*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266469 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #840 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:46:43 μμ »

Φυσικά μπορούν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #841 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:56:32 μμ »
Παιδιά συγγενικό μου πρόσωπο είναι υψηλάβαθμο στέλεχος σε ΔΔΕ σήμερα συζητούσαμε και μου είπε ότι δε μπορούν να γίνουν προσλήψεις ΠΔΣ για ωρομσίθιους όσο καιρό διαρκεί η προεκλογική περίοδος καθώς δεν έχουν δικαίωμα να υπογράψουν διοικητική πράξη...Αυτό ισχύει και για τα ΣΔΕ....


’υριο προϊστάμενοι ΔΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας έχουν συνάντηση με τον Υπουργό και τον Περιφερειάρχη για να συζητήσουν τα σχετικά με την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων του είπα να θέση το θέμα των προσλήψεων.....

Εξάλλου σκεφτείτε ότι αν απαγορεύονται οι προσλήψεις κανονικού προγράμματος, αναπληρωτών, πώς είναι δυνατόν να επιτρέπονται για ΠΔΣ και ΣΔΕ??

Απαγορεύονται όλες εκτός αν εκδόσει απόφαση το ΣτΕ......

Η προκήρυξη βγήκε σήμερα για ΠΔΣ για να μην κατηγορήσουν την κυβέρνηση ότι θέλει να τη σταματήσει.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:05:57 πμ από arist2 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #842 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:58:41 μμ »
Παράθεση
Τότε γιατί λέει μέσα "θα καταρτιστούν σχετικοί πίνακες"; αυτό δε σημαίνει ότι θα παίρνουν από κάποιο πίνακα;λογικά τα κριτήρια του πίνακα θα είναι τα μοριά μας,έτσι κ αλλιώς είναι περασμένα στο σύστημα.


Παράθεση
Επειδή δεν εχω ξανακάνει αιτηση για ΠΔΣ , ήθελα να ρωτήσω αν είχαν καταρτιστεί σχετικοι πίνακες τις προηγούμενες χρονιές .
και αυτούς τους πίνακες πού θα μπορέσουμε να τους δούμε  όταν με το καλό καταρτιστούν?
Και κάτι άλλο πές οτι κάνουμε αιτήσεις όχι μόνο σε 1 ββάθμια, θα πρέπει μετα για να δούμε αυτους τους πίνακες να πάρουμε σβάρνα μία- μία τις ββαθμιες στις οποίες θα έχουμε υποβάλει τις αιτησεις??

Παλιότερες χρονιές δεν είχαν καταρτιστεί πίνακες για ΠΔΣ. Να στο πω ωμά παίρνανε όποιον θέλανε. Πάντως όταν λες θα βγάλω πίνακες λες και τα κριτήρια που θα βαθμολογήσεις τους υποψηφίους right? Αλλιώς τι πίνακες να βγάλεις? Εκτός αν ΥΠΟΝΟΕΙΣ ότι θα βγάλεις πίνακες με βάση το σύστημα. Πάντως και γαμώ τις εγκυκλίους. Από τη βιασύνη τους να την αποστείλουν ξέχασαν να μας διευκρυνίσουν τι σόι πίνακες θα είναι αυτοί...Σε excel ή σε word?  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:23:31 πμ από solero »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #843 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:01:34 πμ »
Παιδιά ο πεθερός μου είναι υψηλάβαθμο στέλεχος σε ΔΔΕ σήμερα συζητούσαμε και μου είπε ότι δε μπορούν να γίνουν προσλήψεις ΠΔΣ για ωρομσίθιους όσο καιρό διαρκεί η προεκλογιή περίοδος καθώς δεν έχουν δικαίωμα να υπογράψουν διοικητική πράξη...Αυτό ισχύει και για τα ΣΔΕ....


’υριο προϊστάμενοι ΔΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας έχουν συνάντηση με τον Υπουργό και τον Περιφερειάρχη για να συζητήσουν τα σχετικά με την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων του είπα να θέση το θέμα των προσλήψεων.....

Εξάλλου σκεφτείτε ότι αν απαγορεύονται οι προσλήψεις κανονικού προγράμματος, αναπληρωτών, πώς είναι δυνατόν να επιτρέπονται για ΠΔΣ και ΣΔΕ??

Απαγορεύονται όλες εκτός αν εκδόσει απόφαση το ΣτΕ......

Η προκήρυξη βγήκε σήμερα για ΠΔΣ για να μην κατηγορήσουν την κυβέρνηση ότι θέλει να τη σταματήσει.....


Δηλαδή και οι ωρομίσθιοι μετά τις εκλογές? >:(
Καλά για ΠΔΣ δε νομίζω να κάλεσαν και ποτέ κανέναν πριν τις 4 Οκτωβρίου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #844 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:05:50 πμ »
Έπαιζε ποτέ ρόλο η εντοπιότητα στην πρόσληψη για ΠΔΣ;Γνωρίζετε;

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #845 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:06:58 πμ »
ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!1

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #846 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:09:00 πμ »
Θέλω να στείλω αιτήσεις μακριά από το τόπο κατοικίας μου.Αν δουν τη διεύθυνση κατοικίας μου στην Αθήνα δε θα προτιμήσουν αυτούς που μένουν πιο κοντά;

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #847 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:12:47 πμ »
.


Παλιότερες χρονιές δεν είχαν καταρτιστεί πίνακες για ΠΔΣ. Να στο πω ωμά παίρνανε όποιον θέλανε. Σιγά τώρα μην παίρνουμε σβάρνα όλες τις ββθμιες που έχουμε υποβάλει αιτήσεις για 2 ώρες που εάν, που και πότε θα σε καλέσουν για ΠΔΣ. Τα τηλέφωνα τι τα έχουμε? Τηλεφωνείς λες καλημέρα σας μπλα μπλα μπλα και άμα πετύχεις καλό άνθρωπο που συν τοις άλλοις ξύπνησε με κέφια σου λέει σε τι θέση είσαι ;D ;D Αυτά όλα τώρα ΑΝ βγάλουνε πίνακες διότι ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ το κόβω...........

Και σου απαντουν κανονικά? Γιατί συνήθως στο τηλ, προσπαθουν να σε ξαποστείλουν όπως-όπως.
το θεμα είναι στην περίπτωση που καταρτιστούν οι πίνακες , με ποια κριτήρια θα καταρτιστούν και να γνωστοποιηθούν για να ξερουμε.
Αλλά ξέρουμε κι άλλες περιπτωσεις στις οποιες καταρτίζονται πινακες για τα μάτια του κόσμου.Επομένως..
Αντε να δουμε τι θα βγει.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #848 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:27:49 πμ »
Θέλω να στείλω αιτήσεις μακριά από το τόπο κατοικίας μου.Αν δουν τη διεύθυνση κατοικίας μου στην Αθήνα δε θα προτιμήσουν αυτούς που μένουν πιο κοντά;

1η φορά θα κάνεις αίτηση? Διακρίνω μια αθωότητα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #849 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:30:37 πμ »
Γνωρίζεις να μου απαντήσεις;Ναι γενικά είμαι αθώα εσύ που είσαι πιο πονηρό θηλυκό/αρσενικό μπορείς να μου απαντήσεις; :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος patoulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #850 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:36:49 πμ »
Την προηγούμενη χρονιά όταν είχα πάει να πάρω τη σύμβασή μου ο υπεύθυνος είχε από ένα πίνακα για κάθε ειδικότητα με κάποια στοιχεία για τον καθένα....μήπως εννοούν αυτούς τους πίνακες και δεν βγάλουν άλλους?...πίνακες δηλαδη με τους ενδιαφερόμενους για κάθε νομό (πχ αλφαβητικά )  αλλά τίποτα παραπάνω....και οι προσλήψεις θα συνεχίσουν με τον ίδιο τρόπο: με κάποια ονόματα που θα υπάρχουν στους πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #851 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:41:40 πμ »
και εγώ τέτοιους πίνακες φαντάζομαι.Μιλάμε αυτό το σύστημα εξάπτει τη φαντασία μας  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #852 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:43:48 πμ »
Γνωρίζεις να μου απαντήσεις;Ναι γενικά είμαι αθώα εσύ που είσαι πιο πονηρό θηλυκό/αρσενικό μπορείς να μου απαντήσεις; :-[ :-[

Καλά ντε μη βαράς  ;D Δεν ήθελα να θίξω εσένα αλλά την κατάσταση ότι πάνω κάτω όλοι μ'αυτό το σκεπτικό ξεκινάμε  ;D ;D
Και να σου απαντήσω.Πολύ που τους νοιάζει τώρα αυτούς από το που είναι ο καθένας ή για το πόσα χλμ μπορεί να διανύει για να δουλέψει 2 ωρίτσες. Αυτοί κοιτάνε να καλύψουν τις ανάγκες τους. Αν έχουν ανάγκη να δημιουργήσουν τμήμα κ δε βρίσκουν καθηγητή κ θέλουν να σε πάρουν θα σε πάρουν. Το θέμα είναι πως θα γίνει να το κάνεις να θέλουν να σε πάρουν έστω και σε άλλη πόλη..

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: ’ντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #853 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:02:38 πμ »
Για πίνακες έγραφε και η περσινή εγκύκλιος



β) Οι ωρομίσθιοι καθηγητές προσλαμβάνονται από το ΔΔΕ  με βάση τους πίνακες, ανά ειδικότητα, που έχουν καταρτίσει οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από εισήγηση του Προϊσταμένου Γραφείου, όπου υφίσταται, για τις σχολικές μονάδες του Γραφείου του. Η πρόσληψή τους ολοκληρώνεται με την υπογραφή της σύμβασης (Πρότυπο έγγραφο 14).  Σε κάθε περίπτωση, προηγούνται της επιλογής οι πολύτεκνοι ωρομίσθιοι καθηγητές που έχουν 3 παιδιά και άνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.