*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 27, 2008, 03:33:22 μμ »
Άλλο και αυτό!Δεν πάνε καλά!Ό,τι γουστάρουν κάνουνε!Σε ποιά 2βαμια πήγες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 27, 2008, 03:43:59 μμ »
Στη δική μου δευτεροβάθμια μέχρι χτες δέχονταν αιτήσεις. Σήμερα που πήγα να κάνω κι εγώ για ΠΔΣ δεν τη κράτησαν και περιμένουν λέει να βγει εγκύκλιος. Ό,τι να'ναι...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 27, 2008, 03:46:48 μμ »
Εμένα μου είπαν από τη δευτεροβάθμια ότι το υπουργείο τους ενημέρωσε πως οι ημερομηνίες αναπληρωτών/πδς δε θα συμπίπτουν..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 27, 2008, 03:49:19 μμ »
ας μην ειμαστε ανυπομονοι,οταν βγει η εγκυκλιος θα το μαθουμε και θα κανουμε την αιτηση τοτε...προσωπικα δε τους εμπιστευομουν να τη δωσω απο τωρα για να την κρατησουν για οοοοταν βγει η εγκυκλιος...αυτοι ειναι ικανοι να τη χασουν! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 27, 2008, 03:53:51 μμ »
πειτε τις δ/βαθμιες που δεχονται τις αιτησεις για την πδς!
δεν μπορουν να μας εμπαιζουν!  >:(

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 27, 2008, 03:54:44 μμ »
Λοιπόν,πέρασα από Διεύιθυνση Δευτεροβάθμιας,ρώτησα τι γίνεται με την έρμη την  ΠΔΣ και τι γίνεται με όλο αυτό το μπέρδεμα και μου είπαν το εξής.

Τις προηγούμενες χρονιές τα χαρτιά γίνονταν μαζί για ΠΔΣ και ωρομισθία-αναπλήρωση γιατί τα γίνονταν πιο αργά.
Φέτος δεν έγιναν μαζί γιατί οι αιτήσεις για αναπλήρωση-ωρομισθία έγιναν πολύ νωρίς.



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 27, 2008, 03:55:31 μμ »
Μήπως έχει ακούσει κανείς για αλλαγές στον τρόπο ανάθεσης της πρόσθετης;Γιατί πρέπει να μπει και ένα τέλος στις αδικίες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα... και φυσικά αναφέρομαι στις "σιωπηλές" συμφωνίες που κάνουν οι δευτεροβάθμιες με τους διευθυντές των σχολείων και τα πολιτικά γραφεία!
marmo,απ'το στόμα σου...και στου Θεού το αυτί!!!Η κατάσταση έχει καταντήσει γελοία... :-X :-X :-X
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 27, 2008, 04:07:36 μμ »
Μήπως έχει ακούσει κανείς για αλλαγές στον τρόπο ανάθεσης της πρόσθετης;Γιατί πρέπει να μπει και ένα τέλος στις αδικίες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα... και φυσικά αναφέρομαι στις "σιωπηλές" συμφωνίες που κάνουν οι δευτεροβάθμιες με τους διευθυντές των σχολείων και τα πολιτικά γραφεία!
marmo,απ'το στόμα σου...και στου Θεού το αυτί!!!Η κατάσταση έχει καταντήσει γελοία... :-X :-X :-X

Σήμερα ο διευθυντής θυμήθηκε ότι είχα αντιδράσει πέρσι και μου έκανε "σκηνικό"...Όταν τον πίεσα να μου εξηγήσει με ποιά κριτήρια κάποιος προηγείται έναντι κάποιου άλλου απέφευγε να μου απαντήσει και στο τέλος μου είπε κατά λέξη: "δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια..είναι θέμα αξιολόγησης δικής μου και των αξιολογητών" Είπαμε αρκετά αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη φράση του τα λέει όλα...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 27, 2008, 04:50:41 μμ »

Σήμερα ο διευθυντής θυμήθηκε ότι είχα αντιδράσει πέρσι και μου έκανε "σκηνικό"...Όταν τον πίεσα να μου εξηγήσει με ποιά κριτήρια κάποιος προηγείται έναντι κάποιου άλλου απέφευγε να μου απαντήσει και στο τέλος μου είπε κατά λέξη: "δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια..είναι θέμα αξιολόγησης δικής μου και των αξιολογητών" Είπαμε αρκετά αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη φράση του τα λέει όλα...

συμφωνω και επαυξανω, δεν το συζητω.
(και κατι ασχετο: ε ρε ο αναδρομος ερμης στους διδυμους τι κεφια εχει! γιατι πανω απ΄ολα εχω επιπεδο!  ;) )

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 27, 2008, 07:40:53 μμ »
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, συνάδελφοι, όσον αφορά την επιλογή καθηγητών για την ΠΔΣ, ή τουλάχιστον δεν είναι παντού έτσι.
Είμαι χρόνια Σχεδιαστής και μου έχουν τύχει καθηγητές που επιλέχθηκαν με όλα τα κοινωνικά και τυπικά κριτήρια να το κλείσουν το τμήμα στο άψε σβήσε.
Εφέτος πήραμε συνάδελφο με αρκετά χρόνια πτυχίο και δυο παιδιά, έ το τμήμα δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες. Οι μαθητές έχουν άποψη και λόγο στην επιλογή, πολλές φορές ζητούν συγκεκριμένο καθηγητή, είτε μόνιμο είτε ωρομίσθιο. Είμαστε μικρό μέρος και όλοι ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις. Πιέσεις λίγες υπάρχουν αλλά τις παρακάμπτουμε με αόριστες υποσχέσεις για μελλοντικά τμήματα. Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 27, 2008, 07:53:03 μμ »
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, συνάδελφοι, όσον αφορά την επιλογή καθηγητών για την ΠΔΣ, ή τουλάχιστον δεν είναι παντού έτσι.
Είμαι χρόνια Σχεδιαστής και μου έχουν τύχει καθηγητές που επιλέχθηκαν με όλα τα κοινωνικά και τυπικά κριτήρια να το κλείσουν το τμήμα στο άψε σβήσε.
Εφέτος πήραμε συνάδελφο με αρκετά χρόνια πτυχίο και δυο παιδιά, έ το τμήμα δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες. Οι μαθητές έχουν άποψη και λόγο στην επιλογή, πολλές φορές ζητούν συγκεκριμένο καθηγητή, είτε μόνιμο είτε ωρομίσθιο. Είμαστε μικρό μέρος και όλοι ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις. Πιέσεις λίγες υπάρχουν αλλά τις παρακάμπτουμε με αόριστες υποσχέσεις για μελλοντικά τμήματα. Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...
μιλας για μικρο τοπο, ελα στα αστικα κεντρα να δεις τι γινεται.και βεβαια δεν μιλαμε για ολους και για ολα.
οσο για τον "καλυτερο" βαρεθηκα να το ακουω.
μηπως να καθιερωθει ενας ασεπ και για τους μονιμους να δουμε και να βρουμε τους "καλυτερους";
μηπως να μην παιρνουν αδιακριτως ολους τους δασκαλους επειδη απλα και μονο δεν υπαρχουν αλλοι ¨καλυτεροι";
οσο για τα παιδια εμενα προσωπικα σε συγκεκριμενα σχολεια με ζητουσαν σαν τρελα και παρ' ολα αυτα δεν πηρα ουτε ωρα.
παρ' ολα αυτα χαιρομαι πολυ να ακουω ανθρωπους σαν κι εσενα να συμμετεχουν στην πονεμενη κουβεντα μας και να μας διαφωτιζουν.
προσωπικα, σε ευχαριστω πολυ.  :)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 27, 2008, 08:34:24 μμ »
Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...
Eίναι δυνατόν να το λές αυτό;;;Η πδσ είναι το μοναδικό κομμάτι της εκπαίδευσης οπου μπορεί να επιλεγεί ο καλύτερος;;;
Με ποιόν τρόπο;;;
Όταν ο διευθυντής λαδώνεται για να δώσει ώρες(και η ταρίφα είναι μεγάλη);Εδώ έτσι γίνεται...
Όταν όλα τα "κομματόσκυλα" έχουν πάρει ώρες;;;Εδώ έτσι γίνεται...
Όταν όλοι οι "κολλητοί" του διευθυντή έχουν πάρει ώρες;;;Εδώ έτσι γίνεται....και ναι είναι μικρός τόπος...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 27, 2008, 08:54:28 μμ »

Όταν ο διευθυντής λαδώνεται για να δώσει ώρες(και η ταρίφα είναι μεγάλη);Εδώ έτσι γίνεται...
ολα τα αλλα τα ηξερα, αλλα αυτο παλι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  :o
πληροφοριακα ποια ηταν η ταριφα;  :o

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 27, 2008, 08:59:56 μμ »
Μέσο όρο έχω ακούσει 500 ευρώ...Αλλά μου είπαν ότι έχουν δώσει και περισσότερα..Βέβαια!!! Μόνο οι γιατροί παίρνουν φακελάκια;;Δεν έχω αποδείξεις όμως και οι περισσότεροι φοβούνται να μιλήσουν...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.