*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 268969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1330 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:53:30 μμ »
Ρωτησα στη ΔΔΕ γιατι τοσο λιγοι καθηγητες για ΠΔΣ φετος, και μου ειπαν οτι οταν παγωσε το προγραμμα, πολλα παιδια στραφηκαν στα φροντιστηρια. Επισης αν κρινω απο  ενα λυκειο οπου δουλεψα στο παρελθον, ο σχεδιαστης πριν τις εκλογες ειχε μαζεψει αιτησεις των παιδιων και ενημερωσε τη διευθυνση για τον αριθμο τμηματων, ομως  μετα τις εκλογες  δηλωσε οτι δεν κανει προσθετη στο σχολειο του και το ανακοινωσε στα παιδια που ειχαν δηλωσει ενδιαφερον.

θα το πω....
δεν κρατιέμαι...
οταν είδαν ότι δεν μπορούν να βολέψουν τους δικούς τους... έκοψαν τα τμήματα!
ή αυτοί ή κανένας..... ;D
έχω ακούσει τόσες μέρες... τα τρελά και τα παλαβά, του στυλ:
εμείς φτιάχναμε πρόγραμμα και τώρα πάλι απο την αρχη... και είχαμε οργανώσει τα τμήματα... κτλ κτλ...
και ενδιαφερόμαστε για τα παιδιά... και άργησε....
και... δεν είδα να άργησε πάνω απο μία εβδομάδα. Ασχετα αν οι δευτεροβάθμιες το παίζουν δύσκολες στο να καλέσουν τον κόσμο.
Δεν είδα τα τμήματα που περίμενα να δω σε σχολεία που είχα δει πόσες ώρες είχαν προ εκλογών.
και το παίζουν και κουρασμένοι!
Αντε... ας πάνε σπιτάκια τους, να πάιξουν με το playstation τους αμα είναι κουρασμένοι και δεν μπορουν να φτιάξουν πρόγραμμα με τους μισους ή και λιγότερους καθηγητές! ;D

Ουτως ή αλλως με το νέο τρόπο πρόσληψης είμαι σίγουρη... ότι δεν θα με καλέσουν, αλλα έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα πάρει τα μόρια που θα μπορούσα να πάρω κάποιος "καλύτερος".... :P
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος safi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1331 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 12:00:35 πμ »
Eυχαριστώ ΤΕΜ για την συμβουλή.....Θα πάρω αύριο και ότι γίνει...το πολύ πολύ να με αποπάρουν.Συνηθησμένα τα βουνά απ΄τα χίονια..

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1332 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 12:01:46 πμ »
Αν μπορούσες δε να πας η ίδια από εκεί,θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1333 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 12:55:41 μμ »
Γεία σας.Είμαι ΠΕ0401 και έχω κάνει αίτηση για πρόσθετη στη ΔΔΕ Κυκλάδων.Μήπως ξέρει κανείς αν έχουν ξεκινήσει να καλούν?Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι όταν έρθει η σειρά μου θα με έπερναν τηλέφωνο.Απλά θεωρώ πως με τόσα νησιά και δεν έχουν βρεθεί ούτε 4 ώρες.....και δεν είμαι απ τους τελευταίους στη λίστα.....Αν ξέρει κανείς.....
νομιζω οτι απο τη στιγμη που παιρνουν απο πινακες ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν τις πληροφοριες που ζητας.εγω στισ δδε που ενδιαφερομαι πηρα τηλ. κι οχι μονο μια φορα, κ μου απαντησαν.Ισωσ θελουν λιγο παραπανω πιεση... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος gaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1334 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 01:09:19 μμ »
Για Ηλεια πε04 ξερει κανεις ποσους καλεσαν;

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1335 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 07:01:29 μμ »
Για Ηλεια πε04 ξερει κανεις ποσους καλεσαν;

Γυρω στις 200 ωρες εχουν

Αποσυνδεδεμένος Φοίνικας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1336 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 07:21:08 μμ »
Ξερει κανεις για Κοζανη,Φλωρινα,Καστορια ποσους πε02 πηρανε στην προσθετη?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1337 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 09:25:31 μμ »
ομως  μετα τις εκλογες  δηλωσε οτι δεν κανει προσθετη στο σχολειο του και το ανακοινωσε στα παιδια που ειχαν δηλωσει ενδιαφερον.
στην υ.α. για την πδσ αναφέρεται:
"1.   Σχεδιαστής-Αξιολογητής
 Πριν από την έναρξη των μαθημάτων ΠΔΣ ορίζεται από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΔΕ) ή τον Προϊστάμενο Γραφείου (ΠΓ) ο Σχεδιαστής – Αξιολογητής σε κάθε σχολική μονάδα που θα λειτουργήσει η ΠΔΣ.  Κριτήριο για την επιλογή του αποτελεί η εμπειρία του, η ικανότητά του στη διαχείριση μαθητικών δράσεων και οι βασικές γνώσεις του στις Νέες Τεχνολογίες. Κατά προτεραιότητα ορίζεται:   
•   Ο Δ/ντής της σχολικής μονάδας στην οποία υλοποιείται η ΠΔΣ, εφόσον το επιθυμεί.
•   Ο Υποδ/ντής, και σε περίπτωση ύπαρξης περισσοτέρων του ενός, ο αρχαιότερος, εφόσον το επιθυμεί.
•   Καθηγητής βαθμού Α΄ ή Β΄ της σχολικής μονάδας στην οποία εφαρμόζεται  η ΠΔΣ, με πρόταση του συλλόγου καθηγητών, ύστερα από σχετική εκδήλωση ενδιαφέροντος.
•   Καθηγητής βαθμού Α΄ ή Β΄ άλλης σχολικής μονάδας, μετά από σχετική πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος σε επίπεδο Γραφείου ή Δ/νσης. Για την επιλογή του από τον αρμόδιο ΔΔΕ ή ΠΓ θα λαμβάνεται υπόψη η προϋπηρεσία του στην ΠΔΣ ή ΕΔ."

Δηλαδή, ο ΔΔΕ ή ο ΠΓ θα πρέπει να ελέγξει αν υπάρχει ενδιαφέρον για τη θέση του σχεδιαστή εντός και εκτός σχολικής μονάδας.

Ενημερωτικά πέρσι είχα σχεδιαστή υπάλληλο γραφείου Δ/θμιας.


Αποσυνδεδεμένος safi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1338 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 09:40:16 μμ »
Αγαπητέ ΤΕΜ τελικά με καλέσαν σήμερα το πρωί με 8 ώρες, εφόσον τους είχα πάρει πρωί πρωί να τους ρωτήσω σε πιο νούμερο είναι η σειρά(και προφανώς τους υπενθύμησα την παρουσία μου).Το γελίο είναι ότι μου είπαν ότι θα τους είχαν καλέσει όσους ήθελαν μέχρι τις 12 σήμερα το πρωί.Και με πήραν 12 παρά 5 τηλέφωνο....Τέλος καλό όλα καλά..........

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1339 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 01:17:03 μμ »
Παιδιά, μόλις με καλεσαν από διευθυνση Κυκλάδων, για 5 ώρες πρόσθετης στην Κύθνο (ΠΕ02). Δυστυχώς, αναγκάστηκα να αρνηθώ, οπότε φαντάζομαι προχωρά ο κατάλογος στη Γ' Κυκλάδων.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1340 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:46:53 πμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1341 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:08:10 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.
Δηλ. δουλευεις χωρις να εχεις υπογραψει συμβαση? Γνωριζω οτι στην Ηλεια εχουν μοιρασει  σχολεια - τμηματα - μαθηματα, αλλα δεν εχουν υπογραψει ακομα και δεν εχουν ξεκινησει να διδασκουν.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1342 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:10:20 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.
Για να διακόψεις το Ταμείο Ανεργίας χρειάζεται "Βεβαίωση Ανάληψης Υπηρεσίας" την οποία παίρνεις απο το σχολείο τη πρώτη μέρα που θα κάνεις μάθημα.Δεν χρειάζεται η σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1343 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:16:51 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.

Ζητάς από τη Ββάθμια ένα χαρτί που να βεβαιώνει την ημερομηνία πρόσληψής σου και το δίνεις στον ΟΑΕΔ για να διακόψεις. Τους αρκεί αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.