*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...  (Αναγνώστηκε 11119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 28, 2008, 03:52:46 μμ »
Δε λέω ότι είναι μια δουλειά χωρίς ευθύνες,αλλά δεν είμαστε και νευροχειρούργοι να κάνουμε λάθος και να μείνει ο άλλος ανάπηρος.
Kι όμως Αγάπη την ίδια ακριβώς και περισσότερη ευθύνη με τον νευροχειρούργο φέρνει κι ο εκπαιδευτικός. Υπάρχουν κι άλλες αναπηρίες που μπορεί να προκληθούν σε έναν άνθρωπο. Πχ υπάρχει κι η αναπηρία της ψυχής που μπορεί να προκαλέσει ο εκπαιδευτικός, ειδικά στην πρωτοβάθμια.

Με νέα παιδιά δουλεύουμε............με νιάτα..............πόσα επαγγέλματα έχουν αυτήν την πολυτέλεια?.
Αυτό ξαναπές το. Όποιος έχει πραγματικά τη διάθεση να δει αυτό το πλεονέκτημα της δουλειάς μας μόνο να κερδίσει έχει. Αλλά αυτό δεν κάνει ευκολότερο το επάγγελμα του εκπαιδευτικού.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:28 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 28, 2008, 04:02:19 μμ »
Ρε mat..........επειδή δεν έχω και μεγάλη πείρα στη δουλειά αυτή,τι λες?
Το έχω πιάσει το νόημα? ???
Δε θέλω να γίνω καμιά μίζερη που θα γκρινιαζει γιατί άλλαξε το σχολικό και θα πρέπει να κάτσει να το διαβάσει..................
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2008, 04:05:50 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2008, 07:25:12 μμ »
Το 8-12 ώρες αναφέρεται στο πόσα πληρώνουν οι γονείς, αφού δεν τις κάνει όλες τις ώρες ο ίδιος καθηγητής.
Να πω πάνω σ'αυτό, ότι άμα θέλεις ιδιαίτερο μέχρι και για την Ιστορία, τότε ναι θα το πληρώσεις ακριβά το κοστούμι.
Αυτό βέβαια για 1 χρονιά (Γ'Λυκείου) άντε 2...
Επίσης πολλοί από αυτούς τους γονείς πληρώνουν για 6 χρόνια του κόσμου τα λεφτά για ιδιωτικό σχολείο, όπου βέβαια παίρνουν όλοι βαθμάρες, χωρίς να έχουν μάθει αυτά που πρέπει.
Οι εκεί καθηγητές δηλαδή τι αυτοκριτική πρέπει να κάνουν;
Άσε το πόσο πάνε εκεί τα ιδιαίτερα... Έχω ακούσει τρελά νούμερα, τα οποία είναι ταρίφα και ο Μαθηματικός κάνει τα παιδιά πάσα στον Φυσικό, στο Φιλόλογο, κ.ο.κ.
Και μιλάμε και για σχολεία στα οποία οι καθηγητές μπαίνουν ξερά με μέσον, η δε ποιότητά τους κρίνεται και από τα παιδιά, συχνά ως αμφίβολη.
Αυτά τα γνωρίζω πολύ καλά, τουλάχιστον για 2 πολύ δημοφιλή ιδιωτικά σχολεία της Αττικής.

Για το άλλο που γράφεις για τα γκρουπάκια, συμφωνώ ότι θησαυρίζει ο διδάσκων, αλλά πόσοι είναι που το κάνουν αυτό;
Αλήθεια δεν ξέρω, είναι τόσο πολλοί;
Εντάξει, ακραίες περιπτώσεις θα βρούμε σε όλους τους κλάδους, το θέμα είναι που κινείται ο μέσος όρος.
Από την άλλη, βέβαια, γιατί να μη βγάλει καλά λεφτά κάποιος που δουλεύει όλη μέρα;
Μόνο στους καθηγητές ισχύει αυτό;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 13, 2008, 01:39:40 μμ »
Κύριε Στυλιανίδη η Κύπρος εκανε το μεγάλο βημα..εμεις;

Κι άλλοι καθηγητές διώχθηκαν από το Δημόσιο
Πέντε καθηγητές απολύθηκαν από τη Μέση Εκπαίδευση, κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα, λόγω κακής συμπεριφοράς. Την ίδια στιγμή, οι χαρακτηριζόμενοι ως μη ικανοί εκπαιδευτικοί ανέρχονται στους εκατό. «Όσοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στα καθήκοντά τους, να πάνε σπίτι τους» λέγει ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Παιδείας.

simerini.com


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:28 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2008, 02:03:34 μμ »
Εγω συμφωνω απολυτα: Οσοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους να πανε σπιτι τους.
Μαζι ομως με τους εκπαιδευτικους που ειναι αχρηστοι θελω να πανε σπιτι τους και οι:
εφοριακοι που λαδωνονται και ζουν σε βιλαρες και η εφορια του δημου μου ειναι γεματη τζιπαρες των εφοριακων.
οι γιατροι σε δημοσιο νοσοκομειο που μου πηραν 500 ευρω για εξετασεις και μου ειπαν οτι ειμαι καλα και εγω ειχα νεοπλασματικη δυσπλασια
οι πολεοδομοι που εχουν επιτρεψει (επειδη λαδωθηκαν) σε 100 τετραγωνικα μετρα να χτιστει οικοδομη επτα οροφων
οι αστυνομικοι που δουλευουν τα βραδια μπραβοι σε νυχτερινα κεντρα (δεν εχω τιποτα με τους αστυνομικους που δουλευουν ντελιβερι και ταξι γιατι δεν τους φτανει ο μισθος- οι ανθρωποι ειναι αξιεπαινοι που δεν τα παιρνουν για να ζησουν σε βιλα με πισινα)
οι υπαλληλοι του ΑΣΕΠ που δηλωνουν κατηγορηματικα οτι απαγορευονται δια νομου τα φροντιστηρια για ΑΣΕΠ και στην εισοδο του ΑΣΕΠ εχουν τοιχοκολλησει αφισες των Μπονια, Καρφη κ.λ.π.
Η διαφθορα ειναι παντου...
Συμφωνα με ερευνα που εχω διαβασει (πρεπει να τη ψαξω για να την παραθεσω) οι εκπαιδευτικοι δεν ειναι πανω πανω στη λιστα των πιο διεφθαρμενων). Γιατι δεν αρχιζουμε απο αυτους που αποδεδειγμενα εχουν μεγαλο ποσοστο διαφθορας και μετα φτανουμε και στου ς εκπαιδευτικους. Η μαλλον ας δωσουμε εμεις το παραδειγμα αλλα θα ακολουθησει ξεκαθαρισμα και για τους αλλους?

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 13, 2008, 02:21:34 μμ »
εμενα λιγο με ενδιαφερει που θα πρωτοεφαρμοστει το μετρο αλλα η αναγκαιοτητα της εφαρμογης.γιατι εσυ μπορεις να συμφωνεις απολυτα αλλοι ομως βγαζουν σπυρακια και μονο στο ακουσμα....οι Κυπριοι λοιπον φαινεται να θεωρουν απαραιτητη την εφαρμογη του στην εκπαιδευση θεωρωντας πως ειναι το πιο βασικο κομματι του δημοσιου και και οτι με το μελλον των παιδιων δεν πρεπει να παιζουν...και μια που το site ειναι εκπαιδευτικο και οχι των γιατρων και των εφοριακων η των αστυνομικων γιαυτο μιλαμε για την αναγκαιοτητα εφαρμογης του στην εκπαιδευση μπας και δουνε και τα παιδια καλυτερες μερες...

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 13, 2008, 02:52:45 μμ »
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο κομμάτι του Δημοσίου. Αυτο που ειναι σκάρτο επηρεάζει λίγο ή πολύ και τα υπόλοιπα. Αν είσαι αδιάφθορος επιλεκτικά τότε στην ουσία δεν είσαι και μόνο την οργή φορέων και πολιτών θα προκαλείς. Συμφωνώ με Kellykou..

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:01:06 μμ »
όσο αφορά στους εκαπιδευτικούς θα πρέπει να λάβουμε υπόψη την αμοιβή που αυτοί λαμβάνουν καθώς και το κόστος διαβίωσης.
ένας εκπαιδευτικός που εργάζεται σε μία περιοχή της ελλάδος αναγκαζόμενος να νοικιάσει σπίτι και να ανταπεξέλθει με χίλια ευρώ το μήνα ,εξαναγκάζεται σε δεύτερη εργασία η οποία είναι κυρίως η παροχή ιδιαίτερων μαθημάτων η οποία ως πράξη είναι παράνομη.
βέβαια τα έξοδα διαβίωσης βαραίνουν επίσης όλους τους εγαζόμενους της χώρας που δεν έχουν δικό τους σπίτι.
αλλά θεωρώ πως ένας εκπαιδευτικός πρέπει συνεχώς να επιμορφώνεται να συμμετέχει σε συνέδρια σεμινάρια και γενικότερα να κυνηγάει οτιδήποτε μπορεί να κάνει τη δουλεια του καλύτερη.
όλο αυτό το επιπλέον κόστος δυστυχώς το κράτος δεν το καλύπτει.μία χώρα που δεν επιμορφώνει συνεχώς τους υπαλλήλους της ειδικά στο χώρο της παιδείας δεν μπορεί να έχει μέλλον.
όλα λοιπον αυτά τα επιπλέον έξοδα που απαιτούνται για την επιμόρφωση ενός εκπαιδευτικού απο που θα βγουν.δεν υπερασπίζομαι τα ιδιαίτερα αλλά θεωρώ ότι προκειμένου να γίνω καλύτερος στη δουλειά μου(όχι να πάρω αυτοκίνητο ή να αγοράσω βίλες),πρέπει να διαθέσω κάποια χρήματα τα οποία απο κάπου πρέπει να τα βρω. από που?

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:08:15 μμ »
... άσε που στις μέρες μας ακουγεται αστείο να μιλήσει πολιτικός για διαφθορά. Είδατε κανέναν το καλοκαίρι να μιλάει για τη siemens; Εξαφανισμένοι σχεδόν όλοι απο τα παράθυρα !!!

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:51:50 μμ »
μην μπερδευουμε τα πραγματα παιδια...στην Κυπρο οι εκπαιδευτικοι δεν απολυθηκαν επειδη λαδωνονταν αρα ειναι διεφθαρμενοι η επειδη εκαναν ιδιαιτερα.δεν μιλαμε για το κομματι διαφθορα..απολυονται λογω κακης συμπεριφορας και λογω ανικανοτητας..αυτο μας αφορα οπως και τους γονεις και τους μαθητες...να απολυονται οσοι κοροιδευουν τον κοσμο...εδω συλλαμβανονται εκπαιδευτικοι για παιδεραστια και κατοχη ναρκωτικων και τους επιβαλλονται ποινες στερησης μισθου καποιων μηνω η παυσης.για να μην μιλησω για οσους δεν ειναι ικανοι να διδαξουν που δεν κρινονται ποτε..σας αρεσει κατι τετοιο; αν ναι πασο....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:06:22 μμ »
Και εγώ σου λέω ότι έρχεται η ώρα που κρίνονται και στην Ελλάδα οι εκπαιδευτικοί.
Ποιος μου εξασφαλίζει εμένα ότι τα κριτήρια με βάση τα οποία θα κρίνονται θα είναι αξιοκρατικά και όχι προσωπικά-πολιτικά-οικονομικά συμφέροντα κάποιων?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:34:49 μμ »
Συμφωνω με Αγαπη. Να δεχτουμε την αξιολογηση αλλα απο ενα συστημα που ειναι εξισου αξιολογημενο και καθαρο. Δεν εχω κανενα προβλημα για αξιολογηση αλλα ποιος θα με αξιολογησει? Ο τοποθετημενος ανωθεν προιστάμενος, καποιο συμβουλιο που θα εχει θεσμοθετηθει απο το υπουργειο που θα εχει τοποθετηθει με κομματικα κριτηρια? Και με τι κριτηρια θα με αξιολογησει ενα κρατος που δεν μου πληρωνε ουτε τις φωτοτυπιες που εδινα στους μαθητες μου και με πληρωσε για την ΠΔΣ δυο χρονια μετα?
Γιατι ολοι μιλουν για την αξιολογηση των εκπαιδευτικων και δεν μιλουν για την αξιολογηση του υπουργειου και των παρατρεχαμενων που δεν κανουν καλα τη δουλεια τους?
Εγω εκει που εκανα το μεταπτυχιακο μου η αξιολογηση ηταν απολυτως φυσιολογικό και συνηθες φαινομενο . Αυτο που αξιολογουνταν ομως πρωτα απ'ολα ηταν το υπουργειο, οι φορεις , οι επιτροπες και οι διοικουντες και στο τελος εφταναν στους εκπαιδευτικους.
Επίσης ενα αλλο στοιχειο που παραγνωριζουμε ειναι οτι για να γινει αξιολογηση (επανατροφοδοτηση)  πρεπει να υπαρχει τροφοδοτηση. Αυτο με απλα λογια σημαινει οτι πρεπει να επιμορφωσει τον εκπαιδευτικο και μετα  να αξιολογησει την αποδοση του. Οταν ολοκληρο το υποβαθρο νοσει δεν μπορουμε να αναρωτιομαστε γιατι δεν ειναι ομορφη η φατσα. Ειναι σαν να προσπαθησουμε να βαψουμε μια παραγκα με μπογια πολυτελειας. Θα παψει ποτε να ειναι παραγκα? :(

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2008, 03:36:19 μμ »
Και εγώ σου λέω ότι έρχεται η ώρα που κρίνονται και στην Ελλάδα οι εκπαιδευτικοί.
Ποιος μου εξασφαλίζει εμένα ότι τα κριτήρια με βάση τα οποία θα κρίνονται θα είναι αξιοκρατικά και όχι προσωπικά-πολιτικά-οικονομικά συμφέροντα κάποιων?

δηλαδη σε ολη την υπολοιπη Ευρωπη που εχει καθιερωθει η αξιολογηση προκειται περι κρατων αγγελικα πλασμενων; σε ολα  αυτα τα κρατη βασιλευει παντου η αξιοκρατια ;πουθενα δεν υπαρχει η εννοια του βολεματος και της ευνοιοκρατιας ;στην ιταλια ας πουμε που ειναι μια χωρα που και εκει βριθει  σκανδαλων και διαφθορας πως οι εκπαιδευτικοι δεχθηκαν την αξιολογηση χωρις ουτε μια απεργια; προφανως θα βρεθηκε ενα συστημα που τους διασφαλιζε την αντικειμενικοτητα... πως διαβολο σε ολα τα κρατη εχει βρεθει κατι τετοιο και εδω οχι ειναι αξιο αποριας..μαλλον εδω οχι καν δεν εχει βρεθει αλλα ουτε καν δεν εχει συζητηθει σοβαρα...απο το υπουργειο που φοβαται τις αντιδρασεις και απο τις συνδικαλιστικες μας οργανωσεις που λειτουργουν καθαρα συντεχνιακα ενω επρεπε οχι απλα να το ζητουν αλλα να το απαιτουν καταθετοντας συγκεκριμενες προτασεις...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 14, 2008, 04:55:13 μμ »
και στην Ελλάδα υπάρχει παράδειγμα αδιάβλητου συστήματος αξιολόγησης .
Λέγεται ΑΣΕΠ .  Που ξέρω ότι είναι αδιάβλητο ?  Διορίζομαι μέσω ΑΣΕΠ .

http://clubs.pathfinder.gr/asep/309921?forum=36875&read=6960




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161206
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.