*

Ψηφοφορία

Κατάργηση των Θρησκευτικών;

Ναι ή μετατροπή τους σε Θρησκειολογία
134 (60.6%)
Όχι βέβαια, να μείνει ως έχει
87 (39.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 216

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση των Θρησκευτικών;  (Αναγνώστηκε 47633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2006, 11:35:00 πμ »
Να μην ξεχνάμε ότι η ιστορία της χώρας μας είναι συνδεδεμένη και με την θρησκέια μας.

 :o ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:46 »

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 25, 2006, 11:48:59 πμ »
Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να καταργηθούν τα θρησκευτικά από το σχολείο, ίσως θα έπρεπε να τροποποιηθούν κάπως. Το σχολείο έχει απομείνει το μοναδικό μέρος όπου μπορεί κάποιος να μάθει για αυτά τα θέματα. Αν τα καταργήσουμε κι απ'το σχολείο τοτε πώς θα μάθουν τα παιδιά για τη ζωή του Χριστού και το Χριστιανισμό γενικότερα; Εκκλησία δεν πατάει κανείς πια, άσε που είναι δύσκολο για ένα παιδί να τα καταλάβει στην Εκκλησία αφού η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι αρχαΐζουσα. Ως προς την αλλαγή στο περιεχόμενο θα πρότεινα να μειωθεί το βάρος που δίνεται στην Παλαιά Διαθήκη, γιατί αφορά πιο πολύ Ισραηλίτικη Ιστορία και Μυθολογία και να δοθεί πιο πολύ έμφαση στη ζωή και το δίδαγμα του Ιησού καθώς και σε θέματα ηθικής. Επίσης πρέπει να υπάρχουν και κάποια κεφάλαια και για τις άλλες θρησκείες για να ξέρουμε πάνω κάτω τι πιστεύουν και οι υπόλοιποι 5 δις άνθρωποι σ'αυτόν τον κατακαημένο πλανήτη. Και αν κάποιος δεν είναι Χριστιανός ας μην το παρακολουθεί στην τελική το μάθημα. Δικαίωμά του είναι. Αλλά όχι και να το καταργήσουμε επειδή μερικοί δεν πιστεύουν. Εξάλλου τι θα απογίνουν χιλιάδες Θεολόγοι; Είναι και ανθρωπιστικό το θέμα. :)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 25, 2006, 02:56:12 μμ »
Να μην ξεχνάμε ότι η ιστορία της χώρας μας είναι συνδεδεμένη και με την θρησκέια μας.

 :o ???

Mariav, ποια ακριβώς θρησκεία εννοείς και για ποια περίοδο της ελληνικής ιστορίας μιλάς;;;
Γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο η αρχαία Ιστορία μας (Πρωτο-ιστορία - Πρώιμα Βυζαντινά χρόνια, περίπου 1000 χρόνια και βάλε δηλ.) συνδέεται με θρησκευτικά μορφώματα που ξεκινούν από την προγονολατρεία και την ηρωολατρεία και φτάνουν ως το δωδεκάθεο.
Κι αυτό ιστορία ΜΑΣ είναι και θρησκεία ΜΑΣ ήταν.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 25, 2006, 04:50:38 μμ »
Γιατί,rica,στο δημοτικό μέσω της μυθολογίας δεν μαθαίνουν τα παιδιά για το δωδεκάθεο?Συνεπώς διδάσκονται για το πώς είχαν τα πράγματα και στην προ Χριστιανισμού εποχή.Δεν έχει αποκλείσει κανένας εκείνη την ιστορία ΜΑΣ και θρησκεία ΜΑΣ...
Προσωπικά,δε με ενοχλούσαν ποτέ τα θρησκευτικά.Στο δημοτικό τα έβλεπα ως παραμύθι(όπως και ήταν) και αργότερα διδάχθηκα κάποια πράγματα και για άλλες θρησκείες(στο λύκειο,αν θυμάμαι καλά),πράγμα που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
Δε νομίζω οτι γίνεται κατήχηση,εκτός αν πέσεις σε κανένα πορωμένο δάσκαλο-καθηγητή!(όπως έπεσε ο Dr Michael και το θυμάται ακόμα... ;))
Το ότι η πλειοψηφία των ρασοφόρων τα έχουν κάνει μαντάρα (μην πω τίποτα χειρότερο),τα τελευταία χρόνια,νομίζω οτι μας έχει κάνει όλους να θέλουμε να απέχουμε από οτιδήποτε έχει να κάνει με την εκκλησία.Αυτός όμως δε νομίζω να είναι σοβαρός λόγος για να καταργηθούν τα θρησκευτικά ως μάθημα από τα σχολεία.Όπως οι μουσουλμάνοι πχ μαθαίνουν το κοράνι,όπως οι βουδιστές μαθαίνουν τη φιλοσοφία του βούδα,γιατί κι εμείς να μη μαθαίνουμε κάποια πράγματα για τη θρησκεία μας?
Για μένα τα θρησκευτικά και η θρησκεία μας γενικότερα έχουν να κάνουν με την ηθική(και δεν εννοώ την "συντηρητική-στενόμυαλη" ηθική)
Απλά πιστεύω οτι πριν κάποια χρόνια που ο κόσμος ήταν πιο στενά δεμένος με τη θρησκεία του,ήταν πολύ πιο όμορφα και απλά τα πράγματα.Εγώ, τουλάχιστον,αυτή την ηθική εισπράττω από τους παπούδες μου και τις γιαγιάδες μου και πραγματικά τη "ζηλεύω".Κι εκεί πιστεύω θα έπρεπε να εστιάσουν οι θεολόγοι περισσότερο,στις αξίες που μπορούν να περάσουν μέσω του μαθήματός τους στα παιδιά! :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 25, 2006, 04:55:16 μμ »
... Επίσης πρέπει να υπάρχουν και κάποια κεφάλαια και για τις άλλες θρησκείες για να ξέρουμε πάνω κάτω τι πιστεύουν και οι υπόλοιποι 5 δις άνθρωποι σ'αυτόν τον κατακαημένο πλανήτη...
Απ'όσο θυμάμαι, στο λύκειο, την περίοδο που πήγαινα εγώ τουλάχιστον(1997-2000), ή στην δευτέρα ή στην τρίτη τάξη τα θρησκευτικά μελετούσαν κυρίως τις άλλες θρησκείες και συγκεκριμένα θυμάμαι στις πανελλήνιες που είχε πέσει θέμα για τον ισλαμισμό που ζητούσε να περιγράψουμε μια ημέρα ενός ζευγαριού μουσουλμάνων! Ευτύχως από την επόμενη χρονιά τα θρησκευτικά αφαιρέθηκαν από τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα!

Καλά είναι όλα αυτά που λέμε εμείς εδώ. Στον Χριστόδουλο ποιος τολμάει να τα πει; Από τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα αυτές οι γιαγιούλες(κι όχι μόνο) που τρέχουν και προσκυνούν τις εικόνες που δακρύζουν και το σκήνομα(δεν ξέρω ούτε πως γράφεται) του Βησσαρίωνα, κανένας πολιτικός(από τα κόμματα που κυβερνούν) δεν τολμάει να θέσει τέτοια ζητήματα. Είναι πολλές οι άτιμες οι ψήφοι...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 25, 2006, 05:11:09 μμ »
Καλά είναι όλα αυτά που λέμε εμείς εδώ. Στον Χριστόδουλο ποιος τολμάει να τα πει; Από τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα αυτές οι γιαγιούλες(κι όχι μόνο) που τρέχουν και προσκυνούν τις εικόνες που δακρύζουν και το σκήνομα(δεν ξέρω ούτε πως γράφεται) του Βησσαρίωνα, κανένας πολιτικός(από τα κόμματα που κυβερνούν) δεν τολμάει να θέσει τέτοια ζητήματα. Είναι πολλές οι άτιμες οι ψήφοι...

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα...Αφού αφήσαμε να θησαυρίσουν από τη θρησκεία μας και να εκμεταλλευτούν  με το χειρότερο τρόπο τα πιστεύω μας άνθρωποι που μόνο εκπρόσωποι της εκκλησίας δεν θα έπρεπε να είναι (και είναι πάαααρα πολλοί από δαύτους!!! >:() ή γυρίζουμε το κεφάλι και σφυράμε αδιάφορα ή απλά απέχουμε από την εκκλησία ή ξεσπάμε στα θρησκευτικά και λέμε οτι πρέπει να καταργηθούν.(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα!)
Εμ,δεν είναι αυτή η λύση... :(
Ξεσκαρτάρισμα με κάθε τρόπο μπορεί να γίνει  ??? γιατί αλλιώς η γριούλα θα εγκατασταθεί μόνιμα δίπλα στο Βησσαρίωνα και θα καταντήσει κι αυτή σκήνωμα από το πολύ προσκύνα προσκύνα! :P
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 25, 2006, 06:41:23 μμ »
Να μην ξεχνάμε ότι η ιστορία της χώρας μας είναι συνδεδεμένη και με την θρησκέια μας.

 :o ???

Mariav, ποια ακριβώς θρησκεία εννοείς και για ποια περίοδο της ελληνικής ιστορίας μιλάς;;;
Γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο η αρχαία Ιστορία μας (Πρωτο-ιστορία - Πρώιμα Βυζαντινά χρόνια, περίπου 1000 χρόνια και βάλε δηλ.) συνδέεται με θρησκευτικά μορφώματα που ξεκινούν από την προγονολατρεία και την ηρωολατρεία και φτάνουν ως το δωδεκάθεο.
Κι αυτό ιστορία ΜΑΣ είναι και θρησκεία ΜΑΣ ήταν.

Sophie, σκοπός μου δεν ήταν να πω τί διδάσκεται και τί όχι, αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Απλώς θέλησα να επιστήσω την προσοχή στη μονόπλευρη αντιμετώπιση του θέματος "Ιστορία = Θρησκεία" και "Θρησκεία = Ιστορία". Όσοι αποδέχονται και υποστηρίζουν αυτή την άποψη (και καλά κάνουν, είναι η άποψη των περισσότερων και είναι απολύτως σεβαστή, όχι όμως προσωπικά αποδεκτή) θα πρέπει να διευκρινίζουν ότι 1. όταν λένε "θρησκεία" εννοούν την επίσημη θρησκεία του κράτους, δηλαδή την ορθόδοξη χριστιανική και όταν λένε ιστορία εννοούν τη νεότερη ιστορία μας. Λέγοντας "η ιστορία μας είναι η θρησκεία μας" υιοθετούμε μία σαφώς μονόπλευρη θέαση της ιστορίας (εστιάζοντας σε μία συγκεκριμένη -πλην, όμως, άκρως σημαντική- περίοδο), ταυτίζοντάς την αποκλειστικά με τη θρησκευτική ταυτότητα και με το γεγονός ότι εν μέρει η θρησκευτική αυτή ταυτότητα και η διαφορετικότητά της από αυτή των Τούρκων ήταν που ενέπνευσε ένα αίσθημα συνεκτικότητας στο έθνος και το βοήθησε να κρατηθεί ζωντανό επί 4 αιώνες. Ναι, η χριστιανική πίστη συνδέεται με ένα κομάτι της μακραίωνης ιστορίας μας. Δεν είναι όμως η ιστορία μας. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, η ίδια η ανάγκη για διαφοροποίηση είναι που επιβάλλει την πίστη σε ένα θρησκευτικό αξίωμα και αυτό με τη σειρά του έχει ως αποτέλεσμα τη διαμόρφωση μιας θρησκευτικής ταυτότητας, που στην περίπτωση που συζητάμε (θρησκεία=ιστορία) συνέβαλε στην πνευματική (και μόνο) ενότητα του έθνους.
Και για να μη κουράζω με το μπλα-μπλα μου, στο προκείμενο: θεωρώ ότι το σχολείο δεν πρέπει να επεμβαίνει στη διαμόρφωση στάσεων και αξιών που έχουν να κάνουν με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, όπως το θρήσκευμα. Όλοι διδαχτήκαμε τις ηθικές αρχές του χριστιανισμού στο σχολείο. Γιατί τότε δεν τις εφαρμόσαμε όλοι;;; Στα θρησκευτικά στο σχολείο είχα μονίμως 19-20 και έναν καθηγητή καταπληκτικό. Γιατί αυτή τη στιγμή δεν μου έχει μείνει ΤΙΠΟΤΑ, αντιθέτως με τα μαθηματικά όπου σπανίως περνούσα τη βάση;;;
Για να το θέσω διαφορετικά: δεν υπάρχει θρησκεία που να δέχεται αξιώματα αντίθετα από αυτά του χριστιανισμού. Δεν υπάρχει θρησκεία που να σου λέει να σκοτώσεις ή να κλέψεις. Αντί, λοιπόν, για τη μαισαιωνική προσήλωση στη μελέτη της χριστιανικής θρησκείας, εγώ θα πρότεινα "θρησκευτικά" μόνο σε Γυμνάσιο-Λύκειο, όπου θα γίνεται, ανάλογα με το γνωστικό επίπεδο των μαθητών μία συγκριτική παρουσίαση - θεώρηση των βασικών αρχών των κυριότερων θρησκειών του κόσμου, όχι για να βγάλουμε τον Χριστιανισμό ανώτερο αλλά για να εντοπίσουμε τα συγκλίνοντα σημεία μεταξύ τους και να εμπνεύσουμε στα παιδιά το αίσθημα της ανεκτικότητας προς το διαφορετικό.

ΥΓ. 1.Ευχαριστώ όποιον είχε την υπομονή να διαβάσει μέχρι το τέλος
ΥΓ.2 Πιστεύω στο θεό, προσεύχομαι, κάνω τάματα, προσκυνάω εικόνες (μόνο εκκλησία δεν πάω αλλά ο λόγος είναι νομίζω ευνόητος...)

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 26, 2006, 01:50:57 μμ »
Να μην ξεχνάμε ότι η ιστορία της χώρας μας είναι συνδεδεμένη και με την θρησκέια μας.

 :o ???

Mariav, ποια ακριβώς θρησκεία εννοείς και για ποια περίοδο της ελληνικής ιστορίας μιλάς;;;
Γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο η αρχαία Ιστορία μας (Πρωτο-ιστορία - Πρώιμα Βυζαντινά χρόνια, περίπου 1000 χρόνια και βάλε δηλ.) συνδέεται με θρησκευτικά μορφώματα που ξεκινούν από την προγονολατρεία και την ηρωολατρεία και φτάνουν ως το δωδεκάθεο.
Κι αυτό ιστορία ΜΑΣ είναι και θρησκεία ΜΑΣ ήταν.

δεν υπάρχει θρησκεία που να δέχεται αξιώματα αντίθετα από αυτά του χριστιανισμού. Δεν υπάρχει θρησκεία που να σου λέει να σκοτώσεις ή να κλέψεις.

Κι όμως υπάρχουν τέτοιες θρησκείες. Στην Αφρική και Λατινική Αμερική υπάρχουν ακόμα ανθρωποθυσίες, αλλά για να μην πάω πολύ μακριά, η μουσουλμανική θρησκεία δεν είναι αυτή που μιάει για τζιχάντ=ιερός πόλεμος; Οπότε μην βάζουμε όλες τις θρησκείες στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ τουλάχιστον μια τέτοια θρησκεία δεν τη θεωρώ ηθική.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 26, 2006, 01:59:07 μμ »

Κι όμως υπάρχουν τέτοιες θρησκείες. Στην Αφρική και Λατινική Αμερική υπάρχουν ακόμα ανθρωποθυσίες, αλλά για να μην πάω πολύ μακριά, η μουσουλμανική θρησκεία δεν είναι αυτή που μιάει για τζιχάντ=ιερός πόλεμος; Οπότε μην βάζουμε όλες τις θρησκείες στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ τουλάχιστον μια τέτοια θρησκεία δεν τη θεωρώ ηθική.

Μ' αυτή τη λογική και οι σταυροφορίες δεν ήταν ιερός πόλεμος? Μή μου πεις ότι η σφαγή δεκάδων χιλιάδων μουσουλμάνων, εβραίων, ακόμα και χριστιανών όταν στην 1η σταυροφορία οι σταυροφόροι κατέλαβαν την Ιερουσαλήμ ήταν πράξη ηθικής.

Υ.Γ. Έστω και αν όλοι ξέρουμε ότι έγιναν για πλιάτσικο...

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2006, 02:07:33 μμ »
Οι σταυροφορίες ήταν πολιτική των δυτικών και του Βατικανού. Δεν λέει πουθενά ο Χριστός σφάξτε και σκοτώστε για να διαδοθεί η θρησκεία και διδασκαλία μου, ήταν πολιτική των ανθρώπων που χρησιμοποίησαν το Χριστιανισμό για τα συμφέροντά τους. Στη μουσουλμανική θρησκεία όμως το ίδιο κοράνι μιλάει για ιερό πόλεμο, τους παρακινεί δηλαδή, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2006, 02:29:40 μμ »
Οι σταυροφορίες ήταν πολιτική των δυτικών και του Βατικανού. Δεν λέει πουθενά ο Χριστός σφάξτε και σκοτώστε για να διαδοθεί η θρησκεία και διδασκαλία μου, ήταν πολιτική των ανθρώπων που χρησιμοποίησαν το Χριστιανισμό για τα συμφέροντά τους. Στη μουσουλμανική θρησκεία όμως το ίδιο κοράνι μιλάει για ιερό πόλεμο, τους παρακινεί δηλαδή, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Πολύ σωστά το είπες: για "ιερό πόλεμο". Στα πλάισια της δικής τους θρησκευτικής τους αντίληψης δηλαδή. Κι αυτό γιατί, όπως είπε σε μία από τις σπάνιες συνεντέυξεις του ο Οσάμα "Η διαφορά μας με τις ΗΠΑ είναι ότι εμείς αγαπάμε το θάνατο ενώ οι ΗΠΑ τη ζωή"
Στα πλαίσια των ανθρωποθυσιών, λοιπόν, που σωστά ανέφερες ότι υφίστανται σε Λατινική Αμερική και Αφρική (και αλλού) βρίσκεται και το τζιχάντ των φανατικών μουσουλμάνων. Γι' αυτούς ο "άλλος" κόσμος που τους υπόσχεται ο Αλλάχ είναι πολύ καλύτερος και αυτοσκοπός των φανατικών είναι φύγουν "ένδοξα" γι' αυτόν τον άλλο κόσμο. Υπάρχει τεράστια διαφορά όμως. Ιερός πόλεμος και σφαγές εν ονόματί του δεν σημαίνει καθαρίζω τον οποιονδήποτε γιατί μου έφαγε τη γκόμενα ή για να τον κλέψω ή γιατί είμαι ψυχάκι κι έτσι μου την έδωσε. Το κοράνι προβλέπει αυστηρότατες ποινές σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ας μην ξεχνάμε ότι ο λόγος που χτύπησαν στις ΗΠΑ ήταν γιατί ουσιαστικά τόσα χρόνια τους "ξεζουμίζουν" ποικιλοτρόπως.
Τώρα αν η πίστη διατρέχει πάντα τον κίνδυνο να μετατραπεί σε φανατισμό κι αυτός με τη σειρά του σε τρομοκρατία είναι άλλο καπέλο. Αλλά μήπως κι εμείς οι καθόλα" καλοί χριστιανοί" και -σύμφωνα με την άποψη πολλών- με την "ηθικότερη" θρησκεία, δεν έχουμε διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ιστορία της ανθρωπότητας;;;
Ας διαχωρίζουμε, λοιπόν, τον φανατισμό (και κατ' επέκταση τη τρομοκρατία) από τις βασικές αρχές της κάθε θρησκείας, κι εννοώ τις αρχές που απευθύνονται σ' αυτούς που την ασπάζονται.

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 28, 2006, 01:15:39 μμ »
Καλε, τι στην ευχη μας εκαναν τα θρησκευτικα και μας έχει πιασει-αντε να μην πω!!-!!! Μια χαρα μαθημα ειναι! Αμαν πια, υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 28, 2006, 01:44:31 μμ »
Λέγοντας "η ιστορία μας είναι η θρησκεία μας"

Δε θυμάμαι κανένας να είπε κάτι τέτοιο... ???
Η mariav συγκεκριμένα είπε οτι "η ιστορία μας συνδέεται με τη θρησκεία μας".Νομίζω οτι έχει πολύ μεγάλη διαφορά!

Καλε, τι στην ευχη μας εκαναν τα θρησκευτικα και μας έχει πιασει-αντε να μην πω!!-!!! Μια χαρα μαθημα ειναι! Αμαν πια, υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα!

Σωστή!!! ;)
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 28, 2006, 05:02:00 μμ »
Καλε, τι στην ευχη μας εκαναν τα θρησκευτικα και μας έχει πιασει-αντε να μην πω!!-!!! Μια χαρα μαθημα ειναι! Αμαν πια, υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα!

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για το θέμα μπορεί απλώς να μη συμμετέχει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159644
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.