' (1377)

Αποσυνδεδεμένος Sainty Quay H7_7_F

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2006, 08:11:31 μμ »
παιδια καλημερα. θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα. ο συζυγος μου υπεβαλε τα χαρτια του για αναγνωριση μεταπτυχιακου απο το πανεπιστημιο του Dundee αλλα εχει μια εκκρεμοτητα οσον αφορα το official transcript of courses. εχει επικοινωνησει επανειλημμενως με το πανεπιστημιο και φαινεται πωσ δεν καταλαβαινουν γιατι του εστειλαν απλα μια βεβαιωση οτι ηταν φοιτητησ τους. μηπωσ ειχε κανενας αλλοσ αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα; εχετε καμια ιδεα πως αλλιως να το ζητησουμε απο το πανεπιστημιο;

Γειά σου bluebell
Επειδή χρειάστηκα κι εγώ πολύ πρόσφατα πιστοποιητικό αναγνώρισης ισοτιμίας για μεταπτυχιακό που έκανα στην Αγγλία θα σου πω την δική μου εμπειρία σχετικά.
Λοιπόν έστειλα μέιλ στο Graduation Office του πανεπιστημίου μου όπου τους εξηγούσα αναλυτικά ποιά έγγραφα χρειαζόμουν και για ποιό σκοπό. Επίσης διευκρίνησα ότι έπρεπε να τα στείλουν απευθείας στον ΔΟΑΤΑΠ με συστήμενη επιστολή (registered mail). Και πιο συγκεκριμένα τους ζήτησα να στείλουν τα εξής:

1.An official transcript with the grades of my courses, which will be officially validated, will have the stamp of the University of  ... and will state the date of award.

2.A statement of location of my studies should also be sent directly at the NARIC* (not for the location of the University of ...).
The certificate of location of studies should state something like this: "Her studies took place and were completed in ... (name of the city) at the campus of the ... (name of University) and at no other campus."

*όπου NARIC = National Academic Recognition and Information Center, δηλ. ο ΔΟΑΤΑΠ.

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην επικοινωνία μου μαζί τους. Έτσι όπως τα ζήτησα και τα έστειλαν ούτε και με τον ΔΟΑΤΑΠ είχα πρόβλημα.
Εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα με αυτή την διαδικασία διότι είναι και κάπως χρονοβόρα.
Και όταν όλα είναι εντάξει και πρωτοκολληθεί και ο φάκελός σας να έχετε τον ΔΟΑΤΑΠ από κοντά και να ελέγχετε συχνά σε ποιό στάδιο βρίσκεται η αίτησή σας.

Καλό κουράγιο.


Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:49:55 μμ »
Θα ηθελα να μου πει καποιος, αν ξερει, πως αναγνωριζεται ενα μεταπτυχιακο. Απ΄οτι ξερω το απαραιτητο ειναι να ειναι τουλαχιστον ενα ετος η διαρκεια του και το πανεπιστημιο να ειναι αναγνωρισμενο. Απο τη στιμη λοιπον που εχει τον τιτλο μαστερ, τι μπορει να παει στραβα και να μην αναγνωριστει; Αναφερομαι σε μεταπτυχιακα εκτος ευρωπαϊκής ενωσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:29 »

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:20:12 μμ »
πρέπει να έχει συνάφεια με την ειδικότητα που έχεις διοριστεί...π.χ αν είσαι μαθηματικός να μην είναι μεταπτυχιακό στο περιβάλλον..
'

και εννοείται να είναι αναγνωρισμένο απο ΔΙΚΑΤΣΑ
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:31:12 μμ »
Συναδελφοι  καλησπερα. Γνωριζει  κανεις  ποσο  καιρο  κανει  ο  ΔΟΑΤΑΠ  για  να  αναγνωρισει  μεταπτυχιακο  που  αποκτηθηκε  στο  εξωτερικο?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 07:05:57 μμ »
Εγώ πριν από 10 χρόνια που το αναγνώρισα στο τότε ΔΙΚΑΤΣΑ έκανε 6 μήνες.

Μπορεί σήμερα τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Γιατί δεν τους ρωτάς καλύτερα;

Πάντως εξαρτάται από το αν το τμήμα που τελείωσες συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των πανεπιστημίων που αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ. Αν δεν συμπεριλαμβάνεται, τότε θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο.

Μην ξεχάσεις να κάνεις αίτηση και για ισοτιμία και για ισοβαθμία .
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που είναι απαραίτητα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:44:06 πμ »
2 μηνες max. συγκεκριμένα 1,5 μήνα από την ημέρα υποβολής... το 2006 τέλος Δεκέμβρη κατέθεσα, μέσα Φλεβάρη 2007 ειδοποιήθηκα. Α! κ μάλιστα τους είχα στείλει email για να ρωτησω για την εξέλιξη, και μάντεψε: απάντησαν! Γίναμε Ευρώπη καλέ!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 10:41:28 πμ από enigma »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:34:30 πμ »
Το 2002 το ΔΙΚΑΤΣΑ είχε κάνει 4μιση μήνες. Μου έιχε φανεί πολύ περίεργο μιας και με ειδιποίησαν καλοκαίρι. Το δεύτερο το μεταπτυχιακό δεν το έχω αναγνωρείσει ακόμα, οπότε δεν έχω εμπειρία απο ΔΟΑΤΑΠ...Μάλλον εξαρτάται πού θα πέσεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος athou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:49:25 μμ »
το πανεπιστήμιο από το οποίο πήρα μεταπτυχιακό το 2005 δεν ήταν στη λίστα τους, κι όμως μου το αναγνώρισαν σε 2 μήνες (είχα καταθέσει οδηγό σπουδών στα αγγλικά, γλώσσα για την οποία τότε τουλάχιστον δεν ζητούσαν μετάφραση). Αν καταθέσεις προσεκτικά ακριβώς όσα σου ζητήσουν (με τις επικυρώσεις τους κτλ), δεν θα έχεις πρόβλημα. καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος nteniap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:15:32 πμ »
Γειά σας,
  Ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό, που προσφέρει το Leiden University στην Ολλανδία και το οποίου ο τίτλος είναι " Master of science in education and child studies: learning problems and impairments" Υπάρχει μήπως κάποιος,που να έχει τελειώσει αυτό το μεταπτυχιακό, και θα μπορούσε να απαντήσει σε κάποια ερωτήματα μου; Κατ'αρχάς αυτό το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται απο το ελληνικό κράτος; Και αν ναι, αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, ως ένα μεταπτυχιακό που σου δίνει τη δυνατότητα να δουλέψεις σε ειδικά Γυμνάσια και Λύκεια;
  Το μεταπτυχιακό αυτό είναι 1 έτους...για την ακρίβεια 1 έτους ως full time και 2 ως part time..υπάρχει περίπτωση να μην ανάγνωρίζεται λόγω της διάρκειας του;(καθώς τα αντίστοιχα της Ελλάδας διαρκούν 2 χρόνια)  Οποιαδήποτε απάντηση, ή κατεύθυνση πάνω στο θέμα,που θεωρείτε ότι μπορεί να μου φανεί διαφωτιστική, είναι ευπρόσδεκτη..Ευχαριστώ πολύ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2010, 09:25:48 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:27:45 πμ »
Όσον αφορά την ερώτησή σου για τα χρόνια, απλά να σου πω πως τα μονοετή μεταπτυχιακά του εξωτερικού αναγνωρίζονται κανονικά ως μεταπτυχιακά.
Τώρα για το αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται ως ειδικής αγωγής (κάτι που μου φαίνεται πολύ πιθανό) θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο ΔΟΑΤΑΠ ή καλύτερα να περάσεις από κει να τους ρωτήσεις (αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη).

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 25, 2010, 04:41:27 μμ »
Το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μόνο την ισοτιμία του τίτλου του εξωτερικού με κάποιον του εσωτερικού. Δεν μπορεί να απαντήσει αν θα αναγνωριστεί ως ειδικής αγωγής. Γι'αυτό είναι υπεύθυνη μόνο η Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής στο Υπουργείο. Γι'αυτό κάθε χρόνο αξιολογεί τις αιτήσεις των υποψηφίων και τα δικαιολογητικά τους. Στη φετινή εγκύκλιο αναπληρωτών για την ειδική αγωγή θα βρεις τι χρειάζεται για να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό ως ειδικής αγωγής. Δε νομίζει ότι μπορεί να σου απαντήσει κανείς με απόλυτη σιγουριά. Θα σου έλεγα να το κάνεις όμως πρώτα δες αν το πανεπιστήμιο της Ολλανδίας είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ!!! Γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα... Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση μεταπτυχιακών εξωτερικού
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 25, 2010, 05:29:03 μμ »
Έχεις κάνει αρκετά λάθη σε όσα γράφεις που μπορεί να παραπλανήσουν τη συνάδελφο που ρώτησε.
1ον. Τι σημαίνει ότι το Δοαταπ είναι υπεύθυνο για την ισοτιμία και όχι την αναγνώριση; Αν αποφανθεί πως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής είναι ισότιμο με τα ελληνικά, αυτό δεν συνεπάγεται ανσγνώριση; 
2ον. Μπερδεύεις την αναγνώριση του δοαταπ με την αποδοχή του πτυχίου από το υπουργείο. Το υπουργείο αν δέχεται μεταπτυχιακά ειδ.αγωγής για πρόσληψη, δεν θα έχει λόγο να μην δεχτεί και το συγκεκριμένο.
3ον. Αν ένα πανεπιστήμιο δεν είναι αναγνωρισμένο από το δοαταπ, αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρόκειται και να το αναγνωρίσει. Το δοαταπ έχει λίστα αναγνωρισμένων παν/μίων και τμημάτων για όσα πτυχία τους έχουν υποβληθεί για αναγνώριση. Τα υπόλοιπα παν/μια και τμήματά θεωρούνται μη αναγνωρισμένα μέχρι να υποβληθεί στο δοαταπ κάποιο πτυχίο από αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.