*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...  (Αναγνώστηκε 11126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ακούσατε σήμερα τις δηλώσεις του Στυλιανίδη για την αποσύνδεση του Λυκείου από τα Πανεπιστήμια, την αύξηση μίας τάξης στο Λύκειο, την εισαγωγή όλων στα Πανεπιστήμια και την αξιολόγησή τους εκεί?

Για τους εκπαιδευτικούς τί σημαίνουν αυτές οι αλλαγές? Μήπως, παραπάνω προσλήψεις και μείωση της παραπαιδείας?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2008, 07:21:02 μμ από ioanna89 »
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:36 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2008, 07:48:20 μμ »
Εμένα μου φαίνεται λίγο μακρινό όνειρο ίσως και άπιαστο....Αν δεν δίνουν εξετάσεις όπως είπε θα πρέπει να κλείσουν τα φροντιστήρια.Αυτό θα προκαλέσει αντιδράσεις όπως είναι αυτονόητο
Η αύξηση της τάξης κατά τη γνώμη μου θα βοηθούσε στο να βελτιωθεί το επίπεδο των παιδιών,το οποίο όλο και χαμηλώνει...Σίγουρα αυτό σημαίνει αυξηση των προσλήψεων,αλλά μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο να εφαρμοστεί...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2008, 08:01:12 μμ »
Εμένα μου φαίνεται λίγο μακρινό όνειρο ίσως και άπιαστο....Αν δεν δίνουν εξετάσεις όπως είπε θα πρέπει να κλείσουν τα φροντιστήρια.Αυτό θα προκαλέσει αντιδράσεις όπως είναι αυτονόητο
Η αύξηση της τάξης κατά τη γνώμη μου θα βοηθούσε στο να βελτιωθεί το επίπεδο των παιδιών,το οποίο όλο και χαμηλώνει...Σίγουρα αυτό σημαίνει αυξηση των προσλήψεων,αλλά μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο να εφαρμοστεί...
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ...Δεν μπορώ να πιστέψω θα αντέξουν τις αντιδράσεις από τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικούς που θα μείνουν άνεργοι(αν υποθέσουμε ότι κλείνουν τα φροντιστήρια),αλλά ούτε και ότι είναι έτοιμοι να τους απορροφήσουν ως μόνιμους στη δημόσια εκπαίδευση.Απεναντίας η διαίσθησή μου μου λέει ότι παρά αυτές τις εξαγγελίες,θα διευρυνθεί η ωρομισθία...Μακάρι να διαψευστώ,το εύχομαι όσο τίποτα άλλο... :-\
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2008, 08:12:21 μμ »
δεν προκειται να κανουν κατι που θα θιξει τους φροντιστηριαρχες, δεν θυμαστε οτι με προηγουμενη δηλωση του αναγνωριζε και αποδεχοταν την υπαρξη παραπαιδειας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:36 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2008, 08:24:27 μμ »
Και 15 χρόνια να το κάνουν το λύκειο.........αυτός που θέλει να διαβάσει θα διαβάσει και αυτός που θέλει να πίνει φραπέδες θα πίνει φραπέδες,τελεία και παύλα.

Και γιατί να δυσανασχετίσουν οι οι φροντιστές? Σάμπως όλοι τους δε δίνουν ΑΣΕΠ και κάποια στιγμή μπαίνουν στο δημόσιο?
Άμα γίνουν τα 3 4,δε θα μεγαλώσει και ο αριθμός των διορισμών?
Λογικά ναι,αλλά και να μην αυξηθεί,πάλι..........θα αυξηθούν ι ωρομίσθιοι...........που θα τους βρουν τόσους σε όλη την Ελλάδα για να διδάξουν σε 4η τάξη?


Εμένα μου φαίνεται ότι απλώς έβαλαν νέο θέμα στο pde,τίποτε άλλο. ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2008, 10:12:26 πμ »
δεν προκειται να κανουν κατι που θα θιξει τους φροντιστηριαρχες, δεν θυμαστε οτι με προηγουμενη δηλωση του αναγνωριζε και αποδεχοταν την υπαρξη παραπαιδειας

Η παραπαιδεία δεν πεθαίνει ποτέ στην Ελλάδα... :-\  Ακόμη και να αποσυνδεθει (επιτέλους) το Λύκειο από την εισαγωγή στα πανεπιστήμια, τα φροντιστήρια θα συνεχίσουν να υπάρχουν γιατί
α) ο βαθμός αποφοίτησης πάντα θα μοριοδοτείται με κάποιον τρόπο (αλλιώς όλοι οι καθηγητές θα κάθονται και θα βλέπουν εφήβους να αδιαφορούν για το λύκειο και τα μαθήματά τους - και ο Ευρυπίδης δεν θέλει να υποβαθμίσει τόσο τη δημόσια εκπαίδευση)
β) τα φροντιστήρια (πάντα μπροστά στις εξελίξεις) :( θα φροντίσουν να φτιάξουν προπαρασκευαστικά τμήματα για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια (εδώ έφτιαξαν τμήματα για όσους θέλουν να δώσουν εξετάσεις στο δημόσιο, πόσο μάλλον θα εκμεταλλευτούν τις ελπίδες των γονιών και παιδιών που θέλουν να περάσουν πλέον σε ΜΙΑ σχολή, στο όνειρό τους)
γ) τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (που είναι στο σκαρί) θα δημιουργήσουν ΦΥΣΙΚΑ τμήματα προπαρασκευαστικά ενός έτους για τους νέους φοιτητές, επί πληρωμή (βλ. πανεπιστήμια εξωτερικού),
   Τί προσφέρει η αποσύνδεση του Λυκείου από το Πανεπιστήμιο; Νομίζω λιγότερο άγχος στους εφήβους, και λιγότερο τρέξιμο από την πρώτη λυκείου σε φορντιστήρια, ανόητη αποστήθιση βιβλίων και παρωπίδες που βλέπουν σε ένα μόνο πράγμα: Το σχολείο σαν σαφάρι βαθμών που θα οδηγήσει στο πανεπιστήμιο.
   Θα αυξήσει τα χρόνια παραμονής στο λύκειο σε 4? Καλό το βλέπω εγώ αυτό για τους εκπαιδευτικούς που θα διοριστούν :D, αλλά τελικά το πρόγραμμα πάει στο να τελειώνουν τα παιδιά από σπουδές και στρατους και τέτοιες υποχρεώσεις σε μεγαλύτερη ηλικία, για να μη φαίνεται τόσο το ποσοστό ανεργίας, και να μη συμπληρώνει σχεδόν κανείς συντάξιμα, ελάχιστοι να παίρνουν σύνταξη και να γλιτώνει το κράτος τις συντάξεις. ;D ;D ;D

Πχ. ένας καλός μαθητής (που δεν χάνει μάθημα και τάξη και φροντιστήριο και έχει πάντα επιτυχίες) :

  18+1(η τετάρτη τάξη λυκείου) +1(στρατός υποχρεωτικά στα 18) +1(προετοιμασία για εισαγωγή στο Πανεπιστήμια) +4 (το λιγότερο 4 έτη φοίτηση στο πανεπιστήμιο) + 1 (αλλαγές στο χρόνο φοίτησης λόγω της ευρωπαικής νομοθεσίας και άλλες τέτοιες βλακείες) = 26+ν χρονών στην αγορά εργασίας και όχι 22-23 χρονών όπως τώρα.

26+37 (χρόνια εργασίας για τη σύνταξη)    <---- υπενθυμίζω ότι το σενάριο είναι τελείως υποθετικό και μιλάμε για τον ελάχιστο υπολογιζόμενο χρόνο ενός κ***φαρδου νέου που είναι τυχερός και διαβαστερός εκ φύσεως και θα ξεκινήσει κανονική δουλειά με ένσημα μόλις τελειώσει τη σχολή και τον απολύσουν όταν γεράσει) = 63.

 Βάλτε τώρα και καθυστερήσεις από  αποτυχίες σε εξετάσεις, αυξήσεις στο όριο φοίτησης στα πανεπιστήμια, κανένα μεταπτυχιακό, αδυναμία ευρέσεως εργασίας (sic!), δουλειές χωρίς ένσημα..

(απαισιόδοξο σενάριο επιστημονικής φαντασίας ή λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα; )
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2008, 12:25:16 μμ »
(αλλιώς όλοι οι καθηγητές θα κάθονται και θα βλέπουν εφήβους να αδιαφορούν για το λύκειο και τα μαθήματά τους - και ο Ευρυπίδης δεν θέλει να υποβαθμίσει τόσο τη δημόσια εκπαίδευση)

ενω τωρα ειναι γεματοι ενδιαφερον ,ειναι πολυ προσεκτικοι μηπως χασουν καμια λέξη απο οσα θα πουμε μεσα στην ταξη ,αγωνιουν μηπως χαθει καμια ωρα και δεν μαθουν οσα πρεπει (γιαυτο και οι τοσες καταληψεις και βανδαλισμοι καθε χρονο) ,ερχονται μεχρι την τελευταια μερα στο σχολειο (γιαυτο και μετα το πασχα τουλαχιστον οι μαθητες της γ' λυκειου αλλα και των μικροτερων ταξεων δεν πατανε στις ταξεις )...

.ο υπουργος και να θελει δεν μπορει να την υποβαθμισει παραπανω γιατι απλα εχει πιασει πατο...οσο για το θεμα του προφορικου βαθμου ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε...ειτε εχει καποιος 20 ειτε 10 με το +2 -2 που ισχυει ο,τι γραψεις στις εξετασεις αυτο ουσιαστικα μετραει..τυπικα εχει και καποια μικρη συμμετοχη ο προφορικος βαθμος αλλα οχι ουσιαστικη και καθοριστικη...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2008, 02:03:26 μμ »
(απαισιόδοξο σενάριο επιστημονικής φαντασίας ή λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα; )

Για να πώ την αλήθεια έτσι που το θέτεις,μου φαίνεται πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα παρά σενάριο...
Και αν δεν θέσουν διατάξεις που να υποχρεώσουν τους μαθητές να παρακολουθήσουν στο σχολείο ώστε να έχουν τις κατάλληλες βάσεις τότε θα "αφανιστούν" και τα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί...
Από την άλλη η όλη αποσύνδεση του σχολείου με το Πανεπιστήμιο μου φαίνεται σαν βήματα προς την ιδιοτικοποίηση των πανεπιστημίων...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2008, 03:26:36 μμ »
Ακούσατε σήμερα τις δηλώσεις του Στυλιανίδη για την αποσύνδεση του Λυκείου από τα Πανεπιστήμια, την αύξηση μίας τάξης στο Λύκειο, την εισαγωγή όλων στα Πανεπιστήμια και την αξιολόγησή τους εκεί?

Για τους εκπαιδευτικούς τί σημαίνουν αυτές οι αλλαγές? Μήπως, παραπάνω προσλήψεις και μείωση της παραπαιδείας?

 Kάθε Υπουργός Παιδείας θέλει να συζητούν για αυτόν και να ακούγεται το όνομά του ως Νέος Οραματιστής . Να δημιουργείται κατά κάποιο τρόπο ένας μύθος , κάτι σαν δέος ! Ειδικά όταν δεν σε υποχρεώνει κανένας να πραγματοποιήσεις αυτά που λες , τότε μπορείς να κάνεις δηλώσεις και να φέρνεις για κουβέντα αναφορές από τον Δελμούζο , από τον  Contorce  και όλους τους μεγάλους στοχαστές ή να προχωράς μπροστά από την εποχή σου.
....................................................................................
   Για το  Λύκειο των 4 ετών το έχουμε ακούσει εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον . Το ίδιο και  για το ολοήμερο Λύκειο  8 - 16 μμ.
  Τίποτα όμως δεν συζητείται σοβαρά . Τι να τις κάνουμε τις δηλώσεις ;
 Αν νομίζουν ότι είναι εφικτές , να τις κουβεντιάσουν , να τις μελετήσουν , να ρωτήσουν τους ανθρώπους της εκπαίδευσης και τα Πανεπιστήμια και αν δουν ότι μπορούν να τις υλοποιήσουν , ας το κάνουν...............
  Τώρα ,  για το Λύκειο 4 των ετών!
  Το κάναν νομίζω στην Ισπανία. Στη συνέχεια έχουν εξετάσεις . Δεν έχω ακούσει για ελεύθερη εισαγωγή στις σχολές μόνο με μία αίτηση. Στην Ελλάδα , αν δοθεί για πλάκα να δηλώσουν σχολές στα ΑΕΙ οι μαθητές , μια και η εισαγωγή είναι ελεύθερη , από τους 70 000 υποψήφιους (+ ΕπΑΛ + ΕΣΠΕΡΙΝΑ) , οι 65 000 θα δηλώσουν Ιατρική Αθηνών ( είναι το όνειρο των μαμάδων και των γιαγιάδων ), και οι υπόλοιπο ΕΜΠ και ΣΣΑΣ . Όλη η Ελλάδα θα νομίσει ότι  αποτελείται από ιδιοφυίες  !!!
  Ποιος θα τους συνεφέρει όλους αυτούς ; Μα φυσικά οι εξετάσεις που θα κάνουν τα ίδια τα τμήματα . Ποιος θα βαθμόλογήσει τα γραπτά αυτά ; Προφανώς οι  ίδιοι οι πανεπιστημιακοί . Νομίζετε ότι θα συσταθούν επιτροπές βαθμολογικών κέντρων και θεμάτων ή τέτοια παρόμοια ; Σας έχω για έξυπνους ανθρώπους ! Εκεί να δείτε διαπλοκή και αλισβερίσι που θα πέσει  !
 Αλλά δεν είναι μόνο αυτό : Πόσοι από τους μαθητές που αποφοιτούν είναι σε στοιχειώδες επίπεδο να παρακολουθήσουν ανώτατες σχολές ;
 Εδώ , άλλοι γράφουν 18000 μόρια και δυσκολεύονται. Φανταστείτε αυτούς που γράφουν 10 000 - 12 000!
 Θα πέσουν λοιπόν πάλι , όλοι αυτοί στα φροντιστήρια προετοιμασίας. Αλλά , αντί να διδιάσκονται  παράγωγο , θα διδάσκονται διαφορικές εξισώσεις.Ακόμα χειρότερα δηλαδή . Το μόνο πρόβλημα για τα φροντιστήρια είναι ότι θα αναγκαστούν να φτιάξουν άλλες σημειώσεις !
  Υπάρχουν πολλά ακόμα αξεπέρασατα προβλήματα , αλλά δεν έχω χρόνο να σας τα εκθέσω. Για το θέμα αυτό δεν θα έπρεπε να αφιερώσω ούτε ένα δευτερόλεπτο. Δεν θάπρεπε καν να το ακούσω . Δεν έχει νόημα ! Όμως επειδή αγωνιάτε για το μέλλον  , και το δικό σας αλλά και της πατρίδας , έγραψα δυο πρόχειρα λόγια  για το ..καλό που λένε.
 Όλα αυτά είναι για την ώρα ανεδαφικές  και ουτοπικές αοριστολογίες ! Στερούνται κάθε λογικής .
   Αλλά πίσω από κάθε δήλωση πολιτικού κάτι κρύβεται . Κάποια σκοπιμότητα . Θα μας την φανερώσει γρήγορα ο χρόνος. Υπομονή!
 Μπάμπης
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧχ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2008, 12:34:36 πμ »
...
  Ποιος θα τους συνεφέρει όλους αυτούς ; Μα φυσικά οι εξετάσεις που θα κάνουν τα ίδια τα τμήματα . Ποιος θα βαθμόλογήσει τα γραπτά αυτά ; Προφανώς οι  ίδιοι οι πανεπιστημιακοί . Νομίζετε ότι θα συσταθούν επιτροπές βαθμολογικών κέντρων και θεμάτων ή τέτοια παρόμοια ; Σας έχω για έξυπνους ανθρώπους ! Εκεί να δείτε διαπλοκή και αλισβερίσι που θα πέσει  !
...
 Θα πέσουν λοιπόν πάλι , όλοι αυτοί στα φροντιστήρια προετοιμασίας. Αλλά , αντί να διδιάσκονται  παράγωγο , θα διδάσκονται διαφορικές εξισώσεις.Ακόμα χειρότερα δηλαδή . Το μόνο πρόβλημα για τα φροντιστήρια είναι ότι θα αναγκαστούν να φτιάξουν άλλες σημειώσεις !
...
   Αλλά πίσω από κάθε δήλωση πολιτικού κάτι κρύβεται . Κάποια σκοπιμότητα . Θα μας την φανερώσει γρήγορα ο χρόνος. Υπομονή!
 Μπάμπης
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧχ


Σ'ευχαριστώ ρε συνάδελφε που κάθεσαι και γράφεις, γιατί βαριόμουν να πληκτρολογήσω κατεβατό.

Τα φροντιστήρια στα πανεπιστήμια έχουν αρχίσει ΗΔΗ. Το προτεινόμενο σύστημα απλά αυξάνει την φροντιστηριακή "θητεία" και μεταθέτει το βάρος της στις μεταλυκειακές ηλικίες.
Οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι που είναι συζητήσιμα αδιάβλητες και αξιόπιστες. Οι ενδοπανεπιστημιακές θα είναι ανέκδοτο!

Και εν τέλει, επειδή ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πίσω από κάθε δήλωση κρύβεται μία σκοπιμότητα, καλό είναι εμείς να έχουμε το πολιτικό και κοινωνικό κριτήριο για να καταλαβαίνουμε ποια σκοπιμότητα είναι αυτή, για να μην βρισκόμαστε προ τετελεσμένων.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2008, 01:01:41 πμ »
Αν ρίξουν τους μαθητές +1 χρόνο στα σχολεία, βάλε και "να απασχολούνται" στα πανεπιστήμια άλλα 5 χρόνια (..και λίγα βάζω..), ξαφνικά μειώνουμε και την ανεργία...
 ;D

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 26, 2008, 12:02:51 μμ »
επειδη το μη χειρον βελτιστον ριξτε μια ματια τι συμβαινει στην Γαλλια

«Διώξτε τους δασκάλους!»
Πραγματικά παράδοξη πολιτική. Μια κυβέρνηση που αδίστακτα θυσιάζει στον βωμό της δημοσιονομικής λιτότητας την Παιδεία και μάλιστα σε μια χώρα σαν τη Γαλλία, η οποία διεκδικεί ηγεμονική θέση στον τομέα αυτόν και πρωτίστως στις ανθρωπιστικές σπουδές αλλά όχι μόνο σε αυτές, είναι όντως μια κυβέρνηση που φαντάζει αποκρουστική.......

Ξεσηκώθηκαν οι εκπαιδευτικοί, όταν το φθινόπωρο ανακοίνωσε ο Γάλλος υπουργός Παιδείας Ξαβιέ Νταρκό ότι στη νέα σχολική χρονιά που θα αρχίσει τον Σεπτέμβριο θα μειωθεί ο αριθμός των δασκάλων και των καθηγητών κατά 11.200 άτομα! [/u]

Η μείωση θα προέλθει κυρίως από τη μη αντικατάσταση όσων καθηγητών και δασκάλων συνταξιοδοτούνται, από τη μείωση μαθημάτων επιλογής και του αντίστοιχου εκπαιδευτικού δυναμικού, ενώ έχει πέσει στο τραπέζι και η μείωση κατά ένα χρόνο της επαγγελματικής κατάρτισης. Οι 11.200 θέσεις εκπαιδευτικών που θα καταργηθούν φέτος δείχνουν ένα παρόν χειρότερο από το παρελθόν, αφού ήδη μειώθηκαν κατά 25.300 οι εκπαιδευτικοί στη γαλλική δημόσια εκπαίδευση την πενταετία που πέρασε, από το 2003 μέχρι σήμερα. Το μέλλον είναι όμως ακόμη πιο ζοφερό.

Την τριετία που θα ακολουθήσει, το σχέδιο του Σαρκοζί εναντίον των εκπαιδευτικών θα προσλάβει τις διαστάσεις πογκρόμ, αν αφεθεί ελεύθερος να το υλοποιήσει: σκοπεύει να μειώσει τις θέσεις των δασκάλων και καθηγητών της δημόσιας εκπαίδευσης κατά... 80.000!

και εμεις εδω καθομαστε και παρανιομαστε για τους ωρομισθιους, για το ΑΣΕΠ κτλ .μπροστα στην Γαλλια εμεις την περναμε ζωη και κοτα μου φαινεται..σκεφτεστε να φυσηξει και κατα δω ο ανεμος Σαρκοζι τι εχει να γινει;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 26, 2008, 12:33:50 μμ »
και εμεις εδω καθομαστε και παρανιομαστε για τους ωρομισθιους, για το ΑΣΕΠ κτλ .μπροστα στην Γαλλια εμεις την περναμε ζωη και κοτα μου φαινεται..σκεφτεστε να φυσηξει και κατα δω ο ανεμος Σαρκοζι τι εχει να γινει;
Aυτό το σχόλιο τώρα πως να το εκλάβουμε? Ως παρότρυνση, τι καλά που είμαστε και ότι θα έπρεπε, να ανάψουμε κεράκι υπέρ υγείας των κρατούντων? Ως απειλή ως τι? γιατί είμαι από χουριό και δεν καταλαβαίνω τέτοια σχόλια  >:(
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Παιδεία! Καλές ή κακές; Γνώμες...
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2008, 12:59:23 μμ »
και εμεις εδω καθομαστε και παρανιομαστε για τους ωρομισθιους, για το ΑΣΕΠ κτλ .μπροστα στην Γαλλια εμεις την περναμε ζωη και κοτα μου φαινεται..σκεφτεστε να φυσηξει και κατα δω ο ανεμος Σαρκοζι τι εχει να γινει;
Aυτό το σχόλιο τώρα πως να το εκλάβουμε? Ως παρότρυνση, τι καλά που είμαστε και ότι θα έπρεπε, να ανάψουμε κεράκι υπέρ υγείας των κρατούντων? Ως απειλή ως τι? γιατί είμαι από χουριό και δεν καταλαβαίνω τέτοια σχόλια  >:(


σορρυ αλλα πιο λιανα δεν γινεται.... :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161212
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.